رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان

رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان

رشته های مختلف تحصیلی در آلمان

کشورهای اروپایی و بویژه کشورهای پیشرفته این قاره از جمله مقاصد مهاجرت تحصیلی ایرانیان در سال‌های اخیر بوده‌اند. از جمله بهترین این کشورها می‌توان به آلمان اشاره کرد. رشته‌های تحصیلی متنوعی در سیستم آموزش و تحصیلات تکمیلی این کشور وجود دارند که می‌توانید با توجه به شرایط خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اما چه رشته‌هایی در کشور آلمان از اهمیت بالا برخوردار هستند؟ برای تحصیل در آلمان چه هزینه‌هایی را باید پرداخت کرد؟ آیا رشته ‌های مهندسی در آلمان مورد توجه هستند؟ برای پاسخ به این سوالات و بررسی رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان، در ادامه این مطلب از ویزا یار با ما همراه باشید.

رشته های مختلف تحصیلی در آلمان، یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب این کشور برای مهاجرت است.

رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان

مزایای تحصیل رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان

کشور آلمان عضو اتحادیه اروپا می‌باشد و به همین خاطر، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آن نزدیک به صفر است. اما با توجه به نرخ ارز رسمی این کشور که یورو است، هزینه زندگی دانشجویی در آلمان کمی زیاد خواهد بود. اما شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌های تحصیلی خود نسبت به دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنید. بورسیه‌های تحصیلی نوعی کمک هزینه هستند که بر اساس توانایی‌های دانشجو توسط موسسه‌های مختلف ارائه می‌شوند و می‌توانند برخی از موارد هزینه زندگی در آلمان را برای شما پوشش دهند.

یکی دیگر از مزایای تحصیل در آلمان، امکان اخذ ویزای پیوست آلمان برای خانواده است. افراد متاهلی که در آلمان تحصیل می‌کنند، می‌توانند بصورت همزمان و یا پس از گذشت مدتی، ویزای همراهی را برای همسر و فرزندان خود دریافت کنند. این ویزا به خانواده فرد مقیم آلمان این امکان را می‌دهد تا بتوانند در مدتی کوتاه اقامت آلمان را دریافت کرده و به این کشور مهاجرت کنند.

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند شما را به تحصیل در آلمان ترغیب کند، تنوع رشته‌های تحصیلی در این کشور است. وجود رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان در دانشگاه‌های مختلف این کشور باعث شده است تا همواره ایرانیان دانشجو، قصد تحصیل در آلمان را داشته باشند.

امکان تحصیل رایگان در آلمان و نیز تنوع رشته های تحصیلی در این کشور، و همچنین امکان دریافت ویزای پیوست بصورت همزمان، از مهم‌ترین مزیت های تحصیل در آلمان است.

حتما بخوانید:

مزایای تحصیل رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان

بازار کار مناسب، یکی دیگر از دلایل برای تحصیل در رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان است. شما می‌توانید در حین تحصیل و همینطور پس از فارغ‌التحصیلی در کشور آلمان به صورت تمام‌وقت یا نیمه‌وقت مشغول به کار شوید. در نظر داشته باشید که در حین تحصیل، تنها می‌توانید به صورت نیمه‌وقت و با اجازه از دانشگاه مشغول به کار شوید.

آشنایی با رشته‌های مختلف تحصیلی در آلمان

تحصیل در کالج های آلمان و همچنین دانشگاه‌های این کشور، این مزیت را برای شما دارد که رشته‌های متنوعی را برای تحصیل در اختیار شما قرار می‌دهند. رشته‌های مختلف تحصیلی در آلمان عبارتند از: انواع رشته‌های مهندسی، رشته پزشکی، رشته‌های پیراپزشکی، رشته حقوق و رشته مدیریت. تمام رشته‌های ذکر شده در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار هستند و شما می‌توانید با تحصیل در آن‌ها، درآمد بالایی را در آلمان کسب کنید.

حتما بخوانید:

رشته‌های فنی مهندسی؛ از رشته‌های برتر برای تحصیل در آلمان

از جمله رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان می‌توان به رشته‌های مهندسی اشاره کرد. کشور آلمان یکی از کشورهایی است که به رشته‌های مهندسی بسیار اهمیت می‌دهد. رشته مهندسی زمینه‌های مختلفی دارد که مهندسی کامپیوتر، مهندسی مواد، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی مکاترونیک، مهندسی عمران و فناوری اطلاعات از جمله آن‌ها هستند.

کشور آلمان، یکی از بهترین مقاصد مهاجرت برای رشته های مهندسی از جمله مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک و مهندسی برق است.

مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر از رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان است که علم و فناوری طراحی، ساخت، پیاده‌سازی و نگهداری نرم‌افزار و اجزای سخت‌افزاری سیستم‌های محاسباتی مدرن و تجهیزات کنترل‌شده با کامپیوتر را در بر می‌گیرد. مهندسی کامپیوتر در کشور آلمان به عنوان ترکیبی از علوم کامپیوتر (CS) و مهندسی برق (EE) شناخته می‌شود. این رشته در طول سه دهه گذشته به عنوان یک رشته جداگانه معرفی شده است. مهندسی کامپیوتر بر اساس تئوری‌ها و اصول محاسبات، ریاضیات، علوم و مهندسی استوار است و این نظریه‌ها و اصول را برای حل مسائل فنی از طریق طراحی سخت افزار، نرم افزار، شبکه‌ها و فرآیندهای محاسباتی به کار می‌گیرد.

رشته‌های فنی مهندسی؛ از رشته‌های برتر برای تحصیل در آلمان

دولت کشور آلمان سالانه لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را منتشر می‌کند که در هر سال نام رشته مهندسی کامپیوتر به چشم می‌خورد. از این رو می‌توان به اهمیت این رشته در آلمان پی برد. مهندسان کامپیوتر در آلمان دارای بالاترین میزان درآمد هستند که می‌تواند شما را به تحصیل این رشته در آلمان ترغیب کند.

دانش مهندسی کامپیوتر در لوازم زندگی امروزی کاربرد بسیاری دارد. لوازم الکترونیکی مصرفی (پخش‌کننده‌های CD و DVD، تلویزیون، استریو، مایکروویو، دستگاه‌های بازی) و ریزپردازنده‌های پیشرفته، تجهیزات جانبی، سیستم‌های قابل حمل، رایانه رومیزی و محاسبات مشتری، سرور و دستگاه‌های ارتباطی (تلفن‌های همراه، پیجر، دستیارهای دیجیتال شخصی) از جمله موارد استفاده از این دانش در زندگی روزمره ما هستند. از جمله دانشگاه‌های آلمان که می‌توانید برای تحصیل این رشته آن‌ها را انتخاب کنید، دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه فنی برلین و دانشگاه فنی دارمشتات هستند.

مهندسی مکانیک

یکی دیگر از رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان ، رشته مهندسی مکانیک است. مهندسی مکانیک کاربرد اصول و تکنیک‌‌های حل مسئله مهندسی از طراحی تا ساخت برای هر وسیله است. مهندسان مکانیک کار خود را با استفاده از اصول حرکت، انرژی و نیرو تجزیه و تحلیل می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که طرح‌ها به طور ایمن، کارآمد و قابل اعتماد کار می‌کنند. صنایع برتر خودروسازی دنیا در کشور آلمان قرار دارند که شما می‌توانید با تحصیل این رشته، وارد آن‌ها شوید.

تحصیل رشته های مهندسی در آلمان

به دلیل اقتصاد مثبت و پتانسیل فنی که کشور آلمان دارد، شما می‌توانید با تحصیل رشته مهندسی مکانیک در کشور آلمان دفتر کار شخصی خود را باز کنید و در صورت رضایت‌بخش بودن کار، مطمئن باشید که کار شما رونق پیدا خواهد کرد.

مهندسی عمران

مهندسی عمران در آلمان حرفه طراحی و اجرای سازه‌هایی است که در خدمت عموم مردم هستند و عبارتند از: سدها، پل‌ها، کانال‌ها، بزرگراه‌ها، نیروگاه‌ها، سیستم‌‌های فاضلاب و سایر زیرساخت‌ها. مهندسی عمران بدون شک قدیمی‌‌ترین رشته مهندسی در آلمان و جهان است.

مهندسی عمران یک حرفه هیجان انگیز در آلمان به شمار می‌رود؛ زیرا در پایان پروژه می توانید نتایج کار خود را ببینید، حال پروژه شما می‌خواهد یک پل تکمیل شده، یک ساختمان بلند، یک ایستگاه مترو یا یک سد برق آبی باشد. با توجه به اینکه آلمان کشوری فعال در زمینه ساخت و ساز است، شما می‌توانید با تحصیل در این رشته، پروژه‌های بزرگی را دریافت کرده و درآمد بالایی کسب کنید.

فناوری اطلاعات یا آی تی

فناوری اطلاعات (IT) در کشور آلمان مربوط به استفاده از هرگونه رایانه، ذخیره‌سازی، شبکه و سایر دستگاه‌‌های فیزیکی، زیرساخت‌ها و فرآیندها برای پردازش، ذخیره، ایمن‌سازی و تبادل تمامی اشکال داده‌‌های الکترونیکی است. در کشور آلمان، دیتاسنترهای بسیاری وجود دارند که شما می‌توانید با تحصیل در این رشته، یا در شرکت‌های ارائه‌دهنده آن‌ها فعالیت کنید، یا اینکه دیتاسنتر مخصوص خود را راه‌اندازی کنید. از این رو می‌توان گفت که دست شما با تحصیل در رشته فناوری اطلاعات، برای کار و کسب درآمد بسیار باز خواهد بود.

تحصیل فناوری اطلاعات یا آی تی در آلمان

مهندسی خودرو

مهندسی خودرو با طراحی و ساخت انواع خودروها از جمله اتومبیل، قطار، تانک و غیره سر و کار دارد. این دوره به شدت بر نوآوری‌ها و یافتن راه‌های جدید برای ارتقای فناوری ماشین‌های امروزی متکی است. امروزه این یک واقعیت شناخته شده است که دانشگاه‌های فنی و مهندسی آلمان در میان دانشگاه‌های جهان قرار دارند. آلمان به عنوان یک کشور پیشرفته صنعتی، خانه بسیاری از تولیدکنندگان مشهور خودرو در جهان است. دانشکده‌های مهندسی همکاری قوی با این شرکت‌ها دارند تا امکان جذب فارغ‌التحصیلان خود را در این شرکت‌ها افزایش دهند.

کل هزینه برنامه برای کارشناسی ارشد مهندسی خودرو در دانشگاه های دولتی آلمان از 500 یورو تا 30000 یورو متغیر است. از جمله دانشگاه‌های کشور آلمان که این رشته خاص را ارائه می‌دهند می‌توان به دانشگاه‌های روت آخن، اسلینگن، دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه فنی اینگولشتات و دانشگاه تی یو دورتموند اشاره کرد.

تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان

رشته‌های پزشکی؛ از رشته های پردرآمد برای تحصیل در آلمان

در کنار رشته مهندسی، رشته پزشکی نیز در کشور آلمان از اهمیت بالایی برخوردار است. شما می‌توانید با تحصیل این رشته در کشور آلمان و تحصیل در بخش‌های زیر مجموعه و تخصصی آن، به زندگی رویایی خود دست پیدا کنید. از جمله زیرمجموعه‌های تخصصی این رشته می‌توان به جراحی مغز و اعصاب، جراحی قلب، تخصص پوست و مو، نورولوژی و تخصص بیماری‌های عفونی اشاره کرد.

رشته های گروه پزشکی و پیراپزشکی، شرایط تحصیل و بازار کار بسیار عالی در آلمان خواهند داشت.

جراحی مغز و اعصاب؛ از جمله رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان

جایگاه پزشکی کشور آلمان همواره بالا بوده است. از جمله رشته‌‌ های مختلف تحصیلی پزشکی در آلمان می‌توان به جراحی مغز و اعصاب اشاره کرد. از این تخصص برای درمان انواع بیماری‌ها مانند تومورها، لخته شدن خون، آنوریسم، صرع و بیماری پارکینسون استفاده می‌شود.  اگر قصد تحصیل این رشته در کشور آلمان را دارید، باید پس از پایان دوره پزشکی عمومی خود، در آزمون ورودی این رشته شرکت کنید.

جراحی قلب

رشته جراحی قلب و عروق یکی از پردرآمدترین رشته‌ها در کشور آلمان است. این رشته برای درمان بیماری‌های مختلفی کاربرد دارد که از جمله آن‌ها می‌توان آنژیوپلاستی اشاره کرد. آنژیوپلاستی کرونر یک روش کم تهاجمی است که در آن یک استنت در شریان کرونری باریک یا مسدود شده قرار داده می‌شود تا آن را باز نگه دارد. در کشور آلمان به شما تمام دانش‌های مربوط به این بیماری‌ها و تمام روندهای جراحی قلب آموزش داده می‌شوند. از جمله دانشگاه‌های این کشور که می‌توانید برای تحصیل جراحی قلب و عروق آن‌ها را انتخاب کنید می‌توان به دانشگاه‌های هایدلبرگ، روت آخن، لوبک، ویتن، مدبورگ، مونستر، وورزبورگ و توبینگن اشاره کرد.

رشته های پیراپزشکی؛ از رشته های پرطرفدار برای تحصیل در آلمان

شاید کمتر کسی درباره اهمیت رشته های پیراپزشکی بداند. رشته پیراپزشکی در کشور آلمان و جهان بسیار شناخته شده است و بخش‌های مختلفی که به صورت غیر مستقیم با دانش پزشکی ارتباط دارند را شامل می‌شود. البته این بدین معنا نیست که ارزش رشته پیراپزشکی در آلمان کمتر از رشته‌های پزشکی است. شما می‌توانید در کشور آلمان در زیرشاخه‌های متنوع این رشته که داروسازی، هوشبری، فارماکولوژی و فیزیوتراپی را شامل می‌شوند، به تحصیل مشغول شوید.

رشته‌های پزشکی؛ از رشته های پردرآمد برای تحصیل در آلمان

رشته هوشبری

هوشبری و پزشکی بیهوشی یکی از رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان است که می‌توانید برای تحصیل آن را انتخاب کنید. بیهوشی یک روش درمانی پزشکی است که از احساس درد بیماران در طی اقداماتی مانند جراحی، آزمایش‌های غربالگری و تشخیصی خاص، برداشتن نمونه بافت (مانند بیوپسی پوست)، و کارهای دندان‌پزشکی جلوگیری می‌کند. دانشگاه‌های مختلفی در کشور آلمان وجود دارند که این رشته را ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های مونیخ، هایدلبرگ، چاریته برلین، ارلانگن نورمبرگ، گوتنبرگ، گاتینگن و فرانکفورت از جمله این دانشگاه‌ها هستند.

با رشته فیزیوتراپی، یکی از رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان آشنا شوید

رشته فیزیوتراپی از جمله رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان است که درآمد بالایی را برای شما رقم می‌زند. به طور میانگین می‌توان گفت که یک فیزیوتراپیست در کشور آلمان می‌تواند تا ساعتی 100 یورو درآمد داشته باشد. البته که میانگین درآمد این رشته در آلمان 50 یورو در ساعت برآورد شده است. فیزیوتراپیست‌ها سلامتی را برای افراد در هر سنی حفظ می‌کنند و به بیماران کمک می‌کنند تا درد را مدیریت کنند و از بیماری جلوگیری کنند.

با رشته فیزیوتراپی، یکی از رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان آشنا شوید

رشته داروشناسی؛ یکی از رشته های مختلف تحصیلی در آلمان در حوزه پزشکی

رشته داروشناسی (Pharmacology) که یکی از رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان است، اغلب با داروسازی اشتباه گرفته می‌شود. در حالی که فارماکولوژی یک رشته جداگانه در علوم بهداشتی است. فارماکولوژی علمی است که چگونه داروها بر روی سیستم‌‌های بیولوژیکی اثر می‌کنند و بدن چگونه به دارو پاسخ می‌دهد.

این رشته در کشور آلمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و از این رو تنها افراد برتر برای تحصیل در این رشته پذیرفته می‌شوند. دانشگاه‌های بسیاری در کشور آلمان وجود دارند که شما می‌توانید برای تحصیل به سراغ آن‌ها بروید. از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه فریه برلین، کارلز توبینگن، گوتنبرگ و بون اشاره کرد.

رشته های مدیریت؛ از رشته های کاربردی برای تحصیل در آلمان

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) از جمله رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان می‌باشد که با تحصیل در آن، مدرک بین المللی دریافت می‌کنید که در تمام جهان اعتبار دارد. هدف از ارائه رشته مدیریت توسعه مهارت‌های مورد نیاز برای مشاغل در تجارت و مدیریت است. با این حال، ارزش MBA صرفا به دنیای تجارت محدود نمی شود. MBA همچنین می‌تواند برای کسانی که شغل مدیریتی را در بخش دولتی، دولتی، صنعت خصوصی و سایر زمینه‌ها دنبال می‌کنند مفید باشد.

اکثر برنامه‌‌های MBA در کشور آلمان شامل یک برنامه درسی هسته‌ای از موضوعات، مانند حسابداری، اقتصاد، بازاریابی، و عملیات، و همچنین دوره‌های انتخابی است که به شرکت کنندگان اجازه می‌دهد تا علایق شخصی یا حرفه‌ای  خود را دنبال کنند.

رشته های مدیریت در آلمان، کیفیت آموزشی بسیار عالی و نیز فرصت های شغلی بعد از اتمام تحصیل در آلمان خواهند داشت.

رشته های مدیریت؛ از رشته های کاربردی برای تحصیل در آلمان

برخی از مدارس نیاز دارند که داوطلبان MBA یک دوره کارآموزی را در یک شرکت یا سازمان بگذرانند، که می‌تواند منجر به فرصت‌‌های شغلی در آلمان مشخص بعد از برنامه شود. MBA در حال حاضر محبوب‌‌ترین برنامه مدرک حرفه‌ای در آلمان و جهان است. امروزه بیش از 2500 برنامه MBA در سراسر جهان ارائه می‌شود. بیشتر به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. برنامه‌‌های MBA برای اولین بار در دانشگاه‌‌های ایالات متحده در حدود قرن بیستم معرفی شدند تا مطابق با خواسته‌‌های زمانه باشند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

اکنون که با رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان آشنا شده‌اید، نوبت به اقدام برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان می‌رسد. شما پس از پذیرش در دانشگاه مورد نظر، باید نسبت به دریافت ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنید. برای این کار هم باید مدارک مختلفی را ارائه کنید که از مهم‌ترین آن‌ها مدارک هویتی اعم از پاسپورت است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

شما باید مدارک هویتی مختلفی از جمله پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه را ارائه کنید. برخی اوقات نیز ممکن است ارائه مدارک هویتی دیگری مانند شناسنامه برای شما الزامی باشد. بعضی از دیگر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان به شرح زیر هستند:

  • مدارک تحصیلی گذشته به صورت ترجمه‌شده
  • کارنامه ریز نمرات به صورت معادل‌سازی و ترجمه‌شده
  • مدارک خانواده در صورت نیاز برای دریافت ویزای پیوست آلمان
  • عکس پرسنلی با پس‌زمینه سفید

حتما بخوانید:

تحصیل در رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان با خدمات ویزایار

کشور آلمان همواره یکی از مقصدهای محبوب ایرانیان برای تحصیل بوده است. رشته‌های تحصیلی بسیاری در آلمان وجود دارند که شما می‌توانید برای تحصیل یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. از جمله رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان می‌توان به مهندسی خودرو، مهندسی کامپیوتر، پزشکی عمومی، جراحی مغز و اعصاب و MBA اشاره کرد. اما به دلیل پیچیده بودن روند اخذ ویزای تحصیلی آلمان و تحصیل در این رشته‌ها، بهتر است از خدمات یک موسسه مهاجرتی در این زمینه استفاده کنید.

ما در موسسه مهاجرتی ویزایار با چندین سال سابقه درخشان در زمینه انواع روندهای مهاجرتی به شما این امکان را می‌دهیم تا بتوانید با کمترین هزینه ممکن، ویزای تحصیلی کشور آلمان یا هر کشور دیگری را دریافت کنید.

سوالات متداول درباره رشته های مختلف تحصیلی در آلمان

کشور آلمان همواره به عنوان یکی از پیشتازان کسب علم شناخته شده است. دانشگاه‌های این کشور رشته‌های متنوعی را ارائه می‌دهند که ممکن است کمی شما را گیج کنند. از این رو در ادامه این بخش قصد داریم تا به ابهامات شما درباره رشته ‌‌های مختلف تحصیلی در آلمان بپردازیم.

به طور کلی بله. اما اگر به دنبال دانشگاه‌های تک جنسیتی در کشور هستید، می‌توانید به سراغ دانشگاه‌های اسلامی یا کاتولیک بروید.

تحصیل در رشته‌‌ های مختلف در آلمان رایگان است. اما برخی دانشگاه‌های این کشور شهریه دریافت می‌کنند که این میزان برای هر رشته متفاوت است.

بله. دریافت بورسیه به رشته تحصیلی شما ارتباطی ندارد و می‌توانید در هر رشته بورسیه دریافت کنید.

خیر. تنوع رشته‌های مهندسی در کشور آلمان بالا است و در این مطلب تنها به برخی از آن‌ها اشاره شد.

در صورتیکه دانشگاه ظرفیت لازم را داشته باشد، به شما امکان کار متمرکز به صورت پاره‌وقت را می‌دهد.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام