کار در آلمان

کار در آلمان

کار در آلمان فرصتی بی نظیر است که نه تنها برای آلمانی ها، بلکه برای اتباع کشورهای جهان سوم نیز وجود دارد. سرزمین اختراع و نوآوری، چهارمین اقتصاد بزرگ جهان و نیز زادگاه بسیاری از شرکت ها و کارخانه های شناخته شده جهان است. علاوه بر این، آلمان پس از ایالات متحده آمریکا، دومین مقصد مهاجرتی محبوب در جهان است. بنابراین امکان پیدا کردن کار در آلمان برای بسیاری از غیر آلمانی ها در این کشور وجود دارد تا بتوانند شغل مناسب خود را در کشور آلمان پیدا کنند و اقامت این کشور را دریافت نمایند.

اگر تصمیم به دریافت ویزای کاری آلمان دارید، با ما همراه باشید تا تمام نکات لازم برای پیدا کردن کار در آلمان را به شما آموزش دهیم.

کار در آلمان

کشور آلمان با جمعیتی بالغ بر 80 میلیون نفر، فرصتی بی نظیر برای تحصیل و کار در این کشور می باشد. شما می توانید در زمان اقامت در کشور آلمان از جاذبه های گردشگری این کشور لذت برده و از امتحان تحصیل رایگان در این کشور بهره مند شوید. علاوه بر آن، شما می توانید از شرایط منعطفی که برای ساعات کاری و مزیت های شغلی برای کارمندان در این کشور وجود دارد نهایت استفاده را ببرید.

دولت آلمان در 50 سال گذشته سیاست های مشتاقانه ای را برای جذب مهاجر به این کشور اتخاذ کرده است. طبق آمار بدست آمده بیش از 15 درصد جمعیت آلمان را مهاجران به این کشور تشکیل داده اند که بیشتر این افراد از اروپای شرقی، اروپای جنوبی و خاور میانه هستند.

نرخ بیکاری در آلمان به کمتر از 4% کاهش پیدا کرده و رشد اقتصادی متوالی کشور آلمان، این نرخ را هر سال کمتر می کند. سیستم آموزشی آلمان نیز با تمرکز بر توسعه مهارت های حرفه ای در دستیابی به این موفقیت نقش بسزایی داشته است. 

وجود 9 شرکت برتر آلمان ازجمله آدیداس، آبجوسازی بک، بی ام و، بانک دویچه، هاریبو، هوگو باس، لیدل، زیمنس و فولکس واگن به رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری آلمان کمک های قابل توجهی کرده اند. اما علاوه بر شرکت های عظیم، شرکت های متوسط و کوچک نیز در پایداری اقتصاد این کشور نقش اساسی داشته اند.

درآمد کار در آلمان

آلمان یکی از ثروتمندترین کشورها در اروپا می باشد که این نه تنها در تولید ناخالص داخلی، بلکه از نظر متوسط  درآمد سالانه افراد نیز می باشد. متوسط درآمد ناخالص کارمندان در آلمان در سال 2017 برابر با 3770 یورو در ماه بوده که می توان گفت سالانه در حدود 45 هزار یورو می باشد. البته این عدد قبل از کسر مالیات و دیگر مشارکت های اجتماعی بوده و در این آمار، درآمد افراد خوداشتغال، مشاغل نیمه وقت و افرادی که درآمدی پایین تر از سطح مشمول مالیات داشته اند لحاظ نشده است. حداقل دستمزد در آلمان برای سال 2018 برابر با 8.84 یورو در ساعت، برای سال 2019 برابر با 9.19 یورو در ساعت و این حداقل دستمزد برای سال 2020 برابر با 9.35 یورو برای هر ساعت می باشد.

حقوق مشاغل مختلف در آلمان

در ادامه قصد داریم به متوسط درآمد مشاغل مختلف در آلمان به نقل از وبسایت معتبر learngermanonline بپردازیم. در جدول زیر می توانید متوسط درآمد سالانه گروه های مختلف شغلی را مشاهده کنید:
 • پزشکی
  € 85000
 • وکالت
  € 67000
 • مدیریت منابع انسانی
  € 65000
 • رشته های مهندسی
  € 61000
 • متخصصین IT
  € 59000
 • متخصص امور مالی
  € 58000
 • مدیریت فروش
  € 57000
 • محققین علوم پایه
  € 54000
 • مدیریت بازاریابی
  € 53000
 • داروساز
  € 53000
 • معلم
  € 50000
 • معمار
  € 45000
 • مددکار اجتماعی
  € 38000
 • پرستار
  € 35000
 • پرستار کودکان و سالمندان
  € 31000
 • مغازه دار
  € 29000
 • فیزیوتراپ
  € 28000
 • آشپز
  € 25000
 • گارسون
  € 21000
 • حداقل دستمزد
  € 18000
البته درآمدهای ذکر شده در گروه های شغلی بالا، بصورت متوسط محاسبه شده است و می تواند بسته به توانایی افراد و سابقه شغلی کمتر یا بیشتر باشد. نکته ای که اهمیت دارد این است که شما با هر شغل و توانایی، می توانید زندگی با سطح رفاهی بالایی را در آلمان تجربه کنید!

مالیات بر درآمد در آلمان

آلمان سیستم مالیاتی نسبتا پیچیده ای دارد و مالیات بر درآمد نیز شامل این پیچیدگی می شود. نرخ مالیات بر درآمد در آلمان بصورت پلکانی محاسبه می شود. در صورتی که درآمد سالانه شما کمتر از 9000 یورو باشد، از پرداخت مالیات، معاف خواهید بود. با افزایش درآمد سالانه شما از 9000 یورو، مالیات پرداختی شما از 14% تا 42 درصد محاسبه و دریافت خواهد شد. البته مالیات 42 درصد برای درآمد متوسط 55 هزار یورو تا 260 هزار یورو بصورت سالانه خواهد بود و از درآمدهای بالاتر از 260 هزار یورو در سال، 45 درصد مالیات دریافت خواهد شد.

در جدول زیر می توانید نرخ دقیقا مالیات بر درآمد را در کشور آلمان برای سال 2018 مشاهده کنید:

درآمد سالانه هر فرد مجرد
مجموع درآمد سالانه زوج های ازدواج کرده
نرخ مالیات بر درآمد
0 تا 9000 یورو
0 تا 18000 یورو
0 %
9001 یورو تا54949 یورو
18001 یورو تا 109898 یورو
پلکانی بین 14% تا 42%
54950 یورو تا 260532 یورو
109899 یورو تا 521064 یورو
42%
بالاتر از 260533 یورو
بالاتر از 521065 یورو
45%

شرایط کار در آلمان

کارمندانی که در کشور آلمان 5 روز در هفته کار می کنند، حداقل 20 روز مرخصی سالانه خواهند داشت که البته بیشتر کشورها به طور متوسط، 25 تا 30 روز در سال را به کارگران خود مرخصی می دهند. علاوه بر آن می توانید از تعطیلات عمومی کشور آلمان نیز برای استراحت و تفریح در این کشور بهره ببرید.

محیط کاری در آلمان بسیار رسمی و حرفه ای بوده و دارای سلسله مراتب دقیق و نیز تاکید بر سمت کاری می باشد. به این معنا که شما با توجه به تخصص و سطح تحصیلی خود، دقیقا در جایگاه مناسب قرار خواهید گرفت و با افزایش توانایی و سطح تحصیل، سمت شما نیز به همان نسبت ارتقا پیدا خواهد کرد.

مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت کاری به آلمان موضوعی ست که مدت ها جهانیان را درگیر خود کرده است و همه مردم به خوبی می دانند که این کشور مکان مناسبی برای زندگی و کار می باشد. جمعیت آلمان به دلیل مهاجرت همواره رو به افزایش است. تعادل و کنترل موضوع مهاجرت به کشور آلمان، باعث شد اقتصاد این کشور به وضعیت مطلوبی رسیده و ثبات را در بازار کار این کشور ایجاد نمود. در سال های 2015 و 2016 آمار ثبتی برای جذب مهاجر در کشور آلمان کاهش داشته که به دلیل کاهش موافقت با پرونده های پناهندگی در کشور آلمان می باشد. بنابراین از سال 2016 به بعد فرصت بهتری برای افرادی ایجاد شده است که با توانایی حرفه ای به دنبال پیدا کردن کار در آلمان هستند.

بنابراین در صورتی که دارای توانایی در حرفه و کار خود هستید و به دنبال پیشرفت و کسب موفقیت در یکی از بهترین کشورهای دنیا می باشید، مهاجرت کاری به آلمان می تواند یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما باشد.

دریافت ویزای کاری آلمان

دریافت ویزای کار آلمان شامل افرادی می شود که برای ورود و اقامت در این کشور نیاز به دریافت ویزا دارند. اما شهروندان اتحادیه اروپا نیازی به دریافت ویزای کار آلمان نداشته و تا 3 ماه پس از ورود خود به کشور آلمان باید محل اقامت خود را در دفاتر محلی ثبت کنند. برای این کار باید دارای گذرنامه یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و مدرکی برای اثبات محل اقامت (مانند قرارداد اجاره نامه) خواهند داشت.

همه اتباع خارجی می توانند برای دریافت ویزای کار آلمان اقدام نمایند، به شرطی که بتوانند شرایط کاری مناسب در این کشور با توجه به توانایی های خود و قوانین موجود پیدا کنند. در ادامه به قوانین دریافت ویزای کار آلمان و نیز شرایط دریافت آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید!

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار آلمان

برای دریافت ویزای کار در آلمان ابتدا می بایست مدارک تحصیلی و کاری شما در کشور آلمان معادل سازی شود.البته کشورهایی مانند انگلستان نیازی به تایید و معادل سازی نداشته و مدارک آنها برای کار در آلمان معتبر است. در برخی رشته ها مانند پزشکی و وکالت، قبل از شروع به کار باید مجوز کار در آلمان را دریافت نموده که معمولا با شرکت در آزمون مربوطه و دریافت مدرک معتبر امکان پذیر است.

در اولین قدم شما باید بتوانید موقعیت کاری متناسب با توانایی های خود رد آلمان پیدا کنید. برای این کار باید با ارائه سوابق تحصیلی و کاری خود بتوانید کارفرما را برای همکاری با خود متقاعد کنید. معمولا بعد از بررسی رزومه ممکن است یک یا دو بار با شما قرار مصاحبه حضوری بگذارند و در نهایت موافقت خود را برای همکاری با شما اعلام نمایند.

پس از آن باید لیست مدارک مورد نیاز سفارت برای دریافت ویزای کار آلمان را تهیه کرده و بعد از دریافت وقت مصاحبه حضوری به سفارت ارائه کنید. در ادامه می توانید لیست مدارک مورد نیاز برای ویزای کار آلمان را در وبسایت رسمی سفارت آلمان مشاهده کنید.

مدت زمان دریافت کاری آلمان

گرفتن وقت سفارت آلمان برای ویزای کار آلمان بین 3 تا 4 هفته زمان می برد و شما می توانید پس از موافقت نهایی کارفرما و دریافت قرارداد کار، با ارسال مدارک خود به ایمیل سفارت، وقت ویژه برای مصاحبه سفارت آلمان را دریافت کنید. در جدول زیر می توانید مدت زمان انتظار برای دریافت انواع ویزاهای کشور آلمان را مشاهده کنید. زمان انتظار برای ویزای کار آلمان در ردیف پنجم این جدول قرار گرفته است که البته اطلاعات آن برگرفته از سایت سفارت آلمان می باشد.
نوع درخواست ویزا
مدت زمان انتظار
پیوست به خانواده
6 هفته
دارندگان بورسیه تحصیلی، فرصت مطالعاتی، دوره دکترا، فوق لیسانس با مدرک زبان
3 تا 4 هفته
سایر اقامت های دانشجویی، مدرسه و یا دوره یادگیری زبان
هم اکنون بیش از 12 ماه
جستجوی شغل، ارزشیابی صلاحیت فنی-حرفه ای کسب شده در خارج، آموزش فنی-حرفه ای
هم اکنون بیش از 12 ماه
کارت آبی اتجادیه اروپا،دکترا با قرارداد کار، قرارداد کار با موافقت اولیه اداره کار آلمان *** در خصوص شماره 5 می بایست یک ایمیل به همراه مدارک و شماره رفرنس وقت سفارت شخص درخواست کننده و افراد خانواده که وی را همراهی می کنند به visainfo@tehe.diplo.de ارسال گردد تا وقت ویژه دریافت گردد
3 تا 4 هفته

زبان لازم برای دریافت ویزای کار آلمان

بیشتر افرادی که برای برای کار وارد آلمان می شوند دارای سطح زبان انگلیسی بالایی هستند. اگرچه موقعیت های شغلی به زبان انگلیسی زیادی نیز در کشور آلمان وجود دارد، اما به همان نسبت تقاضا برای این مشاغل نیز زیاد می باشد. بنابراین اگر می خواهید با خیالی آسوده به دنبال کار در آلمان باشید، بهتر است یادگیری زبان آلمانی را از کشور خود آغاز کنید. به این صورت برای زندگی روزمره خود نیز دچار مشکل نخواهید شد.

در واقع قانونی برای آزمون و تعیین مهارت زبان شخص داوطلب وجود ندارد و کارفرما تصمیم می گیرد که مهارت زبان شما کافی است یا خیر. اما برای مشاغلی مانند گروه های پزشکی و مراقبت های بهداشتی، تسلط کافی به زبان آلمانی برای شما اجباری خواهد بود.

قانون جدید کار در آلمان

قانون جدید کار در آلمان به نام مهاجرت نیروی کار ماهر امکانی را برای حضور متخصصان واجد شرایط برای کار در این کشور را فراهم کرده است. اکنون کارگران متخصص با آموزش های حرفه ای که مدرک دانشگاهی در این زمینه ندارند، نیز می توانند  اقدام به پیدا کردن کار در آلمان نمایند. بنابراین اگر شما دارای دیپلم 12 ساله ایران هستید و در زمینه های فنی تجربه کار دارید، می توانید با ارائه مدارکی نظیر مدرک فنی حرفه ای اقدام به گرفتن ویزای کاری آلمان نمایید. علاوه بر آن شما می توانید در صورت اثبات توانایی خود به کارفرما، در موقعیتی مرتبط با سابقه تحصیل و کار خود مشغول به کارشوید.

از ویژگی های مثبت این طرح این است که دیگر تفاوتی میان شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و افراد ساکن کشورهای دیگر وجود نخواهد داشت و تنها توانایی افراد و تصمیم کارفرما در گرفتن پوزیشن شغلی تعیین کننده خواهد بود. همین امر شانس شما را برای دریافت ویزای کاری آلمان دو چندان می کند. در صورتی که دارای شرایط بالا هستید و نمی دانید از کجا باید شروع کنید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید !

اعزام نیروی کار به آلمان

اعزام نیروی کار به آلمان موضوعی است که در سالهای اخیر، توجه خاصی به آن شده است. با توجه به بالا رفتن میانگین سنی جمعیت آلمان و نیاز به نیروی کار، کارفرماهای زیادی در این کشور اقدام به جذب نیروهای مورد نیاز خود از کشورهای دیگر کرده اند. کمبود نیرو در بخش پزشکی و پیراپزشکی به شدت به چشم می خورد، چرا که پرسنل این بخش ها به سن بازنشستگی نزدیک شده و نیروی کافی برای جایگزین کردن وجود ندارد.

اگرچه مراکزی اقدام به اعزام نیروی کار به آلمان می کنند، اما بهترین روش برای انجام این کار، اقدام توسط خود شماست. در ابتدا باید زبان آلمانی را با کیفیت بالا بیاموزید تا بتوانید به راحتی با کارفرمای حوزه کاری خود ارتباط برقرار کنید. معادل سازی و تایید مدارک تحصیلی و شغلی و فنی، قدم دوم خواهد بود. سپس باید بتوانید با کارفرماهای زیادی ارتباط برقرار کنید و رزومه و سوابق کاری خود را برای آنها ارسال کرده و بتوانید به خوبی خود را برای آنها پرزنت کنید. در ادامه به معرفی برخی سایت های کاریابی در آلمان خواهیم پرداخت

پس از تایید کارفرما در آلمان بلافاصله می توانید در کمتر از 1 ماه وقت مصاحبه کاری از سفارت آلمان در تهران دریافت کنید و با ارائه کامل مدارک خود به سفارت، 1 تا 1.5 ماه بعد ویزای خود را از سفارت آلمان دریافت کنید.

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان

طبق تحقیقی در سال 2017 توسط شرکت تحقیقاتی Prognos، کمبود حدود 3 میلیون کارگر در کشور آلمان پیش بینی شده است. کشور آلمان به شدت دچار کمبود فارغ‌التحصیلان رشته های استم STEM به ویژه محققین و مهندسین می باشد. در بانک ها و شرکت های بیمه و سایر شرکت های بزرگ، به افراد متخصص فناوری اطلاعات در بخش امنیت و نرم افزار نیاز است. علاوه بر آن، با توجه به اینکه بسیاری از پزشکان در این کشور به سن بازنشستگی نزدیک می شوند، در بخش پزشکی و پیراپزشکی به چشم می خورد. 

از آنجایی که آلمان یک پایگاه محبوب برای شرکت های بزرگ بین‌المللی است، این کشور تقاضای زیادی برای معلمان زبان انگلیسی نیز دارد. برای تدریس زبان انگلیسی در آلمان به گواهی مدرک زبان انگلیسی TEFL، مدرک کارشناسی و نیز مدرک زبان آلمانی احتیاج خواهید داشت.

رشته های استم STEM

بارها در این مقاله با اصطلاح استم STEM مواجه شدید. این کلمه را در وبسایت های دانشگاهی و سایت های بررسی شرایط شغلی نیز مشاهده خواهید کرد. در این قسمت قصد داریم به معرفی رشته های استم STEM و بررسی ریشه پیدایش آن بپردازیم.

در واقع استم STEM مخفف رشته های علوم پایه (Science)، فناوری (Technology)، مهندسی (Engineering) و ریاضیات (Mathematics) می باشد و به هر رشته ای که زیرمجموعه این چهر رشته قرار بگیرد اشاره دارد. البته به خاطر گستردگی رشته های زیرمجموعه، ده ها نسخه دیگر از جمله STEAM، STREAM و METALS مطرح گردید، اما همچنان استم STEM از بقیه اصطلاحات کاربردی تر است.

اصطلاح رشته های استم STEM اولین برای برای کمبود نیروی کار در مشاغل پیشرفته در ایالات متحده آمریکا شکل گرفت و پس از آن توجه زیادی از دولت ها، دانشگاه ها و دانشجویان در سرتاسر دنیا به این موضوع معطوف شد. بنابراین اگر در یکی از رشته های استم STEM تحصیل کرده باشید، مهاجرت از طریق ادامه تحصیل و کار برای شما آسان تر خواهد بود.

برخی از رشته های استم STEM عبارتند از: مهندسی هوا و فضا، ستاره شناسی، بیوشیمی، زیست شناسی، مهندسی شیمی، علوم شیمی، مهندسی عمران، علوم کامپیوتر، مهندسی برق، ریاضیات، مهندسی مکانیک، فیزیک، روانشناسی، آمار. البته لیست اصلی استم STEM بسیار گسترده تر است، اما این لیست به شما ذهنیت خوبی درباره طیف وسیع این رشته ها خواهد داد.

انواع ویزای کاری آلمان

شهروندان کشورهای زیر می توانند بدون دریافت ویزا وارد کشور آلمان شوند و پس از پیدا کردن کار، درخواست اقامت کاری آلمان را بدهند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، نیوزلند، سوئیس، کره جنوبی.

شهروندان سایر کشورهای جهان سوم، قبل از سفر به آلمان باید یکی از انواع ویزای کاری آلمان را با توجه به شرایط سفارت کشور خود دریافت کرده باشند. انواع ویزای کاری آلمان به صورت زیر است:

جاب آفر یا اشتغال

در این نوع، شما موقعیت شغلی مشخصی خواهید داشت و کارفرما با شما قرارداد قطعی همکاری امضا کرده است.

خوداشتغالی

در این نوع ویزا، شما با اثبات توانایی کسب و کار، اقدام به ثبت شرکت و شروع فعالیت در کشور آلمان خواهید کرد.

فریلنسر

این نوع ویزا برای افرادی مناسب است که نیاز به حضور در محل کار ندارند و بصورت پروژه ای و از راه دور، با شرکت های مختلف همکاری می کنند.

جاب سیکر یا جستجوی کار

در این نوع ویزا، شما 6 ماه فرصت خواهید داشت تا در کشور آلمان شغل مناسب خود را پیدا کنید.

ویزای جستجوی کار آلمان

افراد متخصص که دارای مدارک تحصیلی یا فنی هستند می توانند برای پیدا کردن کار به آلمان سفر کنند. دولت آلمان 6 ماه به آنها فرصت می دهد تا بتوانند شغلی مرتبط با سوابق کاری خود پیدا کنند. بنابراین اگر شما هم دنبال مهاجرت به کشور آلمان هستید ویزای جستجوی کار گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. بهتر است برای گرفتن ویزای کار، سن شما بیشتر از 40 سال نباشد.

در زمان ویزای جستجوی کار، کارفرما می تواند با شما قرارداد همکاری بصورت آزمایشی ببندد که در این حالت 10 ساعت در هفته در شرکت مربوطه مشغول به کار خواهید بود و پس از اتمام دوره آزمایشی شما و کارفرما تصمیم میگیرید که همکاری خود را ادامه دهید یا خیر!

مدارک لازم برای ویزای جستجوی کار در آلمان

برای گرفتن ویزای جستجوی کار نیز شما باید پیش از شروع کار، اقدام به گرفتن وقت سفارت نمایید. پیش از این، در همین مقاله، مدرت زمان انتظار برای انواع ویزای تحصیلی آلمان و نیز ویزاهای جستجوی کار را بیان کردیم. در حال حاضر مدت زمان انتظار برای این نوع ویزای تحصیلی بیش از 12 ماه می باشد و با این شرایط بهتر است در همین زمان، به یادگیری زبان آلمانی بصورت فشرده بپردازید.

عموما داشتن مدرک زبان ب1 برای گرفتن ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر الزامی است، اما در حال حاضر سفارت آلمان در تهران، از اکثر داوطلبان مدرک زبان ب2 درخواست می کند. البته بهتر است که در ایران سطح زبان خود را به حد مطلوب ب2 برسانید و در این حالت، می توانید در کشور آلمان به جای یاد گرفتن زبان آلمانی، فرصت بیشتری را به دنبال پیدا کردن کار مورد نظر خود باشید !

مدارک مورد نیاز سفارت آلمان برای ویزای جستجوی کار را از طریق لینک زیر می توانید مشاهده کنید. 

نحوه پیدا کردن کار در آلمان

در این بخش قصد داریم نکاتی را به شما یاد دهیم که در نحوه پیدا کردن کار در آلمان به شما کمک بسیاری خواهد داشت. در آلمان موقعیت های شغلی بسیاری برای افراد خارجی وجود دارد و پیدا کردن کار مناسب در آلمان اصلا دشوار نخواهد بود، خصوصا اگر شما دارای مدارک فنی و حرفه ای نیز باشید.

در اولین قدم بهتر است بصورت آنلاین به دنبال کار باشید. سایت های کاریابی در آلمان بسیار هستند و می توانید برای پوزیشن های مورد نظر خود، برای کارفرما رزومه خود را ارسال کنید، یا بصورت تلفنی با آنها صحبت کرده و قرار مصاحبه حضوری را با آنها تنظیم کنید. برخی از سایت های کاریابی در آلمان عبارتند از:

ثبت نام در موسسات و شرکت های کاریابی نیز، کمک بسیاری برای پیدا کردن کار در آلمان به شما خواهد کرد. البته این شرکت ها برای ثبت نام، مبلغی را از شما دریافت خواهند کرد.

حتی شما می توانید به شرکت هایی که مد نظرتان هست ایمیل بزنید و از آنها سوال کنید که آیا مایل به استخدام نیروی جدید هستند یا نه! حتی اگر هیچ آگهی استخدامی در سایت خود منتشر نکرده باشند!

معمولا باید مدارکی را برای درخواست کار به شرکت های آلمان ارسال کنید، از جمله رزومه، کپی مدارک تحصیلی و نمونه کار. پس از آن می توانید در مصاحبه شغلی ای که با کارفرما هماهنگ کرده اید شرکت کنید. مصاحبه بصورت حضوری یا آنلاین (از طریق اسکایپ) خواهد بود و بستگی به خواست کارفرما خواهد داشت.

شما پس از انجام یک یا دو مصاحبه شغلی قرارداد بلند مدت خود را با کارفرما امضا کرده و پس از آن اقدام به گرفتن بلوکارت یا کارت آبی خواهید کرد.  در ادامه به شرایط شغل داوطلب برای گرفتن بلوکارت و پس از آن اقامت دائم کشور آلمان خواهیم پرداخت.

بلوکارت آلمان

کارت آبی اتحادیه اروپا یا بلوکارت، اجازه اقامت ویژه دانشجویان خارجی در کشور آلمان می باشد که به دنبال پیدا کردن کار مناسب خود در این کشور هستند. کارت آبی یا بلوکارت پس از پیدا کردن کار در ویزای جاب سیکر آلمان و نیز برای افرادی که بصورت جاب آفر اقدام کرده اند قابل دریافت می باشد.

شما پس از 33 ماه از دریافت بلوکارت خود می توانید مجوز تسویه حساب دریافت کرده و اقدام به گرفتن اقامت دائم آلمان نمایید. البته در برخی موارد مجوز تسویه پس از 21 ماه امکان پذیر خواهد بود. در این زمان ارائه مدرک زبان آلمانی الزامی خواهد بود.

توجه داشته باشید که درآمد ناخالص شما در شغلی که به آن مشغول شده اید، باید حداقل 55200 یورو در سال باشد. البته برای رشته های استم STEM (علوم پایه، فناوری، مهندسی و ریاضیات) و رشته های پزشکی برابر با 43056 یورو در سال می باشد. 

اگر با عنوان ویزای جستجوی کار وارد آلمان شده باشید، نمی توانید برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای پیوست بگیرید، اما با گرفتن بلوکارت یا کارت آبی می توانید اقدام به گرفتن ویزای برای خانواده خود نمایید.

کار دانشجویی در آلمان

اجازه کار دانشجویی در آلمان پس از ورود به دانشگاه می باشد و با ویزای اولیه سه ماهه، دوره کالج و یا کلاس زبان، عموماً اجازه کار نخواهید داشت. اما با مراجعه به اداره مهاجرت می توانید از قوانین خاص شهر محل سکونت خود مطلع شوید.

متقاضی تحصیل در آلمان، برای هر سال اقامت در این کشور، باید مبلغ 10236 یورو را بعنوان تمکن مالی به اداره اقامت ارائه دهند. البته در صورت داشتن مدیریت برای هزینه ها، این مبلغ بیشتر از یک سال برای شما کافی می باشد. ناگفته نماند که میانگین هزینه ها به نحوه زندگی فرد و شهر محل اقامت بستگی دارد.

خیلی از متقاضیان به دنبال یافتن کار دانشجویی برای تأمین هزینه های زندگی از سال دوم به بعد می باشند. لذا لازم دانستیم مطالب مفیدی در این باره در اختیار شما قرار دهیم.

انواع کار دانشجویی در آلمان

کار در آلمان عموماً به چهار دسته تقسیم می شوند.

کار دانشجویی (HiWi) ، کار عادی، کار تخصصی و کار آزاد ( Freelance ). برای کارهای دانشجویی مانند TA و RA و … معمولا باید حداقل یک ترم از شروع تحصیل گذشته باشد و در صورت نمرات بالا در دروس خاص، می توانید با استاد آن درس مذاکره نمایید. معمولاً تعداد کارهای عادی ( مانند کار در رستوران و فروشگاه ها و … ) به نسبت کارهای تخصصی خیلی بیشتر می باشد و به همین نسبت حقوق کمتری برای این کارها پرداخت می شود. در صورت داشتن تخصص در زمینه کاری مشخصی، شانس یافتن کار تخصصی نیز وجود دارد، با وجود اینکه تعداد این قبیل کارها کمتر می باشد اما شانس شما نیز به دلیل متخصص بودن بیشتر می باشد. معمولا کارهای FreeLance به دلیل نامحدود بودن، شرایط خاص کاری و مباحث مالیاتی برای افرادی که اقامت اروپا را ندارند غیر مجاز می باشد. اما با این حال شما می توانید با مراجعه به اداره مهاجرت از قوانین مربوط به شرایط خاص خود مطلع شوید.

کار پاره وقت در آلمان

در حال حاضر در کارت و یا اجازه اقامت شما قید می شود که شما در مدت یک سال 120 روز بصورت تمام وقت ( 8 ساعت در روز ) و یا 240 روز به صورت نیمه وقت ( 4 ساعت در روز ) اجازه کار خواهید داشت. بنابراین بصورت پاره وقت 80 ساعت در ماه و به صورت تمام وقت 160 ساعت در ماه اجازه کار در آلمان خواهید داشت. اما در نهایت شما بعنوان دانشجو، 960 ساعت در سال اجازه کار خواهید داشت.

نکته قابل ذکر این است که از هر ماه میلادی که وارد خاک آلمان شوید، مدت زمان باقیمانده تا پایان همان سال برای تعداد روز یا ساعت برای شما محاسبه می شود.

بیمه دانشجویی در آلمان

در زمینه بیمه باید گفت، متقاضیان کار دانشجویی در آلمان، با بیمه های خصوصی و دولتی می توانند تا 80 ساعت در ماه کار کنند. چنانچه شما بخواهید ( تحت شرایطی ) بیشتر از 80 ساعت در ماه کار کنید باید حتما دارای بیمه دولتی مانند AOK داشته باشید. نکته دوم اینکه اگر حقوق دریافتی شما در ماه بیشتر از 450 یورو باشد باید هزینه ای را برای بیمه بازنشستگی به نام Rentenvesicherung پرداخت نمایید که این حق بیمه برای حقوق 450 یورو، در حدود 20 یورو می باشد و حق بیمه شما به نسبت حقوق دریافتی شما افزایش خواهد داشت. در صورتی که حقوق دریافتی شما در ماه کمتر از 450 یورو باشد، پرداخت این حق بیمه برای شما اختیاری می باشد، اما توصیه می شود که این حق بیمه را پرداخت نمایید.

پیدا کردن کار دانشجویی در آلمان

برای پیدا کردن کار، اکثر دانشگاه ها قسمت مربوط کاریابی دارند و شما می توانید کارهای مربوط به دانشگاه و یا حتی آگهی برخی از شرکت های خصوصی را در این قسمت پیدا نمایید. همچنین در کتابخانه و سلف دانشگاه هم می توانید آگهی های کار دانشجویی را پیدا نمایید. البته با مراجه حضوری نیز می توانید سریع تر کار مورد نظر خود را پیدا کنید. البته سایت های کاریابی آنلاین نیز برای پیدا کردن کار پاره وقت می توانند کمک بسیاری به شما نمایند. برای محاسبه و دیدن حقوق‌ های مشابه کافیست در گوگل جستجو کنید یا به سایت‌هایی مثل glassdoor.com سری بزنید.
5/5 - (3 امتیاز)
اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات