درباره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان

آوسبیلدونگ پرستاری از پرطرفدارترین و البته پردرآمدترین آوسبیلدونگ‌های آلمان به شمار می‌رود. این دوره را می‌توان جایگزین تحصیل در رشته پرستاری در دانشگاه کرد. درواقع فارغ‌التحصیلان آوسبیلدونگ پرستاری نیز می‌توانند مانند فارغ‌التحصیلان دانشگاه مدرک معتبر دریافت و به عنوان پرستار در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و سایر حوزه‌های مربوطه مشغول به کار شوند. دوره آوسبیلدونگ پرستاری با توجه به شاخه‌ای که انتخاب می‌کنید حدود 3 تا 4 سال طول کشیده و دانشجویان دروس را به صورت تئوری (در مدارس برگزارکننده دوره) و عملی (معمولاً در بیمارستان‌های دولتی) آموزش می‌بینند. کارآموزان این دوره نه تنها شهریه دریافت نمی‌کنند بلکه در حین تحصیل حقوق یا همان کمک‌هزینه تحصیلی نیز دارند. داشتن شانس بسیار بالا برای ورود به بازار کار آلمان با حقوق عالی از دیگر مزایای پرستار شدن در آلمان است.

میزان درآمد کارآموزان در آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان

کارآموزان آوسبیلدونگ پرستاری در طول دوره تحصیل حقوق دریافت می‌کنند. ازآنجاکه در هر سال آموزش کارآموزان پیشرفت کرده و مسئولیت‌های بیشتری را بر عهده خواهند داشتن حقوق دریافتی نیز به نسبت افزایش پیدا می‌کند. به طور کلی حقوق کارآموزان در سال اول آموزش حدود 890 یورو، در سال دوم 1040 یورو و در سال سوم حدود 1140 یورو است. نکته مهم اینکه ممکن است حقوق ماهیانه کارآموزان پرستاری با توجه به شاخه‌ای برای تحصیل انتخاب می‌کنند بیشتر یا کمتر باشد اما در مجموع آوسبیلدونگ پرستاری در لیست پردرآمدترین آوسبیلدونگ‌ها قرار می‌گیرد. یادآور می‌شویم که میزان حقوق دریافتی به صورت ناخالص می‌باشد یعنی مالیات‌ها از آن کسر خواهد شد.

مدارک لازم برای ثبت نام در آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان

ثبت نام در هر آوسبیلدونگ شرایط و مدارک خود را دارد. کارآموزان آوسبیلدونگ پرستاری برای پذیرش بایستی مدارک زیر را ارائه دهند:

 • گواهی دیپلم (گواهی دیپلم مهاجران بایستی به زبان آلمانی ترجمه شود)
 • سلامت جسمی و روانی
 • داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل B1 یا B2 برای دانشجویان بین‌المللی
 • ارائه بیمه درمانی معتبر با پوشش بین‌المللی برای دانشجویان بین‌المللی
 • ارائه عدم سو پیشینه

آینده شغلی افراد بعد از دریافت مدرک آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان

آینده‌ شغلی بسیار روشن در مقابل فارغ‌التحصیلان آوسبیلدونگ پرستاری قرار دارد. چرا که بیمارستان‌ها و کلینیک‌های آلمان همیشه از نیروی کار و کادر درمانی جدید استقبال می‌کنند. بدین ترتیب به جرئت می‌توان گفت که بیش از 90 درصد از افرادی که مدرک خود را دریافت می‌کنند می‌توانند آینده شغلی تضمین شده با درآمد عالی را داشته باشند. البته فراموش نکنید که پرستاران بایستی 38 تا 40 ساعت در هفته را بایستی به صورت شیفتی کار کنند. پس در صورت انتخاب آوسبیلدونگ پرستاری خود را برای کار در شیفت شب یا روزهای آخر هفته آماده کنید. اگر نمی‌توانید خود را با ساعات کاری نامنظم وقف دهید پس بهتر است پرستار شدن را به کلی فراموش کنید. درآمد پرستاران با توجه به محیط کاری آن‎‌ها مشخص می‌شود اما در مجموع می‌توانید انتظار حقوق 2000 تا 3000 یورو در ماه را داشته باشید.

بعد از اتمام آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان کجا می توان استخدام شد؟

فارغ‌التحصیلان آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان فرصت‌های شغلی بسیاری را پیش رو دارند. این افراد می‌توانند در مکان‌های زیر استخدام شوند:

 • بیمارستان‌ها
 • کلینیک‌ها
 • مراکز درمانی
 • خانه‌های سالمندان
 • مؤسسات اجتماعی
 • مراکز خدمات و مراقبت‌های سرپایی