دوره آوسبیلدونگ مدرسه ای در آلمان (schulische Ausbildung)

دوره آوسبیلدونگ مدرسه ای در آلمان (schulische Ausbildung)

آوسبیلدونگ مدرسه ای در آلمان

آوسبیلدونگ مدرسه ای؛فراگیری مهارت‌های رشته‌های مختلف برای کار در آلمان

راه‌های مختلفی برای تحقق رویای کار و زندگی در آلمان وجود دارد. مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، مهاجرت از طریق تحصیل در  آلمان، مهاجرت از طریق تخصص کاری و دانشگاهی و همچنین مهاجرت از طریق ویزای آوسبیلدونگ برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ. آوسبیلدونگ یک سیستم آموزش مهارتی در آلمان است که امکان مهاجرت به آلمان برای فراگیری مهارت‌های کار در رشته‌های مختلف و سپس اشتغال در آلمان را برای شما فراهم می‌کند. این برنامه آموزشی دارای دو سبک آوسبیلدونگ دوگانه و آوسبیلدونگ مدرسه‌ای است. در این مطلب با ویژگی‌های دوره آوسبیلدونگ مدرسه ای در آلمان و خدمات ویزایار برای ثبت نام در این دوره و مهاجرت به آلمان آشنا می‌شویم.

آوسبیلدونگ چیست؟

اگر می‌خواهید به آلمان مهاجرت کنید، در آن‌جا آموزش ببینید و شغلی پیدا کنید، یک جایگزین خوب برای تحصیل در دانشگاه، شرکت در یک برنامه آموزش حرفه ای با نام آوسبیلدونگ (Ausbildung) است. دوره‌های این برنامه آموزشی معمولا بین یک تا سه سال و نیم طول می‌کشد. این دوره‌ها یا مبتنی بر فراگیری دانش و مهارت در مدرسه هستند و در کلاس‌های درسی برگزار می‌شوند که به آن‌ها آوسبیلدونگ مدرسه‌ای یا schulische Ausbildung گفته می‌شود و یا به‌صورت آموزش‌های تئوری در مدرسه و آموزش‌های عملی در قالب کارآموزی در یک شرکت هستند که به آن آوسبیلدونگ دوگانه یا Duale Ausbildung گفته می‌شود.

آوسبیلدونگ چیست؟ مدرسه ای و دوگانه

اگر می‌خواهید به آلمان مهاجرت کنید، در آن‌جا آموزش ببینید و شغلی پیدا کنید، یک جایگزین خوب برای تحصیل در دانشگاه، شرکت در یک برنامه آموزش حرفه ای با نام آوسبیلدونگ (Ausbildung) است. دوره‌های این برنامه آموزشی معمولا بین یک تا سه سال و نیم طول می‌کشد. این دوره‌ها یا مبتنی بر فراگیری دانش و مهارت در مدرسه هستند و در کلاس‌های درسی برگزار می‌شوند که به آن‌ها آوسبیلدونگ مدرسه‌ای یا schulische Ausbildung گفته می‌شود و یا به‌صورت آموزش‌های تئوری در مدرسه و آموزش‌های عملی در قالب کارآموزی در یک شرکت هستند که به آن آوسبیلدونگ دوگانه یا Duale Ausbildung گفته می‌شود.

ویژگی‌های دوره آوسبیلدونگ مدرسه ای در آلمان

این‌که دوره آوسبیلدونگ مدرسه ای در آلمان از ویژگی کارآموزی در شرکت برخوردار نیست، بیشتر به خاطر ماهیت رشته‌ها و مشاغلی است که تحت پوشش آوسبیلدونگ مدرسه ای قرار می‌گیرند. آوسبیلدونگ دوگانه رشته‌هایی را تحت پوشش می‌گیرد که با کار عملی بیشتری سر وکار دارند و کار در آن‌ها بیشتر به نیروی جسمانی متکی است تا دانش حرفه‌ای؛ از جمله مشاغل آوسبیلدونگ دوگانه می‌توان به: نجاری، نانوایی، کفاشی و رشته‌های مشابه اشاره کرد. اما آوسبیلدونگ مدرسه ای مشاغلی را تحت پوشش دارد که به دانش بیشتری در زمینه کار با دستگاه‌ها و آگاهی از علوم مختلف نیاز دارند. از جمله این رشته‌ها می‌توان به مشاغل با سلامت و مراقبت و همچنین مشاغل مربوط به طراحی، تبلیغات، بازاریابی و فروش یا رشته‌های فنی اشاره کرد.

ویژگی‌های دوره آوسبیلدونگ مدرسه ای در آلمان

در یک دوره آوسبیلدونگ مدرسه‌ای، شما در یک کالج حرفه‌ای یا مدرسه بازرگانی دوره‌های تئوری و آموزش‌های عملی را می‌گذرانید و از دانش و مهارتی که به‌دست آورده‌اید می‌توانید در قالب دوره‌های کارآموزی طولانی در شرکت‌ها یا سازمان‌های مددکاری اجتماعی بعد از پایان دوره‌ها استفاده کنید. برنامه‌های آموزش حرفه‌ای مبتنی بر مدرسه معمولا بین یک تا سه سال طول می‌کشد. شما در انتخاب بین مدارس دولتی و خصوصی آزاد هستید، اما به خاطر داشته باشید که مدارس خصوصی از شما شهریه دریافت می‌کنند؛ درحالی‌که دوره‌های آوسبیلدونگ در مدارس دولتی رایگان هستند.

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش دوره آوسبیلدونگ مدرسه ای در آلمان

برای دریافت پذیرش دوره آسبیلدونگ مدرسه ای در آلمان و نیز برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ، شما باید ترجمه رسمی گواهی پایان تحصیلات متوسطه خود را ارائه دهید. همچنین دولت آلمان باید این گواهی را تایید کند تا بتواند آن را معادل تحصیلات متوسطه در نظام آموزشی آلمان در نظر بگیرد.

شرایط و مدارک لازم برای شرکت در دوره آسبیلدونگ مدرسه ای در آلمان

تایید این مدارک توسط سفارت آلمان در ایران انجام می‌شود. البته از سفارت‌خانه‌های آلمان در کشورهای دیگر از جمله در ترکیه نیز می‌توان استفاده کرد. آژانس مهاجرتی ویزایار به شما در تمامی روندهای تایید مدارک در سفارت آلمان کمک می‌کند. شما همچنین می‌توانید از طریق این موسسه در سفارت آلمان، وقت مصاحبه و تایید مدارک بگیرید. در ادامه با سه شرط دیگر برای ثبت نام در دوره آوسبیلدونگ مدرسه ای در آلمان آشنا می‌شویم.

تسلط بر زبان آلمانی

شرط دوم تسلط بر زبان آلمانی و اثبات این تسلط با استفاده از مدرک زبان آلمانی با سطح حداقل B1 است. دلیل وجود این شرط، این است که برنامه‌ها و محتوای آموزشی دوره‌های آوسبیلدونگ به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. همچنین برای گذراندن دوره‌های کارآموزی در شرکت‌های آلمانی و اشتغال بعد از تحصیل نیز به تسلط به زبان آلمانی و ارائه مدرک زبان آلمانی نیاز دارید.

شرط سنی

برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ مدرسه‌ای شرط و محدودیت سنی خاصی وجود ندارد. اما شما باید دوره تحصیلات متوسطه را گذرانده باشید. همچنین در برخی رشته‌ها به‌دلیل وجود قوانین دولتی، باید به سن خاصی رسیده باشید که به نسبت رشته، متفاوت است و البته این محدودیت فقط در مورد برخی رشته‌ها وجود دارد.

دریافت پذیرش از مدرسه

برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ و شرکت در دوره‌های آن باید به یک مرکز آموزش حرفه‌ای در این کشور درخواست بدهید؛ با آن‌ها مصاحبه کنید و پذیرفته شوید. برای انجام این کار، به گواهی پایان تحصیل از یک مدرسه آلمانی یا یک گواهی معادل آن از کشور خود نیاز دارید. برای برخی از حرفه‌ها نیز باید مدرکی مبنی بر سابقه کار در آن حرفه ارائه کنید؛ مثلا گواهی کارآموزی. همچنین برای معرفی خود به این مراکز باید یک رزومه تحصیلی و کاری برای خود ایجاد کنید. موسسه مهاجرتی ویزایار آماده است تا به شما در تهیه این رزومه کمک کند و شما می‌توانید از مشاوران ما در تنظیم آن راهنمایی بخواهید.

دریافت ویزا و اقامت آلمان از طریق دوره‌های آوسبیلدونگ

در گذشته شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان تنها برای دانش‌آموزان آلمانی و نیز متقاضیان کشورهای اتحادیه اروپا ممکن بود. اما در حال حاضر متقاضیان دیگر کشورها می‌توانند برای شرکت در این دوره آموزشی ویزا بگیرند. این ویزا با عنوان ویزای آوسبیلدونگ شناخته می‌شود. با دریافت این ویزا شما اجازه سفر به آلمان و اقامت در آلمان در طول دوران تحصیل در دوره آوسبیلدونگ را خواهید داشت.

دریافت ویزا و اقامت آلمان از طریق دوره‌های آوسبیلدونگ

بعد از پایان دوره و دریافت مدرک معتبر آوسبیلدونگ شما می‌توانید از طریق مراجعه حضوری، کمک گرفتن از مدیران مراکز آوسبیلدونگ و موسسات کاریابی، برای شرکت در دوره‌های کارآموزی و یا حتی اشتغال از طریق مدرک آوسبیلدونگ اقدام کنید. قرارداد شما با این شرکت‌ها، امکان دریافت ویزای کاری را برای شما فراهم می‌کند. همچنین شما بعد از مدتی کار و اقامت در آلمان می‌توانید برای دریافت اقامت دائمی آلمان، در صورت برخورداری از شرایط لازم، اقدام کنید.

چگونگی یافتن موقعیت کارآموزی در آلمان

دولت آلمان برای افرادی که به دنبال شغل یا فرصت آموزشی هستند امکانات و خدماتی را فراهم می‌کند. آژانس استخدام فدرال نهاد مسئول این خدمات در آلمان است. آژانس استخدام فدرال، خدمات مشاوره رایگان را در زمینه‌های آموزش و اشتغال ارائه می‌دهد. البته کارکنان این نهاد تقریبا همگی به زبان آلمانی صحبت می کنند.

مراکز مشاوره خدمات مهاجرت جوانان (JMD) و دفتر مشاوره برای مهاجران بزرگسال (Migrationsberatung für Erwachsene) نیز از دیگر مراکزی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای یافتن موقعیت‌های آموزشی، کارآموزی و حتی اشتغال در آلمان کمک بگیرید. شما همچنین می‌توانید از سایت‌های www.ausbildung.de، http://www.azubi.de، planet-beruf.de و kursnet، برای یافتن موقعیت آموزش حرفه‌ای و کارآموزی در آلمان استفاده کنید.

درآمد دوره آوسبیلدونگ مدرسه ای در آلمان

در طول دوره آوسبیلدونگ مدرسه‌ای در آلمان شما درآمدی کسب نمی‌کنید. در مورد برخی از مدارس خصوصی، حتی باید شهریه نیز پرداخت کنید. با این وجود اگر دوره خود را از رشته‌ها و مشاغل بخش بهداشت و مراقبت انتخاب کنید، حقوق دریافت خواهید کرد؛ زیرا آموزش در این دوره‌ها شامل یک مرحله عملی ط