ویزای بلندمدت آلمان

اقامت بلند مدت در قلب اقتصاد اروپا

کشور آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است. این کشور به‌دلیل برخورداری از فرصت‌های شغلی و آموزشی بسیار و همچنین نقاط مختلف گردشگری طبیعی، تاریخی و تفریحی یکی از مقصدهای مورد علاقه ایرانیان برای مهاجرت و گردشگری بوده است. تعداد ایرانیان مقیم آلمان را چیزی در حدود 500 هزار نفر تخمین می‌زنند؛ بنابراین شما در آلمان چندان احساس تنهایی نخواهید کرد. سفر به آلمان و اقامت در این کشور از طریق ویزاهای آلمان ممکن می‌شود که انواع گوناگونی دارند. در این مطلب از سایت ویزایار با برخی از انواع ویزای بلندمدت آلمان آشنا می‌شویم.

ویزای بلندمدت آلمان (اقامت موقت آلمان)

آلمان؛ مقصدی محبوب برای مهاجرت

انواع ویزاهای بلند مدت آلمان برای افرادی صادر می‌شود که قصد اقامت سه ماه و یا بیشتر را در خاک این کشور دارند. یکی از دلایل این محبوبیت، کیفیت بالای زندگی در آلمان است. هزینه‌های زندگی در آلمان به‌نسبت امکاناتی که در اختیار شما قرار می‌گیرد در مقابل کشورهای پیشرفته دیگر در اروپا، پایین است. آلمان از نظر استانداردهای زندگی در اروپا رتبه ششم و در دنیا رتبه نهم را در اختیار دارد. برخی از دلایل دیگر محبوبیت آلمان را در میان ایران به‌عنوان مقصدی برای مهاجرت با هم مرور می‌کنیم:

 • اجباری بودن بیمه سلامت در آلمان
 • وجود سیستم مراقبت‌های بهداشتی پیشرفته
 • تعادل مناسب کار و زندگی در آلمان
 • وجود فرصت‌های شغلی بی‌نظیر
 • وجود برخی از برترین دانشگاه‌های جهان در آلمان
 • نرخ بیکاری پایین در حدود 5.9 درصد
 • رتبه بیستم آلمان در جهان از نظر امنیت اجتماعی
 • وجود جاذبه‌های تاریخی و طبیعی کم‌نظیر
 • امکان صحبت به دو زبان آلمانی و انگلیسی در بسیاری از موارد
 • وجود دوره‌های کارآموزی معتبر
انواع ویزای آلمان

تقسیم‌بندی ویزاهای آلمان از نظر مدت زمان اقامت

ویزاهای آلمان از نظر مدت زمان اقامت به چهار گروه A، B، C و D تقسیم می‌شوند. ویزای گروه A از نوع مجوز ترانزیت فرودگاهی است و مدت زمان آن بین 24 تا 48 ساعت تعیین می‌شود. ویزای گروه B نیز نوعی ویزای ترانزیت است که در طول سفر مسافران از مقصدی خارج از آلمان و به مقصدی خارجی از آلمان پیش می‌آید و کمتر از 5 شبانه‌روز است.

ویزای گروه C مجوزی برای اقامت 90 روزه در یک بازه زمانی 180 روزه برای مسافران آلمان است. انواع این ویزا برای مسافران آلمان با اهداف گردشگری، دید و بازدید از آشنایان و انجام کارهای تجاری صادر می‌شود؛ و آخرین گروه از ویزاهای آلمان، ویزای گروه D است. این ویزا امکان اقامت در خاک آلمان را برای متقاضیان در مدت زمانی بیش از 90 روز فراهم می‌کند.

ویزای بلند مدت آلمان چیست؟

ویزای بلند مدت آلمان چیست؟

ویزای بلند مدت آلمان ویزایی است که برای مدت سه ماه و یا بیشتر صادر شود. این ویزا همچنین مشخص می‌کند که دارنده آن از مجوز کار و فعالیت تجاری در آلمان برخوردار است یا نه. دریافت ویزای بلند مدت آلمان تنها با تایید مقامات اداره مهاجرت آلمان ممکن است. یکی از مزایای دریافت انواع ویزای بلند مدت آلمان این است که شما با در دست داشتن آن می‌توانید به دیگر کشورهای عضو پیمان شینگن نیز بدون نیاز به دریافت یک ویزای دیگر سفر کنید.

چه کسانی به ویزای بلند مدت آلمان نیاز دارند؟

بعد از شکل‌گیری توافق‌نامه شینگن در سال 1985  شهروندان کشورهای عضو این پیمان می‌توانند بدون نیاز به درخواست و دریافت ویزا بدون وجود موانع قانونی در سراسر قلمرو شینگن سفر کنند. هدف اصلی این پیمان، لغو کنترل مرزی بین کشورهای عضو آن و امکان دسترسی آزاد و برابر، برای شهروندان هریک از این کشورها بوده است. کشورهای عضو این پیمان عبارتند از: تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، لیختن‌اشتاین و سوئیس. اما اگر شما از اتباع کشورهای غیر عضو در پیمان شینگن باشید، با هر دلیلی که بخواهید وارد به آلمان سفر یا مهاجرت کنید، نیازمند درخواست و دریافت ویزا هستید.

چه کسانی به ویزای بلند مدت آلمان نیاز دارند؟

نام‌گذاری انواع ویزای بلند مدت آلمان

کشور آلمان مجوزهای مختلفی برای سامان‌دهی به سفر و مهاجرت با اهداف گوناگون به آلمان برای اتباع کشورهای مختلف، قانون‌گذاری کرده است که با نام ویزاهای آلمان شناخته می‌شوند. هریک از ویزاهای بلند مدت آلمان بر اساس نیت متقاضی از درخواست اقامت در آلمان، نام‌گذاری شده است و هرکدام از آن‌ها دارای قوانین و شرایط مختص به خود است.

ویزای کار آلمان

کشور آلمان به دلیل برخورداری از اقتصاد پیشرفته و فعالیت برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان در زمینه‌های مختلف در این کشور، همواره مقصدی آرمانی برای متقاضیان مهاجرت کاری بوده است. ویزای کار با اقامت طولانی مدت آلمان برای کارگران ماهری صادر می‌شود که حضور آن‌ها در این کشور به اقتصاد آلمان کمک می‌کند. این ویزا همچنین فرصتی عالی برای درآمدزایی ایرانیانی است که دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی و مهارت‌های شغلی بالا هستند تا بتوانند از درآمدی مناسب در این کشور برخوردار شوند. یکی از مزایای دریافت ویزای کار آلمان، امکان تبدیل آن بعد 21 ماه حضور در آلمان به اقامت دائم آلمان است. دارندگان ویزای کار آلمان همچنین می‌توانند از همان ابتدا برای افراد خانواده خود درخواست ویزای همراه کنند. برخی از مهم‌ترین شرایط دریافت این ویزا عبارتند از:

 • دریافت دعوت‌نامه کاری از یک شرکت در آلمان
 • تطابق حقوق دریافتی در این شرکت با میزان حقوق تعیین شده از سوی سفارت آلمان برای رشته‌های مختلف و شهرهای مختلف آلمان
ویزای بلندمدت کاری آلمان

ویزای پیوست به خانواده در آلمان

ویزای پیوست به خانواده در آلمان با عنوان ویزای همراه آلمان نیز شناخته می‌شود. خانواده‌های افراد ساکن آلمان که از اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستند، می‌توانند برای پیوستن به اعضای خانواده خود در آلمان، به‌عنوان افراد تحت تکفل درخواست دهند. خویشاوندی که قرار است به او در آلمان ملحق شوید باید دارای: مجوز اقامت، فضای کافی برای اقامت شما و شرایط مالی مناسب و مطمئن باشد. از این ویزا برای همسر، فرزندان، والدین، خواهر و برادر، دایی، عمه، خواهر زاده، پسر عمو و پدربزرگ و مادربزرگ فرد ساکن در آلمان استفاده می‌شود.

ویزای تحصیلی آلمان

ایرانیانی که توانسته باشند از یکی از دانشگاه‌های کشورهای آلمان، پذیرش بگیرند، در صورت برخورداری از شرایط لازم می‌توانند ویزای تحصیلی یا ویزای دانشجویی آلمان را دریافت کنند. این ویزا تا 2 سال اعتبار دارد و قابل تمدید است. از دیگر شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان می‌توان به اثبات تمکن مالی اشاره کرد. دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در دانشگاه‌های آلمان همچنین از امکان کار همراه با تحصیل برخوردار هستند و می‌توانند طی این مدت (2سال)، تا 120 روز به‌صورت کامل یا 240 روز به‌صورت نیمه‌وقت در آلمان در مشاغل مختلف، کار کنند.

ویزای بلند مدت تحصیلی آلمان

از مزایای دریافت ویزای دانشجویی آلمان این است که اگر در مدت زمان باقی‌مانده از اعتبار ویزا بعد از فارغ‌التحصیلی بتوانید از یکی از شرکت‌ها و کارفرمایان آلمانی، دعوت‌نامه کاری دریافت کنید، می‌توانید این ویزا را به ویزای کار آلمان تبدیل کنید و بعد از مدتی نیز برای دریافت اقامت دائم آلمان اقدام کنید.

ویزای اقامت بلند مدت برای محققان (فرصت مطالعاتی)

ویزای اقامت بلند مدت برای محققان یا ویزای فرصت مطالعاتی محققان و دانشمندان در آلمان، یکی از انواع ویزاهای بلند مدت آلمان است. کشور آلمان یکی از بهترین کشورهای دنیا برای پژوهش، نوآوری و ایجاد پیشرفت و اختراع در زمینه‌های گوناگون تکنولوژی است. این کشور همچنین امکان اقامت بلند مدت را برای دانشمندان و پژوهش‌گران برتر حوزه‌های مختلف را در آلمان فراهم کرده است. یکی از ویژگی‌های جالب توجه این ویزا این است که فرد متقاضی ویزای پژوهشی آلمان برخلاف شرایط بسیاری از انواع ویزاهای آلمان، معمولا الزامی برای اثبات تسلط بر مهارت‌های زبان آلمانی ندارد. برخی از الزامات این ویزا عبارتند از:

 • انگیزه‌نامه که هدف از اقامت شما را در آلمان توضیح می‎دهد
 • نامه دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی محلی (در ایران) که اثبات می‌کند شما در کشور خود دارای تعهداتی هستید و برای انجام وظایف و تعهدات خود به ایران بازخواهید گشت
 • دعوت‌نامه از سوی دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی در آلمان که امکانات و شرایط اقامت شما را در آلمان از نظر مکان و هزینه، تعهد می‌کند
 • اثبات مدرک تحصیلی (ترجمه رسمی مدارک دانشگاهی)
ویزای بلند مدت آلمان برای محققان (فرصت مطالعاتی)

ویزای جستجوی کار آلمان

افراد متقاضی ویزای کار آلمان باید پیش از درخواست برای این ویزا از یک کارفرما در آلمان، دعوت‌نامه کاری دریافت کنند. این دعوت‌نامه حاوی نوع شغل، موقعیت شغلی پیشنهاد شده در شرکت مورد نظر، ساعات کاری تعیین شده و حقوق پیشنهاد شده است. برای یافتن یک موقعیت شغلی در آلمان، در حالی‌که هنوز در ایران حضور دارید، راه‌های مختلفی وجود دارد که برخی از آن‌ها با استفاده از امکانات شبکه اینترنت عبارتند از:

 • آژانس استخدام فدرال آلمان
 • سایت بازار داغ
 • پرتال مشاغل آکادمیک آلمان
 • سایت استپ‌استون
 • سایت جاب‌ور
 • شبکه اجتماعی لینکدین
 • آژانس‌های استخدام محلی

با این وجود یک راه بسیار موثر دیگر هم برای کاریابی در آلمان از طریق دولت آلمان برای کارجویان فراهم است و آن، امکان دریافت ویزای جستجوی کار آلمان است. اگر فردی نتواند از کشور خود در آلمان شغلی پیدا کند، می‌تواند برای ویزای جستجوی کار آلمان درخواست بدهد. این ویزا امکان اقامت متقاضی را در آلمان برای مدت شش ماه فراهم می‌کند.

برای دریافت این ویزا، فرد متقاضی باید دارای مدرک تحصیلی قابل قبول از نظر دولت آلمان باشد و همچنین از تمکن مالی مناسب برای تامین مالی خود در طول مدت اقامت در آلمان برخوردار باشد. اگر متقاضی بتواند در طول این مدت شغلی پایدار در آلمان پیدا کند، می‌تواند برای دریافت ویزای کاری آلمان یا همان بلو کارت آلمان درخواست بدهد.

ویزای بلند مدت جستجوی کار آلمان

ویزای خود اشتغالی آلمان

اگر فردی بخواهد در آلمان در یکی از مشاغل آزاد با سرمایه خود کار کند و یک کسب‌وکار را راه بیاندازد، می‌تواند از ویزای خود اشتغالی آلمان برای اقامت طولانی‌مدت در آلمان استفاده کند. متقاضیان ویزای خود اشتغالی باید بتوانند از طرح تجاری خود به‌عنوان طرحی دارای نوآوری و سوددهی مناسب دفاع کند. این افراد همچنین باید بتوانند مجوزهای راه‌اندازی کسب‌وکار مورد نظر را از نهادهای مربوطه در آلمان کسب کنند. متقاضیانی که بیش از 45 سال سن داشته باشند همچنین باید نشان دهند که از شرایط مناسبی از نظر سلامتی و تمکن مالی برخوردار هستند.

ویزای دوره زبان آلمانی

ویزای دوره زبان آلمانی یکی دیگر از انواع ویزای بلند مدت آلمانی است که برای دانشجویان بین‌المللی طراحی شده است. این ویزا برای آن دسته از دانشجویانی صادر می‌شود که قصد دارند زبان آلمانی را در این کشور بیاموزند. یکی از دلایل اهمیت این ویزا این است که در حدود 95 درصد از دانشگاه‌های آلمان، دروس تحصیلی را به زبان آلمانی به دانشجویان ارائه می‌دهند. غیر از دانشجویان، افراد دیگر نیز می‌توانند تنها با هدف یادگیری زبان آلمانی در کشور آلمان و سپس بازگشتن به کشور خود از این ویزا استفاده کنند.

ویزای بلند مدت دوره زبان در آلمان

ویزای دوره زبان آلمانی می‌تواند برای مدت 3 تا حداکثر 12 ماه صادر شود. یکی از شرایط دریافت این ویزا این است که متقاضیان آن باید دست کم 18 ساعت در هفته، خدمات آموزش زبان آلمانی را دریافت کنند. روند اخذ این ویزا در حدود 8 تا 12 هفته طول می‌کشد. همچنین هزینه درخواست این ویزا در حدود 75 یورو است. ما در موسسه مهاجرتی ویزایار می‌توانیم بهترین آکادمی‌ها و موسسات آموزش زبان آلمانی در آلمان را به شما معرفی کنیم.

ویزای کارآموزی دانشجویی آلمان

دانشجویان ایرانی که مایل به گذراندن دوره کارآموزی مرتبط با رشته تحصیلی خود در یکی از شرکت‌های آلمانی باشند می‌توانند این ویزا را دریافت کنند. دریافت این ویزا نیازمند تایید آژانس کارفدرال آلمان است. همچنین یک کارفرمای آلمانی باید برای شما دعوت‌نامه کاری بفرستد. دوره کارآموزی در این نوع از ویزا نمی‌تواند بیش از 12 ماه باشد.

ویزای آوسبیلدونگ آلمان

ویزای آوسبیلدونگ آلمان نوعی ویزای آموزشی/کارآموزی با هدف تامین نیروی کار ماهر در شرکت‌های آلمانی است. این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که بخواهند مهارت‌های مبتنی‌بر مشاغل را در مدارس به‌صورت تئوری و در شرکت‌های آلمان به‌صورت عملی و کارآموزی به‌دست بیاورند. بخش قابل توجهی از افرادی که موفق به ثبت نام در دوره آوسبیلدونگ آلمان می‌شوند، توسط همان شرکت‌هایی که دوره کارآموزی را در آن‌ها گذرانده‌اند، استخدام می‌شوند. ویزای آوسبیلدونگ بیش از 330 حرفه مختلف را در آلمان تحت پوشش قرار می‌دهد که از انواع مشاغل خدماتی، فنی، مراقبتی و بهداشتی، آزمایشگاهی و مشاغل مرتبط با مشاوره و فروش هستند.

ویزای آوسبیلدونگ آلمان

ویزای درمانی و پزشکی آلمان با اقامت بلند مدت

کشور آلمان دارای یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های پزشکی است و مراکز درمانی و پزشکی آلمان نیز دارای امکانات و تجهیزاتی به‌روز و پیشرفته هستند. ویزای پزشکی یا ویزای درمانی آلمان، می‌تواند بسته به نوع بیماری و شرایط بیمار برای مدتی بیش از سه ماه صادر شود که در این‌صورت در دسته ویزاهای بلند مدت و ویزای گروه D آلمان قرار می‌گیرد. مهم‌ترین ویژگی ویزای درمانی آلمان الزام به دریافت پذیرش از کلینیک‌های تخصصی یا بیمارستان‌های آلمان است. برای دریافت پذیرش در این مدارک باید آن‌ها تماس برقرار کنید و پرونده پزشکی خود را برای آن‌ها ارسال کنید. برخی از مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از مراکز درمانی در آلمان عبارتند از: فرم اطلاعات شخصی بیمار، گواهی و گزارش پزشک معالج در ایران و جدیدترین آزمایشات انجام شده در ایران. همچنین برخی از بیماری‌هایی که تحت پوشش این ویزا قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • بیماری‌ها و تومورهای سرطانی قابل درمان
 • تومورهای بدخیم در مراحل اولیه
 • سرطان‌های: پروستات، لنفوم هوچکین، سینه، رحم و تخمدان
 • جراحی تعویض مفصل زانو
 • جراحی تعویض مفصل لگن

مراحل عمومی دریافت انواع ویزای بلند مدت آلمان

مراحل دریافت ویزاهای آلمان با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. برای مثال برخی از ویزاها نیازمند دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها، موسسات پژوهشی یا بیمارستان‌ها هستند و برای دریافت برخی دیگر باید جاب‌آفر یا پیشنهاد شغلی یا دعوت‌نامه کاری از یک کارفرما در آلمان داشته باشید. به‌یاد داشته باشید در تمامی این روندها، مشاوران موسسه ویزایار راهنما و همراه شما خواهند بود. اما مراحل عمومی دریافت انواع ویزای بلند مدت آلمان را می‌توان این‌گونه شرح داد:

 • گردآوری مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای آلمان
 • پر کردن فرم درخواست ویزای آلمان
 • نوبت گرفتن یا گرفتن قوت از سفارت آلمان
 • تایید مدارک از سوی سفارت و برگزاری جلسه مصاحبه
 • وارد کردن اطلاعات در پلتفرم آنلاین کنسولگری آلمان
 • پرداخت هزینه ویزای آلمان
 • گردآوری داده‌های بیومتریک مانند اثر انگشت
 • بررسی درخواست ویزا
 • تایید ویزا و دریافت ویزای آلمان
مراحل دریافت ویزای بلند مدت آلمان

دریافت انواع ویزای بلند مدت آلمان با خدمات ویزایار

کشور آلمان یکی برترین مقاصد مهاجرتی ایرانیان است و ایرانیان بسیاری هرساله با مقاصد مختلف، این کشور را به‌عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب می‌کنند. انجام مهاجرت و سفر به آلمان با انواع ویزاهای آلمان ممکن می‌شود که بخش زیادی از آن‌ها از نوع ویزای بلند مدت یا ویزای گروه D هستند. این نوع از ویزای امکان اقامت شما را در آلمان در مدتی بیش از 3 ماه فراهم می‌کند. مدت زمان ویزای بلند مدت بستگی به نوع ویزا و امکان یا عدم امکان تمدید آن دارد. همچنین در مواردی می‌توان برخی از انواع ویزای بلند مدت را به مجوزهای دیگر اقامت تبدیل کرد.
دریافت هریک از انواع ویزای بلند مدت آلمان نیازمند آشنایی با روندهای اخذ آن دارد. همچنین شما باید پیش از انتخاب هریک از انواع این ویزاها با شرایط، مراحل و قوانین مهاجرتی مرتبط با آن ویزا آشنایی داشته باشید. برای دریافت این اطلاعات و انتخاب بهترین روش مهاجرت به آلمان و افزایش احتمال موفقیت در پرونده مهاجرتی، پیشنهاد می‌کنیم با مشاوران مجرب ما در موسسه مهاجرتی ویزایار تماس برقرار کنید. وکلای مهاجرتی و مشاوران ویزایار متخصص در تمامی روندهای مهاجرتی از دریافت پذیرش در موسسات و شرکت‌ها و دانشگاه‌های آلمان تا نوبت گرفتن از سفارت و طی دیگر مراحل مهاجرتی هستند. ما در تمامی روندهای مهاجرت با شما همراه هستیم تا بهترین نتیجه ممکن را در کوتاه‌ترین زمان از اقدامات مهاجرتی خود دریافت کنید.

سوالات متداول شما درباره ویزای بلندمدت آلمان:

ویزاهای بلند مدت آلمان دارای انواع گوناگونی هستند و هریک از انواع این ویزاها نیز دارای شرایط و مراحل گوناگون می‌باشند. به‌همین علت ممکن است پرسش‌هایی در زمینه این ویزاها در ذهن متقاضیان شکل بگیرد. در ادامه با برخی از این پرسش‌ها و پاسخ‌های آن‌ها آشنا می‌شویم.

ویزای بلند مدت کشور آلمان، ویزایی است که امکان اقامت سه ماه یا بیشتر را در خاک آلمان برای متقاضی دریافت ویزا فراهم می‌کند.

خیر. ویزای گردشگری آلمان نمی‌تواند مدت زمان بیش از سه ماه را برای حضور در خاک آلمان پوشش دهد.

ویزاهای گوناگونی در ردیف ویزاهای بلند مدت قرار می‌گیرند که برخی از آن‌ها عبارتند از: ویزای تحصیلی، ویزای جستجوی کار، ویزای آوسبیلدونگ، ویزای کار آلمان، ویزای پژوهشی، ویزای درمانی و پزشکی، ویزای دوره زبان آلمانی، ویزای کارآموزی دانشجویی و ویزای خوداشتغالی آلمان.

دریافت ویزای جستجوی کار آلمان به این معنا است که شما نهایتا می‌توانید تا شش ماه در کشور آلمان برای دریافت پیشنهاد شغلی حضور داشته باشید.

خیر. با دریافت ویزای بلند مدت کشور آلمان، شما می‌توانید بدون نیاز به اخذ یک ویزای دیگر به تمامی کشورهای عضو این پیمان سفر کنید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات