درباره آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان بدون مدرک دانشگاهی از مزایای اصلی آوسبیلدونگ‌های آلمان است. حتی علاقه‌مندان به رشته داروسازی نیز می‌توانند از این امکان استفاده کنند. آوسبیلدونگ داروسازی از پرطرفدارترین شاخه‌های پزشکی ست که از 3 تا 5 سال طول می‌کشد. دانشجویان این رشته در طول دوره آموزش تولید دارو، بررسی کیفیت دارو، تجزیه و تحلیل مواد و حتی نحوه صحیح شرایط نگه‌داری از دارو را یاد می‌گیرد. در ابتدای دوره مفاهیم کلی دارو و مواد به صورت تئوری آموزش داده شده و در ادامه کارآموزان در داروخانه یا آزمایشگاه زیر نظر یک داروساز حرفه‌ای از نزدیک با روش کار آشنا و آموزش‌های عملی خود را می‎‌گذرانند. فارغ‌التحصیلان آوسبیلدونگ داروسازی در صورت علاقه می‌توانند پس از دریافت مدرک و به دست آوردن کمی تجربه تحصیلات خود را در راستای متخصص شدن در دانشگاه ادامه دهند.

میزان درآمد کارآموزان در آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان

کارآموزان آوسبیلدونگ داروسازی در طول دوره آموزش حقوق یا کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند. با توجه به اینکه وظایف و مسئولیت‌های کارآموزان در سال‌های پایانی آموزش بیشتر می‌شود، حقوق دریافتی نیز در همین راستا سال به سال افزایش پیدا می‌کند. بدین صورت که کارآموزان در سال اول آموزش حدود 850 یورو در ماه، در سال دوم 930 یورو و در سال سوم حدود 1020 یورو در ماه حقوق ناخالص دریافت می‌کنند. در صورت ادامه دوره حقوق افراد در سال چهارم به حدود 1090 یورو می‌رسد. بدین ترتیب آوسبیلدونگ داروسازی علاوه بر پرطرفدار بودن می‌تواند به عنوان دوره پردرآمد نیز به شمار رود. بی شک فارغ‌التحصیلان این دوره با ورود به بازار کار آلمان درآمد بیشتری خواهند داشت.

مدارک لازم برای ثبت نام در آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان

از آنجا که داروسازی زیر مجموعه پزشکی و پیراپزشکی به شمار رفته و داشتن مهارت دانش زبانی (آلمانی و انگلیسی) نقشی مهم در آن دارد، متقاضیان پذیرش در این رشته بایستی کاملاً واجد شرایط باشند. بدین ترتیب داشتن مدارک و شرایط زیر الزامی ست:

  • ترجمه و اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات برای دانشجویان خارجی
  • مدرک زبان آلمان B2 برای دانشجویان بین‌المللی
  • عدم سو پپیشینه
  • ارائه نامه تمکن مالی به میزان هزینه یکسال زندگی به صورت تقریبی
  • علاقه به علم داروسازی و پزشکی
  • علاقه به کار در آزمایشگاه، فرمول‌های شیمی و کار در آزمایشگاه

آینده شغلی افراد بعد از دریافت مدرک آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان

پر واضح است که داروسازان با توجه به توانایی‌های خود آینده شغلی تضمین شده با حقوق ماهیانه عالی را دارند. بر همین اساس حقوق ماهیانه داروسازان در ابتدای فعالیت حرفه‌ای از 1700 یورو شروع شده و با به دست آوردن تجربه کاری نزدیک به 4000 یورو در ماه نیز می‌رسد. بیش شک این افراد می‌توانند با تکمیل دوره‌های آموزشی جایگاه خود را ارتقا داده و طبیعتاً درآمد ماهیانه خود را نیز افزایش دهند. دوره‌های آموزشی تکمیلی به صورت نیمه وقت بوده و دانشجویان می‌توانند همزمان با تحصیل کار کنند.

بعد از اتمام آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان کجا می توان استخدام شد؟

به راحتی می‌توان به این سؤال پاسخ داد. با توجه به اینکه داروسازها، نحوه تولید دارو و حتی میزان دوز هر دارو را برای بیماران آموزش می‌بینند، بنابراین می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در مکان‌های زیر مشغول به کار شوند:

  • داروخانه‌ها
  • آزمایشگاه‌های تولید دارو
  • بیمارستان‌های خصوصی و دولتی

برخی دوره های آوسبیلدونگ داروسازی در آلمان