درباره آوسبیلدونگ های خدماتی و عمومی در آلمان

آلمان کشوری مدرک گراست؛ یعنی در این کشور هر کس با توجه به مدرکی که دریافت کرده است دقیقاً جایی که باید، مشغول به کار است. شاید بتوان استفاده از افراد متخصص را دلیل اصلی رشد و پیشرفت آلمانی‌ها دانست. این مقدمه‌ای بود بر اینکه به شما بگوییم دوره‌های آوسبیلدونگ حتی مشاغل خدماتی و عمومی از جمله فروشندگی، آرایشگری، آجر کاری، مکانیک خودرو و غیره را نیز شامل شده و فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها به عنوان یک متخصص یا کارگر ماهر وارد بازار کار آلمان می‌شوند. دوره آوسبیلدونگ‌های خدماتی و عمومی با توجه به رشته انتخابی از 3 تا 5 سال طول می‌کشند و عموماً به صورت آموزش دوگانه برگزار می‌شوند. بدین صورت که بخشی از آموزش به صورت تئوری و بخشی دیگر در قالب عملی ارائه می‌شود.

میزان درآمد کارآموزان در آوسبیلدونگ های خدماتی و عمومی در آلمان

تنوع در آوسبیلدونگ خدماتی و عمومی باعث شده تا کارآموزان این دوره‌ها حقوق‌های ماهیانه متفاوتی را دریافت کنند. به عنوان مثال کارآموزان دوره فروشندگی در سال اول آموزش 750 یورو، در سال دوم آموزش 835 یورو و در سال سوم آموزش حدود 950 یورو درآمد دارند. این در صورتی ست که کارآموزان آوسبیلدونگ آجر چینی در سال اول آموزش 890 یورو در سال دوم 1230 یورو و در سال سوم آموزش 1495 یورو درآمد دارند. پس میزان کمک هزینه پرداختی یا درآمد کارآموزان این دسته از آوسبیلدونگ‌ها بسیار متفاوت و به نوع دوره بستگی دارد.

مدارک لازم برای ثبت نام در آوسبیلدونگ های خدماتی و عمومی در آلمان

با توجه به تنوع رشته‌ها در آوسبیلدونگ خدماتی و عمومی شرایط و مدارک پذیرش در این رشته‌ها نیز متفاوت است اما در حالت کلی افراد متقاضی تحصیل در آوسبیلدونگ خدماتی و عمومی بایستی مدارک و شرایط زیر را داشته باشند:

  • مدرک پایان دوره متوسطه یا دیپلم با توجه به نیاز هر دوره (دانشجویان بین‌المللی بایستی مدارک خود را به زبان آلمانی ترجمه کنند)
  • ارائه مدرک زبان آلمانی برای متقاضیان خارجی با توجه به نیاز هر دوره.
  • علاقه با ساخت و ساز و کار با ابزارآلات ساختمانی برای آوسبیلدونگ آجرکاری
  • علاقه به تعمیر ماشین آلات سبک و سنگین برای آوسبیلدونگ مکانیک خودرو
  • توانایی برقراری ارتباط با مشتری و ارائه مشاوره خرید برای آوسبیلدونگ فروشندگی

آینده شغلی افراد بعد از دریافت مدرک آوسبیلدونگ های خدماتی و عمومی در آلمان

فارغ‌التحصیلان آوسبیلدونگ خدماتی و عمومی می‌توانند به داشتن آینده شغلی موفق با درآمد بالا امیدوار باشند چرا که رشته‌های زیرمجموعه این دسته از آوسبیلدونگ‌ها راه را برای پیشرفت افراد باز گذاشته است. حقوق ماهیانه فروشندگان در آلمان از 1500 یورو شروع برای مدیران به 4500 یورو نیز می‌رسد. مکانیک‌های خودرو نیز درآمد اولیه 1600 یوروی داشته و با تبدیل شدن به متخصص می‌توانند تا 3800 یورو ناخالص در ماه درآمد داشته باشند. در ادامه یادآور می‌شویم که این افراد می‌توانند بعد از دریافت مدرک در تمام زمینه‌ها شغل مورد نظر خود را پیدا کنند.

بعد از اتمام آوسبیلدونگ های خدماتی و عمومی در آلمان کجا می توان استخدام شد؟

گزینه‌های استخدام برای افراد با مدرک آوسبیلدونگ خدماتی و عمومی بسیار زیاد و متنوع است. از جمله:

  • کار در فروشگاه‌های بزرگ مانند آلدی و غیره
  • کار در نمایندگی‌های انواع برندهای معتبر جهانی
  • کار در کارخانه‌های اتومبیل‌سازی
  • کار در کارگاه‌های ساختمانی

برخی دوره های آوسبیلدونگ های خدماتی و عمومی در آلمان