اکنون که اینجا هستید احتمالا با فلسفه مقطع کالج در آلمان آشنایی دارید؛ اگر با این مقطع آشنا نیستید می توانید در اینجا کاملا با مقطع کالج در آلمان آشنا شوید.
در این صفحه کاملا با شرایط امتحان ورودی کالج های آلمان آشنا می شوید و توضیحات کاملی در مورد شرایط اخذ پذیرش شرکت در این آزمون ها و سرفصل دروس آنها شرح داده ایم. همچنین منابع جامعی را از نمونه سوالات امتحان ورودی کالج های آلمان را برای شما فراهم آورده ایم که می توانید به‌صورت رایگان از آن ها استفاده نمایید. همراه ویزایار باشید.

توضیح و بررسی امتحان ورودی کالج های آلمان 

برای شناخت امتحان ورودی کالج های آلمان باید فلسفه آن را بدانیم. اصلا کالج های آلمان چرا از متقاضیان آزمون ورودی میگیرند؟ علت اصلی وجود آزمون ورودی برای ورود به کالج های آلمان بیشتر بودن تعداد متقاضیان شرکت در این دوره نسبت به ظرفیت موجود در این کالج هاست. بنابراین کالج های دولتی آلمان جهت ارائه پذیرش نهایی از متقاضیان میخواهند که در آزمون ورودی شرکت کنند.

علت دیگر برگزاری امتحان ورودی در کالج های آلمان سنجش سطح دانش داوطلبان است. کالج ها با برگزاری این آزمون مطمئن می‌شوند که داوطلبان از دانش لازم در دروس مختلف برخوردار هستند.

آیا همه کالج های آلمان آزمون ورودی دارند؟ 

اکثر کالج های دولتی آلمان جهت پذیرش داوطلبان آزمون ورودی برگزار می کنند. معدود کالج های مانند کالج هامبورگ هستند که براساس معدل و مدرک زبان، داوطلبان را رتبه بندی کرده و پذیرش می کنند.

آیا کالج های خصوصی آلمان امتحان ورودی دارند؟

پاسخ کوتاه به این سؤال در بیشتر مواقع “خیر” می باشد زیر معمولا ظرفیت پذیرش کالج های خصوصی بیشتر از تعداد متقاضیان است و از طرف دیگر کالج های خصوصی با پذیرش دانشجویان بیشتر از منفعت مالی بیشتری نیز برخوردار می گردند. بنابراین از پذیرش متقاضی بیشتر استقبال می کنند.

توجه به این نکته لازم است که تعدادی کالج وجود دارند که وابسته به دانشگاه های دولتی آلمان هستند اما از دانشجویان شهریه دریافت می کنند مانند کالج فرشمن دانشگاه آخن اگر این کالج ها را به عنوان کالج خصوصی در نظر بگیریم، برخی از این کالج ها جهت صدور پذیرش نهایی امتحان ورودی برگزار می کنند.

همچنین ممکن است برخی از کالج ها تست تعیین سطحی برای سنجش دانش متقاضیان در زمینه دروس مختلف از جمله زبان آلمانی برگزار کنند.

شرایط پذیرش جهت شرکت در امتحان ورودی کالج های آلمان 

مدرک زبان لازم:

حداقل مدرک زبان لازم جهت شرکت در امتحان ورودی کالج های آلمان سطح B1 می باشد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید هر یک از کالج ها این پیش نیاز را خود تعریف می کنند؛ بنابراین هر چه مدرک زبان بالاتری اخذ نمایید، شانس شرکت در آزمون ورودی کالج های بیشتری را دارید.

نکته مهم: اخیرا باتوجه به رقابت شدید جهت ورود به کالج های دولتی آلمان پیشنهاد می کنیم با حداقل سطح B2 در این آزمون ها شرکت نمایید.

شرط معدل:

اخذ پذیرش جهت شرکت در آزمون ورودی کالج های آلمان شرط معدل ندارد؛ یعنی شما می توانید با معدل زیر 15 نیز جهت شرکت در این آزمون ها اقدام نمایید. اما اگر معدل شما بالای 15 باشد پیش نیاز شرکت در امتحان ورودی کالج های بیشتری را دارا می باشید.

شرایط سنی:

شرکت در امتحان ورودی کالج های آلمان شرایط سنی ندارد. این بدین معناست که کالج ها برای صدور پذیرش جهت شرکت در آزمون شرایط سنی را بررسی نمی کنند. اما اگر سن شما بیشتر از 25 سال باشد ممکن است درخواست شما جهت اخذ ویزای تحصیلی از سفارت آلمان همراه با ریسک باشد.

تفاوت آزمون ورودی کالج (Aufnahmetest یا Aufnahmeprüfung) با آزمون پایانی کالج (Feststellungsprüfung یا FSP) 

آزمون ورودی کالج های آلمان ( aufnahmetest یا aufnahmeprüfung) همانطور که از اسمش پیداست زمان ورود به کالج برگزار می گردد و متقاضیان پس از قبولی در این آزمون می توانند در کورس مورد نظر شروع به تحصیل نمایند.

اما آزمون پایانی کالج (Feststellungsprüfung یا FSP) را معمولا بعد گذراندن دوره یکساله کالج در آلمان می توانید شرکت کنید. البته در شرایطی خاص می توانید بدون گذراندن دوره کالج نیز در آزمون FSP شرکت نمایید. در نتیجه این آزمون قبل از ورود به دانشگاه و شروع آموزش عالی برگزار می گردد و متقاضیان پس از قبولی در این آزمون باتوجه به نمره کسب شده می‌توانند در رشته مورد نظر خود در دانشگاه تحصیل نمایند.

منابع و نمونه سوالات امتحان ورودی کالج های آلمان 

ما در ویزایار تصمیم گرفتیم برای اولین بار جامع ترین بانک نمونه سوالات امتحان ورودی کالج های آلمان را به صورت کاملا رایگان برای هموطنان عزیز گرد هم بیاوریم تا متقاضیان تحصیل در کالج های آلمان بتوانند بدون دغدغه خود برای شرکت در این آزمون ها آماده کنند. در این مجموعه سعی شده است نمونه سوالات تمامی کالج های آلمان گردآوری شود. در زیر می توانید این نمونه سوالات را به تفکیک هر کالج دانلود نمایید:

آنچه در این صفحه می‌خوانید: