هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان

مبلغ هزینه زندگی در آلمان

زندگی با هزینه کمتر از ۱۰۰۰ یورو در ماه در آلمان دشوار خواهد بود و برای شهرهایی که هزینه اجاره خانه در آنها بالاتر است این رقم به ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو در ماه افزایش خواهد یافت. دانشجویان در آلمان می توانند هزینه های زندگی خود را با حدود ۸۵۰ یورو در ماه پوشش دهند. هزینه مسافرت به شهرهای بزرگ آلمان مقرون به صرفه می باشد و قیمت غذا و نوشیدنی در اکثر شهرهای اروپایی تقریباً یکسان می باشد. متوسط هزینه زندگی برای افراد غیر دانشجو در آلمان ۱۲۰۰ یورو در ماه خواهد بود. البته شهر محل سکونت در تعیین این متوسط هزینه زندگی برای افراد بسیار تأثیرگذار خواهد بود. به طور کلی هزینه های اصلی زندگی در آلمان برای هر نفر در ماه به شرح زیر است:
متوسط هزینه برای هر ماه
شرح هزینه ها
از ۳۰۰ یورو ( خوابگاه های دانشجویی یا سوئیت های مشترک) تا ۷۰۰ یورو ( سوئیت مستقل یک خواب )
هزینه اجاره
از ۰ یورو ( برای دانشجویان و با داشتن سمستر تیکت ) تا حدود ۱۰۰ یورو
حمل و نقل
۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو
غذا و نوشیدنی
۱۰۵ یورو (هزینه های بیمه درمان عمومی برای دانشجویان، برای افراد عادی می تواند بیشتر باشد و یا بخشی از آن توسط کارفرما پرداخت گردد.)
بیمه های درمانی
۵۰ یورو تا ۱۵۰ یورو (بسته به سبک زندگی کاملا متفاوت است)
مسافرت
۲۵۰ یورو ( شامل هزینه هایی از جمله اینترنت، تلفن و …)
سایر هزینه ها

همانطور که در ارقام بالا قابل مشاهده است، هزینه های زندگی هر فرد در آلمان بین ۸۵۰ یورو تا ۱۵۰۰ یورو متفاوت خواهد بود و در صورت داشتن همسر، حدود ۵۰% به هزینه های زندگی فرد در آلمان اضافه خواهد شد.

در ادامه به بررسی متوسط هزینه های زندگی یک فرد در شهرهای مهم آلمان اشاره خواهیم کرد.

هزینه زندگی در شهرهای مختلف آلمان

هزینه زندگی در شهر مونیخ آلمان

مونیخ گران ترین شهر آلمان بوده و هزینه های زندگی و اجاره خانه در این شهر بسیار زیاد است. این شهر در رتبه ۶۷ مین شهر در میان تمامی کشورها از لحاظ هزیه های زندگی شناخته می شود. شاید پیدا کردن آپارتمان یک خوابه با قیمت کمتر از ۱۰۰۰ یورو در شهر مونیخ دشوار باشد. نکته ای که دانشجویان متقاضی تحصیل در کشور آلمان، قبل از ورود به شهر مونیخ باید به آن توجه کنند این است که تا جایی که ممکن است قبل از ورود به این شهر محل اسکان و اقامت خود را مشخص کرده تا بتوانند تا حدی هزینه های خود را کاهش دهند.

طبق بررسی هایی که در ۱۸ ماه گذشته بر روی ۳۹۷ نفر ساکن در شهر مونیخ انجام شده است و با توجه به ۲۷۸۵ مقدار از داده هایی که از مجموع این نفرات بدست آمده است، میانگین هزینه های زندگی در این شهر بدون در نظر گرفتن هزینه اجاره خانه برابر با ۸۴۲.۶۳ یورو می باشد و البته متوسط درآمد نیز در شهر مونیخ برای هر فرد برابر با ۲۶۲۴.۵۹ یورو در هر ماه می باشد.

می توان نسبت هزینه های زندگی در شهر مونیخ آلمان را بصورت نمودار زیر تحلیل کرد. سایر هزینه‌ها در نمودار زیر شامل هزینه برق، آب، تلفن، اینترنت و … می شود.

هزینه زندگی در شهر هامبورگ آلمان

شهر هامبورگ بعد از مونیخ بعنوان دومین شهر گران قیمت آلمان شناخته می شود و این شهر در رتبه ۷۴مین شهر گران در تمامی کشورها شناخته می شود. هزینه های زندگی در این شهر بسیار بالا بوده و بعنوان مثال احتمال اینکه فردی بتواند یک آپارتمان یک خوابه را با اجاره ماهیانه کمتر از ۹۰۰ یورو پیدا کند بسیار پایین است. هامبورگ بعنوان یکی از محبوب ترین شهرهای آلمان برای دانشجویان و جوانان محسوب می شود.

تحقیقاتی در ۱۸ ماه اخیر بر روی ۲۱۱ نفر ساکن شهر هامبورگ انجام شده و با ۱۸۲۵ دیتای دریافتی از این افراد، میانگین هزینه های زندگی در این شهر بدون درنظر گرفتن هزینه اجاره خانه، مبلغ ۸۳۹.۷۱ یورو در هرماه و برای هر نفر بدست آمده است. طبق این آمار، متوسط درآمد در شهر هامبورگ نیز برای هر نفر برابر با ۲۵۵۷.۱۰ یورو در ماه می باشد.

نسبت هزینه های زندگی در شهر هامبورگ آلمان، طبق تحقیقات انجام شده به صورت زیر می باشد. در نمودار زیر، سایر هزینه‌ها شامل هزینه های برق، آب، اینترنت، تلفن و … می باشد.

هزینه زندگی در شهر فرانکفورت آلمان

پس از شهرهای مونیخ و هامبورگ، فرانکفورت در رتبه سوم شهرهای گران آلمان قرار دارد. این شهر در میان شهرهای گران دنیا در رتبه ۱۰۰ قرار گرفته است. هزینه های اجاره خانه در این شهر نسبتاً زیاد بوده و هزینه یک آپارتمان یکخوابه در این شهر بیشتر از ۹۰۰یورو در ماه خواهد بود. خوشبختانه روش های مختلفی برای کاهش هزینه های زندگی دانشجویی در شهرهای آلمان وجود دارد. همانند شهر مونیخ بهتر است دانشجویان قبل از ورود به این شهر، از بابت خوابگاه یا محل اقامت خود مطمئن باشند.

تحقیقات آماری انجام شده در ۱۸ ماه گذشته، بر روی ۲۱۶ نفر ساکن شهر فرانکفورت نیز انجام شد و طبق ۱۹۲۵ مقدار دریافتی از این افراد، میانگین هزینه های زندگی در این شهر بدون درنظر گرفتن هزینه های اجاره خانه برابر با ۸۲۵.۰۸ یورو در ماه بوده است. متوسط درآمد ماهانه افراد نیز در شهر فرانکفورت، با توجه به داده های دریافتی برابر با ۲۵۹۸.۹۰ یورو برای هر فرد بوده است.

نسبت هزینه های اصلی زندگی در شهر فرانکفورت آلمان بصورت نمودار زیر ترسیم شده است. در نمودار زیر، طبقه بندی سایر هزینه‌ها شامل، اینترنت، تلفن، آب، برق و … می شود.

هزینه زندگی در شهر کلن آلمان

شهر کلن به نسبت دیگر شهرهای گران قیمت آلمان مانند مونیخ، هامبورگ و فرانکفورت هزینه های زندگی و اجاره خانه بالایی ندارد، اما همچنان جزء شهرهای گران قیمت آلمان محسوب می شود. شهر کلن دارای رتبه ۱۳۰ در میان شهرهای گران قیمت در میان تمامی کشورهای آلمان می باشد و هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در این شهر به طور متوسط ۸۰۰ یورو در ماه می باشد. کلن دارای جمعیتی عظیم دانشجویی است و مانند برلین و دیگر شهرهای بزرگ آلمان، دارای تعداد زیادی رستوران با غذاهای جهانی است. این بدان معنی است که با وجود هزینه های اجاره بالا، در صورت بررسی و آشنایی با رستوران ها و مراکز خرید، می توان هزینه های زندگی را تا حد زیادی کاهش داد.

همانند شهرهای دیگر آلمان، تحقیقات آماری ۱۸ ماه گذشته بر روی ۱۳۰ نفر ساکن در شهر کلن نیز انجام شده و ۱۱۴۶ مقدار از این افراد دریافت شده است که این آمار، مبلغ ۷۵۸.۸۸ یورو را برای متوسط هزینه های زندگی در این شهر نشان می دهد. این هزینه شامل اجاره خانه نبوده و البته متوسط درآمد ماهانه برای هر فرد نیز در شهر کلن برابر با ۲۲۰۹.۷ یورو برآورد می گردد.

طبق بررسی های انجام شده، نسبت گروه های هزینه ای زندگی در شهر کلن آلمان بصورت زیر پیش بینی می شود. هزینه‌هایی مشابه با اینترنت، تلفن، برق، آب در گروه سایر هزینه‌ها در نظر گرفته شده است.

هزینه زندگی در شهر برلین آلمان

شهر برلین با وجود اینکه پایتخت کشور آلمان است، اما هزینه های زندگی در این شهر به نسبت برخی شهرهای دیگر آلمان همچون مونیخ و فرانکفورت و هامبورگ کمتر می باشد. عموماً هزینه زندگی و اجاره در شهرهای غربی و جنوبی آلمان بالاتر از سایر شهرها می باشد. شهر برلین در رتبه 136 در میان تمامی کشورها از لحاظ هزینه زندگی می باشد و می توان یک آپارتمان یکخوابه را در شهر برلین با پرداخت ماهیانه 600 یورو اجاره کرد.برلین یک شهر چند فرهنگی می باشد و به همین خاطر پیدا کردن غذاهای ک هزینه خیابانی مانند کباب و Currywurst در شهر بسیار آسان است. همچنین بازارچه های خیابانی در این شهر بسیار زیاد بوده و همه این عوامل می تواند هزینه های زندگی دانشجویی در این شهر را به شدت کاهش دهد.

همچون بقیه شهرهای آلمان، تحقیقاتی بر روی ۵۹۸ نفر ساکن شهر برلین انجام گردیده و ۳۶۴۷ مقدار از هزینه های این افراد جمع آوری شده است. طبق این ارقام، متوسط هزینه های زندگی بدون اجاره خانه در این شهر برای هر فرد برابر با ۷۶۲.۱۰ یورو در ماه می باشد و متوسط درآمد نیز در شهر برلین برابر با ۲۳۰۹.۶۶ یورو تخمین زده می شود.

نسبت هزینه های زندگی در شهر برلین آلمان را می توان به صورت نمودار و ارقام زیر پیش بینی کرد. همچون نمودارهای بالا، سایر هزینه‌ها در این نمودار شامل هزینه های آب، برق، اینترنت، تلفن و… می باشد.

هزینه زندگی در شهر هانوفر آلمان

شهر هانوفر تقریباً در مرکز آلمان واقع شده است و بعنوان یک شهر دانشجویی به شمار می رود. به دلیل تحصیل پروفسور مجید سمیعی در دانشگاه هانوفر، این شهر از شهرت و محبوبیت بالایی در میان دانشجویان ایرانی برخوردار است. شهر هانوفر از لحاظ هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان بعنوان یک شهر متوسط محسوب می شود و دارای رتبه ۱۴۴ در میان کشورهای دنیا می باشد. به طور متوسط با پرداخت ۶۰۰ یورو در ماه می توان یک آپارتمان یک خوابه در این شهر اجاره نمود.

بررسی های ۱۸ ماه گذشته بر روی ۶۴ نفر ساکن شهر هانوفر و با ۷۲۸ دیتای بدست آمده، بیانگر این موضوع است که متوسط هزینه زندگی در این شهر دانشجویی، بدون در نظر گرفتن هزینه اجاره خانه برابر با ۷۹۵.۷۱ یورو در ماه برای هر نفر می باشد و متوسط درآمد نیز برای هر نفر برابر با ۲۳۷۱.۳۳ یورو در ماه بوده است.

نسبت گروه های هزینه ای زندگی در شهر هانوفر بصورت نمودار زیر جمع آوری شده است و منظور از سایر هزینه‌ها در این نمودار، هزینه های شامل آب، برق، تلفن و اینترنت می باشد.

به این مقاله امتیاز دهید:
اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات