مقاطع تحصیلی در آلمان

در ابتدا با مقاطع تحصیلی کشور آلمان آشنا شوید

کشور آلمان یکی از کشورهایی در جهان است که سیستم آموزشی آن در جایگاه بالایی قرار دارد. از این رو سالانه، افرادی بسیاری از جمله مهاجران ایرانی تلاش می‌کنند تا با استفاده از روش‌‎های مهاجرت تحصیلی مختلف، برای تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف این کشور اقدام کنند. اما پیش از این کار، بهتر است درباره نظام آموزشی آلمان و مقاطع تحصیلی در این کشور اطلاعات اولیه داشته باشید و برای مثال پاسخ سوالاتی مثل اینکه مدارس آلمان چه امکاناتی آموزشی را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند؟ چند نوع دبیرستان در کشور آلمان برای تحصیل وجود دارند؟ و … را بدانید. در ادامه این مطلب از ویزایار برای بررسی مقاطع تحصیلی در آلمان همراه ما باشید.

مقاطع مختلف تحصیلی در آلمان

مزایای تحصیل در کشور آلمان

کشورهای بسیاری از جمله فرانسه و انگلیس وجود دارند که شما می‌توانید برای تحصیل در خارج از کشور آن‌ها را انتخاب کنید. اما چه دلایلی وجود دارند که باعث می‌شوند تا به سراغ آلمان بروید؟ در کشور آلمان، دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف بپردازند. تحصیل در مدارس دولتی و برخی از دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است. شما همچنین می‌توانید با پرداخت شهریه در مقاطع گوناگون تحصیلی از امکانات آموزشی بیشتر و اختصاصی بهره‌مند شوید. یکی از مزایای تحصیل در کشور آلمان این است که برای کاهش هزینه‌های این نوع از تحصیل می‌توانید نسبت به دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور اقدام کنید.

تنوع بالای مقاطع تحصیلی و سیستم‌های آموزشی در آلمان

کشور آلمان مانند هر کشور دیگری، دوره‌های پیش‌دبستانی را برای کودکان ایجاد کرده است. شرکت در این دوره الزامی نیست اما می‌تواند برای آمادگی در دبستان مناسب باشد. اما تحصیل در مدارس آلمان برای همه کودکان اجباری است. این روند تا کسب مدرک پایان دوران تحصیلات متوسطه ادامه دارد. پس از آن شما می‌توانید ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، تحصیل در سیستم آموزشی آوسبیلدونگ یا شرکت در دوره‌های مهارتی مبتنی بر مشاغل را انتخاب کنید.

مقطع پیش‌دبستانی

اگر به دنبال تحصیل فرزند خود در آلمان از مقطع پیش‌دبستانی هستید، اشاره به این نکته لازم است که در آلمان، هر کودکی از سه تا شش سالگی حق قانونی رفتن به مهدکودک را دارد. سپس آموزش اجباری از شش سالگی شروع می‌شود. برخی از مهدکودک‌ها نیز کودکان زیر سه سال را در گروه‌های نوپا می‌پذیرند.

تحصیل در مقطع پیش دبستانی در آلمان

از آگوست 2018، دولت منطقه‌ای برلین شروع به حذف تدریجی هزینه‌ها برای مراکز مراقبت از کودکان شهری کرد. این شامل هزینه برای کودکان زیر یک سال نیز می‌شود. با این حال، والدینی که فرزندان یک تا شش ساله دارند، هنوز باید هزینه غذا در مهدکودک‌ها را بپردازند. هزینه‌های مراقبت از کودکان در مناطق دیگر متفاوت است.

Kinderkrippe مهدکودکی برای کودکان بسیار خردسال است که معمولا بین یک تا سه سال سن دارند. مهدکودک‌ها معمولا به صورت خصوصی اداره می‌شوند. بنابراین، معمولا برای استفاده از آنها باید هزینه پرداخت کنید. با توجه به شرایط مهدکودک مورد نظر، ممکن است خدمات متنوعی نیز ارائه شوند که در شهریه تاثیر بگذارند.

هدف kinderkrippe این است که کودک شما از سنین پایین به معاشرت با کودکان دیگر عادت کند. از آنجایی که کودکان بسیار کوچک هستند، گروه‌ها معمولاً کوچک هستند تا اطمینان حاصل شود که از هر کودک به درستی مراقبت می‌شود. اداره دولتی رفاه جوانان (Landesjugendämter) بر خدمات پیش‌دبستانی‌های آلمان نظارت دارد.

مهد کودک برای کودکان تا شش سال

اصطلاح «کیتا» مخفف kindertagesstätte است. این یک سرویس مهدکودک پیش دبستانی آلمانی برای کودکان بین سه تا پنج تا شش سال است. بسته به روز تولدشان، بچه‌ها در حالی که شش ساله هستند، به تحصیل در مدرسه ابتدایی تمام وقت می‌روند.

کیتاها معمولا روزهای طولانی تری نسبت به مهدکودک دارند. آنها معمولا از ساعت 7:00 تا 17:00 یا بعد از آن باز هستند. والدین معمولا می‌توانند در مورد ساعت‌هایی که می‌خواهند فرزندشان با کیتا شرکت کند مذاکره کنند. کودکان هفت تا نه ساعت مراقبت رایگان در یک کیتا دریافت می‌کنند.

مقطع دبستان

هنگامی که کودکان در سن شش سالگی مدرسه را شروع کرده‌اند، تا ده سالگی در Grundschule می‌مانند. در برخی موارد، این می‌تواند تا سنین 11 یا 12 ادامه یابد. این به این معنا است که Grundschule فقط پایه‌های یک تا چهار را دارد و تنها برخی از مدارس ابتدایی تا مقطع ششم پذیرش می‌کنند.

سن دبستان نیز متفاوت است. به طور کلی، اگر دانش آموزی قبل از 30 ژوئن شش ساله شود، واجد شرایط شروع مدرسه در همان سال است. اگر آنها کوچکتر هستند، این به مدیران بستگی دارد که تعیین کنند آیا آنها کودک را می‌پذیرند یا خیر.

در Grundschule، هدف دروس ارائه یک پایه آموزشی محکم به کودکان و عادت دادن آنها به تکالیف است. دروسی مانند سواد، ریاضیات، زبان‌های خارجی، دین، علوم و حتی مهارت‌های کامپیوتری به اضافه 20 تا 30 ساعت آموزشی در هفته، در کنار حدود نیم ساعت تکلیف در هر روز ارائه می‌شوند.

در Grundschule آلمان چهار سال اول دبستان ارائه می‌شوند. دانش آموزانی که Grundschule را تکمیل می‌کنند، تحصیلات متوسطه خود را به یکی از سه روش مختلف می‌گذرانند. آنها ممکن است در Hauptschule (یک مدرسه ابتدایی پنج ساله که دانش آموزان را برای مدرسه حرفه‌اییا کارآموزی تجاری آماده می‌کند)، Realschule (یک دوره متوسطه شش ساله که دانش آموزان را برای مدارس عالی تجاری و فنی آماده می‌کند) یا Gymnasium (یک مقطع تحصیلی در آلمان با طول دوره 6 ساله) را برای تحصیل انتخاب کنند.

مقطع راهنمایی

آموزش متوسطه، سطح سوم آموزش، به دو سطح تقسیم می‌شود: آموزش متوسطه اول (که آموزش متوسطه متوسط ​​نیز نامیده می‌شود) و آموزش متوسطه ارشد. پس از اتمام Grundschule، دانش آموزان بین ده تا شانزده سال به یکی از انواع مدارس متوسطه زیر می‌روند: Hauptschule، Realschule، Gymnasium، Gesamtschule یا Sonderschule (برای کودکان با نیازهای آموزشی ویژه). دانش آموزانی که این سطح تحصیلی را تکمیل می‌کنند گواهی مدرسه متوسطه دریافت می‌کنند. بزرگسالانی که در کلاس‌های دو ساله در مدارس عصر حاضر می‌شوند نیز می‌توانند این گواهینامه‌های مدرسه متوسط ​​را دریافت کنند، که اجازه تحصیل بیشتر را می‌دهد.

آموزش متوسطه اول با دو سال (پایه‌های پنجم و ششم) از جمله مقاطع تحصیلی در آلمان است که در طی آن دانش آموزان تلاش کرده تا آینده علمی خود را تعیین کنند. این دوره‌ها به گونه‌ایطراحی شده اند که زمان بیشتری را برای دانش آموز و والدین برای تصمیم گیری در مورد آموزش مناسب بعدی فراهم کنند.

مقطع Hauptschule یکی از مقاطع تحصیلی در آلمان است که در زبان انگلیسی یک مدرسه متوسطه کوتاه مدت نامیده می‌شود. تحصیل در این مقطع پنج یا شش سال طول می‌کشد و از کلاس‌های پنجم تا نهم یا پنج تا دهم بسته به شهر و رشته متغیر است. حدود یک سوم دانش‌آموزانی که مدرسه ابتدایی را به پایان می‌رسانند در Hauptschule ادامه می‌دهند. برنامه درسی در این مقطع بر آمادگی برای یک حرفه و همچنین ریاضیات، تاریخ، جغرافیا، آلمانی و یک زبان خارجی تاکید دارد. پس از دریافت دیپلم، فارغ‌التحصیلان یا در مغازه‌ها یا کارخانه‌ها برای کارآموزی شاگرد می‌شوند.

مقطع دبیرستان

در میان مقاطع تحصیلی در آلمان، دبیرستان پس از دانشگاه، یکی از مقاطع تحصیلی پرطرفدار در آلمان بوده است. دبیرستان‌هایی که در آلمان وجود دارند، درست مانند ایران به چند بخش تقسیم می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌‌توان به کار و دانش، فنی و حرفه‌ای و مدارس نظری اشاره کرد.

بخش فنی و حرفه‌ای

هر فردی که در برنامه‌های حرفه‌ای در آلمان شرکت می‌کند معمولا نه تنها در محل کار خود آموزش دیده است بلکه باید در یک مدرسه حرفه‌اینیز شرکت کند. به عنوان یک قاعده، گواهی پایان دوره متوسطه در مدرسه حرفه‌ای مورد انتظار است. مدارس فراگیر آلمانی چندان بر یادگیری زبان خارجی دوم تمرکز نمی‌کنند، بلکه بیشتر بر مهارت‌های کامپیوتری یا تربیت بدنی تمرکز دارد. این موضوعات برای برنامه‌های حرفه‌ای اهمیت بیشتری دارند.

بخش مدارس نظری

بخش مدارس Gymnasium، مدرسه رشته‌های نظری مانند علوم تجربی و ریاضی و فیزیک است. اگرچه سن معمول فارغ‌التحصیلی 19 یا 20 سال است، اما دانش آموز ممکن است تحصیلات خود را در سن 16 سالگی خاتمه دهد و وارد یک مدرسه حرفه‌ای شود. در آلمان، Gymnasium بر اساس برنامه درسی به سه نوع اصلی متمایز می‌شود: کلاسیک، که شامل لاتین، یونانی، و یک زبان مدرن است. مدرن (Realgymnasium)، با لاتین و دو زبان مدرن. و ریاضی و علمی (Oberschule)، با دو زبان مدرن و لاتین به صورت اختیاری از جمله این انواع هستند.

مدرسه جامع که هر دو بخش را شامل می‌شود

مدرسه و بخش Gesamtschule یا مدرسه جامع، تنها در برخی از ایالت‌های آلمان یافت می‌شود و جای هر دو Hauptschule و Realschule را می‌گیرد. این دانش آموزان در تمام سطوح توانایی در کلاس‌های پنجم تا دهم ثبت نام می‌کند. دانش آموزانی که آموزش را تا کلاس نهم به پایان برسانند گواهی Hauptschule را دریافت می‌کنند، در حالی که دانش آموزانی که تحصیلات را تا کلاس دهم به پایان رسانده‌اند گواهی Realschule را از مدرسه دریافت می‌کنند.

دانشگاه‌های کشور آلمان

کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا از جمله مقاطع تحصیلی در آلمان هستند که در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شوند. از این رو در ادامه این بخش قصد داریم تا با هر مقطع تحصیلی که در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شوند، بیشتر آشنا شویم.

کارشناسی؛ از جمله مقاطع تحصیلی در آلمان

مدرک لیسانس آلمانی شما را با یک درک نظری و عملی قوی از رشته حرفه‌ایخود مجهز کرده و درهایی را به سمت آینده شغلی و مسیر تحصیلی شما باز می‌کند. تقریبا همه دانشگاه‌های دولتی آلمان، فارغ از ملیت، از دانشجویان بین‌المللی شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند. این یک مزیت بزرگ است، مزیتی که به شما امکان می‌دهد فقط بر روی هزینه‌های زندگی مانند غذا و حمل و نقل تمرکز کنید.

به طور کلی، تحصیل در مقطع کارشناسی به مدت 6 ترم (3 سال) ادامه خواهد داشت. طول دقیق مدرک لیسانس هنوز هم می‌تواند کمی بین 6 تا 8 ترم متفاوت باشد. با این حال، تنها حدود 20 درصد از دوره‌های لیسانس آلمانی بیش از 6 ترم است و این تعداد احتمالا با انجام اصلاحات کمتر می‌شود. البته در این میان برخی استثناها وجود دارند. به عنوان مثال، مدارک لیسانس پاره وقت طول دوره تحصیل را افزایش می‌دهد. در عین حال تعداد کمی‌از دوره‌های لیسانس تمام وقت بیش از 3 سال طول می‌کشند.

کارشناسی ارشد؛ از مقاطع تحصیلی در آلمان

مقطع کارشناسی ارشد، یکی از مقاطع تحصیلی در آلمان به شمار می‌رود که پس از مقطع کارشناسی در این کشور، ایرانیان به سراغ آن می‌روند. شما می‌‌توانید در کشور آلمان در برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، رشته‌های بسیاری را انتخاب کنید که از جمله آن‌ها می‌توان به انواع رشته‌های مهندسی اشاره کرد.

از آنجایی که تعداد زیادی دانشگاه و برنامه‌های کارشناسی ارشد موجود است، باید قبل از انتخاب یک تحقیق کمی انجام دهید. با در نظر گرفتن برخی از ویژگی‌های مهم برای خود شروع کنید که از جمله آن‌ها می‌توان به رشته‌های تحصیلی، محل دانشگاه، هزینه‌های تحصیل و جلسات عملی اشاره کرد.

با دکترا، یکی از مقاطع تحصیلی در آلمان آشنا شوید

مدرک دکترای آلمان از شهرت برجسته‌ایبرخوردار است. موسسات تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و شرکت‌های آلمان از دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کنند و فرصت‌های عالی برای دانشجویان دکترا ارائه می‌دهند. برای مثال، برنامه‌های دکتری ساختاریافته، اغلب دارای گرایش بین المللی قوی با زبان انگلیسی به عنوان زبان تیمی هستند. تقریبا 29000 دانشجوی فارغ التحصیل هر ساله مدرک دکترا را در آلمان می‌گذرانند.

آلمان علاوه بر ارائه استانداردهای بالای زندگی، پذیرای دانشجویان بین المللی با هزینه‌های کم تحصیل و فرصت‌های مالی خوب است. دانشجویان مقطع دکترا در آلمان معمولا شهریه پرداخت نمی‌کنند و بیش از یک چهارم داوطلبان این مقطع تحصیلی در آلمان کمک هزینه دولتی دریافت می‌کنند.

دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ (Ausbildung) یک برنامه آموزش حرفه‌ای در آلمان است و به عنوان کارآموزی در زبان فارسی شناخته می‌شود. پس از پذیرش در این برنامه به عنوان Ausbildender توسط هر یک از شرکت‌های آلمانی، آموزش شما تحت Ausbildung به دو بخش تقسیم می‌شود:

در ابتدا شما به یک شرکت آلمانی وابسته خواهید بود که به عنوان کارآموز در آن محل کار خواهید کرد. یا اینکه شما به یک آموزشگاه حرفه‌ای وابسته هستید که در زبان آلمانی به نام Berufsschule نیز شناخته می‌شود و در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کنید. لازم به ذکر است که برای حضور در هر دو مکان باید زمان خود را بر اساس دوره کارآموزی خود تقسیم کنید.

مدرسه آموزش حرفه‌ای شما امتحانات شما را مانند امتحانات میان ترم و پایان ترم برگزار می‌کند. نمره نهایی Ausbildung شما شامل نمرات شرکت و مدرسه آموزش حرفه‌ایشما خواهد بود .این شرکت بر اساس عملکرد در امتحانات، مدرسه کار و آموزش به شما نمره می‌دهد.

معرفی برترین دانشگاه‌های کشور آلمان برای تحصیل

دانشگاه فنی مونیخ (Technische Universität München) در بین برترین دانشگاه‌های آلمان مقام اول را کسب کرده است. این دانشگاه امسال پنج پله صعود کرد و در رتبه 50 در کل جهان و هفدهمین از نظر جایگاه علمی قرار گرفت. این دانشگاه در سال 1968 تاسیس شد و از آن سال تا به حال، افراد بسیاری به دنبال تحصیل در این دانشگاه بوده‌اند.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ در سال 2021 در رتبه 63 جهان قرار گرفت. این دانشگاه در سال 1472 تأسیس شد و در حال حاضر بیش از 50900 دانشجو دارد و دانشجویان بین المللی 15 درصد از جمعیت دانشجویان را تشکیل می‌دهند.

از جمله دانشگاه‌هایی که می‌توان برای تحصیل در مقاطع تحصیلی در آلمان آن را انتخاب کرد، می‌توان به دانشگاه هامبولت برلین (Humboldt-Universität zu Berlin) اشاره کرد. این دانشگاه امسال با سه پله صعود در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان، رتبه 117 را از آن خود کرده است.

این دانشگاه که در برلین قرار دارد، در سال 1810 تأسیس شد و عنوان مادر همه دانشگاه‌ها به آن داده شد. استادان این دانشگاه در گذشته خدمات بزرگی به آلمان و جهان ارائه داده‌اند. آلبرت انیشتین از جمله استادان این دانشگاه بوده است که با پیشرفت‌های بزرگی در فیزیک و سایر علوم باعث شده است تا این دانشگاه در حدود 55 جایزه نوبل کسب کند.

شناخت مقاطع تحصیلی در آلمان برای مهاجرت آسان به کمک ویزایار

کشور آلمان به برخورداری از یک نظام آموزشی پیشرفته شهرت دارد. در این کشور مقاطع تحصیلی متنوعی وجود دارند که می‌توانید برای تحصیل، آن‌ها را انتخاب کنید. از جمله این مقاطع می‌توان به پیش‌دبستانی، دبستان، راهنمایی، دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اشاره کرد. برای هر مقطع تحصیلی در کشور آلمان محتوای آموزشی متنوعی در نظر گرفته شده است که دانشجویان و دانش‌آموزان به آن‌ها دسترسی خواهند داشت. اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان روند پیچیده دارد؛ به همین دلیل بهتر است از یک آژانس مهاجرتی خبره و معتبر در این زمینه کمک بگیرید.

ما در آژانس مهاجرتی ویزا یار خدمات مهاجرتی خود را با پایین‌ترین قیمت ممکن و تضمین کیفیت به مشتریان ارائه می‌دهیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مقاطع تحصیلی در آلمان و چگونگی اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور، با کارشناسان ما در تماس باشید.

سوالات متداول شما درباره مقاطع تحصیلی در آلمان:

در ادامه این قسمت قصد داریم تا به ابهامات و سوالات متداول شما از ما درباره انواع مقاطع تحصیلی در آلمان پاسخ بدهیم.

دانشگاه‌های کشور آلمان به طور کلی رایگان هستند. اما برخی از دانشگاه‌های این کشور که امکانات ویژه‌ای را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند، شهریه از آن‌ها دریافت می‌کنند.

اگرچه دانشگاه‌های کشور آلمان رایگان هستند، اما این دلیل نمی‌‎شود که شما برای دریافت خوابگاه از آن‌ها شهریه پرداخت نکنید. البته در برخی از اوقات شما می‌توانید با دریافت بورسیه تحصیلی، هزینه خوابگاه را تا مقدار قابل توجهی کاهش دهید.

بله. تمام مدارک تحصیلی گذشته شما به همراه کارنامه ریز نمرات به صورت ترجمه‌شده باید ارائه شوند.

در حین تحصیل در مقاطع دانشگاهی در کشور آلمان، شما می‌توانید به صورت پاره‌وقت کار کنید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات