تحصیل کارشناسی در آلمان

تحصیل در آلمان؛ فرصتی طلایی برای دانشجویان ایرانی

کشور آلمان از اعضای مهم اتحادیه اروپا به شمار می‌آید و در حال حاضر شهروندان آن دارنده دومین پاسپورت برتر جهان هستند. ثبات اقتصادی این کشور در کنار سایر امکانات رفاهی باعث شده تا مردم آلمان در شرایط بسیار خوبی به کار و تحصیل بپردازند. با توجه به مزایای زندگی در آلمان، بسیاری از مهاجران از سراسر جهان برای کار و تحصیل به آلمان می‌آیند. خوشبختانه سطح علمی دانشگاه‌های این کشور بسیار بالا است و همین موضوع باعث شده تا دانشجویان ایرانی تحصیل کارشناسی در آلمان را یکی از گزینه‌های محبوب مهاجرت تحصیلی برای خود بدانند. در این مطلب قصد داریم تا شرایط کامل تحصیل کارشناسی در آلمان را شرح دهیم تا آگاهی کامل را در این زمینه به دست بیاورید.

حتما بخوانید:

تحصیل در آلمان

مزایای تحصیل کارشناسی در آلمان

مزایای تحصیل کارشناسی در آلمان باعث شده تا هر ساله تعداد زیادی از متقاضیان برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور اقدام کنند. برای اینکه بهتر با این مزایا آشنایی پیدا کنید، هر کدام از آن‌ها را به صورت مجزا بیان خواهیم کرد.

رتبه‌های علمی بالا

اگر نگاهی به لیست ۱۰۰  دانشگاه برتر دنیا بیندازید، حتما تعدادی از دانشگاه‌های مطرح آلمان مانند دانشگاه مونیخ را مشاهده خواهید کرد. ملاک موسسات برای رتبه بندی دانشگاه‌ها بیشتر بر روی کیفیت آموزش‌های ارائه شده و فعالیت‌های علمی مختلف است. همچنین تنوع زیاد در رشته‌ها و گرایشات تحصیلی نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد و رتبه کلی دانشگاه را بهبود خواهد داد. در دانشگاه‌های آلمان از جدیدترین متدهای آموزشی روز استفاده می‌شود و از برترین اساتید برای آموزش این موضوعات کمک می‌گیرند. اگر می‌خواهید که در یکی از دانشگاه‌های برتر جهان آموزش ببینید، مسلما دانشگاه‌های آلمان انتخاب مناسبی برای شما خواهند بود.

مزایای تحصیل کارشناسی در آلمان

نظم و عملگرایی بی‌نظیر دانشگاه‌های آلمان

همه ما بارها درباره منظم بودن مردم آلمان شنیده‌ایم و یکی از دلایل اصلی رشد این کشور، رفتار درست مردم آن است. خوشبختانه همین نظم و عملگرایی در واحدهای آموزشی آلمان هم دیده می‌شود و شما با قرار گرفتن در این محیط ملزم به اجرای ضوابط خواهید شد. دانشگاه‌های آلمان ارزش زیادی برای فعالیت‌های عملی قائل هستند و مباحث تئوری را در کنار انجام موارد عملی جلو می‌برند. اگر دوست دارید که در یک محیط فعال و پویا به تحصیل بپردازید، بدون شک تحصیل کارشناسی در آلمان یکی از بهترین راه‌های پیش روی شما خواهد بود.

اشتغلال سریع بعد از تحصیل کارشناسی در آلمان

اگر دوست دارید که نتیجه چند سال تلاش و درس خواندن خود را ببینید، حتما برای تحصیل کارشناسی در آلمان برنامه‌ریزی کنید. کشور آلمان از لحاظ اقتصادی بسیار قدرتمند است و نرخ بیکاری در این کشور حود سه درصد می‌باشد. همانطور که می‌بینید فرصت‌های شغلی در آلمان بسیار زیاد است و فارغ‌التحصیلان می‌توانند در زمینه تخصصی خود به تحصیل بپردازند. بعد از اینکه تحصیل کارشناسی در آلمان به پایان رسید، تا یک و نیم سال وقت دارید تا برای خود کار پیدا کنید. با توجه به اینکه نیروی انسانی این کشور جوابگوی مشاغل خواسته شده نیست، آلمان به دنبال جذب مهاجران به کشور خود است. شما هم می‌توانید از فرصت به وجود آمده استفاده کنید و از بهترین شرایط تحصیلی و شغلی در این کشور برخوردار شوید.

حتما بخوانید:

تحصیل کارشناسی در آلمان به زبان انگلیسی

امکان تحصیل کارشناسی در آلمان به زبان انگلیسی

بسیاری از دانشجویان فکر می‌کند که برای تحصیل کارشناسی در آلمان حتما باید زبان آلمانی را بیاموزند. خوشبختانه کشور آلمان الزام مدرک زبان آلمانی را برای دانشجویان بین‌المللی حذف کرده است. این بدان معناست که شما می‌توانید با مدرک زبان انگلیسی در این کشور تحصیل کنید و مراحل تحصیلی را بگذرانید. زبان تدریس در بعضی از رشته‌های دانشگاه‌های آلمان انگلیسی است و به همین علت دوران تحصیلی راحتی را پشت سر خواهید گذاشت. البته هزینه شهریه شما در این حالت بیشتر خواهد شد. اگر دوست دارید که از بهترین شرایط تحصیل کارشناسی در آلمان برخوردار شوید، بهتر است که مدرک زبان آلمانی را دریافت کنید. در این حالت تنوع رشته‌ها برای شما بسیار زیاد است و بعد از تحصیل می‌توانید به راحتی امکان اشتغال خود را در این کشور فراهم کنید.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در آلمان

اگر تصمیم شما برای تحصیل کارشناسی در آلمان جدی است، باید تمامی شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش را فراهم سازید. مسلما هر چقدر مدارک ارائه شده از طرف شما اعتبار بیشتری داشته باشند، احتمال پذیرش شما بیشتر خواهد شد. برای پذیرش در دانشگاه‌های آلمان باید در سامانه جامع Uni assist ثبت‌نام کنید تا نتیجه نهایی از طریق همین سامانه به شما اعلام شود. البته بعضی از دانشگاه‌های آلمان به صورت مستقل دانشجو می‌پذیرند که در این حالت باید مستقیما با واحد آموزش دانشگاه مربوطه تماس بگیرید. برای اینکه راحت‌تر بتوانید مدارک لازم را تهیه کنید، تمامی آن‌ها را در ادامه بیان خواهیم کرد.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در آلمان

مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی

به طور قطع یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازها برای تحصیل کارشناسی در آلمان، تسلط کافی به زبان آلمانی یا انگلیسی است. دانشگاه‌هایی که ارائه دروس را به زبان انگلیس انجام می‌دهند درصد کمتری را شامل می‌شوند. اگر رشته مدنظر شما در آلمان به صورت انگلیسی برگزار می‌شود، حتما باید مدارکی همچون آیلتس یا تافل را ارائه کنید. چنانچه مایل هستید که تحصیل کارشناسی در آلمان را به زبان آلمانی ادامه دهید، ارائه مدرک C1 الزامی خواهد بود. البته در بعضی از رشته‌های خاص شما باید مدرک B2 را کسب کرده باشید. با توجه به اهمیت بالای مدرک زبان، بهتر است چند ماه قبل از شروع کارهای مربوط به پذیرش برای اخذ آن‌ها اقدام کنید.

مدارک هویتی شامل شناسنامه و پاسپورت

برای اینکه شما در دانشگاه پذیرفته شوید، باید تمایم اسناد هویتی خود را در اختیار دانشگاه مورد نظر قرار دهید. از همین رو قبل از هر چیز شناسنامه خود را به صورت رسمی به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه کنید. همچنین برای گذرنامه نیز این مراحل را پشت سر بگذارید و از هر دوی آن‌ها کپی بگیرید. ارائه اصل و کپی مدارک هویتی شما در روند پذیرش بسیار مهم است. برای ترجمه شناسنامه می‌تواند به دفاتر ترجمه رسمی در داخل کشور مراجعه کنید.

برای تحصیل کارشناسی در آلمان چه مدارکی نیاز است؟

آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات آن

اگر قصد تحصیل کارشناسی در آلمان را دارید، حتما باید آخرین مدرک رسمی خود یعنی دیپلم را ارائه دهید. این مدرک نیز باید به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شود و در اختیار دانشگاه مربوطه قرار گیرد. به غیر از اصل مدرک دیپلم باید ریزنمرات خود را نیز ارائه کنید. به طور قطع هر چقدر که معدل شما بالاتر باشد، احتمال گرفتن اپلای توسط شما بیشتر خواهد بود. اگر نمرات خوبی در دوران متوسطه کسب کردید و سایر مدارک شما نیز آماده است، در آینده‌ای نزدیک در یکی از دانشگاه‌های کشور آلمان شروع به تحصیل می‌کنید و آینده شغلی درخشانی در انتظار شما خواهد بود.

مدرک پایان دوره کالج

برای اینکه شما بتوانید تحصیل کارشناسی در آلمان را شروع کنید، قبل از آن باید یک دوره یک ساله کالج در آلمان را پشت سر بگذارید. این دوره برای تمام کسانی که دارای مدارک دیپلم و پیش‌دانشگاهی هستند ضروری بوده و باید مدرک کالج را کسب کنند. آموزش در این کالج‌ها به زبان آلمانی خواهد بود. متقاضیانی که می‌خواهند به رشته‌های تجربی بپیوندند باید به کالج M-KURS بروند و دوره خود را طی کنند. همچنین افرادی که به دنبال رشته‌های فنی مهندسی هستند، به کالج T-KURS مراجعه می‌کنند و این دوره یکساله را پشت سر خواهند گذاشت. آن دسته از متقاضیانی که در داخل ایران حدود ۳۰ واحد دانشگاهی را پاس کرده‌اند، نیازی به مدرک کالج ندارند و به صورت مستقیم به تحصیل کارشناسی در آلمان می‌پردازند.

تحصیل کارشناسی در آلمان با مدرک کالج

هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان چطور محاسبه می‌شود؟

شما برای اقامت و تحصیل در کشور آلمان باید با تمامی هزینه‌های مربوط به آن را بشناسید و برنامه‌ریزی لازم برای فراهم کردن آن‌ها را انجام دهید. خوشبختانه کشور آلمان شرایط آموزشی فوق‌العاده‌ای را تدارک دیده و یکی از ارزان‌ترین کشورهای برای تحصیل در اروپا است. در ادامه به بررسی کامل‌تر هزینه‌های شما در طول تحصیل کارشناسی در آلمان خواهیم پرداخت.

شهریه دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی در آلمان

طبق قانون مصوب کشور آلمان، تحصیل در تمامی دانشگاه‌های دولتی رایگان است و شهریه‌ای از دانشجو دریافت نمی‌شود. معمولا در شروع هر ترم تحصیلی مبلغ اندکی به عنوان ثبت نام از دانشجویان اخذ می‌شود. رایگان بودن تحصیل کارشناسی در آلمان در دانشگاه‌های دولتی باعث شده تا بسیاری از متقاضیان ایرانی برای گرفتن پذیرش اقدام کنند. البته فراموش نکنید که دانشگاه‌های خصوصی آلمان شامل این قانون نمی‌شوند و هر کدام از آن‌ها مبلغ شهریه را از دانشجویان خود دریافت می‌کنند.

در ایالت بادن-وورتمبرگ دانشگاه‌های دولتی هم شهریه اخذ می‌کنند که مبلغ آن برای هر سال حدود ۱۳۰۰ یورو خواهد بود. دانشگاه‌های خصوصی مبالغ مختلفی را تحت عنوان شهریه می‌گیرند که در بعضی از مواقع به ۳۰۰۰۰ یورو نیز خواهد رسید. دانشگاه‌های دولتی هومبولت برلین و لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ دو نمونه از بهترین دانشگاه‌های آلمان هستند که هزینه‌ای تحت عنوان شهریه دریافت نمی کنند.

هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان

هزینه گذران زندگی در آلمان

شما در هر جای دنیا که باشید، حتما هزینه‌هایی نظیر مسکن، غذا و رفت‌و‌آمد دارید که باید همه آن ها را فراهم سازید. برای تحصیل کارشناسی در آلمان هم شما باید هزینه‌های مربوط به اقامت خود را در نظر بگیرید. چنانچه شما بخواهید در شهر‌های بزرگی همچون برلین و فرانکفورت زندگی کنید، باید حدود ۱۰۰۰ یورو در ماه هزینه کنید.

در واقع برای داشتن یک زندگی عادی در این شهرها باید ماهانه ۱۰۰۰ یورو بپردازید. هزینه زندگی در شهر مونیخ از همه بیشتر است و در صورتی که در دانشگاه‌های این شهر پذیرفته شدید، حتما برای تامین مالی خود برنامه مناسبی داشته باشید. خوشبختانه هزینه ماهانه شما در شهرهای کوچک‌تر مانند هانوفر حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه است که امکان پرداخت آن برای شما راحت‌تر خواهد بود. در هنگام انتخاب دانشگاه خود برای تحصیل، حتما به شهر محل قرارگیری دانشگاه‌ها و هزینه‌های آن دقت کنید.

مدت زمان تحصیل کارشناسی در آلمان چقدر است؟

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ۴ سال است که پس از پایان آن مدرک لیسانس معتبر خود را از دانشگاه‌های آلمان دریافت خواهید کرد. البته شما باید دوره یک ساله کالج را هم برای محاسبه زمان در نظر بگیرید که در این حالت مدت زمان کل تحصیل ۵ ساله خواهد بود. بعضی از دانشگاه‌ها در آلمان دوره کارشناسی خود را در سه سال تدوین کرده‌اند. اصطلاحا به این مدارک سه ساله A3 می‌گویند که در برخی از کشورها اعتبار ندارد. برای اینکه خیالتان از این بابت راحت باشد، بهتر است که در همان دوره‌های چهار ساله کارشناسی شرکت کنید و آن را با موفقیت پشت سر بگذارید.

مدت زمان تحصیل کارشناسی در آلمان

افرادی که در رشته‌هایی مانند دندانپزشکی و پزشکی پذیرفته شده‌اند،‌ دوره طولانی‌تری خواهند داشت. مدت زمان رشته‌های پزشکی حداقل ۶ سال خواهد بود که در برخی از موارد تا ۸ سال نیز به طول می‌انجامد. در صورتی که نتوانید دروس را دقیقا مطابق با چارت درسی قبول شوید، احتمال دارد که فارغ‌التحصیلی شما یک سال به تعویق بیفتد. همه تلاش خود را به کار ببندید تا سریع‌تر دوره تحصیلی شما تمام شود و وارد بازار کار کشور آلمان شوید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی برای تحصیل کارشناسی در آلمان

برای اینکه شما بتوانید تحصیل کارشناسی در آلمان را ادامه دهید، حتما باید ویزای معتبر این کشور را به دست بیاورید. در حال حاضر ویزای دانشجویی برای همه کسانی که پذیرش دانشگاه‌های آلمانی را به دست آورده‌اند صادر خواهد شد. شما برای گرفتن ویزا باید به سفارت آلمان مراجعه کنید و نوبت مصاحبه بگیرید. زمانی که تمامی مدارک شما برای اخذ ویزا آماده شد، به مصاحبه دعوت خواهید شد. در نهایت اگر همه مدارک شما کامل باشد و مصاحبه را به صورت موفق پشت سر بگذارید، ویزای دانشجویی آلمان برای شما صادر می‌شود. برای اینکه بهتر با مدارک لازم برای اخذ ویزا آشنا شوید، آ‌ن‌ها را به صورت کامل برای شما شرح خواهیم داد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی برای تحصیل کارشناسی در آلمان

فرم درخواست ویزا از سفارت

در سفارت آلمان فرم درخواست ویزا به شما داده می‌شود که باید آن را پر کنید. تمامی اطلاعات هویتی را به صورت صادقانه در این فرم بیاورید و تمامی قسمت‌های خواسته شده را تکمیل کنید.

ارائه تمام مدارک مربوط به پذیرش دانشگاه

شما برای گرفتن پذیرش دانشگاه‌های آلمان باید مدارک مختلفی را آماده کنید. این مدارک به صورت مشترک برای گرفتن ویزا هم به کار می‌روند. تمامی مدارک مانند شناسنامه، گذرنامه، مدرک دیپلم، عکس سه در چهار و سایر موارد برای گرفتن ویزای تحصیلی هم به کار می‌روند. در واقع شما با آماده کردن این مدارک با یک تیر دو نشان می‌زنید.

گواهی بیمه مسافرتی

شما باید قبل از مراجعه خود به سفارت بیمه مسافرتی خود را تهیه کنید. شما برای خارج شدن از مرز کشور و ورود به آلمان حتما به این بیمه‌نامه نیاز خواهید داشت. سفارت آلمان در تهران به صورت ویژه گواهی بیمه مسافرتی شما را چک می‌کند پس حتما آن را تهیه کنید و به کارکنان سفارت تحویل دهید.

مدارک مربوط به سوابق شغلی

اگر دارای مهارت یا تخصص خاصی هستید حتما مدرک آن را به سفارت ارائه دهید. کشور آلمان به مهاجرین متخصص اهمیت زیادی می‌دهد پس مطمئن باشید که در این شرایط احتمال دریافت ویزا بالاتر می‌رود. البته برای تحصیل کارشناسی در آلمان این گواهی اجباری نیست اما می‌تواند برای شما یک امتیاز ویژه به شمار بیاید.

مدارک سفارت برای تحصیل کارشناسی در آلمان

اثبات تمکن مالی برای اخذ ویزای آلمان چگونه صورت می‌گیرد؟

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان، ارائه مدرک تمکن مالی از سوی شما است. شما باید در یکی از بانک‌های ایران مبلغی معادل با ۱۰332 یورو موجودی داشته باشید. برای اینکه این مبلغ به صورت ریالی برای شما مشخص شود،‌ آن را با قیمت روز یورو در ایران محاسبه کنید. دقت داشته باشید که معیار محاسبه ارز دولتی نیست و این محاسبات باید با ارز آزاد انجام شود. گواهی تمکن مالی توسط سفارت بررسی می‌شود و اگر دارایی‌های شما تایید شد، امکان صدور ویزا برای شما فراهم می‌شود.

شما باید کل مبلغ ۱۰332 یورو را به آلمان ببرید. دولت آلمان برای اطمینان از تامین هزینه‌های شما در سال اول زندگی در آلمان،‌ این گواهی را اخذ خواهد کرد. نکته مهم این است که پول شما در داخل حسابی به نام SparKonto قرار می‌گیرد و هر ماه مقداری از آن قابل برداشت خواهد بود. در واقع این پول در حساب بلاک می‌شود و هر ماه بخشی از آن آزاد می‌شود تا هزینه‌های خود را بپردازید. البته در بعضی از ایالت‌های کشور آلمان این پول بلاک نمی‌شود و می‌توان به صورت نامحدود از آن استفاده کرد. به هر حال اگر مایل به تحصیل کارشناسی در آلمان هستید، باید گواهی تمکن مالی را فراهم کنید و در اختیار سفارت آلمان در تهران قرار دهید.

تمکن مالی برای تحصیل کارشناسی در آلمان

شرایط اشتغال حین تحصیل کارشناسی در آلمان

خوشبختانه امکان اشتغال شما در حین تحصیل کارشناسی در آلمان وجود دارد و در طول یک هفته می‌توانید به مدت ۲۰ ساعت کار کنید. البته کسانی که دوره کالج را می‌گذارنند شامل این موضوع نمی‌شوند و باید تا زمان شروع دوره کارشناسی خود برای اشتغال دانشجویی صبر کنند. میزان درآمد کارهای دانشجویی به صورت ساعتی محاسبه می‌شود و در حال حاضر حدود ۱۰ یورو به ازای هر ساعت پرداخت می‌شود. یعنی اگر دانشجو بتواند دو روز در هفته کار کند، تمامی هزینه‌های تحصیل کارشناسی در آلمان را پوشش خواهد داد.

در حال حاضر اگر دانشجو به صورت ماهیانه کمتر از ۴۵۰ دلار درآمد داشته باشد، مالیاتی نخواهد پرداخت. این در حالی است که اگر بیشتر از این مقدار درآمد داشته باشید، مبلغی تحت عنوان مالیات از دانشجو گرفته می‌شود. البته نیازی به نگرانی در این مورد نیست زیرا مالیات دانشجویان بسیار پایین است.کارهای دانشجویی در کشور آلمان بسیار متنوع هستند و کارفرماهای زیادی دانشجویان را پذیرش می‌کنند.

مشاغلی همچون دستیار آموزشی برای دانشجویان بسیار مناسب است که معمولا زمان پذیرش در این شغل هر ساله در دانشگاه اعلام می‌گردد. بخش دیگری از دانشجویان به سراغ مشاغلی همچون کار در کافه‌ها و فروشندگی می‌روند. بهتر است که در مرحله اول بهترین شغل برای خود را بشناسید و سپس کار دانشجویی خود را شروع کنید. در حال حاضر انواع کارهای آنلاین نیز در اختیار دانشجویان قرار گرفته که می‌توانند با استفاده از آن‌ها هزینه‌های تحصیل خود را پرداخت کنید.

شرایط کار و تحصیل کارشناسی در آلمان

با ویزایار تحصیل کارشناسی در آلمان آسان می‌شود

تحصیل کارشناسی در آلمان یکی از فرصت‌های جذاب برای دانشجویان ایرانی است. مزایایی همچون امکانات رفاهی بالا، امکان تحصیل رایگان، شرایط اشتغال حین تحصیل و تامین امنیت شغلی در آینده باعث شده تا هر ساله متقاضیان زیادی برای ورود به دانشگاه‌های آلمان تلاش کنند. مطمئنا اگر شما بتوانید پذیرش لازم را بگیرید،‌ آینده خوبی در کشور آلمان خواهید داشت.

موسسه مهاجرتی ویزایار در زمینه پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان موفقیت‌های زیادی به دست آورده است. ما در این موسسه با بیش از ده سال سابقه ارائه خدمات به دنبال آن هستیم که امکان دریافت آسان پذیرش را برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی فراهم کنیم. از آنجا که گرفتن ویزای تحصیلی آلمان دشواری‌های خاص خود را دارد، ما لحظه به لحظه در کنار شما هستیم تا صدور ویزا به سرعت انجام شود. البته خدمات ویزایار شامل مهاجرت به سایر کشورها نیز می‌شود که می‌توانید از آنها بهره‌مند شوید.

سوالات متداول شما درباره تحصیل کارشناسی در آلمان:

اگر با همه این توضیحات همچنان علاقه‌مند به تحصیل کارشناسی در آلمان هستید، حتما باید پیش‌نیازهای لازم را فراهم کنید. به احتمال زیاد سوالات زیادی در ذهن شما شکل گرفته است که به دنبال یافتن پاسخ برای آن‌ها هستید. در ادامه رایج‌ترین سوالات در زمینه تحصیل کارشناسی در آلمان را بیان خواهیم کرد.

بله. خوشبختانه این امکان برای دانشجویان متاهل فراهم شده است. شما می‌توانید پس از پذیرش در دانشگاه برای دریافت ویزای همراه اقدام کنید. این ویزا برای پدر و مادر نیز صادر می‌شود که شرایط خود را دارد.

بله . در حال حاضر شرط ورود به مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان نمره ۱۵ است. البته این نمره برای افرادی است که از کالج‌های آلمان فارغ‌التحصیل شده‌اند.

برای تحصیل کارشناسی در آلمان باید سن شما حداکثر ۲۴ سال باشد. اگر شما می‌خواهید در رشته‌های پزشکی تحصیل کنید باید حداکثر ۲۲ سال سن داشته باشید.

خیر. شما می‌توانید با مدرک زبان انگلیسی هم پذیرش شوید. البته به یاد داشته باشید که این رشته‌ها به صورت محدود توسط بعضی از دانشگاه‌ها ارائه خواهند شد.

بعد از اینکه مصاحبه خود را پشت سر گذاشتید، همه مدارک شما به صورت ویژه بررسی می‌شود و در نهایت پاسخ آن از طریق ایمیل به شمال ارسال خواهد شد.

ترم‌های درسی در کشور آلمان به صورت تابستانه و زمستانه ارائه می‌شوند. آغاز ترم تابستان از ماه مارس یا آوریل خواهد بود. ترم‌های زمستانه نیز از اکتبر هر سال آغاز خواهند شد.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات