تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

اکنون که به این صفحه مراجعه کرده اید به دنبال کسب اطلاعات درباره تحصیل در آلمان هستید. کشور آلمان با ویژگی های منحصر به فرد خود در زمینه های آموزشی، اقتصادی، اجتماعی و … یکی از بهترین انتخاب‌ها برای علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور می باشد.

تحصیل در آلمان آرزوی بسیاری از دانشجویان ایرانی و همینطور دانشجویان سایر کشورها می باشد. کشور آلمان همیشه جزء محبوب ترین کشورها برای مهاجرت، نزد ایرانیان محسوب می شده است. رفاه اجتماعی بالا، اقتصاد مطمئن و تضمین بالای شغلی، نرخ بیکاری پایین از مهمترین دلایل انتخاب مهاجرت به آلمان نزد ایرانیان محسوب می شود. اما مهمتر از همه، تحصیل رایگان در آلمان و در بهترین دانشگاه های اروپا و دنیا، از طریق مهاجرت تحصیلی به آلمان امکان پذیر خواهد بود.

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل در اکثر کالج ها و دانشگاه های دولتی آلمان، به صورت رایگان می باشد.

ادامه تحصیل در آلمان با توجه تعداد متقاضیان بالا و شرایط سفارت آلمان جهت ارائه ویزا دارای پیچیدگی هایی است، برای گذر از این مسیر نیاز به اطلاعاتی بروز،کابردی و دقیق است. به همین منظور ما اطلاعات این صفحه را بطور مرتب بروز رسانی می کنیم.

ما در ویزایار تلاش کرده ایم در ادامه اطلاعاتی بروز و دقیق و کامل و کاربردی برای علاقمندان به مهاجرت تحصیلی به آلمان ارائه کنیم تا بتوانید با چشمانی باز مسیر دریافت ویزای تحصیلی آلمان را طی نمایند.

چنانچه مایل هستید، با نحوه مهاجرت تحصیلی به آلمان و مراحل آن آشنا شوید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند، به شرح زیر می باشد:

 • صفر تا صد تحصیل در آلمان
 • مزایای تحصیل در آلمان
 • مراحل تحصیل در آلمان
 • سیستم آموزشی آلمان و نحوه تبدیل معدل ایرانی به آلمانی
 • شرایط معدل برای تحصیل در آلمان
 • تحصیل در مدارس آلمان
 • تحصیل در کالج های آلمان
 • تحصیل در دانشگاه های آلمان
 • هزینه های تحصیل در آلمان
 • کار دانشجویی در آلمان
 • بورسیه تحصیلی آلمان
 • مدارک لازم برای تحصیل در آلمان
 • ویزای تحصیلی آلمان
 • دانشگاه های برتر آلمان

برای اطلاع از شرایط تحصیل در آلمان با ما همراه باشید:

صفرتا صد تحصیل در آلمان

صفرتا صد تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان آسان ترین و کم هزینه ترین روش مهاجرت به آلمان می باشد. شما می توانید با تحصیل رایگان در بهترین دانشگاه های آلمان، شانس اقامت خود را در کشور آلمان تضمین کنید. افرادی که در مقاطع مختلف، از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل شوند، فرصتی 18 ماهه برای جستجوی کار مرتبط و دریافت اقامت کاری کشور آلمان را خواهند داشت.

پس از اتمام تحصیل در آلمان، امکان کار و دریافت اقامت دائم این کشور وجود دارد.

زمانی که شما از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل شده باشید، شانس بسیار بیشتری برای ادامه تحصیل در هریک از دانشگاه های برتر دنیا را خواهید داشت. علاوه بر آن، با تحصیل در آلمان و به دلیل سطح بالای علمی این دانشگاه ها، و مهارت هایی که در دوره تحصیل خود کسب کرده اید، شانس شما در پیدا کردن موقعیت های کاری خوب در این کشور افزایش چشمگیری خواهد  داشت.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از ساده ترین روش های دریافت اقامت این کشور می باشد، گرفتن پذیرش از کالج ها و دانشگاه های این کشور و دریافت ویزای تحصیلی آلمان می باشد.

البته روش های دیگری نیز برای مهاجرت به آلمان وجود دارد، ازجمله دریافت ویزای جاب سیکر، پیدا کردن موقعیت کاری و دریافت ویزای جاب آفر، مهاجرت به آلمان از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری و …

اما هریک از این روش ها، چالش ها و سختی های خود را دارد. برای افرادی که شرایط تحصیلی و سنی مناسبی برای گرفتن ویزای تحصیلی دارند، راحت ترین راه مهاجرت، از طریق تحصیل در آلمان خواهد بود.

یکی از آسان ترین روش های مهاجرت به آلمان، دریافت ویزای تحصیلی این کشور می باشد.

تحصیل در آلمان، مشروط به تایید سفارت آلمان و دریافت ویزای تحصیلی خواهد بود. شما اگر داوطلب تحصیل در آلمان هستید، می بایست از سفارت آلمان در کشور محل اقامت خود درخواست ویزا دهید.

سفارت آلمان در تهران، به دلیل حجم زیاد تقاضا، برای صدور ویزای تحصیلی آلمان شرایط سخت تری نسبت به دیگر کشورها در نظر می گیرد. اقدام برای دریافت ویزای آلمان از سایر کشورها می تواند مزایایی از جمله شرایط راحت تر در زمینه مدرک زبان،شرایط سنی، شرط معدل و … داشته باشد.

اما افرادی که به هر دلیلی نمی توانند ویزای آلمان را از سفارت این کشور در ایران دریافت کنند می توانند برای دریافت ویزا با داشتن اقامت بلند مدت کشور دیگر، از سفارت آلمان در آن کشور برای دریافت ویزای تحصیلی  اقدام کنند و به تحصیل در آلمان بپردازند. در ادامه به شرح مختصر این روش خواهیم پرداخت:

تحصیل در آلمان از طریق کشور ترکیه

یکی از کشورهایی که می توانید به عنوان گزینه ای برای مهاجرت به آلمان از طریق کشور ثالث در نظر داشته باشید، کشور ترکیه است. بسیاری از ایرانیان، از طریق اجاره و یا خرید ملک، اقامت ترکیه را دارند. همچنین شرایط رفاهی برای زندگی در کشور ترکیه، در سطح مناسبی می باشد و زندگی در این کشور برای بسیاری از ایرانیان مطلوب خواهد بود.

درصورتی که مایل هستید ویزای تحصیلی آلمان را از کشور ترکیه بگیرید، لازم است بدانید در زمان ورود شما به سفارت آلمان می بایست 6 ماه از زمان ورود شما به ترکیه گذشته باشد. در صورتی که مایل هستید با جزئیات این مسیر بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم مطلب زیر را مطالعه کنید:

تحصیل در آلمان از طریق کشور ارمنستان

چنانچه به دنبال راهی هستید تا بتواند مسیر مهاجرت به آلمان را برای شما هموار و کوتاه کند، پیشنهاد ما مهاجرت به آلمان از طریق کشور ارمنستان است. شما می توانید پس از 6 ماه اقامت در کشور ارمنستان، بدون داشتن مدرک زبان آلمانی، ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنید.

سفارت آلمان در ارمنستان، برخلاف سفارت آلمان در ایران، متقاضی کمتری برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان دارد و چنانچه پرونده ویزای شما مطابق با استانداردهای سفارت آلمان در ایروان بسته شده باشد، به راحتی می توانید ویزای آلمان را دریافت کنید.

چنانچه مایل هستید با جزئیات بیشتری از این روش آشنا شوید، پیشنهاد ما به شما این است که مطلب زیر را مطالعه فرمایید:

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

با توجه به حجم بالای تقاضا برای تحصیل در آلمان و گرفتن ویزای تحصیلی این کشور، شرط معدل برای تحصیل در آلمان امری معقول و منطقی می باشد. افرادی که معدل بالاتری نسبت به دیگر متقاضیان دارند، شانس بیشتری برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان و همینطور ویزای تحصیلی آلمان دارند.

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

البته هیچ گونه حداقل معدل برای تحصیل در آلمان، از جانب سفارت آلمان و دانشگاه های این کشور، به صورت رسمی اعلام نشده است. اما طبق تجربه، داشتن حداقل معدل 15 برای گرفتن پذیرش از اکثر کالج ها و دانشگاه های کشور آلمان امری ضروری می باشد.

شرط معدل برای تحصیل در کالج های دولتی آلمان، داشتن حداقل معدل 15 دیپلم ایران می باشد.

اگر قصد تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد و به زبان انگلیسی دارید، شانس دریافت پذیرش شما با معدل کمتر از 16، نزدیک به صفر خواهد بود. مگر آنکه بخواهید از دانشگاه های خصوصی این کشور و با پرداخت شهریه این کار را انجام دهید.

برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان، داشتن حداقل معدل 16 در مقطع کارشناسی، الزامی خواهد بود.

آیا تحصیل در آلمان با معدل پایین امکان پذیر است؟

تحصیل در آلمان با معدل پایین، امکان پذیر است، اما تنها در شرایط خاص!!!

برای تحصیل در مقطع کالج در آلمان، داشتن حداقل معدل 15 برای مدرک دیپلم ایرانی الزامی خواهد بود. در مقاطع بالاتر و با معدل پایین تر، شانس گرفتن پذیرش به زبان آلمانی برای شما وجود خواهد داشت. اما به زبان انگلیسی این امر شدنی نخواهد بود.

البته شرایطی که ذکر شد مربوط به کالج ها و دانشگاه های دولتی آلمان می باشد و معمولا برای گرفتن پذیرش از کالج ها و دانشگاه های خصوصی این کشور، شرط معدلی وجود ندارد.

راحت ترین دانشگاه ها برای پذیرش تحصیلی آلمان

راحت ترین دانشگاه ها برای پذیرش تحصیلی آلمان

سیستم گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان به صورت اپلای توسط متقاضی و بررسی شرایط پذیرش توسط دانشگاه می باشد. پیش‌نیازهای لازم برای دریافت پذیرش، برای هر دانشگاه متفاوت خواهد بود، اما عموما دانشگاه پس از بررسی واحدهای پیش نیاز که شما در مقطع تحصیلی قبلی خود گذرانده اید، تصمیم به تایید و یا رد درخواست شما خواهد گرفت.

اکثر دانشگاه های آلمان را می توان به عنوان راحت ترین دانشگاه برای پذیرش تحصیلی آلمان مطرح کرد، درصورتی که واحدهای پیش نیاز را در مقطع قبلی خود پاس کرده باشید.

مزیت ها و معایب تحصیل در آلمان

هر کشوری برای مهاجرت، مزیت ها و معایب خود را دارد. اگر بخواهیم مزیت ها و معایب تحصیل در آلمان را در یک جمله بیان کنیم، تحصیل رایگان در آلمان و تحصیل به زبان آلمانی در این کشور خواهد بود. کمتر کشوری را در اروپا می توان پیدا کرد که تحصیل در دانشگاه های آن، بصورت کاملا رایگان باشد. از طرفی یادگیری زبان جدید آلمانی برای بسیاری از افراد ممکن است چندان خوشایند نباشد.

در ادامه به بررسی دقیق تر مزیت ها و معایب تحصیل در آلمان خواهیم پرداخت:

مزایای تحصیل در آلمان

مزیت های تحصیل در آلمان

کشور آلمان قوی‌ترین اقتصاد و بالاترین تضمین شغلی را در بین کشورهای اروپایی دارد. علاوه بر آن، تحصیل رایگان در آلمان، بر محبوبیت این کشور برای مهاجرت افزوده است. تحصیل در تمامی مقاطع دانشگاهی در کشور آلمان رایگان می باشد. همچنین افرادی که از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل شوند، فرصتی 18 ماهه پس از اتمام تحصیل خواهند داشت تا بتوانند شغل مورد نظر خود را در کشور آلمان پیدا کنند. بنابراین تحصیل در آلمان، به آسانی می تواند به دریافت اقامت و پاسپورت کشور آلمان منجر شود.

بزرگ ترین مزیت تحصیل در آلمان، رایگان بودن تحصیل در اکثر دانشگاه های این کشور برای دانشجویان بین المللی می باشد.

بصورت کلی می توان مزیت های تحصیل در آلمان را به صورت زیر خلاصه نمود:

 • تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی آلمان
 • امکان کار در حین تحصیل در کشور آلمان
 • امکان دریافت اقامت آلمان پس از اتمام تحصیل
 • کیفیت آموزشی بالای دانشگاه های آلمان
 • تنوع در انتخاب رشته های دانشگاهی و دوره های آموزشی برای تحصیل
 • رنکینگ و اعتبار بالای مدرک اخذ شده از دانشگاه های آلمان در دنیا
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکترا

سطح بالای رفاه اجتماعی، پایین بودن نرخ بیکاری و البته تضمین بالای شغلی پس از اتمام تحصیل در آلمان، از مهمترین مزیت های زندگی در آلمان به شمار می رود.

درصورتی که شما دانشجوی هریک از دانشگاه های این کشور باشید، می توانید با پیدا کردن یک کار پاره وقت، تمامی هزینه های زندگی خود را پوشش دهید.

مزیت های زندگی در آلمان

مزیت های زندگی در آلمان

اگر بخواهیم مزیت های زندگی در کشور آلمان را بصورت خلاصه عنوان کنیم، به صورت زیر خواهد بود :

 • کشوری توانمند در صنعت و اقتصاد
 • هزینه های مناسب زندگی در آلمان
 • امکانات رفاهی و امنیتی بالا برای زندگی در آلمان
 • بازار کار وسیع در کشور آلمان
 • امکان تردد در کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به اخذ ویزا
 • فرصت های شغلی مناسب برای دانشجویان بین المللی
 • جامعه متنوع و فرهنگ مهاجرپذیر کشور آلمان
 • کشوری با قدمت و تاریخ غنی
معایب تحصیل در آلمان

معایب تحصیل در آلمان

از مهمترین معایب تحصیل در آلمان می توان به تحصیل به زبان آلمانی در این کشور اشاره کرد. البته این موضوع، تنها در ابتدای کار که میخواهید شروع به آموزش زبان جدید آلمانی کنید، ممکن است چالش برانگیز باشد. رفته رفته از این زبان خوشتان خواهد آمد. یادگیری این زبان، برای زندگی در آلمان نیز، برای شما امری بسیار ضروری و البته کاربردی خواهد بود.

تنها چالش تحصیل در آلمان، یادگیری زبان آلمانی می باشد.

مراحل تحصیل در آلمان

اگر بخواهیم مراحل تحصیل در آلمان را بصورت کلی بیان کنیم، به این صورت خواهد بود: شما در ابتدا باید تمامی مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش را آماده کنید و سپس برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایید.

مراحل تحصیل در آلمان

گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان

درصورتی که قصد گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان را دارید، در ابتدا می بایست مدارک تحصیلی مقاطع قبلی خود را ترجمه آلمانی کرده و به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه ایران برسانید. سپس ترجمه های خود و یا کپی آنها را به تایید سفارت آلمان برسانید تا نزد دانشگاه های آلمان معتبر گردد. سپس برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان اقدام نمایید.

دانشگاه های آلمان شرایط خاص خود را برای قبولی درخواست شما خواهند داشت. برای گرفتن پذیرش تحصیلی به زبان انگلیسی، داشتن مدرک زبان انگلیسی تافل و یا آیلتس در زمان درخواست الزامی خواهد بود. اما برای کورس های آلمانی زبان، شما می توانید پذیرش مشروط از دانشگاه های آلمان دریافت کنید و پس از تکمیل زبان آلمانی در کشور آلمان، وارد دانشگاه شوید.

درخواست پذیرش از دانشگاه های آلمان

برای پذیرش های انگلیسی زبان، عموما داشتن انگیزه نامه و توصیه نامه از اساتید دانشگاهی لازم خواهد بود.

بهتر است شما قبل از درخواست پذیرش از دانشگاه های آلمان، تمامی مدارک و پیش‌نیاز های پذیرش را از طریق وبسایت همان دانشگاه آماده کنید. سپس با توجه به روش اپلای کردن دانشگاه مورد نظر، درخواست پذیرش خود را انجام دهید.

درخواست پذیرش در برخی از دانشگاه های آلمان بصورت آنلاین می باشد و برخی دیگر برای بررسی درخواست شما، نیاز به اصل فیزیکی مدارک شما دارند.

درخواست مصاحبه دانشجویی برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان

 پس از گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان، شما باید درخواست مصاحبه خود را در سایت سفارت آلمان ثبت کنید. درحال حاضر مصاحبه های دانشجویی توسط شرکت ویزامتریک انجام خواهد شد.

درخواست مصاحبه دانشجویی برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان

مصاحبه دانشجویی در سفارت آلمان و دریافت ویزای تحصیلی

یک هفته تا یک ماه قبل از مصاحبه دانشجویی سفارت آلمان، وقت انجام آن توسط ایمیل به شما اعلام خواهد شد. شما باید ایمیل خود را به طور مرتب چک کنید تا از زمان مصاحبه غافل نشوید. چنانچه اعتبار پذیرش شما به پایان رسیده باشد، باید در زمان مناسب، اقدام به دیفر و تمدید پذیرش خود کرده باشید.

چند روز قبل از روز مصاحبه، مدارک خود را مطابق با چک لیست سفارت آلمان بچینید و در روز مصاحبه به سفارت (یا ویزامتریک) تحویل دهید.

ممکن است روز مصاحبه، سوالاتی به زبان انگلیسی و یا آلمانی (بسته به زبان تحصیل شما) از شما پرسیده شود، بهتر است برای این سوالات آمادگی داشته باشید.

درصورتی که مدارک شما کامل باشد، در کمتر از یک ماه پس از انجام مصاحبه، ویزای تحصیلی شما صادر خواهد شد. مدت این ویزا 3 ماهه و بصورت مولتیپل خواهد بود. در این مدت سه ماهه فرصت خواهید داشت وارد آلمان شوید و کارهای ثبت نام و اقامت خود را در کشور آلمان انجام دهید.

برای تحصیل در آلمان، می بایست در ابتدا ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید.

تبدیل معدل ایرانی به آلمانی

یکی از مشکلات داوطلبان تحصیل در آلمان، تفاوت سیستم نمره دهی و معدل مدارس و دانشگاه های آلمان با سیستم تحصیلی در ایران می باشد. این مشکل نه تنها برای دانشجویان ایرانی، بلکه برای فارغ التحصیلان هر کشور دیگری که سیستم آموزشی آن با آلمان متفاوت است خواهد بود.

تبدیل معدل ایرانی به آلمانی

به طور کلی می توان از فرمول زیر برای تبدیل معدل ایرانی به معدل سیستم آموزشی آلمان استفاده نمود:

A = 3 * [ ( x – y ) / ( x – z ) ] + 1

لازم به توضیح است منظور از پارامتر A معدل داوطلب در سیستم آموزشی آلمان و پارامتر y معدل وی در سیستم آموزشی مد نظر می باشد. در این معادله منظور از پارامتر x بیشترین معدل یا نمره قابل کسب در کشور مبدأ و پارامتر z کمترین نمره متقاضی که منجر به پاس شدن وی در درس یا دوره مورد نظر می شود خواهد بود.

معدل در آلمان بین نمره 1 تا 7 می باشد و نمره 1، بالاترین نمره قابل کسب در سیستم آموزشی این کشور می باشد.

برای تبدیل معدل سیستم آموزشی ایران به معدل آلمانی می توانید از فرم زیر استفاده نمایید:

هزینه تحصیل در آلمان

دانشگاه های آلمان به دو گروه تقسیم میشوند:

 • دانشگاه های دولتی آلمان
 • دانشگاه های خصوصی آلمان

هزینه تحصیل در آلمان نیز با توجه به نوع دانشگاه متفاوت خواهد بود. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان می باشد. اما شما برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور، باید شهریه پرداخت کنید که معمولا شهریه دانشگاه های خصوصی، بین 15 تا 20 هزار یورو در سال می باشد.

آیا تحصیل رایگان در آلمان امکان پذیر است؟

هزینه تحصیل در آلمان نیز با توجه به نوع دانشگاه متفاوت خواهد بود. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان می باشد. اما شما برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور، باید شهریه پرداخت کنید که معمولا شهریه دانشگاه های خصوصی، بین 15 تا 20 هزار یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در آلمان، تنها در کالج ها و دانشگاه های دولتی این کشور رایگان می باشد.

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان، بسته به سبک زندگی و البته شهر محل سکونت بسیار متفاوت خواهد بود. بعنوان مثال شما بخواهید هر وعده غدایی خود را بیرون از منزل سرو کنید، یا اینکه در منزل خود غذا تهیه کنید.

شما ناچارید در شهرهای بزرگ آلمان، مبلغ بیشتری برای اجاره پرداخت کنید. بسته به نوع خوابگاه و منزل اجاره شده، مبلغ پرداختی شما متفاوت است.

اما دولت آلمان پیش بینی کرده است که فردی بعنوان دانشجو، مبلغی برابر با 861 یورو در ماه بعنوان هزینه زندگی دانشجویی در آلمان خواهد داشت. درواقع تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان برابر با 10.332 یورو برای یک سال و ماهانه برابر با 861 یورو خواهد بود.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان در شهرهای مختلف از 400 تا 1200 یورو متفاوت است،اما براساس اعلام دولت آلمان شما میبایست حداقل بین 800 تا 900 یورو در ماه برای هزینه زندگی در آلمان در نظر بگیرید.

سیستم آموزشی آلمان

کیفیت بالای سیستم آموزشی آلمان و تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان، این کشور را در جایگاه بسیار بالایی در سطح بین المللی قرار داده و این کشور را بعنوان مقصدی دلپذیر برای بسیاری از مهاجران بدل نموده است .

سیستم آموزشی آلمان

سن ورود به مدارس آلمان

کودکان در این کشور از ۶ سالگی تحصیل خود را در مدارس کشور آلمان آغاز کرده و این امری اجباری می باشد و با والدینی که مانع رفتن فرزندان خود به مدارس شوند برخورد قانونی خواهد شد. پس از اتمام دوره ۱۳ ساله تحصیلی، دانش آموزان می توانند بر اساس عملکرد خود در آزمون پایان دوره تحصیلات دبیرستانی، وارد دانشگاه های آلمان شده و در رشته مورد نظر خود ادامه تحصیل دهند.

سیستم آموزشی آلمان به صورت 13 ساله می باشد و دانش آموزان این کشور پیش از ورود به دانشگاه، 13 سال در مدارس آلمان تحصیل می کنند.

مهدکودک برای کودکان در آلمان

دوره های مهدکودک در آلمان برای کلیه کودکان 1 تا 6 ساله فراهم شده است و پس از آن، حضور در مدرسه اجباری خواهد بود. البته این سیستم در سراسر آلمان تفاوت هایی دارد، زیرا سیاست های آموزشی هر ایالت متفاوت است.

مهدکودک برای کودکان در آلمان

تحصیل در مدارس آلمان

دانش آموزان برای تحصیل در مدارس آلمان، باید سه مقطع تحصیلی را پشت سر بگذارند. کودکان برای مدت 4 سال از 6 تا 9 سالگی در مدارس دوره اول (Grundschule) شرکت می کنند. دوره متوسطه در آلمان شامل دو بخش متوسه اول و دوم بوده و دوره متوسطه اول شامل آموزش عمومی به دانش آموزان است و در این دوره، آنها برای ورود به دوره دوم آماده خواهند شد. دوره‌های متوسطه دوم در آلمان شامل بخش‌های متنوعی می‌باشد.

تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان

دوره های متوسطه در آلمان شامل 5 نوع مدرسه است و در این مدارس، آنها را برای شرکت در امتحان نهایی (Abitur)  پس از اتمام سال سیزدهم تحصیلی آماده خواهد کرد. دانش آموزان در آلمان، برای ورود به دانشگاه، موظف به قبولی در آزمون Abitur  هستند

آیا تحصیل در مدارس آلمان رایگان است؟

تحصیل در مدارس آلمان رایگان است، اما تنها برای افرادی که اقامت این کشور را داشته باشند. در تحصیلات تکمیلی نیز هزینه تحصیل برای دانشجویان بومی و دانشجویان بین المللی بصورت کاملاً رایگان می باشد.

تحصیل در آلمان در درجه اول به عهده دولت آلمان (Länder) است و دولت فدرال نقش کمی در این زمینه دارد.

تحصیل رایگان در مدارس دولتی آلمان، برای دانش آموزان بین المللی امکان پذیر نمی باشد.

تحصیل در کالج های آلمان

اگر شما دیپلم خود را در ایران گرفته اید و قصد تحصیل در آلمان را دارید، لازم است بدانید که پیش از ورود به دانشگاه، باید یک سال دوره کالج را در این کشور پشت سر بگذارید. تحصیل در کالج های آلمان، پیش نیاز ورود به دانشگاه های این کشور است.

در واقع دانش آموزان در مدارس آلمان، 13 سال پیش از ورود به دانشگاه، تحصیل خواهند کرد و شما برای تطبیق مدارک تحصیلی خود با سیستم آموزشی آلمان، ملزم به گذراندن دوره کالج در آلمان خواهید بود.

کالج در آلمان، معادل سال 13 ام دوره دبیرستان محسوب شده و گذراندن این دوره برای ورود به دانشگاه های آلمان، الزامی خواهد بود.

تحصیل در کالج های آلمان

کالج های آلمان عموما به 4 گروه اصلی تقسیم خواهند شد:

 • کالج M-Course : برای افرادی که قصد تحصیل در رشته های گروه پزشکی و علوم پایه زیر مجموعه را دارند.
 • کالج T-Course : برای افرادی که قصد تحصیل در رشته های گروه مهندسی و علوم پایه زیر مجموعه را دارند.
 • کالج G-Course : برای افرادی که قصد تحصیل در رشته های گروه انسانی و هنر را دارند.
 • کالج W-Course : برای افرادی که قصد تحصیل در رشته های مدیریت و اقتصاد را دارند.

در ادامه به معرفی هریک از کالج های دولتی آلمان و شرح جزئیات این موضوع خواهیم پرداخت.

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان به دلیل سطح بالای علمی و رایگان بودن، هدف و آرزوی بسیاری از دانشجویان ایرانی و کشورهای دیگر خواهد بود. تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی و خصوصی آلمان به زبان آلمانی می باشد و برای ورود به کالج یا دانشگاه، داشتن مدرک زبان آلمانی الزامی می باشد.

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان از طریق کالج M-Course

 برای تحصیل رشته پزشکی در آلمان، شما ملزم به گذراندن دوره یک ساله کالج M-Course خواهید بود. سپس بر اساس نمرات کسب شده در کالج M-Course و نیز معدل دیپلم ایران، درخواست پذیرش برای هر یک از دانشگاه های مورد نظر خود را خواهید داد.

تحصیل پزشکی در آلمان از طریق پذیرش مستقیم

راه دیگر ورود به رشته پزشکی در آلمان، اقدام از طریق پذیرش مستقیم این رشته می باشد. چنانچه شما دانشجوی هر یک از رشته های گروه پزشکی و رشته های علوم پایه مرتبط با آن را (نظیر زیست شناسی) باشید، می توانید از این طریق اقدام کنید البته گذراندن حداقل 40 واحد درسی و تطبیق آن با دوره یک ساله کالج M-Course ضروری می باشد.

در رشته های گروه پزشکی در آلمان که تعداد متقاضی برای آن زیاد است، شرایط به صورت رقابتی خواهد بود. بنابراین داشتن معدل و مدرک زبان بالا، شانس شما را برای دریافت پذیرش مستقیم رشته پزشکی در آلمان بیشتر می کند.

تحصیل در رشته های مهندسی در آلمان

تحصیل مهندسی در آلمان به خاطر صنعتی بودن این کشور و شرایط کاری بسیار خوب برای این رشته ها، طرفداران بسیاری دارد. شما پس از تحصیل در هر یک از رشته های مهندسی در آلمان، از بابت پیدا کردن شغل مناسب، خاطر جمع خواهید بود.

به دلیل نیاز بالای دولت آلمان به رشته های مهندسی، دانشگاه های بسیاری در آلمان، این رشته ها را ارائه می کنند. بنابراین، ورود به این رشته ها در آلمان بسیار آسان خواهد بود.

زبان تحصیل در رشته های مهندسی در آلمان، در مقطع لیسانس عموماً به زبان آلمانی می باشد. اما در مقطع کارشناسی ارشد، شما شانس گرفتن پذیرش به زبان انگلیسی را خواهید داشت،

برای ورود به رشته های مهندسی و علوم پایه در دانشگاه های آلمان، گذراندن دوره کالج T-course لازم است.

تحصیل در رشته های مهندسی در آلمان

تحصیل مهندسی در آلمان از طریق کالج T-Course

برای تحصیل مهندسی در آلمان، گذراندن دوره کالج T-Course لازم است. بنابراین شما می توانید پس از گذراندن دوره یک ساله کالج T-Course، بر اساس نمرات کسب شده در کالج و نیز معدل دیپلم ایران خود، برای دانشگاه های کشور آلمان درخواست دهید.

تحصیل مهندسی در آلمان از طریق پذیرش مستقیم

در صورتی که شما دانشجوی هریک از رشته های مهندسی در ایران باشید، میتوانید پذیرش مستقیم از همان رشته مهندسی در دانشگاه های آلمان را درخواست دهید. گذراندن حداقل 40 واحد درسی، برای دریافت پذیرش و تحصیل مهندسی در آلمان از طریق پذیرش مستقیم، الزامی خواهد بود.

تحصیل هنر در آلمان

برای تحصیل رشته های هنر در آلمان، گذراندن دوره کالج G-Course الزامی خواهد بود. علاوه بر رشته های هنری، ورود به دیگر رشته های علوم انسانی نیز از طریق همین کالج ممکن است.

تحصیل هنر در آلمان

پس از گذراندن دوره کالج G-Course و برای ورود به برخی رشته های هنری، نیاز دارید که نمونه کار و پورتفولیو برای آن رشته هنری نیز داشته باشید.

تحصیل هنر در آلمان و در کالج های دولتی G-Course، عمدتاً به زبان آلمانی خواهد بود.

برای ورود به رشته های علوم انسانی و رشته های هنر در دانشگاه های آلمان، گذراندن دوره کالج G-course لازم است.

تحصیل مدیریت در آلمان

تحصیل مدیریت در آلمان

برای ورود به رشته های علوم انسانی و رشته های هنر در دانشگاه های آلمان، گذراندن دوره کالج G-course لازم است.

البته در برخی مواقع، رشته های علوم تربیت بدنی نیز در این گروه کالج قرار می گیرند.

زبان تحصیل در کالج های دولتی W-Course، همانند دیگر گروه های کالج، به زبان آلمانی می باشد.

برای ورود به رشته های مدیریتی و برخی از رشته های علوم انسانی در دانشگاه های آلمان، گذراندن دوره کالج W-course لازم است.

هزینه تحصیل کالج در آلمان

کالج های دولتی آلمان، در حدود 27 عدد می باشد. هزینه تحصیل در کالج های دولتی آلمان، در حد رایگان است. شهریه پرداختی شما در هنگام ثبت نام، بین 100 تا 400 یورو برای هر ترم می باشد که اصلا قابل مقایسه با شهریه کالج های خصوصی این کشور نمی باشد.

شهریه کالج های خصوصی در کشور آلمان، از 5.000 یورو در سال شروع شده و ممکن است به 20.000 یورو برای هر سال نیز برسد.

هزینه تحصیل در کالج های دولتی آلمان، تقریباً رایگان می باشد.

تحصیل در آلمان با دیپلم

نظام آموزشی ایران و بسیاری از کشورها، به صورت 12 ساله است. یعنی در سیستم نظام جدید ایران، شما پس از گذراندن 12 سال تحصیلی، می‌توانید مدرک دیپلم را در رشته تحصیلی خود دریافت کنید.

چنانچه در سیستم آموزشی نظام قدیم، مدرک دیپلم شما پس از 11 سال تحصیل دریافت شده باشد، گذراندن دوره پیش دانشگاهی الزامی خواهد بود.

پس از اینکه مدرک دیپلم نظام جدید، و یا دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم را دریافت کردید، می توانید برای دریافت پذیرش از کالج های دولتی و خصوصی آلمان اقدام کنید.

با گذراندن یک سال دوره کالج در آلمان، شما اجازه تحصیل در دانشگاه های آلمان را پیدا خواهید کرد. در واقع تحصیل در آلمان با دیپلم، مشروط به گذراندن دوره یک ساله کالج خواهد بود.

با داشتن مدرک دیپلم 12 ساله ایران و پیش از ورود به دانشگاه های کشور آلمان، گذراندن دوره های کالج در این کشور الزامی می باشد.

تحصیل در آلمان بدون کنکور

تحصیل در آلمان بدون کنکور

کنکور، بلایی که به جان همه دانش آموزان ایرانی افتاده است. استرس قبول نشدن در دانشگاه دولتی، خواب و خوراک را از همه دانش آموزان سال آخر دبیرستان گرفته است.

اما در کشور آلمان شما می توانید بدون استرس قبولی در آزمون 4 ساعته کنکور، وارد رشته دلخواه خود در دانشگاه های دولتی آلمان شوید. تحصیل در آلمان بدون کنکور و با تکیه به دانش شما خواهد بود. در واقع، معدل سه ساله دبیرستان شما، و نیز نتیجه امتحانات پایان کالج، تعیین کننده میزان موفقیت شما خواهد بود.

برای تحصیل در آلمان و ورود به دانشگاه های این کشور، نیازی به شرکت در کنکور و یا آزمون ورودی دانشگاه ها نیست.

تحصیل در دانشگاه های آلمان

بیش از 400 دانشگاه دولتی و خصوصی در این کشور وجود دارد که شما می توانید برای تحصیل در آلمان انتخاب کنید. برخی از دانشگاه های برتر دنیا که در رتبه بندی های جهانی، دارای  مرتبه دو رقمی هستند، نیز در این کشور واقع شده اند.

برخی از دانشگاه های برتر آلمان که در سطح جهانی نیز زبانزد هستند، عبارتند از:

 1. دانشگاه لودویک ماکسیمیلیانز مونیخ
 2. دانشگاه صنعتی مونیخ
 3. دانشگاه هایدلبرگ
 4. دانشگاه بُن
 5. دانشگاه گوته فرانکفورت
 6. دانشگاه فریبورگ
 7. دانشگاه گوتینگن
 8. دانشگاه کلن
 9. دانشگاه توبینگن
 10. انستیتوی صنعتی کارلسروهه
 11. دانشگاه صنعتی آخن
 12. دانشگاه صنعتی درسدن
 13. دانشگاه نورمبرگ
 14. دانشگاه هامبورگ
 15. دانشگاه کیل
 16. دانشگاه لایبزیک
 17. دانشگاه ماینز
تحصیل در دانشگاه های آلمان

تحصیل در دانشگاه های آلمان و در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است. در ادامه به شرایط تحصیل در آلمان، در هر سه مقطع ذکر شده خواهیم پرداخت:

تحصیل کارشناسی در آلمان

پیش از تحصیل کارشناسی در آلمان، شما باید دوره کالج مرتبط با رشته مورد نظر خود را گذرانده باشید. در مواقعی که فرد داوطلب، حداقل 40 واحد درسی را در ایران گذرانده باشد می تواند درخواست پذیرش مستقیم از دانشگاه های آلمان دهد. به این معنی که 40 واحد پاس شده، جایگزین دوره یک ساله کالج در آلمان شود.

تحصیل کارشناسی در آلمان

آزمون ورودی برای تحصیل کارشناسی در آلمان

آزمون ورودی برای تحصیل کارشناسی در آلمان به صورت امری رایج وجود ندارد. برای ثبت نام برخی از رشته ها، ممکن است نیاز به قبولی در آزمون ورودی همان رشته باشد. آزمون ورودی دانشگاه های آلمان، به صورت اختصاصی و البته اختیاری خواهد بود. عموما آزمون ورودی برای رشته های پر رقابت برگزار می شود.

زبان تحصیل کارشناسی در آلمان

زبان تحصیل کارشناسی در آلمان، عمدتاً آلمانی می باشد. رشته هایی نظیر پزشکی، پرستاری، روانشناسی و دیگر رشته هایی که با عموم مردم سر و کار دارند. در این رشته ها، زبان تحصیل در دانشگاه های خصوصی و دولتی آلمان به آلمانی می باشد.

شما ممکن است در برخی از دانشگاه های خصوصی آلمان، رشته هایی نظیر مهندسی را پیدا کنید که تحصیل کارشناسی در آنها به زبان انگلیسی باشد. دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی در آلمان بسیار انگشت شمار است. البته این دانشگاه ها هم تنها برخی از رشته های خود را به زبان انگلیسی ارائه می کنند.

هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان

تحصیل کارشناسی در آلمان، تنها در دانشگاه های دولتی این کشور به صورت رایگان می باشد. شما در صورتی که متقاضی تحصیل کارشناسی در آلمان باشید، تنها هزینه ای بین 200 تا 300 یورو برای هر ترم به دانشگاه پرداخت خواهید کرد. البته این هزینه برای صدور کارت دانشجویی شما خواهد بود که مزیت های زیادی برای شما دارد. از جمله امکان استفاده رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی، تخفیف دانشجویی هنگام خرید از برخی مراکز و …

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان در اکثر دانشگاه های این کشور رایگان می باشد و زبان تحصیل آن، عموماً آلمانی می باشد.

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

امکان تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان برای دانشجویان غیر بومی فراهم می باشد. با سیستم درخواست پذیرش و بدون شرکت در آزمون کنکور، شما می توانید به تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد بپردازید. امکان تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد، تنها در همان رشته کارشناسی و یا رشته های مرتبط با آن میسر است.

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

آزمون ورودی برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

موضوع آزمون ورودی برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان، امری کاملا درون دانشگاهی است. به این معنی که ممکن است دانشگاهی به دلیل حجم تقاضای بالا برای پذیرش رشته ای، تصمیم به برگزاری آزمون ورودی در آن رشته بگیرد. منابع آزمون ورودی را به راحتی می توان از طریق وبسایت دانشگاه و یا مکاتبه با واحد ادمیشن دانشگاه بدست آورد.

زبان تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

زبان تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان به صورت زبان انگلیسی و آلمانی فراهم می باشد. البته در مجموع، شاید بتوان گفت 20% ظرفیت دانشگاه های آلمان، به زبان انگلیسی اختصاص دارد. بنابراین برای دریافت پذیرش به زبان انگلیسی، داشتن معدل بالای مقطع کارشناسی بسیار مفید است.

در صورتی که معدل کارشناسی شما کمتر از 16 باشد، بهتر است شروع به یادگیری زبان آلمانی کنید و امیدی به گرفتن پذیرش به زبان انگلیسی از دانشگاه های دولتی آلمان نداشته باشید. مگر آنکه تصمیم به پرداخت شهریه دانشگاه های خصوصی این کشور را داشته باشید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان به دو زبان انگلیسی و آلمانی امکان پذیر است و در اکثر دانشگاه های این کشور، تحصیل به صورت رایگان می باشد.

تحصیل دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان، بصورت پیداکردن پوزیشن و عملاً تحقیقاتی می باشد. گرفتن پذیرش دکترا در آلمان به صورت مکاتبه با اساتید و گرفتن تایید از آنها می باشد.

تحصیل دکترا در آلمان

چنانچه قصد تحصیل در مقطع دکترا در آلمان را دارید، بهتر است ابتدا رزومه ای قوی و جذاب بصری برای خود تهیه کنید. سپس لیستی از دانشگاه های آلمان که در زمینه تخصص شما فعالیت دارند تهیه کنید. سپس رزومه خود را از طریق ایمیل، به تمامی اساتید آن دانشگاه در زمینه تخصص خود ارسال کرده و منتظر جواب بمانید.

گرفتن پذیرش و تحصیل دکترا در آلمان ممکن است بسیار دشوار و طولانی باشد، فقط باید صبور باشید و به تمامی لیست تهیه شده، مطابق با برنامه ریزی ایمیل بزنید.

تحصیل دکترا در آلمان به زبان انگلیسی بوده و عموما به صورت تحقیقاتی می باشد.

کار دانشجویی در آلمان

امکان کار دانشجویی در آلمان به صورت پاره وقت وجود دارد. شما به عنوان دانشجو در کشور آلمان، اجازه 20 ساعت کار در هفته را خواهید داشت. با احتساب حداقل دستمزد 10 یورو برای هر ساعت، شما میتوانید ماهیانه بالای 800 یورو دریافت کرده و از بابت تامین هزینه زندگی دانشجویی خود در آلمان خاطر جمع باشید.

کار دانشجویی در آلمان

موقعیت های بیشمار کار دانشجویی در آلمان، به محبوبیت این کشور در بین دانشجویان مشتاق تحصیل در خارج از کشور، افزوده است. به دلیل قدرت اقتصادی و صنعتی کشور آلمان در اروپا، موقعیت های کاری زیادی در این کشور وجود دارد. اگر انتخاب شما، تحصیل در آلمان باشد، می توانید از این فرصت های شغلی استفاده کنید. چرا که تعداد زیادی موقعیت شغلی نظیر صندوقداری، بسته بندی، فروشندگی و شغل های جنرال مشابه، برای شما وجود خواهد داشت.

امکان کار دانشجویی در آلمان به صورت پاره وقت وجود دارد و حداقل درآمد آن برابر با 800 یورو در ماه خواهد بود.

بورسیه تحصیلی آلمان

دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان عموما در مقاطع دکترا و بالاتر امکان پذیر است. دریافت کمک هزینه و بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد بصورت بسیار محدود امکان پذیر است که در این شرایط هم ایرانیان، شانس بسیار پایینی برای دریافت آن خواهند داشت.

بورسیه تحصیلی آلمان

اما خبر خوب اینکه، تحصیل در مقاطع پایین تر شامل کالج، کارشناسی و کارشناسی ارشد بصورت کاملا رایگان خواهد بود و شما برای تامین هزینه های زندگی خود می توانید به دنبال کار دانشجویی مناسب باشید.

شما با انجام کار دانشجویی در آلمان می توانید تا پایان زمان تحصیل خود، مشکل هزینه زندگی دانشجویی در آلمان را حل کنید. پس از آن با پیدا کردن کار تخصصی مرتبط با رشته تحصیلی خود، در نهایت پاسپورت کشور آلمان را دریافت کنید.

امکان دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان، در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود نخواهد داشت و تنها در مقطع دکترا و بالاتر امکان پذیر است.

شرایط لازم برای تحصیل در آلمان

برای اینکه بدانید شرایط لازم برای تحصیل در آلمان را دارید، با ما همراه باشید.

از مهم ترین شرایط لازم برای تحصیل در آلمان می توان به داشتن رزومه تحصیلی خوب اشاره کرد. اما منظور از رزومه تحصیلی خوب چیست؟ رزومه ای که شما با آن بتوانید دانشگاه های آلمان و سفارت این کشور را توجیه کنید که هدف شما از این کار، تنها تحصیل در آلمان خواهد بود و نه هیچ چیز دیگر!

شرایط لازم برای تحصیل در آلمان

افرادی که معدل آنها در مقاطع قبلی پایین باشد، برای گرفتن پذیرش به مشکل برمی خوردند. چرا که رقابت برای گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان، زیاد است. پس از گرفتن پذیرش، متقاعد کردن سفارت در این شرایط بسیار دشوار خواهد بود. سفارت از شما سوال خواهد پرسید که شما در کشور خود و به زبان مادری خود تحصیل کرده اید و معدل شما پایین است!!! چطور قصد تحصیل در آلمان و به زبان دیگری را خواهید داشت؟؟؟ در این صورت شما باید بتوانید با مدارک دیگری نظیر سطح بالاتر زبان آلمانی، این کاستی را جبران کنید.

درکل می توان گفت تمامی مدارک شما در زمان ارائه به سفارت آلمان، مشابه تکه های پازل خواهد بود. تکه هایی که در کنارهم می تواند هدف شما از گرفتن ویزای آلمان را برای افسر مهاجرت، ترسیم کند.

شرایط سنی تحصیل در آلمان

می توان گفت که شرایط سنی تحصیل در آلمان بی معنی می باشد. چرا که هیچ گونه محدودیت سنی برای تحصیل در هیچ یک از کالج ها و دانشگاه های دولتی آلمان وجود نخواهد داشت. شما برای تحصیل در آلمان می توانید با هر سنی اقدام کنید.

اما پیش از آن باید بتوانید ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنید. برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان، محدودیت هایی برای سن شما وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته ایم.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در آلمان

بصورت دقیق نمیتوان مدرک زبان لازم برای تحصیل در آلمان را مشخص کرد، اما می توان گفت که حداقل داشتن مدرک ب1 آلمانی برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان لازم است.

آزمون های مورد تایید سفارت آلمان و دانشگاه های این کشور، آزمون گوته، osd، تستداف و تلک می باشد که در ایران نیز برگزار می شوند. آزمون های گوته و osd و تلک در سطوح C1, B2, B1, A2, A1 و C2 برگزار می شوند. آزمون تستداف آزمونی جامع و یکپارچه می باشد که با توجه به توانایی داوطلب، سطح علمی وی مشخص می شود.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در آلمان

بر اساس مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان که توسط سفارت این کشور اعلام شده است، داشتن حداقل مدرک ب1 از موسسات گوته و یا osd الزامی است. اما به دلیل حجم تقاضای زیاد برای دریافت این نوع ویزا، در اکثر مواقع سفارت آلمان از شما مدرک زبان بالاتر در سطح ب2 را تقاضا خواهد کرد.

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان، داشتن حداقل مدرک ب1 آلمانی الزامی خواهد بود.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در کالج های آلمان

در واقع چیزی به عنوان مدرک زبان لازم برای تحصیل کالج در آلمان، وجود ندارد. چرا که کالج های دولتی آلمان، سطح زبان آلمانی داوطلب را بصورت برگزاری آزمون ورودی کالج، خواهند سنجید. منابع این آزمون ها برای هر کالج متفاوت خواهد بود، اما وجه مشترک همه آنها، سنجش سطح زبان آلمانی داوطلب می باشد.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در کالج های آلمان

اما برای گرفتن پذیرش از کالج های دولتی آلمان، داشتن حداقل مدرک زبان ب1 الزامی خواهد بود. برخی از کالج های دولتی آلمان، همچون کالج مونیخ، کالج برلین و کالج هامبورگ، مدرک زبان ب2 برای بررسی شرایط داوطلب و صدور پذیرش خواهند خواست.

برای قبولی در آزمون ورودی کالج های دولتی آلمان، دانش آلمانی در سطح ب2 و بالاتر لازم است.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در دانشگاه های آلمان

مدرک زبان لازم برای تحصیل کارشناسی در دانشگاه های آلمان، عموما سطح C1 آلمانی و یا معادل آن خواهد بود. اما در مقطع کارشناسی ارشد، امکان دریافت پذیرش مستقیم با مدرک ب2، برای برخی از رشته ها وجود خواهد داشت. البته در صورتی که معدل کارشناسی شما بالا باشد، شانس گرفتن پذیرش مستقیم با مدرک ب2 را خواهید داشت.

در صورتی که کورس درسی ارائه شده به زبان انگلیسی باشد، داشتن مدرک زبان انگلیسی عموما در سطح آیلتس 6.5 الزامی می باشد. برای برخی از رشته های مهندسی، آیلتس 6 نیز برای دریافت پذیرش کافی می باشد.

تحصیل دکترا در آلمان عموما به زبان انگلیسی خواهد بود.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در دانشگاه های آلمان

آیا بدون مدرک زبان می توان در آلمان تحصیل کرد؟

اگر بخواهیم نظر دانشگاه های آلمان را بررسی کنیم، بدون مدرک زبان می توان در آلمان تحصیل کرد. برخی از دانشگاه های آلمان، دوره های زبان آلمانی در همه سطوح برگزار می کنند و پذیرشی که به شما خواهند داد به صورت پذیرش مشروط خواهد بود. به این معنی که در ابتدا می بایست دوره زبان آلمانی خود را در همان دانشگاه تکمیل کرده و سپس به کورس اصلی، راه خواهید یافت.

اما بدون مدرک زبان نمی توان ویزای تحصیلی آلمان را دریافت نمود، حداقل از طریق سفارت آلمان در ایران!!!

چرا که سفارت برای صدور ویزای تحصیلی آلمان شما، حداقل مدرک زبان ب1 را از شما درخواست می کند و در صورتی که شما نتوانید این مدرک را ارائه دهید، درخواست ویزای شما ریجکت خواهد شد.

ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان، در واقع اجازه تحصیل شما در کشور آلمان می باشد که توسط سفارت آلمان در کشور شما صادر خواهد شد. پروسه گرفتن ویزای تحصیلی آلمان به صورت کلی به این صورت است:

 1. آماده سازی مدارک تحصیلی
 2. دریافت پذیرش تحصیلی
 3. دریافت وقت مصاحبه از سفارت آلمان
 4. تکمیل مدارک مورد نیاز سفارت برای صدور ویزای تحصیلی
 5. انجام مصاحبه سفارت برای ویزای تحصیلی
 6. دریافت ویزای تحصیلی
ویزای تحصیلی آلمان

وقت سفارت آلمان برای ویزای تحصیلی

وقت سفارت آلمان برای ویزای تحصیلی در ایران بسیار طولانی است. اما خبر خوب اینکه سفارت آلمان در ایران، از تاریخ آپریل 2021، پرونده های مصاحبه دانشجویی خود را به شرکت ویزامتریک برونسپاری کرده است. همین امر باعث تسریع در اعلام وقت های مصاحبه دانشجویی در ایران گردیده است. امیدواریم تا یک سال آینده، زمان انتظار برای گرفتن وقت مصاحبه دانشجویی، منظم و قابل پیش بینی گردد.

شرایط سنی برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان

شرایط سنی برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان

 همانطور که در مطالب گذشته ذکر شد، شرایط سنی برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان، در واقع به میزانی خواهد بود که با آن بتوانید سفارت آلمان را توجیه کنید. سفارت آلمان، برای صدور ویزای تحصیلی، سن مشخصی را اعلام نکرده است. اما در صورت بالا بودن سن، شما باید بتوانید تمامی گپ تحصیلی خود را با مدارک مورد قبول سفارت آلمان پر کنید.

دانشگاه های برتر آلمان

آوازه دانشگاه‌های برتر آلمان به گوش همه جهان رسیده است. پس اگر به دنبال کشوری بی نظیر برای ادامه تحصیل و زندگی هستید، آلمان در این زمینه شهره جهانی دارد. موسسه های معتبر قدیمی در کنار دانشگاه‌های فنی جدید، پیکره دانشگاه‌های آلمان را شکل داده است و در این میان، ۴۸ دانشگاه آلمان، جزء بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته است. دانشگاه‌های برتر آلمان در شهرهای مونیخ و برلین و سرتاسر آلمان واقع شده است و شما به سادگی می‌توانید در هر منطقه ای از آلمان که علاقه داشتید به ادامه تحصیل بپردازید و از زندگی در این کشور بسیار زیبا و قدرتمند اروپایی نهایت لذت را ببرید! تحصیل در اکثر دانشگاه‌های آلمان رایگان می‌باشد و این آلمان را به فرصتی بدون رقیب بدل کرده است. علاوه بر آن، بیش از ۵۰۰ رشته دانشگاهی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلمان به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و می‌توانید از این فرصت استثنایی استفاده کنید!

دانشگاه صنعتی مونیخ (Technical university of Munich)

دانشگاه صنعتی مونیخ همواره جز برترین دانشگاه های آلمان به حساب می آید و در رتبه بندی جهانی QS نیز دارای رتبه 55 می باشد که نسبت به سال گذشته 6 مرتبه پیشرفت داشته است. این دانشگاه دارای 14 دانشکده و در حدود 40 هزار دانشجو می باشد و 25% این دانشجویان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. دانشگاه صنعتی مونیخ در هر تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر دانشجو می پذیرد. هزینه تحصیل در دانشگاه صنعتی مونیخ رایگان بوده و تنها هزینه عضویت در انجمن دانشجویی و دریافت سمستر تیکت از دانشجو دریافت می شود. دانشگاه صنعتی مونیخ در رشته فیزیک و ستاره شناسی، مهندسی برق و دیگر رشته های مهندسی به نوعی پیشرو می باشد و دارای رتبه های جهانی بالایی می باشد.

دانشگاه صنعتی مونیخ

دانشگاه لودویک ماکسیمیلیانز مونیخ (Ludwig Maximilians Universität München)

دانشگاه لودویک ماکسیمیلیانز مونیخ در مرکز شهر مونیخ واقع شده است و با کسب رتبه 63 در رتبه بندی جهانی QS  بعنوان دومین دانشگاه برتر آلمان در سال 2020 شناخته شده است. البته دپارتمان پزشکی این دانشگاه در نزدیکی شهر برلین قرار گرفته است.در سالهای اخیر رقابت تنگاتنگی ما بین دانشگاه ماکسیمیلیانز مونیخ و دانشگاه صنعتی مونیخ برای کسب مقام برترین دانشگاه آلمان وجود داشته است. دانشگاه لودویک ماکسیمیلیان نیز مانند دیگر دانشگاه های آلمان امکان تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی را برای دانشجویان بومی و بین‌المللی فراهم نموده و هزینه تحصیل در تمامی این مقاطع رایگان می باشد. دانشگاه ماکسیمیلیانز مونیخ در رشته های تاریخ کلاسیک و باستان، فلسفه و فیزیک و ستاره شناسی شهرت جهانی دارد.

دانشگاه لودویک ماکسیمیلیانز مونیخ

دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ آلمان (Ruprecht Karls Universität Heidelberg)

دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ آلمان واقع در شهر هایدلبرگ و تقریبا در جنوب شرق آلمان قرار گرفته است که بعنوان دانشگاه روپرشت کارلز نیز شناخته می شود. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه آلمان به حساب می آید. دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ در رتبه بندی جهانی QS دارای مرتبه 66 می باشد و در ده سال اخیر نیز تلاش نموده تا جایگاه خود را در سطح جهانی حفظ نماید. این دانشگاه دارای 12 دانشکده بوده که شامل علوم انسانی، حقوق، علوم اجتماعی و رفتاری می باشد و تمامی مقاطع تحصیلات دانشگاهی از جمله کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را در بر می گیرد. دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ در رشته های تاریخ باستانی و کلاسیک، الهیات و مطالعات دینی و در رشته فیزیک و ستاره شناسی در کشور آلمان و در دنیا سرآمد می باشد.

دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ آلمان

دانشگاه هومبولت برلین (HU) (Humboldt-Universität zu Berlin )

دانشگاه هومبولت برلین بیش از 200 سال پیش در شهر برلین توسط ویلیام فون هومبولت تاسیس شد و از جانب ایشان بعنوان مادر تمامی دانشگاه های مدرن معرفی گردید. این دانشگاه دارای 4 دانشکده در زمینه های حقوق، پزشکی، فلسفه و الهیات می باشد. دانشگاه هومبولت برلین بالغ بر 5 هزار دانشجو دارد و شامل دانشجویان بومی و بین المللی ای بوده که در تمامی مقاطع دانشگاهی مشغول به تحصیل می باشند. این دانشگاه در رتبه بندی جهانی QS در سال 2020 رتبه 120 را در بین تمامی دانشگاه های جهان کسب نمود و بعنوان چهارمین دانشگاه برتر آلمان شناخته می شود. دانشگاه هومبولت برلین در رشته های فلسفه، هنر و علوم انسانی و در رشته تاریخ کلاسیک و باستانی دارای اعتبار جهانی می باشد.

دانشگاه هومبولت برلین (HU)

سوالات متداول شما درباره تحصیل در آلمان:

بله همه می توانند از تحصیل رایگان و بدون شهریه در آلمان بهره مند شوند و این موضوع تفاوتی ندارد که شما دانشجوی آلمانی، اروپایی یا غیر اروپایی باشید. تحصیل در دانشگاه های عمومی و دولتی آلمان برای همه رایگان است.

برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان شرایط سنی مطرح نیست اما برای اخذ ویزای تحصیلی از سفارت آلمان شرایط سنی وجود دارد که برای هر مقطع متفاوت است.

یادگیری زبان آلمانی برای ما ایرانی ها که ابتدا با زبان انگلیسی آشنایی پیدا کرده ایم ممکن است کمی سخت تر به نظر برسد، اما با این وجود سالیانه تعداد زیادی از هموطنان زبان آلمانی را یاد می گیرند ادامه تحصیل در آلمان را انتخاب می کنند، پس نگران این موضوع نباشید😊

بله. دانشجویان در آلمان بصورت قانونی 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند.

بله این امکان وجود دارد، اما بصورت محدود. این امکان بستگی به رشته و مقطع مورد نظر شما دارد.

5/5 - (8 امتیاز)
اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
6 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
Nora

با سلام به تیم ویزا یار… بهترین سن برای مهاجرت تحصیلی به آلمان چه سنی هست؟ و حداکثر سن برای گرفتن ویزا چقدر در نظر گرفته شده که شانس بالایی برای اقامت در این کشور روداشته باشه؟

مدیر سایت

با سلام و تشکر از شما
شرایط هر فرد با توجه به سوابق تحصیلی و مقطع مورد تقاضا متفاوت هستش، به صورت کلی: سن، سابقه تحصیلی (شامل مقطع، محل تحصیل و معدل هر مقطع) و همینطور سطح و مدرک زبان، در تعیین موفقیت یا عدم موفقیت ویزای تحصیلی کشور آلمان تاثیر گذار خواهد بود و با توجه به کشور محل درخواست ویزا، شرایط متفاوت می باشد.
پیشنهاد می کنیم برای بررسی بهتر شرایط داوطلب، فرم ارزیابی رایگان موسسه ویزایار رو تکمیل کنید تا کارشناسان ما برای ارائه مشاوره بهتر با شما تماس گیرند.
موفق باشید

nil

سلام خسته نباشید .
میخواستم بدونم پاس کردن ۴۰ واحد در رشته‌ای مرتبط با رشته پزشکی برای تحصیل مستقیم، فقط در دانشگاه‌های دولتی ایران هست یا اگر دانشگاه آزاد هم باشه مشکلی نیست؟
ممنون .

مدیر سایت

با سلام و تشکر از شما
دانشگاه آزاد ایران مورد تایید کشور آلمان می باشد و مشکلی بابت گرفتن پذیرش مستقیم از دانشگاه های آلمان وجود نخواهد داشت.
موفق باشید.

Tannaz

ممنون از اطلاعات خوب و کامل سایتتون
اینکه نوشتین وقت سفارت کالج بیشتر از ۱۲ ماه هستش، با شرایط الان فکر میکنید بازهم ۱۲ ماه باشه؟

مدیر سایت

با سلام و احترام
با تجربه ای که ما قبل از کرونا داشتیم، اولویت های وقت مصاحبه دانشجویی سفارت آلمان، اصلا مقطع کالج نبود
الان هم که با اومدن کرونا کلا وقت ها متوقف شده و پرونده دانشجویی جدید تشکیل نمیشه
اگر مقطع کالج هستین پیشنهاد می کنم شرایط کشور ثالث خصوصا ارمنستان رو مطالعه بفرمایید و از این طریق برای آلمان اقدام کنید.
از طریق لینک زیر میتونید اطلاعات کاملی از کشورهای ثالث برای گرفتن ویزای آلمان استفاده کنید.

https://visayaar.com/germany/visa/other-country/

موفق و پیروز باشید