وقت تایید مدارک سفارت آلمان

وقت تایید مدارک سفارت آلمان

تایید مدارک در سفارت آلمان
تایید مدارک توسط سفارت آلمان، یکی از اولین گام‌هایی است که شما برای مهاجرت به آلمان باید انجام دهید. افرادی که نیاز به انجام تایید و تصدیق مدارک خود در سفارت آلمان در تهران دارند، معمولا به چند گروه تقسیم می‌شوند:
 1. افرادی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند.
 2. افرادی که قصد اشتغال در آلمان را دارند
 3. افرادی که قصد دریافت ویزای پیوست آلمان را دارند.
 4. افرادی که قصد گرفتن اقامت دائم و پاسپورت آلمانی دارند.
در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع و کاربرد تایید مدارک در سفارت آلمان و نحوه انجام آن خواهیم پرداخت:

محاسبه هزینه تایید مدارک ویزامتریک

میخوای بدونی هزینه تایید مدارکت چقدر میشه؟

تایید مدارک سفارت آلمان توسط ویزامتریک

تایید مدارک توسط سفارت آلمان، به منظور قانونی کردن ترجمه مدارک داوطلب در سفارت این کشور و یا برابر با اصل کردن کپی ترجمه‌های مدارک تحصیلی و شناسایی و … می‌باشد.

تایید و تصدیق مدارک، یکی از امور و خدمات رایج در سفارتخانه کشورهای مختلف می‌باشد. دلیل این امر، تایید اصالت مدارک شما برای دانشگاه‌ها و سازمان‌های آن کشور می‌باشد. چرا که دانشگاه یا سازمانی که در کشور مقصد شما قرار دارد و شما برای هر دلیلی (دریافت پذیرش تحصیلی، درخواست کاری، دریافت اقامت دائم و …) برای آنجا درخواست داده اید، تنها به این صورت می‌تواند از اصالت این مدارک مطمئن شود.

انواع تایید مدارک در سفارت آلمان

فرض کنید که قصد دارید برای یکی از دانشگاه‌های کشور آلمان درخواست پذیرش بدهید، در ابتدا مدارک تحصیلی خود را توسط مترجمین رسمی دادگستری، به زبان آلمانی ترجمه می‌کنید.

بعد از آن، ترجمه‌های خود را به تایید دادگستری رسانده و سپس توسط وزارت امور خارجه، تایید می‌کنید. در این حالت، مدارک شما به صورت رسمی، ترجمه شده است.

بعد از این مرحله می‌توانید اصل ترجمه‌های خود را به تایید سفارت آلمان در ایران برسانید (که به این اقدام، لگال (Legalisation) ترجمه مدرک می‌گویند) و یا از ترجمه‌های خود کپی تهیه کرده و کپی ترجمه‌های خود را به تایید سفارت برسانید(که به آن تایید کپی های مدارک یا Beglaubigung می گویند).

در صورتی که نیاز به انجام تایید مدارک دارید، می‌بایست با توجه به نوع درخواستی که دارید، لیست مدارک مورد نیاز خود را از سایت سفارت آلمان در تهران دانلود کرده و بر اساس آن، مدارک مورد نیاز خود را به تایید سفارت آلمان برسانید.

اعتبار ترجمه مدارک برای تایید سفارت آلمان

اعتبار ترجمه مدارک برای تایید سفارت آلمان

سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد این است که بهترین زمان برای ترجمه و تایید مدارک چه زمانی است؟ در پاسخ به این سؤال نیاز دارید بدانید که اعتبار ترجمه مدارک برای تایید سفارت آلمان، چه مدت خواهد بود.

پیش از تایید مدارک توسط سفارت آلمان، ترجمه مدارک معمولا یک سال اعتبار دارد. یعنی شما تا یک سال پس از انجام ترجمه رسمی مدارک خود، می‌توانید این ترجمه‌ها را به تایید سفارت آلمان برسانید. (البته در صورتی که در این مدت، تغییری در اطلاعات اسناد شما، ایجاد نشده باشد)

اما اینکه مدارک شما پس از تایید توسط سفارت آلمان، چه مدت اعتبار دارد، به نوع مدرک شما بستگی دارد.

 1. مدارکی که اطلاعات آنها، در گذر زمان ممکن است تغییر کند. همچون شناسنامه شما که پس از ازدواج، طلاق، تولد فرزند و … اطلاعات آن تغییر می‌کند. در این حالت، اعتبار مدارک تایید شده تا زمانی است که تغییری در مدارک ایجاد نشود.
 2. مدارکی که اطلاعات آنها، در گذر زمان، قابل تغییر نیستند. مانند اطلاعات مدارک تحصیلی شما که در گذر زمان قرار نیست تغییری کند، مثلا معدل دیپلم شما پس از گذشت زمان، تغییری نخواهد کرد. در این حالت، اعتبار مدارک تایید شده توسط سفارت آلمان، مادام العمر خواهد بود.
کاربرد مدارک تایید شده در سفارت آلمان

کاربرد مدارک تایید شده سفارت آلمان

هر فردی به دلایل خاص و متفاوتی ممکن است نیاز به تایید مدارک خود در سفارت آلمان داشته باشد. بنابراین کاربرد مدارک تایید شده سفارت آلمان، برای هر فرد و هر پرونده ای متفاوت خواهد بود.

 • اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، باید بدانید که اکثر دانشگاه‌های آلمان، برای بررسی درخواست پذیرش شما، از شما ترجمه مدارک را به صورت تایید شده درخواست خواهند کرد.
نکته: البته دانشگاه‌هایی هم هستند که در ابتدا برای بررسی درخواست پذیرش، از شما مدارک تایید شده درخواست نمی‌کنند، اما برای ثبت نام قطعی در همین دانشگاه‌ها نیز، شما نیاز به ارائه مدارک تایید شده خواهید داشت.
 • اگر قصد گرفتن ویزای کاری آلمان را دارید، احتمالاً کارفرما از شما مدارک تایید شده درخواست خواهد کرد.
تایید مدارک برای انواع ویزای آلمان
 • برای گرفتن ویزای پیوست یا ویزای همراه آلمان، نیاز خواهید داشت مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و سند ازدواج (برای پیوست به همسر) خود را لگال نمایید.
 • در روز مصاحبه سفارت برای گرفتن ویزای بلندمدت کشور آلمان، نیاز دارید مدارکی را که سفارت آلمان به‌صورت تایید شده از شما درخواست کرده است، پیش از زمان مصاحبه تایید کرده و در روز مصاحبه به سفارت تحویل دهید.
 • در صورتی که ساکن آلمان هستید و شرایط لازم برای گرفتن اقامت دائم آلمان را دارید، احتمالا باید ترجمه شناسنامه خود را لگال کرده و ارائه نمایید.
مطمئن باشید در هر پروسه کاری که باشید، در زمان تهیه و تکمیل مدارک لازم، متوجه خواهید شد که نیاز به تایید و تصدیق مدارک توسط سفارت آلمان را دارید یا خیر!

ترجمه آلمانی یا انگلیسی برای تایید مدارک در سفارت آلمان ؟

برای لگال و تصدیق ترجمه مدارک یا تایید کپی آنها در سفارت آلمان، نیاز است که مدارک به آلمانی ترجمه شده باشند. مدارکی که در گذشته به زبان انگلیسی ترجمه و تایید شده اند، معمولا برای درخواست پذیرش معتبر می‌باشند، اما برای ارائه در روز مصاحبه در سفارت آلمان، کلیه ترجمه‌ها باید به زبان آلمانی باشند.

همینطور ارگان‌ها و سازمان‌های داخل آلمان در بسیاری از موارد می‌خواهند که شما مدارک خود را به‌صورت ترجمه آلمانی ارائه کنید. در نتیجه بهتر است از ابتدا مدارک خود را به آلمانی ترجمه کنید.

تایید مدارک در سفارت آلمان: ترجمه به زبان آلمانی یا انگلیسی؟

انجام تایید مدارک متقاضی در سفارت آلمان

در گذشته، تایید مدارک متقاضی در سفارت آلمان، بصورت مستقیم توسط همین سفارتخانه انجام می‌شد. به این صورت که روزانه تعداد محدودی وقت تایید مدارک در وبسایت سفارت آلمان، ارائه می‌شد و شما می‌بایست، وقت تایید مدارک خود را از پیش رزرو می‌کردید.

در همان زمان، برخی از افراد، اقدام به نوشتن ربات برای گرفتن وقت تایید مدارک کرده بودند و با فروش وقت تایید مدارک، کسب و کار پر درآمدی را برای خود راه انداخته بودند.

در آن زمان، افراد عادی به سختی می‌توانستند برای خود وقت تایید مدارک بگیرند، آن هم با استفاده از برنامه‌هایی همچون اِکستِنشن اُتوفیل (افزودنی مرورگر کُروم که بصورت اتوماتیک و با اطلاعات از پیش ثبت شده، فیلدهای فرم را پر می‌کند.)

پس از شیوع ویروس کرونا، نزدیک به 1.5 سال، تایید و تصدیق مدارک با شرایط عادی توسط سفارت آلمان صورت نمی‌گرفت، تا پس از آن سفارت آلمان، تغییرات موثری را در سیستم وقت تایید مدارک خود، ایجاد کرد.

تایید مدارک در سفارت آلمان پس از دوران کرونا

تایید مدارک سفارت آلمان پس از کرونا

با شیوع ویروس کرونا، زندگی روزمره مردم دچار تغییراتی شد و این معضل، تایید مدارک توسط سفارت آلمان را نیز تحت الشعاع خود قرار داد.

پس از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در ماه مارس 2020 (اسفندماه 1398)، سفارت آلمان با اعلام تعطیلی، پروسه انجام مصاحبه و تایید مدارک خود را متوقف نمود و بعد از حدود 4-5 ماه، به‌صورت بسیار محدود به ادامه فعالیت‌های خود پرداخت.

در واقع بعد از بازگشایی سفارت، فعالیت‌های سفارت آلمان محدود به بررسی مدارک ویزای پیوست، ویزای قرارداد کاری (جاب آفر) خصوصاً در زمینه‌های رشته IT و نیز ویزای کاری کادر درمان بوده است. این افراد در آن زمان می‌توانستند در روز مصاحبه، مدارک خود را به تایید سفارت آلمان برسانند.

اما از آپریل 2021، سفارت آلمان، با برون‌سپاری وقت تایید مدارک به شرکت ویزامتریک، تحول بزرگی را در این زمینه ایجاد نمود. از آن زمان به بعد شما می‌توانید به سادگی، از سایت شرکت ویزامتریک اقدام به گرفتن وقت تایید مدارک کنید و به دلیل ارائه تعداد زیاد وقت تایید مدارک، دیگر خبری از رقابت‌های وحشتناک برای گرفتن وقت تایید مدارک نیست.

تایید مدارک در ویزامتریک

تایید مدارک در سفارت آلمان به صورت حضوری و غیر حضوری

تایید مدارک در سفارت آلمان، تنها به صورت حضوری انجام می‌شود. اما این به این معنی نیست که حتما باید خود شما به ویزامتریک مراجعه کنید، شما می‌توانید شخصی را برای این کار به ویزامتریک معرفی کنید و تنها نیاز است برگه وکالت‌نامه مربوطه را پر کرده و امضا کنید و در روز مصاحبه، این فرد، برگه وکالت‌نامه پر شده را به همراه سایر مدارک، به شرکت ویزامتریک ارائه کنند.

انواع تایید و تصدیق مدارک در سفارت آلمان

تایید و تصدیق مدارک در سفارت آلمان، انواع مختلفی دارد که در این بخش قصد داریم به معرفی رایج ترین آنها بپردازیم.

تایید کپی مدارک در سفارت آلمان

همان گونه که از اسم این نوع پیداست، تایید کپی مدارک در سفارت آلمان، به معنی برابر با اصل کردن کپی ترجمه مدارک شماست. گاهی شما به تعداد زیادی از ترجمه‌های لگال شده خود نیاز دارید. در این صورت اگر بخواهید به تعداد مورد نیاز خود، ترجمه تهیه کنید و به تایید سفارت برسانید، هزینه‌های شما بسیار بالا خواهد شد.

در این حالت می‌توانید کپی این مدارک را به تایید سفارت برسانید. با این کار، صرفه جویی زیادی در هزینه‌های خود کرده‌اید.

کپی برابر اصل مدارک در سفارت آلمان

البته کاربرد این نوع تایید، معمولاً در تایید مدارک تحصیلی به چشم می‌خورد. زمانی که شما قصد دارید برای دانشگاه‌های مختلف در آلمان اپلای کنید و ممکن است هر دانشگاهی از شما، یک سری ترجمه تایید شده توسط سفارت آلمان درخواست کند.

در ادامه همین مطلب، به هزینه‌های تایید کپی مدارک در سفارت آلمان خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

تایید و تصدیق اصل ترجمه توسط سفارت آلمان

تایید و تصدیق اصل ترجمه توسط سفارت آلمان معمولا در زمان‌هایی کاربرد دارد که موسسه یا ارگان مدنظر شما، صراحتاً به این نوع تایید اشاره کرده باشد.

در این حالت، شما باید اصل ترجمه مدرک خود را توسط سفارت آلمان، تایید (لگالایز) کنید.

معمولاً لگال و یا تصدیق اصل ترجمه توسط سفارت آلمان، برای مدارک تحصیلی و شناسایی کاربرد دارد، بعنوان مثال، در درخواست ویزای پیوست به همسر، همسر متقاضی می‌بایست اصل شناسنامه خود و همسر خود و نیز سند ازدواج خود را به زبان آلمانی ترجمه کرده و اصل ترجمه‌های خود را به تایید سفارت آلمان برساند و در روز مصاحبه، به سفارت ارائه دهد.

در ادامه به شرح هزینه‌های این نوع تایید نیز خواهیم پرداخت!

تایید و تصدیق اصل ترجمه ها در سفارت آلمان

تایید اصالت امضا در سفارت آلمان

گاهی ممکن است شما نیاز داشته باشید تا اصالت امضای خود را توسط سفارت آلمان تایید کنید، در این حالت می‌توانید با ارسال ایمیلی مبنی بر این موضوع به سفارت آلمان، درخواست وقت برای تایید اصالت امضا نمایید.

هم اکنون تایید اصالت امضا در سفارت آلمان، مستقیماً توسط خود سفارت انجام می‌گیرد و همانگونه که ذکر شد، در حال حاضر سیستمی برای گرفتن وقت برای این اقدام وجود ندارد و تنها با ارسال ایمیل به سفارت آلمان می‌توانید درخواست وقت مصاحبه دهید.

تایید اصل مدارک آلمانی در سفارت آلمان

گاهی ممکن است شما مدرکی را از موسسات کشور آلمان دریافت کرده باشید، در این حالت ممکن است برای اقداماتی همچون ترجمه این مدارک، نیاز پیدا کنید تا اصالت مدارک شما تایید شود.

اصالت یک سند یا مدرک، تنها از طریق نمایندگی خارجی ایران در آلمان می‌تواند به تایید و تصدیق برسد.

درصورتیکه نیاز به ارائه مدرکی داشته باشید که خود آن به زبان آلمانی یا انگلیسی صادر شده باشد، می توانید کپی آن مدرک را به تایید سفارت آلمان برسانید و کپی تایید شده را برای سازمان مورد نظر ارسال نمایید.

تایید اصل مدارک فارسی در سفارت آلمان

اصل مدارک فارسی شما امکان تایید در سفارت آلمان را نخواهند داشت. بلکه وزارت امور خارجه ایران، ترجمه مدارکی را که توسط مترجمین رسمی دادگستری انجام شده‌اند تایید اولیه می‌نماید. پس از آن شما می‌توانید ترجمه‌های مدارک خود را به تایید سفارت آلمان در تهران برسانید.
تایید اصل مدارک در سفارت آلمان

بدین منظور برای تایید دادگستری و وزارت امور خارجه، و نیز تایید مدارک در سفارت آلمان، ترجمه‌های مربوطه باید به زبان آلمانی، همراه با اصل مدارک ایرانی ارائه شوند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که ترجمه‌های انگلیسی مدارک، ممکن است برای سازمان‌های کشور آلمان مورد قبول قرار نگیرند.

تایید مدارک تحصیلی در سفارت آلمان

تایید مدارک تحصیلی توسط سفارت آلمان برای دانشجویانی که ادامه تحصیل در آلمان را انتخاب نموده‌اند، امر مهمی به شمار می‌رود. در پروسه مهاجرت تحصیلی به آلمان، تایید و تصدیق مدارک به دو صورت انجام می‌پذیرد:

 1. تصدیق و لگال اصل ترجمه مدرک تحصیلی داوطلب
 2. تایید کپی‌های ترجمه مدارک تحصیلی داوطلب

اینکه برای پروسه پذیرش و اپلای، شما به کدام نوع از دو اقدام بالا احتیاج خواهید داشت، بستگی به دانشگاه مورد نظر شما دارد. اما عموماً برای اپلای و درخواست پذیرش تحصیلی، تایید کپی‌های ترجمه مدارک تحصیلی کفایت خواهد کرد.

تایید کپی مدارک در سفارت آلمان به منظور “برابر با اصل کردن کپی‌های ترجمه مدارک” و ارسال آنها به دانشگاه‌های آلمان برای دریافت پذیرش صورت می‌گیرد.

مدارکی که جهت اخذ پذیرش به کالج‌ها و دانشگاه‌های آلمان ارسال می‌شود باید توسط مرجع یا سازمان معتبر برای این دانشگاه‌ها بررسی شوند و اصالت آنها تایید گردد. این امر در ایران توسط سفارت آلمان در تهران صورت می‌گیرد.

تایید مدارک تحصیلی در سفارت آلمان

درواقع کپی ترجمه مدارک تحصیلی و شناسنامه افراد (و در صورت نیاز، مدارک دیگری از جمله گواهی عدم سوءپیشینه، سند ملکی و …) به همراه ترجمه‌های رسمی و اصل این مدارک توسط سفارت بررسی می‌گردد و در صورت برابری، مهر تایید در پشت آخرین صفحه ترجمه ها توسط سفارت آلمان زده می‌شود.

برای تایید مدارک تحصیلی در سفارت آلمان، مدارک فارسی باید ترجمه رسمی شده و دارای مهر دادگستری و وزارت امور خارجه باشند. برای تایید مدارک انگلیسی در سفارت آلمان نیز، مدرک مورد نظر باید دارای مهر تایید سازمان مربوطه باشد.

تایید کپی مدارک تحصیلی برای درخواست پذیرش از دانشگا‌ه‌های آلمان

همانطور که در مطالب قبل توضیح دادیم، افرادی که قصد اپلای و گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان را دارند، می‌توانند کپی ترجمه مدارک خود را به تایید سفارت برسانند.

در صورتی که شما ثابت کنید که قصد گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان را دارید، می‌توانید در هر ترم تحصیلی 5 نسخه از کپی مدارک تحصیلی خود را بصورت رایگان تایید کنید. برای اثبات این موضوع، ارائه مکاتبات رسمی با دانشگاه‌های مورد نظر شما ضروری است.

همچنین در صورت داشتن بورسیه تحصیلی از DAAD می‌توانید دو نسخه اضافه‌تر از کپی مدارک خود را به صورت رایگان تایید نمایید.

معافیت از پرداخت هزینه تایید مدارک، شامل آن گروه از مدارکی می‌شود که مستقیماً به تحصیل در آلمان مربوط باشد و سایر مدارک همچون مدارک برای پیوستن به خانواده و یا گواهینامه رانندگی، شامل این شرایط نمی‌گردد.

جهت استفاده از خدمات رایگان برای تایید هر سری از کپی مدارک، شما باید یک گواهی جدید در خصوص درخواست پذیرش دانشگاهی (به عنوان مثال: مکاتبه جدید با دانشگاه، روادید دانشجویی) و یا پذیرش از یک دانشگاه آلمانی را همراه مدارک خود ارائه کنید.

از آنجایی که دانشگاه‌های مختلف، مدارک متفاوتی را برای ارائه پذیرش مد نظر دارند، لذا توصیه می‌شود که کلیه مدارک تحصیلی خود از دیپلم به بالا را ترجمه کرده و به همراه کپی پاسپورت خود جهت تایید به سفارت ارائه کنید. اما در کل، باید توجه کنید که دانشگاه مورد نظر در آلمان، چه مدارکی را از شما درخواست کرده است. بعنوان مثال، در اکثر موارد نیازی به تایید کپی پاسپورت نخواهد بود، مگر آنکه دانشگاه مورد نظر، مستقیماً از شما درخواست کرده باشد.

تایید مدارک تحصیلی برای روز مصاحبه سفارت

تایید مدارک تحصیلی برای ارائه به سفارت آلمان، از اصلی‌ترین دلایل برای انجام این کار می‌باشد. شما برای گرفتن ویزای تحصیلی کشور آلمان، نیاز دارید تا مدارک تایید شده خود را به سفارت آلمان ارائه دهید. از طریق لینک زیر می‌توانید مدارک مورد نیاز سفارت برای دریافت ویزای کشور آلمان را مشاهده کنید:
تنها مدارکی نیاز به تایید دارند که در توضیحات مربوط به آن در این لیست، به این موضوع اشاره شده باشد. در هنگام تکمیل مدارک خود برای ارائه به سفارت به این نکته توجه کنید که آیا اصل ترجمه نیاز به تایید دارد و یا تایید کپی ترجمه کافی خواهد بود.

تایید شناسنامه و مدارک شناسایی توسط سفارت آلمان

برای دریافت ویزای پیوست و برخی از ویزاهای بلندمدت آلمان نیاز است، مدارکی مانند شناسنامه، سند ازدواج، گواهی تجرد و … توسط سفارت آلمان در تهران تایید شود. همینطور اگر مقیم کشور آلمان هستید و درخواست گرفتن پاسپورت آلمان را داشته باشید، قطعا سازمان مربوطه در آلمان، ترجمه تایید شده از شناسنامه شما را درخواست خواهد کرد.

تایید شناسنامه و مدارک شناسایی توسط سفارت آلمان

به این منظور شما باید در ابتدا شناسنامه یا دیگر مدارک شناسایی لازم را توسط مترجمین مورد تایید دادگستری، به زبان آلمانی ترجمه نمایید، سپس به تایید وزارت دادگستری و پس از آن، به تایید وزارت امور خارجه در ایران برسانید.

در مرحله بعد می‌توانید اصل ترجمه و یا کپی ترجمه‌های رسمی را (با توجه به نیاز شما) توسط سفارت آلمان در تهران تایید نمایید.

تایید سند ازدواج در سفارت آلمان

وقت تایید مدارک سفارت آلمان

وقت تایید مدارک سفارت آلمان برای افرادی که قصد گرفتن ویزای آلمان را دارند، موضوع مهمی محسوب می‌شود. شما برای انجام تایید مدارک در سفارت آلمان، باید از قبل وقت مصاحبه خود را از شرکت ویزامتریک رزرو کنید، وقت تایید مدارک شما در ویزامتریک، به‌صورت روز و ساعت مشخص به شما اعلام می‌شود که باید در همان زمان، در شرکت ویزامتریک حضور داشته باشید. زمان انتظار برای گرفتن وقت تایید مدارک، به تایم درخواست شما بستگی دارد. در برخی از زمان‌ها (از جمله تایم درخواست پذیرش برای دانشگاه‌های آلمان) ممکن است به دلیل تقاضای زیاد، زمان طولانی‌ای را منتظر گرفتن وقت تایید مدارک باشید. اما نگران نباشید، ظرفیت وقت تایید مدارک در سفارت آلمان، طی دو سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و بعید است نتوانید وقت تایید مدارکی را برای خود دریافت کنید.

وقت تایید مدارک سفارت آلمان در تهران

درحال حاضر و با برون‌سپاری بسیاری از خدمات سفارت آلمان به شرکت ویزامتریک، وقت تایید مدارک نیز به این شرکت واگذار شده است. به این معنی که شما برای تایید مدارک خود در سفارت آلمان، باید به شرکت ویزامتریک مراجعه کنید.

بدیهی است که برای گرفتن وقت تایید مدارک از سفارت آلمان نیز، باید به سایت شرکت ویزامتریک مراجعه کنید.

وقت تایید مدارک سفارت آلمان برای مصاحبه دانشجویی

در گذشته، افرادی که وقت مصاحبه دانشجویی در سفارت آلمان داشتند، می‌توانستند دو روز در هفته به سفارت آلمان در تهران مراجعه کنند و با ارائه ایمیل وقت مصاحبه خود، بدون نوبت قبلی، مدارک خود را به تایید سفارت آلمان برسانند.

اما در حال حاضر همچین امکانی برای شما وجود ندارد، چرا که ظرفیت وقت‌های مصاحبه دانشجویی، به اندازه کافی زیاد هست که شما بتوانید بصورت سیستمی وقت تایید مدارک خود را دریافت کنید.

تایید مدا

وقت تایید مدارک در سفارت آلمان برای رفع نقصی مدارک

همانگونه که در پاراگراف قبل توضیح دادیم، در شرایط حاضر که مشکل جدی‌ای در تکمیل مدارک برای روز مصاحبه سفارت آلمان وجود ندارد، بهتر است مدارک خود را از قبل کامل کنید. چون این ریسک وجود دارد که در صورت نقصی در مدارک شما، کلا آفیسر مدارک شما را نپذیرد.

اما در صورتی که آفیسر سایر مدارک شما را کامل ببیند، ممکن است به شما فرصتی دهد تا در این مدت مدرکی که نیاز به تایید سفارت داشته را آماده کنید و به ویزامتریک (و یا مستقیماً خود سفارت آلمان) تحویل دهید.

در کل، همه اینها بستگی به نظر آفیسر و شرایط زمان مصاحبه شما دارد. بنابراین بهتر است ریسک نکرده و مدارک خود را پیش از زمان مصاحبه آماده و کامل کنید.

ویزامتریک چیست؟

«ویزامتریک مرکز درخواست ویزا می‌باشد که توسط هیئت‌های مربوطه دیپلماتیک تصویب شده است.» این پاسخی است که در سایت ویزامتریک منتشر شده است.

در واقع ویزامتریک یک شرکت واسطه بین متقاضیان دریافت ویزای آلمان و سفارت آلمان می‌باشد که وظیفه آماده سازی، دریافت مدارک، تشکیل پرونده و انجام مصاحبه (در صورت لزوم) با متقاضیان را بر عهده دارد.

خدمات ویزامتریک، خیلی از مراحل دریافت ویزا و نیز تایید مدارک توسط سفارت آلمان را برای متقاضیان تسهیل نموده است.

تایید مدارک در سفارت آلمان توسط ویزامتریک

تقریباً از ابتدای نوامبر سال 2020، به دلیل محدودیت‌های کرونایی و کاهش ظرفیت‌های سفارت آلمان، تایید مدارک توسط سفارت آلمان به تعلیق در آمد. حدود 1.5 سال پس از آن، تقریباً از آپریل سال 2021، مسئولیت خدمت تایید مدارک در سفارت آلمان، برون‌سپاری شد و به شرکت ویزامتریک سپرده شد.

شرکت ویزامتریک پیش از این، به عنوان شرکت واسطه، مسئولیت دریافت و بررسی اولیه مدارک ویزای توریستی را به عهده داشت.

شرح خدمات شرکت ویزامتریک در مورد تایید و تصدیق مدارک در سفارت آلمان در حال حاضر، دقیقاً مشابه ویزای توریستی است، این شرکت تنها وظیفه دریافت و بررسی مدارک شما را بر عهده دارد و همچنان تصدیق مدارک توسط خود سفارت آلمان صورت می‌گیرد.

ویزامتریک هزینه خدماتی که در این زمینه انجام می‌دهد، را به همراه هزینه تایید و تصدیق مدارک از شما دریافت می‌کند که در ادامه مطالب، به شرح دقیق این هزینه‌ها خواهیم پرداخت.

وقت تایید مدارک سفارت آلمان از ویزامتریک

در مطالب پیشین توضیح دادیم که شما برای انجام تایید مدارک در سفارت آلمان، می‌بایست وقت تایید مدارک از ویزامتریک دریافت کنید.

برای رزرو وقت تایید مدارک از ویزامتریک، شما باید از قبل، مبلغ 600.000 تومان به ازای هر متقاضی، به حساب شرکت ویزامتریک واریز کنید.

این مبلغ پس از 24 ساعت کاری در سیستم حسابداری شرکت ویزامتریک ثبت شده و پس از آن شما می‌توانید با توجه به ظرفیت خالی موجود در وقت‌های تایید مدارک، اقدام به رزرو وقت کنید.

همچنین شما می‌توانید تا 72 ساعت قبل از وقت مصاحبه تایید مدارک خود در ویزامتریک، زمان وقت رزرو شده را یک مرتبه جابجا کرده و یا وقت خود را کنسل کنید.

هزینه تایید مدارک سفارت آلمان

هزینه تایید مدارک در سفارت آلمان، در حال حاضر به 2 بخش تقسیم می‌شود.

 1. هزینه‌ای که سفارت آلمان، بابت تایید و تصدیق مدارک، از شما دریافت می‌کند.
 2. هزینه‌ای که شرکت ویزامتریک بابت ارائه این خدمات از شما دریافت می‌کند.
در ادامه به شرح دقیق این هزینه‌ها خواهیم پرداخت:

هزینه تایید مدارک در سفارت آلمان

منظور هزینه‌ای است که سفارت آلمان بابت هر پَک مدرک، از شما دریافت می‌کند. این هزینه در زمان تحویل مدارک به ویزامتریک محاسبه و از شما دریافت می‌شود. این هزینه می بایست به‌صورت یورویی پرداخت شود، بنابراین باید قبل از زمان رزرو شده برای تایید مدارک خود، به مقدار لازم یورو تهیه کرده باشید.

شرح هزینه انجام تایید مدارک سفارت آلمان، به صورت زیر است