آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو

Ausbildung zum Kfz-Mechatroniker/in

Classic dual vocational training

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:3.5 سال

نوع کار دوره:روزانه

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 3.5 سال

نوع کار دوره: روزانه

• آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو در یک نگاه

درباره دوره آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو

دنیا روز به روز در حال پیشرفت است و فناوری در خودروها نیز روز به روز هوشمندانه‌تر می‌شود. سنسورهای اتومبیل، چراغ‌ها، دوربین‌ها و … همه و همه در راستای امین‌تر شدن رانندگی گام برمی‌دارند. اینجاست که پای تکنسین‌های مکاترونیک خودرو به میان می‌آید. دوره تکنسین‌ مکاترونیک خودرو از دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان می‌باشد که در مدت زمان 3.5 ساله برگزار و دارندگان مدرک این دوره آینده شغلی تضمین شده‌ای را پیش روی خود دارند. در یک نگاه نگهداری و تعمیر خودروها، تعویض قطعات خودرو، بازرسی وسایل نقلیه از نظر ایمنی و … و تشخیص و کالیبراسیون سیستم‌های خودرو در دوره تکنسین‌ مکاترونیک خودرو آموزش داده می‌شود. کارآموزان پس از دریافت مدرک دوره می‌توانند در شرکت‌های خودروسازی معتبر در آلمان با حقوق عالی مشغول به کار شوند.

یک تکنسین مکاترونیک خودرو چه کارهایی انجام می‌دهد؟

 • نگهداری از وسایل نقلیه یا خودرو: در ابتدا یک مهندس مکاترونیک بایستی بتواند سیستم‌های یک خودرو را از نظر ایمنی مورد بررسی قرار دهد. به عنوان مثال بررسی کند که بدنه خودرو در مقابل ضربه تا چه ایمنی دارد و … . در واقع آنالیز جز به جز خودرو از وظایف یک تکنیسین مکاترونیک می‌باشد.
 • تعمیر وسایل نقلیه: در صورت آسیب به خودرو شما به عنوان یک مهندس مکاترونیک باید بتوانید عیب‌یابی کرده و با بر طرف کردن نواقص خودرو را تعمیر کنید. در دوران کارآموزی شما روش‌های تشخیص عیب در خودرو و تعمیر آن را فرا خواهید گرفت.
 • تعویض قطعات خودرو: در برخی از مواقع آسیب به قدری شدید است که خودرو نیاز به تعویض قطعه دارد. شما به عنوان یک مهندس مکاترونیک وظیفه دارید هزینه‌ها را تخمین زده و شدت آسیب را به مالک خودرو اطلاع دهید. همچنین تعویض و جایگزینی قطعه آسیب دیده به عهده شما می‌باشد.
 • مقاوم‌سازی سیستم‌های خودرو: در بسیاری از موارد بخش‌هایی از خودرو نیاز به مقاوم‌سازی دارد. در اینجا شما باید بهترین تشخیص را داده و درباره تعمیر و مقاوم‌سازی به مالک اطلاعات دقیق و لازم را بدهید.

معاینه فنی خودرو: وسایل نقلیه بایستی در فواصل منظم بررسی شود. بررسی و معاینه دوره‌ای خودرو که چک سیلندرها، کمربند ایمنی، تعویض روغن و … را شامل می‌شود به عهده شما می‌باشد.

تکنولوژی و اطلاعات: امروزه نرم‌افزارها که بر روی کامپیوترها، لب تاپ و … نصب هستند کمک بسیاری در زمینه تشخیص و عیب‌یابی در خودروها کرده‌اند. در واقع تکنولوژی به بخش جدایی‌ناپذیر در صنعت خودرو تبدیل شده است. شما به عنوان یک مهندس مکاترونیک باید به تکنولوژی در زمینه کاری خود مسلط باشید.

یک مهندس مکاترونیک می‌تواند در چه زمینه‌هایی مهارت داشته باشد؟

یک مهندس مکاترونیک می‌تواند در 5 زمینه تخصص داشته باشد. در واقع شما در ابتدای آموزش یکی از 5 زمینه را انتخاب کرده و در ادامه آموزش‌های تخصصی لازم را در رشته انتخابی خود خواهید دید.

5 رشته دوره‌های مهندس مکاترونیک موارد زیر را شامل می‌شوند:

• فناوری خودروهای سواری

در زمینه تمرکز بر فناوری خودروهای سواری، به شما آموزش داده می‌شود که چگونه ایرادات موجود در خودروهای سواری یا خودروهای معمولی را تجزیه و تحلیل کرده و قطعات معیوب یا آسیب‌دیده را تعویض و تعمیر کنید.

• فناوری خودروهای سنگین

وقتی پای خودروهای سنگین به میان می‌آید همه چیز متفاوت می‌شود چرا که شما نه با ماشین‌های سواری بلکه با تراکتورها، نیمه تریلرها، اتوبوس‌ها و سایر وسایل نقلیه سنگین سر و کار داشته و آن‌ها را بررسی، نگهداری و تعمیر می‌کنید.

• فناوری موتورسیکلت

در این بخش تمرکز شما بر روی بازرسی، عیب‌یابی و نگهداری از موتورسیکلت‌ها خواهد بود.

• سیستم و فناوری خودروهای برقی

در این بخش کار کمی سخت‌تر شده و شما مسئول خودروهای برقی و خودروهای دارای محرک هیبریدی که سیستم پیچیده‌ای دارند می‌باشید. بدین صورت که تمرکز تکنیسین بیشتر بر تکنولوژی بوده و برای تعمیر قطعات الکتریکی ابتدا باید بتوانید قطعه آسیب دیده را توسعه دهید.

مزیت گذراندن دوره‌های تکنسین مکاترونیک خودرو

تکنسین مکاترونیک خودرو جز یکی از محبوب‌ترین دوره‌های آوسبیلدونگ است. همچنین به دلیل روی کار آمدن خودروهای مدرن با سیستم‌های پیچیده بازار کاری پر رونق در انتظار شما خواهد بود.

از آنجا که بیشتر شرکت‌های بزرگ خودروسازی در آلمان تأسیس شده و فعالیت دارند گذراندن دوره‌های آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو را می‌توان نقطه شروعی برای ورود با بازار طراحی و توسعه خودرو دانست.

به عنوان تکنسین مکاترونیک خودرو کجا می‌توان مشغول به کار شد؟

شما به عنوان تکنسین مکاترونیک خودرو بیشتر در کارگاه‌های تعمیر خودرو مشغول به کار خواهید شد. کار در کارگاه‌هایی که ویژه تعمیر خودروهای اختصاص هستند، کار در کارخانه‌جات تولید خودرو، کار در مؤسسات حمل‌ونقل و … از دیگر فرصت‌های شغلی برای یک تکنسین مکاترونیک خودرو می‌باشد.

به طور خلاصه و در یک نگاه کلی شما می‌توانید در تمامی تعمیرگاه‌ها و کارخانه‌جات تولید خودرو مشغول به کار شوید.

دوره‌های آوسبیلدونگ آموزش تکنسین مکاترونیک

دوره‌های آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو از نوع دوره‌های دوگانه بوده و سه سال و نیم به طول می‌انجامد. این دوره‌ها یک بخش تئوری و یک بخش عملی را شامل می‌شوند. بخش تئوری آن در هنرستان و قسمت عملی در کارگاه‌های آموزشی آموزش داده می‌شود. تمامی دروس به صورت متناوب برگزار شده و مباحث در روزهای تعیین شده بصورت گروهی آموزش داده می‌شود. سایر روزهای هفته را که کلاس برگزار نمی‌شود شما در کارگاه مشخص شده مشغول به کار خواهید بود.

در طول دوره کارآموزی هر کارآموز می‌تواند یکی از پنج زمینه اصلی فناوری خودروهای سواری، فناوری خودروهای سنگین، فناوری موتورسیکلت‌ها، فناوری سیستم خودروهای برقی و فناوری بدنه خود را انتخاب کند. نکته مهم اینکه در یک سال و نیم اول دروس مشترک اولیه به کارآموزان آموزش داده می‌شود.

مراحل آموزش تکنسین مکاترونیک خودرو

در طول دوره آوسبیلدونگ با تمام اجزای مهم وسایل نقلیه موتوری آشنا شده، نحوه برخورد با مشتری را فرامی‌گیرید و مهارت تخصصی در مورد قطعات مکانیک و سیستم‌های فناوری خودرو را دریافت خواهید کرد.

سال اول و دوم آموزش

در سال اول و دوم آموزش مهندسان مکاترونیک خودرو تشخیص عیب‌یابی و رفع آن را به خوبی فرا می‌گیرند. هوش و درک بالا در این زمینه یادگیری را سریع‌تر می‌کند.

سال سوم و چهارم آموزش

تجهیز، تبدیل و مقاوم سازی سیستم‌ها و دیگر اجزاء از دروس آموزش داده شده در سال سوم و چهارم آموزش هستند. در آغاز این دوره زمینه فعالیت هر کارآموز مشخص شده و تمامی آموزش‌ها تخصصی می‌شوند.

دوره‌های عملی تکنسین مکاترونیک چه فعالیت‌هایی را شامل می‌شود؟

در ابتدای دوره کارآموزی هر کارآموز تنها روش کار کردن استادکار خود را مشاهده می‌کند. به کارآموزان در ابتدا تنها اجازه تعویض لاستیک و کارهای عملی ابتدایی داده می‌شود اما به مرور کارهای بزرگ‌تری به ایشان محول خواهد شد.

در این دوره‌ها تکنسین یاد می‌گیرد که چگونه سیستم‌های خودرو را در حال کار یا خارج از کار قرار دهد و چگونه سیستم‌ها را به درستی اندازه گیری و آزمایش کند. انجام عملی این موارد تشخیص مشکلات اساسی خودرو در آینده کمک می‌کند.

در سال دوم آموزش استادکار به شما آموزش می‌دهد که چگونه سیستم‌های خودرو را مطابق با مشخصات بازرسی و نحوه رفع نقص‌ها بررسی کنید. قبل از پایان دومین سال آموزش اولین قسمت از امتحان نهایی از کارآموزان گرفته می‌شود.

محتوای سال سوم آموزش به نوع تخصصی که انتخاب کرده‌اید بستگی دارد. تمام آموزش‌ها اختصاصی‌تر شده و در پایان مرحله دوم امتحان نهایی گرفته می‌شود.

آیا تکنسین‌های مکاترونیک خودرو به گواهینامه رانندگی نیاز دارند؟

خیر تکنیسین‌های مکاترونیک خودرو نیازی به دریافت گواهی‌نامه رانندگی ندارند. چرا که بیشتر تست‌های مربوط به رانندگی معمولاً توسط سرپرست انجام می‌شود.

دوره آوسبیلدونگ تکنسین‌های مکاترونیک برای شما مناسب است اگر ...

 • دارای قوه تشخیص و درک فنی بالایی هستید.
 • به چالش‌های بوجود آمده در زمینه تعمیر خودرو علاقه دارید.
 • به فناوری، خلاقیت و تکنولوژی در زمینه خودرو علاقه دارید.

دوره آوسبیلدونگ تکنسین‌های مکاترونیک را فراموش کنید اگر ...

 • توانایی انجام کارهای دستی در شما پایین است.
 • به مسائل مربوط به خودرو و قطعات آن علاقه ندارید.
 • توانایی جسمی شما پایین است.

در آینده به عنوان یک تکنسین مکاترونیک خودرو چقدر می‌توانید درآمد داشته باشید؟

درآمد یک تکنسین مکاترونیک در آلمان به طور متوسط 2520 یورو در ماه می‌باشد. البته این مبلغ با توجه به نوع شرکت، تخصص هر تکنیسین، سابقه کار، میزان تحصیلات و ایالتی که در آن زندگی می‌کند متغیر است. 

به طور معمول تکنیسین‌ها به پیشرفت کاری و تبدیل شدن به استاد کار به طور متوسط 3830 یورو در ماه درآمد خواهند داشت.

آینده کاری یک تکنسین مکاترونیک خودرو

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری در صنعت خودرو و افزایش تعداد تقاضای خرید خودروها می‌توان آینده بسیار عالی و درخشانی را برای مهندسان مکاترونیک خودرو پیش‌بینی کرد.

 شما می‌توانید با دریافت تخصص در یک زمینه خاص در طول آموزش و همچنین کسب مدارک تکمیلی در زمینه مدیریت شانس خود را برای رسیدن به مدارج شغلی بالاتر افزایش دهید.

 تحصیلات تکمیلی ویژه پس از کارآموزی به پیشرفت حرفه‌ای کارآموزان کمک می‌کند. بدین ترتیب می‌توانید به یک موقعیت مدیریتی عالی رسیده و حتی در آینده تعمیرگاه خود را داشته باشید.

• کارآموز آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

حقوق افراد در دوره کارآموزی تکنیسین مکاترونیک خودرو با توجه به نوع قرارداد هر شرکت تعیین می‌شود. بدین صورت که کارفرما با توجه به تعرفه‌های تعیین شده حقوق کارآموزان را مشخص می‌کنند. اما به طور کلی حقوق دوره کارآموزی تکنیسین مکاترونیک خودرو حدود 700 یورو در ماه می‌‍باشد. این میزان حقوق در سال‌های بالاتر دوره افزایش پیدا می‌کند.
به طور معمول دستمزد کارآموزان در شرکت‌های کوچکتر پایین‌تر از شرکت‌های بزرگ و صاحب نام است. ایالتی که در آن زندگی می‌کنید نیز در دستمزد پرداختی شما تاثیر مستقیم دارد.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو در حین دوره

مقایسه حقوق شغل تکنسین مکاترونیک خودرو با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

میزان تحصیلات، سابقه کار، نوع شرکت، ایالتی که در آن زندگی می‌کنید همه و همه در میزان حقوق شما به عنوان تکنیسین مکاترونیک خودرو پس از دوره کارآموزی تاثیرگذار است. اما در مجموع حقوق مهندسان مکاترونیک خودرو به طور متوسط 2520 یورو در ازای 28 ساعت کار در هفته می‌باشد. در صورتیکه آموزش خود را با موفقیت به پایان رسانده و حداقل سه سال تجربه حرفه ای داشته باشید می‌توانید به عنوان یک استادکار مشغول به کار شده و حقوق حدود 3830 یورو در ماه را دریافت کنید.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو

شما می‌توانید در آخرین سال آموزش به عنوان تکنیسین مکاترونیک خودرو و یا پس از پایان دوره کارآموزی دوره تکمیلی آموزش را نیز بگذرانید. با گذراندن این دوره تکمیلی مهارت‌های شما در زمینه فنی، تشخیص و عیب یابی بسیار تخصصی‌تر خواهد شد. شما می‌توانید با دریافت مدرک و افزایش مهارت‌ها در زمینه‌های تکنسین خدمات خودرو (دانش تشخیص، عیب یابی و رفع عیب خودرو به صورت تخصصی)، مشاور خدمات خودرو (جزییات فنی را برای مشتران توضیح داده و هزینه‌های تعمیر را برآورد می‌کند)، فروشنده خودرو ( تبدیل شدن به یک فروشنده حرفه‌ای خودرو با تسلط و شناخت کارآیی و اجزا خودرو) و فروشنده قطعات و لوازم جانبی خودرو (مشاوره مشتری در مورد خرید قطعات یدکی و لوازم جانبی، قیمت گذاری و برچسب گذاری) مشغول به کار شوید.

با توجه به مدرنیته شدن دنیای امروز و پیشرفته تکنولوژی به ویژه در زمینه خودرو، با دیدن آموزش‌های لازم در صنعت مکاترونیک آینده شغلی بسیار روشنی در مقابل شما به عنوان یک مهندس مکاترونیک خودرو قرار دارد. شما می‌توانید پس از کسب مهارت‌های لازم در این زمینه به علاوه‌ی گذراندن دوره‌های تکمیلی به مهندسی موفق تبدیل شده و حتی تعمیرگاه اتومبیل خود را اداره کنید.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو شما می توانید ...

 • تعمیر  سیستم‌های وسایل نقلیه موتوری
 • ارزیابی و کنترل نهایی کار
 • تشخیص خطاها و بررسی علل نقص‌های وسایل موتوری
 • تجهیز ، مقاوم سازی خودروها و تعویض قطعه
 • نحوه ارتباط با مشتریان
 • اقدامات لازم برای تضمین کیفیت کوتور و کالاهای تعویضی
 • تمامی مسایل مربوط به سرویس خودرو

پرسش و پاسخ درباره آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو

امیدواریم اطلاعات آوسبیلدونگ تکنسین مکاترونیک خودرو ، برای شما مفید و کافی واقع شده باشد. تمامی مطالب این صفحه، از منابع خارجی معتبر، ترجمه و تالیف گردیده است.
درصورتی که همچنان سوالی فکر شما را درگیر کرده آن را در قسمت پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات