تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

آلمان؛ بستری مناسب برای علاقه‌مندان به ادامه تحصیلات عالی

کشور آلمان همواره یکی از بهترین گزینه‌های علاقه‌مندان به ادامه تحصیل در مقاطع عالی کشورهای خارجی است. سیستم آموزشی این کشور با توجه به توجه دولت و سرمایه‌گذاری‌های مناسب، در میان برترین سیستم‌های آموزشی جهان قرار دارد. امروزه حدود 400 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های معتبر آلمان مشغول به تحصیل هستند، که با توجه به شرایط تحصیل در این کشور آینده کاری مناسبی در انتظار این افراد است. تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان با توجه به مدت کوتاه تحصیلی می‌توان به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاطع تحصیلی در این کشور معرفی کرد که در ادامه این مطلب به بررسی شرایط و هزینه‌های آن می‌پردازیم.

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

آلمان قطب اقتصادی برتر قاره اروپا است که سالانه تعداد زیادی از شهروندان خارجی برای تحصیل در این کشور اپلای می‌کنند. شرایط تحصیل و کیفیت سیستم آموزشی این کشور را می‌توان هم سطح با دانشگاه‌های آمریکا و انگلستان در نظر گرفت؛ اما با یک ویژگی‌ خیلی بهتر، که آن هم هزینه کم‌تر است.

شما می‌توانید با تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کشور آلمان، در سطح بهترین سیستم‌های آموزشی جهان با هزینه کم تحصیل کنید؛ این بهترین ویژگی است که علاقه‌مندان به ادامه تحصیلات عالی به دنبال آن هستند. علاوه بر این افرادی که در دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلمان شرکت می‌کنند، فرصت این را دارند تا با مشغول به کار شدن در فرصت‌های شغلی نیمه‌وقت می‌توانند رزومه کاری و تحصیلی خود را تقویت کنند. در ادامه این بخش با دیگر مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان آشنا می‌شویم.

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

هزینه تحصیل بسیار کم یا حتی رایگان!

در دنیای امروز که نیاز به نیروی کار تحصیل کرده رو به افزایش است و تمامی موسسات و کمپانی‌ها به دنبال مدرک تحصیلی معتبر در مقاطع عالی هستند، آلمان هزینه تحصیل دانشجویان داخلی و بین‌المللی را در مقطع کارشناسی ارشد رایگان یا بسیار کم کرده است.

یکی از تصمیمات دولت آلمان که در سال 2014 اجرایی شد، این بود که دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در تمامی مقاطع مانند کارشناسی ارشد، نیازی به پرداخت شهریه نخواهند داشت. این افراد باید تنها هزینه‌هایی مانند هزینه‌های بلیط حمل و نقل عمومی و از این دست هزینه‌ها را پرداخت کنند. مجموع این هزینه‌ها در یک ترم حدود 250 یورو است. در واقع هزینه کم برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان دلیل اصلی انتخاب این کشور برای 35 درصد از دانشجویان خارجی بوده است.

دانشگاه‌هایی با رتبه‌های جهانی

در سال 2020 بیش از 429 موسسه آموزشی معتبر در این کشور مشغول به فعالیت هستند که در میان آن‌ها 106 دانشگاه وجود دارد. یکی دیگر از ویژگی‌های تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان ، این است که رتبه دانشگاه‌های این کشور بالاتر از سطح استاندارد است.

مزایای تحصیل در آلمان

برخی از دانشگاه‌های کشور آلمان همواره در میان برترین دانشگاه‌های جهان بوده‌اند. امنیت و فرصت‌های تحصیلی فراوان در این دانشگاه‌های از مهم‌ترین مزیت‌ها برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد است. این دانشجویان از بهترین و به‌روزترین متدهای تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان نهایت استفاده را می‌کنند. در کنار دانشگاه‌های برتر آلمان، برخی از دانشگاه‌های قدیمی اروپا نیز در این کشور هستند که اعتبار بالایی در میان کشورهای اروپایی دارند.

با دریافت ویزای تحصیلی به اروپا سفر کنید

از ویژگی‌های جذاب تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلمان امکان سفر به برخی از کشورهای اروپا است. برای تحصیل در این کشور باید در ابتدا ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید، سپس با دریافت این ویزا می‌توانید به تمامی کشورهای عضو این اتحادیه سفر کنید. زمان که نامه پذیرش تحصیلی خود را از یکی از دانشگاه‌های معتبر آلمان دریافت کردید، باید سه ماه پیش از شروع دوره‌های تحصیلی برای دریافت ویزای این کشور اقدام کنید. دریافت ویزای تحصیلی آلمان شرایطی دارد که در صورت داشتن آن‌ها می‌توانید اقامت دائم این قطب اقتصادی اروپا را دریافت کنید.

دوره‌های تحصیلی متنوع در مقطع کارشناسی ارشد

در کنار تنوع و تعداد بالای دانشگاه‌ها در کشور آلمان، رشته‌های تحصیلی متنوعی در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان ارائه می‌شوند که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. به عنوان یکی از کشورهای صنعتی اروپا، دولت آلمان سرمایه‌گذاری‌های بسیاری بر روی رشته‌های تحصیلی مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد کرده است.

امروزه دوره‌های مهندسی ارزش بالایی در دانشگاه‌های آلمان دارند. با این حال رشته‌های تحصیلی دیگر در دانشگا‌ه‌های این کشور نیز ارزش بالایی دارند و در میان بهترین رشته‌های تحصیلی در جهان هستند که از آن‌ها می‌توان به رشته‌های پزشکی و داروسازی اشاره کرد. رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان روزانه در حال افزایش هستند؛ اگر شما قصد دارید درباره اتم‌ها تحصیل کنید، یا پیرامون کهکشان‌ها، می‌توانید یک رشته مرتبط در دانشگاه‌های آلمان پیدا کنید.

ویزای تحصیلی آلمان برای مقطع کارشناسی ارشد

هزینه مقرون به صرفه زندگی

هزینه مقرون به صرفه زندگی در کشور آلمان از ویژگی‌های جذابی است که دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی به ویژه کارشناسی ارشد می‌توانند از آن لذت ببرند. هزینه اجاره خانه در کشور آلمان بیشترین بخش از هزینه‌های ماهانه دانشجویان را تشکیل خواهد داد. برای پایین آوردن هزینه‌های اقامتی خود، می‌توانید یک هم‌اتاقی برای خود پیدا کنید تا هزینه‌های اجاره خانه میان شما تقسیم شود.

فرصت‌های شغلی فراوان در قطب اقتصادی برتر اروپا

دولت آلمان به دانشجویان بین‌المللی اجازه کار تا 20 ساعت در هفته را داده است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در سال حدود 120 روز کاری کامل کار کنند، تا بخشی از هزینه‌های اقامت خود را پوشش دهند. تخمین زده شده است که بیش از نیمی از دانشجویان بین‌المللی در برنامه‌های ورک-استادی شرکت می‌کنند.

به طور کلی برای مشغول شدن به کار نیمه‌وقت در کشور آلمان نیازی به مهارت خاصی نخواهید داشت و می‌توانید یکی از گزینه‌های متعدد کار در این کشور را انتخاب کنید. دانشجویان کارشناسی ارشد معمولا به تدریس یا دوره‌های کارآموزی مرتبط با رشته خود مشغول می‌شوند. کار حین تحصیل در کشور آلمان باید به صورت جدی یکی از گزینه‌های دانشجویان بین‌المللی باشد. این افراد شاید در آلمان نیازی به سرمایه بیشتر نداشته باشند، اما این کار می‌تواند شانس پیدا کردن کار را در آینده برای دانشجویان خارجی افزایش دهد.

کار حین تحصیل در مقطع فوق لیسانس آلمان

آشنایی کلی با تحصیل کارشناسی ارشد در کشور زیبای آلمان

دوره‌های فوق لیسانس در آلمان، در میان دیگر دوره‌های تحصیلی، محبوب‌ترین مقطع در میان دانشجویان بین‌المللی است. این دوره معمولا به مدت دو سال طول خواهد کشید، در انتهای این دو سال می‌توانید با ارائه پایان‌نامه مدرک معتبر خود را دریافت کنید و وارد بازار کار این کشور شوید.

کارشناسی ارشد در آلمان معمولا به سه دسته تقسیم می‌شوند که شامل دوره‌های کارشناسی ارشد مهندسی (Master of engineering)، دوره‌های کارشناسی ارشد علوم (Master of sciences) و دوره کارشناسی ارشد رشته‌های هنری (Master of arts) می‌شود. شرایط سنی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان محدودیت خاصی ندارد. با این حال افرادی که زیر 35 سال هستند، شانس بیشتر برای دریافت پذیرش در دوره‌های تحصیلی کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلمان دارند. با این وجود برای اطلاع دقیق از شرایط سنی دانشگاه مورد نظر، از سایت رسمی دانشگاه دیدن کنید.

یکی از شرایط تحصیلی مورد نیاز برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلمان، ارائه مدرکی جهت اثبات تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی است. به طور کلی برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد باید مدرک زبان معتبر آیلتس با نمره 6.5 یا تافل با نمره 79 داشته باشید. در صورتی که قصد دارید در این کشور به کار نیمه‌وقت مشغول شوید، نیاز دارید حتما به زبان آلمانی مسلط باشید.

تحصیل فوق لیسانس در آلمان

مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

دانشجویان برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلمان نیاز دارند تا مدارکی را جمع‌آوری کنند و برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنند. به عبارت دیگر دریافت نامه پذیرش در دانشگاه‌های این کشور اولین گام برای مهاجرت تحصیلی به آلمان است. مدارک مورد نیاز برای تحصیل دوره‌های کارشناسی ارشد با توجه به دانشگاه مورد نظر و رشته تحصیلی شما متفاوت است. با این حال در این بخش برخی از مدارک مورد نیاز برای تحصیل در این دوره‌ها را باهم مرور می‌کنیم:

(این مدارک شامل موارد مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آلمان نیز می شود)

 • مدارک تحصیلی پیشین با ریزنمرات بالا
 • پاسپورت معتبر
 • مدرک تمکن مالی برای اثبات تامین هزینه‌های مالی در آلمان
 • مدرک بیمه درمانی در کشور آلمان
 • گواهی سلامت دانشجو
 • انگیز‌ه‌نامه
 • توصیه‌نامه از اساتید معتبر
 • مدرک زبان معتبر انگلیسی یا آلمانی

شرایط عمومی تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلمان نیاز دارید تا رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. بیش از 500 دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. البته پیشنهاد می‌شود برای این که شانس پذیرش خود را افزایش دهید به بیش از یک دانشگاه اپلای کنید.

شرایط و مدارک تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

پس از انتخاب دانشگاه باید شرایط پذیرش را در سایت رسمی دانشگاه بررسی کنید. از مهم‌ترین شرایطی که باید برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان داشته باشید، مدرک تحصیلی پیشین برای امکان تحصیل در مقطع تحصیلی بعدی و مدرک معتبر زبان آلمانی هستند. دو آزمون DSH و TestDaf از آزمون‌های معتبر زبان آلمانی هستند، که می‌توانید برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد، مدرک آن‌ها را دریافت کنید.

برای این که بتوانید پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان را دریافت کنید. باید سرمایه مورد نظر را برای دریافت اقامت تحصیلی در این کشور داشته باشید. شما باید ثابت کنید که به حدود 8.700 یورو سالانه دسترسی دارید تا بتوانید مجوز تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را دریافت کنید. با این حال شاید با توجه به سبک زندگی خود به سرمایه بیشتری در این کشور نیاز پیدا کنید. در صورتی که بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های آلمان را دریافت کرده‌اید، می‌توانید به عنوان مدرک تمکن مالی ارائه دهید.

در دانشگاه‌های آلمان به طور معمول می‌توانید دو بار در سال اپلای کنید. این درخواست‌ها برای ترم زمستانی باید تا 15 جولای و برای ترم‌های تابستان تا 15 ژانویه ثبت شود. بازه زمانی دریافت پذیرش در دانشگاه‌های آلمان با یکدیگر متفاوت هستند. پیشنهاد می‌شود که شش هفته پیش از اتمام بازه زمانی درخواست خود را برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد ارسال کنید. به طور کلی دانشگاه‌ها مدارک گفته شده در قسمت بالا را برای پذیرش نیاز دارند.

شرایط تحصیل در مقطع فوق لیسانس آلمان

دریافت بیمه درمانی

پیش از این که ایران به را مقصد آلمان ترک کنید، باید برای دریافت بیمه درمانی در آلمان ثبت نام کرده‌ باشید. برای دریافت بیمه درمانی در کشور آلمان باید انتظار پرداخت مقداری حدود 80 یورو داشته باشید. در صورتی که بالاتر از 30 سال سن دارید، باید بیمه درمانی خصوصی دریافت کنید.

رشته‌های تحصیلات تکمیلی در کشور آلمان

برای پیدا کردن دوره‌های تحصیلی می‌توانید از سایت‌های معتبر در این زمینه کمک بگیرید؛ یکی از سایت‌های معتبری که در این زمینه وجود دارد، سایت داد (DAAD) است. برخی از رشته‌های تحصیلی دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان به شرح زیر هستند:

 • رشته‌های کارشناسی ارشد کشاورزی
 • رشته‌های کارشناسی ارشد علوم کاربردی
 • رشته‌های کارشناسی ارشد هنر، دیزاین و معماری
 • رشته‌های کارشناسی ارشد مدیریت و بیزینس
 • رشته‌های کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر
 • رشته‌های کارشناسی ارشد مهندسی
 • رشته‌های کارشناسی ارشد قانون
 • رشته‌های کارشناسی ارشد پزشکی
 • رشته‌های کارشناسی ارشد علوم اجتماعی
 • رشته‌های کارشناسی ارشد رسانه

تحصیل MBA در آلمان

یکی از رشته‌های پردرآمد در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلمان رشته MBA است. این رشته تحصیلی می‌تواند شرایط کاری مناسبی برای آینده شما فراهم کند. برای تحصیل رشته MBA باید مدرک کارشناسی مرتبط با این رشته داشته باشید. دانشگاه‌های آلمان مدرک دوره کارشناسی چهار و سه ساله دریافت می‌کنند. همچنین برای شرکت در دوره‌های MBA دانشگاه‌های آلمان باید در آزمون‌های GMAT یا GRE نمره مناسب کسب کنید. نمره قبولی در دانشگاه‌های مختلف یکسان نمی‌باشد.

تحصیل MBA در آلمان

دوره‌های کارشناسی ارشد MBA بیشتر به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های آلمان به دانشجویان ارائه می‌شود. با این حال دانشجویان برای شرکت در این دوره‌ کارشناسی ارشد باید تا حدود تسلط به زبان آلمانی نیز داشته باشند. برای تحصیل MBA در برخی از دانشگاه‌های آلمان شاید نیاز به قبولی در آزمون ورودی داشته باشید.

دانشگاه‌های خصوصی و دولتی متعددی در کشور آلمان دوره MBA را به دانشجویان ارائه می‌کنند. از بهترین دانشگاه‌های دولتی برای تحصیل این رشته می‌توان به دانشگاه‌های فنی مونیخ و آر‌دبلی‌تی‌اچ (RWTH) اشاره کرد. موسسه آموزش کسب‌وکار گیسما (GISMA) از بهترین موسسات خصوصی ارائه‌دهنده دوره MBA در کشور آلمان است.

همانطور که گفته شد تحصیل در دانشگاه‌های مختلف کشور آلمان نیازمند شرایط متفاوتی است. به طور کلی تحصیل در رشته MBA نیاز به سابقه کار در زمینه‌های مرتبط دارد، با این حال برخی از دانشگاه‌های آلمان نیاز به این شرط ندارند. از این دانشگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه کیل
 • دانشگاه اولم

شرایط پس از تحصیل رشته MBA در آلمان

پس از تحصیل در رشته MBA دانشگاه‌های کشور آلمان، دانشجویان می‌توانند به مدت 18 ماه در این کشور اقامت داشته باشند تا کار مناسب خود را پیدا کنند. در طول این 18 ماه فارغ‌التحصیلان می‌توانند از کارفرماهای این کشور درخواست کنند هزینه‌های اقامتی‌شان را پوشش دهند. این افراد می‌توانند با پیدا کردن کار در این کشور به اقامت دائم کشور آلمان نیز برسند. دولت این کشور در سالیان اخیر کارتی را به نام کارت آبی اروپا برای شهروندان غیر اروپایی طراحی کرده است تا بتوانند به طور قانونی در آلمان مشغول به کار شوند.

کار پس از تحصیل MBA در آلمان

با توجه به پیشرفت موسسات و کمپانی‌های کشور آلمان، درخواست فارغ‌التحصیلان رشته MBA سالانه در حال افزایش است. ترکیبی از نمرات خوب و رزومه کاری مناسب می‌تواند شما را در یکی از بهترین شرکت‌های آلمان مشغول به کار کند.

میانگین هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل کارشناسی ارشد در کشور آلمان همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، بسیار کم یا رایگان است. این هزینه کم در برخی از دانشگاه‌های دولتی متفاوت است اما در دانشگاه‌های خصوصی هزینه تحصیل حدود 20 هزار یورو در سال است. به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشگاه ماکسیمیلیون لودیگ (Ludwig Maximilian University of Munich) برابر با 285 یورو سالانه است اما هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University) حدود 20 هزار یورو سالانه است.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل دوره‌های کارشناسی ارشد

دانشگاه‌های آلمان در میان کشورهای جهان اعتبار بالایی دارند. بیشتر دانشگاه‌های این کشور از نگاه سایت‌های معتبر رنکینگ دانشگاه‌های دنیا در میان دانشگاه‌های برتر قرار دارند. در این بخش قصد داریم سه مورد از بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل دوره‌های کارشناسی ارشد معرفی کنیم:

• دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University):

دانشگاه خصوصی هایدلبرگ یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور آلمان است که به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این کشور نیز شناخته می‌شود. این دانشگاه که در شهر هایدلبرگ قرار دارد در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه خصوصی هایدلبرگ، دوره‌های تحصیلی متنوع است

• دانشگاه مونیخ (University of Munich):

بنابر گزارش‌های بسیاری از سایت‌های معتبر رنکینگ دانشگاه‌های جهان، دانشگاه مونیخ به عنوان بهترین دانشگاه آلمان شناخته می‌شود. این دانشگاه که در میان 50 دانشگاه برتر جهان قرار دارد، امروزه حدود شش هزار نفر دانشجوی بین‌المللی مشغول به تحصیل دارد. دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه به هزینه‌های زندگی در مونیخ توجه داشته باشند

• دانشگاه فناوری مونیخ (Technical University of Munich):

یکی دیگر از بهترین دانشگاه آلمان که در شهر مونیخ قرار گرفته است، دانشگاه فناوری مونیخ است. این دانشگاه هزینه تحصیلی بسیار پایینی دارد و حدود 10 هزار دانشجوی خارجی در دوره‌های تحصیلی دانشگاه فناوری مونیخ مشغول به تحصیل هستند

دریافت ویزای تحصیلی برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان دومین اقدام ضروری برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان است. برای دریافت این مدرک باید به همراه مدارکی مانند مدارک شناسایی و تمکن مالی به سفارت این کشور در تهران مراجعه کنید تا بتوانید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید. پیشنهاد می‌شود حدود شش ماه پیش از شروع دوره‌های تحصیلی برای این مدرک اقدام کنید.

حتما بخوانید:

ویزای تحصیلی برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیلات تکمیلی در یکی از بهترین کشورهای اروپا

آلمان به دلیل داشتن دانشگاه‌هایی با دوره‌های تحصیلی بسیار باکیفیت و مدرک معتبر در میان کشورهای جهان، یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در جهان است. دولت این کشور از سال 2014 هزینه دانشگاه‌های دولتی این کشور مانند دانشگاه فناوری مونیخ را برای دانشجویان بین‌المللی رایگان کرده است. همین ویژگی تحصیلی سبب شده است تا دانشجویان بسیاری برای شرکت در دوره‌های کارشناسی ارشد اپلای کنند. از دیگر مزایای تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد می‌توان به دریافت اقامت دائم در این کشور اشاره کرد.

دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه مونیخ و هایدلبرگ دوره‌های تحصیلی متنوعی در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کند. علاقه‌مندان نیز می‌توانند با داشتن شرایطی مانند برخورداری از مدرک معتبر زبان انگلیسی یا آلمانی در این دوره‌ها تحصیل کنند. بنابراین اگر به دنبال یک کشور با سیستم آموزشی بی‌نظیر و هزینه تقریبا رایگان برای تحصیل هستید، که مانند رویا است، آلمان می‌تواند گزینه مناسبی برای تحصیلات عالی شما باشد.

سوالات متداول شما درباره تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان:

در این بخش از مطلب می‌خواهیم به چندین سوال متداول شما پیرامون شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان و هزینه‌های آن پاسخ دهیم.

بله؛ دوره‌های متنوعی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شوند.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی آلمان حدودا رایگان است، اما این هزینه در دانشگاه‌های خصوصی حدود 20 هزار یورو است.

بله؛ دانشجویان می‌توانند با اتمام دوره‌ تحصیلی خود به مدت 18 ماه در این کشور مشغول به پیدا کردن کار باشند تا پس از دریافت کارت آبی اروپا، پس از حدود هشت سال اقامت دائم خود را دریافت کنند.

شرایط تحصیل رشته کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان با توجه به نوع دانشگاه و رشته مورد نظر متفاوت است، اما به طور کلی می‌توان به داشتن مدرک کارشناسی با نمرات بالا و مدرک زبان معتبر مانند آیتلس اشاره کرد.

بله؛ برخی از دانشگاه‌های آلمان پیش از پذیرش دانشجویان، یک آزمون ورودی برگزار می‌کنند.

دانشجویان برای اقامت در کشور آلمان ماهانه به مبلغی حدود 900 تا 1.500 یورو ماهانه نیاز خواهند داشت.

بله؛ دانشجویان کارشناسی ارشد در صورت داشتن شرایط می‌توانند از تسهیلات مالی مانند بورسیه تحصیلی استفاده کنند.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات