درباره آوسبیلدونگ های مدیریت و امور اداری در آلمان

مدیریت پرستاری، مدیریت ورزشی، دستیار مدیر عامل، منشی اداری و سایر رشته‌های مربوطه در دسته آوسبیلدونگ مدیریت و امور قرار دارند. آوسبیلدونگ‌هایی که با توجه به موقعیت‌های شغلی، میزان درآمدها و چشم‌اندازهای شغلی توانسته‌اند در لیست دوره‌های پرطرفدار جای گیرند. این دوره‌ها معمولاً از 3 تا 4 سال طول کشیده و فارغ‌التحصیلان در نهایت می‌توانند به مدیرانی موفق تبدیل شوند. آوسبیلدونگ مدیریت و امور اداری به صورت آموزش‌های دوگانه برگزار شده و دانشجویان بایستی در کلاس‌های تئوری شرکت کرده و دوره عملی را زیر نظر یک متخصص در شرکت‌ها و ادارات پشت سر گذرانند. نهایتاً افرادی که بتوانند نمره قبولی را در امتحان پایان ترم کسب کنند می‌توانند مدرک خود را دریافت و وارد بازار کار آلمان شوند.

میزان درآمد کارآموزان در آوسبیلدونگ های مدیریت و امور اداری در آلمان

میزان درآمد کارآموزان آوسبیلدونگ مدیریت و امور اداری مستقیماً به رشته و نوع شرکتی که در آن کارآموزی خود را می‌گذرانند بستگی دارد. به عنوان مثال درآمد ماهیانه کارآموزان آوسبیلدونگ دستیار اداری در سال اول آموزش حدود 1040 یورو، در سال دوم 1095 یورو و در سال آخر 1140 یورو ناخالص در ماه است؛ اما کارآموزان آوسبیلدونگ مدیریت پرستاری در سال اول آموزش 700 یورو، در سال دوم 750 و در سال سوم حدود 850 یورو ناخالص حقوق دریافت می‌کنند. نکته مثبت اینکه شاید حقوق ماهیانه کارآموزان در دوره‌های مختلف متفاوت باشد اما تقریباً تمامی دانشجویان آوسبیلدونگ مدیریت و امور اداری کمک هزینه ماهیانه را دریافت می‌کنند.

مدارک لازم برای ثبت نام در آوسبیلدونگ های مدیریت و امور اداری در آلمان

برای گرفتن پذیرش در هر یک از آوسبیلدونگ‌های آلمان بایستی شرایط و مدارک لازم را داشته باشید. این مدارک به خصوص برای دانشجویان خارجی کمی سخت‌گیرانه‌تر هستند. چراکه این افراد بایستی برای ورود به آلمان ویزای این کشور را نیز دریافت کنند. در حالت کلی با ارائه مدارک زیر و داشتن شرایط لازم می‌توانید در دوره‌های آوسبیلدونگ مدیریت و امور اداری ثبت نام کنید:

 • مدرک دیپلم یا پایان دوره متوسطه طبق درخواست هر رشته (دانشجویان بایستی مدارک خود را با سیستم آموزشی آلمان تطبیق داده و آن را به صورت ترجمه آلمانی ارائه دهند)
 • داشتن مهارت زبان آلمانی برای دانشجویان خارجی (دروس به زبان آلمانی ارائه می‌شوند)
 • داشتن ویزای آوسبیلدونگ
 • ارائه بیمه درمانی با پوشش بین‌المللی
 • توانایی برقراری ارتباط با ارباب رجوع
 • توانایی محاسبه اعداد و ارقام
 • داشتن درک بالا برای معاملات تجاری

آینده شغلی افراد بعد از دریافت مدرک آوسبیلدونگ های مدیریت و امور اداری در آلمان

با توجه به نیاز آلمان به نیروی کار جوان جز آینده شغلی روشن را نمی‌توان برای فارغ‌التحصیلان آوسبیلدونگ مدیریت و امور اداری انتظار داشت. افراد با دریافت مدرک می‌توانند در حوزه کاری خود استخدام و به عنوان متخصص زندگی حرفه‌ای خود را آغاز کنند. حقوق کارمندان (دستیاران اداری یا منشی‌ها) در ابتدای کار حدود 2400 یورو بوده و با پیشرفت کاری به 4300 یورو نیز می‌رسد. مدیران ورزشی نیز دریافت ماهیانه خود را از 2000 یورو شروع کرده و در ادامه می‌توانند 5000 یورو ناخالص در ماه را دریافت کنند.

بعد از اتمام آوسبیلدونگ های مدیریت و امور اداری در آلمان کجا می توان استخدام شد؟

شغل‌های انتخابی فارغ‌التحصیلان آوسبیلدونگ مدیریت و امور اداری بازه شغلی گسترده‌ای را مقابل خود دارند. این بازه موارد زیر را شامل می‌شود:

 • کار در بخش بازاریابی و فروش در فروشگاه‌ها و شرکت‌ها
 • کار در بخش مدیریت منابع انسانی
 • کار در شرکت‌ها به عنوان منشی مدیرعامل
 • کار در کلینیک‌ها برای مدیران پرستاری
 • کار در انجمن‌های پزشکی برای مدیران پرستاری
 • کار در باشگاه‌های ورزشی برای مدیران ورزشی