اجاره خانه و خوابگاه در آلمان

اجاره خانه و خوابگاه در آلمان

اجاره خانه و خوابگاه در آلمان

اجاره خانه و خوابگاه در آلمان یکی از مشکلات اصلی دانشجویان در این کشور می باشد. لازم است بدانید برای افتتاح حساب بانکی در آلمان و نیز برای دریافت و یا تمدید کارت اقامت در آلمان، می بایست محل سکونت مشخصی داشته و این آدرس را در اداره شهروندان آلمان ثبت نموده و اصطلاحاً ملده نمایید. با ویزایار همراه باشید تا اطلاعات مفیدی درباره پیدا کردن خانه یا خوابگاه در آلمان بخوانید.

اجاره حانه و خوابگاه در آلمان

پیدا کردن هم خانه در آلمان

برای ملده کردن راه های مختلفی وجود دارد. بعنوان مثال می توانید با فردی زندگی کنید که فضای کافی در منزل خود برای اسکان شما داشته باشد. در این حالت نامه ای مبنی بر اینکه شما همراه او زندگی میکنید به شما می دهد و با استفاده از این گواهی می توانید خودتان را ملده کنید و به این نوع Wohnungsgeberebestätigung می گویند.

اجاره سوئیت در آلمان

اجاره سوئیت در آلمان

راه دیگر پیدا کردن خانه در آلمان، اجاره سوئیت می باشد که هم از لحاظ هزینه به نسبت گران است و هم به راحتی یافت نمی شود. روش دیگر استفاده از خوابگاه در دانشگاه های آلمان می باشد که دارای مزیت هایی از جمله هزینه پایین تر، موقعیت مکانی بهتر، امکانات برق و گرمایشی و اینترنت می باشد. در زمان اجاره به محله ای که قصد اجاره در آن را دارید حتماً تحقیق کنید که محله بدی نباشد. همینطور فاصله از مترو و دانشگاه و مراکز خرید نیز در انتخاب محله برای اجاره خانه در آلمان بسیار مهم می باشد.

گرفتن خوابگاه های مشترک یا WG در آلمان

گرفتن خوابگاه های مشترک یا WG در آلمان

راه حل دیگری که برای پیدا کردن خانه  یا خوابگاه در آلمان مورد استفاده قرار می گیرد اجاره کردن خانه مشترک با افراد دیگر می باشد که در این حالت اتاق به صورت مجزا بوده و آشپزخانه و سرویس بهداشتی عموماً بصورت مشترک استفاده می شود و به این نوع از اجاره در آلمان WG می گویند. قیمت این گونه اتاق ها به نسبت سوئیت ها بسیار مناسب تر بوده و گاهی با خوابگاه های دانشگاه ها هم قیمت می شود. البته خوابگاه های دانشگاه نیز می توانند بصورت WG ارائه شوند.

وبسایت های خانه یابی در آلمان

برای پیدا کردن خانه در آلمان روش های مختلفی وجود دارد، از جمله استفاده از وبسایت هایی مانند Wg-gesucht.de و Immobilienscout24.de و homecompany.de و www.studenten-wg.de و http://wg-suche.de می باشد که با تعیین شرایط مورد نظر خود، میتوانید خانه مناسب خود را پیدا نمایید. روش دیگر پیدا کردن خانه در آلمان استفاده از پیج های فیسبوک مربوط به اجاره اتاق می باشد و برای اکثر شهرها وجود دارد. میتوان با عضویت در این صفحات فیسبوک، پیشنهادهای مناسب را بررسی نموده و یا درخواست خود را اعلام نمایید.

اجاره خانه یا اتاق در آلمان از طریق دانشگاه

اجاره خانه یا اتاق در آلمان از طریق دانشگاه

روش دیگر درخواست کمک از خود دانشگاه های آلمان می باشد و خیلی از دانشگاه ها به دانشجویان خود کمک خواهند کرد تا اتاق مورد نظر خود را پیدا نمایند. برای درخواست کمک به دانشگاه می بایست به بخش Studentenwerk مراجعه نمایید. البته سایت خود دانشگاه نیز منبع مناسبی برای پیدا کردن خانه در آلمان می باشد. بعضی از دانشگاه ها امکان ارائه خوابگاه دانشجویی متاهلی برای دانشجویان خود را دارد و بسته به قوانین دانشگاه ممکن است شرط دانشجو بودن هر دو طرف را داشته باشد و برای اطلاع دقیق تر می توانید از خود دانشگاه سوال نمایید. 

البته امکان دارد قوانین دیگری نیز برای دریافت خدمات خوابگاه از دانشگاه وجود داشته باشد، بعنوان مثال ممکن است بعضی از دانشگاه ها به افراد بالای 30 سال، خدمات خوابگاه ارائه نکنند. و یا مدت استفاده از خوابگاه به یک یا چند ترم محدود باشد. برخی از خوابگاه های دانشجویی نیز ممکن است صف انتظار طولانی داشته باشد و برای یک یا چند ماه بعد بتوانید از خوابگاه های دانشجویی در آلمان استفاده نمایید. گاهی اوقات بر روی بردهای دانشگاه نیز آگهی های اجاره اتاق را نصب می کنند و از آنها نیز می توانید استفاده کنید.

روش های دیگر پیداکردن خانه یا اتاق در آلمان

روش های دیگر پیداکردن خانه یا اتاق در آلمان

روش دیگر پیدا کردن خانه در آلمان استفاده از نرم افزار Ebaykleinanzeige می باشد. البته ماهیت این نرم افزار خرید و فروش لوازم کارکرده در آلمان می باشد، اما خانه های اجاره ای نیز در این نرم افزار نمایش داده می شود و با انتخاب شهر محل مورد نظر خود می توانید خانه های اجاره ای در آلمان را پیدا کنید. روش دیگر پیدا کردن خانه در شهرهایی در آلمان که به راحتی نمیتوان خانه پیدا کرد، درج آگهی و مشخص نمودن شرایط مورد تقاضا در روزنامه های محلی شهر محل سکونت می باشد، برخی از این وب سایت ها عبارتند از zypresse.com و schnapp.de . برخی شرکت هایی نیز برای اجاره خانه یا اتاق در آلمان وجود دارند و در بیشتر شهرهای آلمان نمایندگی دارند که از جمله این شرکت ها می توان به www.vonovia.de اشاره نمود.

اجاره خانه و خوابگاه در آلمان

قابلیت ملده کردن خانه در آلمان

قابلیت ملده کردن خانه در آلمان

موضوع حائز اهمیت دیگر قابلیت ملده کردن (ثبت آدرس در اداره شهرداری) خانه یا اتاقی است که قصد اجاره کردن آن را دارید. دقت داشته باشید برای ملده کردن نیاز به دریافت اجازه و نامه کتبی از صاحبخانه می باشد و درصورتیکه قصد هم خانه شدن موقتی با فردی که خود مستاجر است را داشته باشید ( که Zwischemmiete نام دارد ) به احتمال زیاد نتوانید خود را ملده نمایید. اتاق های دریافت شده از هتل ها، هاستل ها و یا AirB&B معمولا قابل ملده نیستند. البته در مورد هاستل و AirB&B ممکن است صاحبخانه با دریافت مبلغ بیشتر و یا مدت اقامت طولانی تر اجازه ملده کردن را به شما بدهد، اما تضمین و الزامی برای این کار وجود ندارد و هاستل و AirB&B مناسب روزهای اول ورود شما به آلمان می باشد که هنوز نتوانسته اید محل سکونت مناسبی را برای خود اجاره نمایید.

متراژ خانه های اجاره ای در آلمان

متراژ اتاق ها در آلمان از 8 متر به بالا می باشد و معمولاً بزرگترین اتاق ها از 35 متر تجاوز نمی کنند. برای منازل تک نفره معمولاً قانون حداقل متراژ وجود ندارد، ولی برای سوئیت ها و اتاق های 2 نفره حداقل 24 متر مربع بصورت مجموع نیاز می باشد.

اجاره خانه یا اتاق مبله در آلمان

نوع دیگری که در زمان اجاره خانه یا خوابگاه در آلمان به آن برخورد خواهید کرد مبله یا غیر مبله بودن آن است. خانه غیر مبله ممکن است حتی لامپ هم نداشته باشد و در زمان اجاره خانه باید تمامی وسایل اولیه مورد نیاز از جمله تخت، مبل و صندلی، گاز، یخچال و … را خریداری کنید و پس از اتمام قرارداد نیز می بایست تمامی آنها را به فروش برسانید. هزینه حمل و نقل نیز به این هزینه ها اضافه خواهد شد. طبیعتاً برای اجاره خانه مبله باید هزینه بیشتری پرداخت کرد ولی با توجه به هزینه های جانبی خانه غیرمبله، گزینه مناسب تری می باشد. درصورتی که تصمیم به اجاره خانه غیرمبله داشتید به این نکته توجه داشته باشید که حداقل وسایل اولیه آشچزخانه (اصطلاحاً Einbauküche ) که شامل گاز، یخچال و امثال آن می شود را داشته باشد. د مواردی که بصورت انفرادی قصد اجاره منزل دارید، اتاق مبله بهترین گزینه می باشد.

اجاره سرد و گرم در آلمان

اجاره سرد و گرم در آلمان

اجاره سرد در آلمان به معنی اجاره تنها اتاق و یا سوئیت می باشد و هزینه های دیگر شامل برق، آب، گاز، سیستم گرمایشی و سرمایشی و اینترنت و … بصورت مجزا محاسبه و دریافت می شود. اجاره گرم برخلاف اجاره سرد، تمام یا بخشی از این هزینه ها را در بر میگیرد و به تبع هزینه آن بیشتر از اجاره های سرد می باشد. در زمان اجاره اتاق یا خانه در آلمان به این نکته دقت داشته باشید که مبلغ اجاره اعلام شده به شما گرم است و یا سرد. در گرفتن خانه با اجاره گرم در آلمان هزینه بیشتری پرداخت می کنید و در ازای آن دردسر کمتری خواهید داشت.

قراردادهای اجاره خانه در آلمان

یکی از مباحث و نگرانی های افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان می باشند قرارداد اجاره خانه یا خوابگاه در آلمان است.به همین منظور با ویزایار همراه باشید تا دانستنی ها و روشهای پیداکردن خانه در آلمان را به شما بگوییم.

کاتسیون و مبلغ اجاره

انعقاد قرارداد در هنگام اجاره منزل در آلمان بسیار مهم است و شما باید مبلغی را بعنوان پول پیش پرداخت نمایید که به آن کاتسیون می گویند و معادل دو ماه اجاره خانه یا اتاق می باشد. مبلغ اجاره را نیز در پایان هر ماه باید پرداخت نمایید. درصورتیکه پس از اتمام قرارداد خانه را سالم و تمیز تحویل دهید کل این مبلغ به شما برگردانده می شود و در صورت ایجاد خسارت و یا عدم تمیزی خانه، صاحبخانه میتواند تمام یا بخشی از کاستیون را به جبران خسارت وارد شده کسر نماید. البته بعضی از صاحبخانه ها ممکن است تقاضای ضمانت پرداخت نمایند که باید این ضمانت را از طریق فردی در آلمان ارائه دهید و در صورتی که کسی را در آلمان ندارید می توانید پرینت حساب بانکی خود را ارائه کرده و یا کاتسیون بیشتری پرداخت نمایید.

انعقاد قرارداد اجاره خانه در آلمان

انعقاد قرارداد اجاره خانه در آلمان

هنگام بستن قرارداد اجاره خانه در آلمان، به دقت قرارداد را بخوانید و در باب مواردی که شامل قرارداد گرم می شود با جزئیات موارد را مشخص نمایید. از امکان اتصال به اینترنت داخل خانه اجاره ای مطمئن شوید و حتما با دقت خانه را بررسی کرده و در زمان انعقاد قرارداد، کمبودها و کسریات را ذکر نمایید و در صورتی که در آلمان حضور ندارید از صاحبخانه بخواهید برای شما عکس های خانه را ارسال نماید. شرط فسخ قرارداد نیز بسیار مهم است، درباره اینکه چقدر زودتر باید اطلاع بدهید و مسائلی از این قبیل را با دقت جویا شوید. بعضی از صاحبخانه ها ممکن است از شما Wohnberichtigungsbescheinigung درخواست کنند که یک فرم چند صفحه ای می باشد و شما از شهرداری دریافت کرده و پس از تکمیل به شهرداری برگردانده و معمولاً تا دو هفته بعد شاینیگونگ برای شما صادر می گردد.

پرداخت وجوه اجاره خانه در آلمان

تا حد امکان مبالغی را که باید به صاحبخانه پرداخت نمایید از طریق انتقال بانکی واریز نمایید و درصورت عدم امکان، بابت پرداخت دستی حتماً رسید دریافت نمایید. در صورت مشاهده موارد مشکوک از بستن قرارداد خودداری کنید، بعنوان مثال اگر فردی ادعا کرد که خارج از آلمان حضور دارد و فقط به زبان انگلیسی با شما صحبت کرد و قبل از دیدن خانه اصرار داشت که پول را به حساب وی واریز نمایید شک کنید که کلاهبردار است. البته از ایران هم می توانید قرارداد اجاره خانه را منعقد نمایید، فقط به نکات ذکر شده در خصوص پرداخت وجه دقت نمایید.

هزینه های اجاره خانه یا اتاق در آلمان

هزینه های اجاره خانه یا اتاق در آلمان

مبلغ هزینه اجاره اتاق در شهر های مختلف متفاوت می باشد. بعنوان مثال در شهرهای بزرگ در جنوب آلمان مبالغ اجاره اتاق به نسبت بالا می باشد و معمولاً بالاتر از 500 یورو در ماه می باشد. در شهرهای کوچکتر در جنوب آلمان این هزینه کمتر شده و به 300 یورو در ماه می رسد. در شهرهای مرکزی آلمان و شمال آن هزینه های اجاره اتاق بسیار کمتر می باشد و می توان با مبلغ 200 تا 350 یورو در ماه اتاق به نسبت خوبی را اجاره نمود. البته در شهرهای بزرگتر مانند کلن و برلین و هامبورگ طبیعتاً این هزینه ها بالاتر می رود.

4.7/5 - (4 امتیاز)
اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
1 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
فیروزه
فیروزه
1/05/09 2:32 بعد از ظهر

من یک سویت در Bochum
Ruhr-universität Bochum برای مدت ۳۵روز از تاریخ ۱۳اگست تا ۱۷سپتامبر میخوام شما موجود دارید