آوسبیلدونگ کارمند داروخانه

Ausbildung als Pharmazeutisch-kaufmännische/r Angestellte/r

Classic dual vocational training

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:3 سال

نوع کار دوره:روزانه, روزهای آخر هفته

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 3 سال

نوع کار دوره: روزانه, روزهای آخر هفته

• آوسبیلدونگ کارمند داروخانه در یک نگاه

به عنوان یک کارمند داروخانه وظایف بسیاری را بر عهده خواهید داشت: کالا را سفارش می‌دهید، مطمئن می‌شوید که محل نگه‌داری دارو مناسب است و همچنین توصیه‌های لازم را به مشتریان ارائه می‌دهید. همچنین شما نقش رابط بین دفتر و اتاق فروش را ایفا می‌کنید. در طول دوره کارآموزی آوسبیلدونگ کارمند داروخانه با تمام بی وظایف خود آشنا می‌شوید. از یک طرف یاد خواهید گرفت که همیشه فایل‌ها را پیگیری کنید، سفارشات را انجام دهید، فرم‌های سفارش را بررسی و بایگانی کنید و فاکتورها را بنویسید. به بیان دیگر: مطمئن شوید تمام داروها و مواد آرایشی و بهداشتی مورد نیاز تأمین شده و هیچ مشتری دست خالی بیرون نمی‌رود. از سوی دیگر شما نحوه مشاوره به مشتریان را نیز یاد خواهید گرفت. حتی اگر به عنوان یک PKA مجاز به نوشتن نسخه نباشید باز هم وظایف زیادی در بخش فروش برای شما وجود دارد. چرا که علاوه بر فروش دارو می‌توانید در قسمت محصولات آرایشی و بهداشتی و بانداژ نیز مشغول به کار شوید. پس از سه سال کارآموزی در بخش PKA شما می‌توانید به عنوان یک حرفه‌ای در داروخانه کار کنید.

درباره دوره آوسبیلدونگ کارمند داروخانه

دوره آموزش عملی شما در داروخانه برگزار می‌شود. شما در حین کارآموزی با تمام مراحل کاری خود آشنا خواهید شد. اینکه داروها چگونه ذخیره و سفارش داده می‌شوند و حتی مذاکرات فروش به چه صورت است؟ از آنجا که استفاده از بسیاری داروها به دستورالعمل ویژه نیاز دارد شما به عنوان یک کارشناس می‌توانید نحوه استفاده از دارو را به مشتری آموزش دهید. بررسی تاریخ انقضای داروها نیز از دیگر وظایف شما به شمار می‌رود. همچنین بایستی بدانید که کدام محصول با توجه به شرایط روز طرفداران بیشتری دارند، آن‌ها را در ویترین داروخانه قرار دهید. ساعت کار شما از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر است. با توجه به تصمیم کارفرما ممکن است شنبه‌ها نیز مشغول کار باشید. (بابت کار در روزهای آخر هفته اضافه حقوق دریافت می‌کنید)

وظایف و اختیارات شما به عنوان کارمند در داروخانه

شما به عنوان یک فروشنده در داروخانه مجاز به ارائه نسخه نیستید، نوشتن نسخه و توصیه‌های دارویی در اختیار داروسازان داروخانه است. در واقع شما فقط سایر کالاهای مشابه داروخانه مانند لوازم آرایشی را می‌فروشید و در مورد آنها مشاوره می‌دهید. همچنین شما فقط به داروساز کمک خواهید کرد.

آموزش دوره کارآموزی آوسبیلدونگ کارمند داروخانه

علاوه بر گذراندن دوره‌های عملی، شما بایستی دو روز در هفته را در مدرسه آموزش‌های تئوری داشته باشید. در دوره‌های تئوری موضوعات مدیریت بازرگانی و حسابداری آموزش داده می‌شود. همچنین استفاده از برنامه‌های کامپیوتری در راستای صدور فاکتور از آموزش‌های این دوره هستند. در صورت گذراندن دوره‌های تخصصی همه چیز را در مورد داروها، ترکیب آنها و همچنین نحوه استفاده از آن‌ها آموزش می‌بینید. اینکه هر دارو چه عوارض جانبی دارد و محدودیت‌های سنی برای تجویز دارو از اطلاعات دریافتی شما در این دوره به شمار می‌روند.

شرایط ثبت نام در آوسبیلدونگ کارمند داروخانه

برای اینکه بتوانید یک کارمند داروخانه حرفه‌ای شوید به استعدادهای مختلفی نیاز دارید. از آنجا که هر روز با مخطبان گوناگون سر و کار دارید پس بایستی نحوه ارتباط با مشتریان را بلد باشید. به عنوان مثال شما در مورد سؤالات آرایشی به مشتریان مشاوره داده یا برای سفارش کالا با تأمین‌کنندگان در تماس هستید. همچنین داروخانه‌ها به عنوان منبع دارو با بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان و مطب‌های پزشک همکاری بسیار نزدیکی دارند. از این رو تماس و ارتباط با این مکان‌ها نیز بر عهده شما خواهد بود. پس برای ثبت سفارشات بایستی کار با برنامه word را نیز بلد باشید.

برای دوره آوسبیلدونگ کارمند داروخانه مناسب هستید اگر:

 • دادن مشاوره و صحبت با افراد را دوست دارید.
 • فردی قالب اعتماد، مسئولیت پذیر و منظم هستید.
 • به انجام کارهای متنوع علاقه دارید.

برای دوره آوسبیلدونگ کارمند داروخانه مناسب نیستید اگر:

 • نمی‌توانید بر روی کار تمرکز کرده و نسبت به مسائل بی توجه هستید.
 • در برخورد با مشتریان رفتار مناسب ندارید.
 • به هیچ عنوان نمی‌توانید در روزهای آخر هفته کار کنید.

• کارآموز آوسبیلدونگ کارمند داروخانه در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

شما به عنوان کارآموز آوسبیلدونگ کارمند داروخانه حقوق ناخالص حدود 710 یورو در ماه را دریافت خواهید کرد. طبق روال آوسبیلدونگ‌ها در سال دوم و سوم کارآموزی حقوق شما افزایش پیدا می‌کند. در سال دوم آموزش 760 یورو در سال سوم 815 یورو حقوق دریافت خواهید کرد.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ کارمند داروخانه در حین دوره

مقایسه حقوق شغل کارمند داروخانه با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ کارمند داروخانه چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

پس از دوره آوسبیلدونگ کارمند داروخانه می‌توانید در داروخانه‌ها مشغول به کار شده و برای دریافت حقوق با کارفرمای خود به توافق برسید. از آنجا که بسیاری از داروخانه‌ها عضو ADA (انجمن کارفرمایان داروخانه‌های) آلمان هستند؛ بنابراین شما می‌توانید طبق کانون کار در آلمان حقوق دریافت کنید. در واقع اگر داروخانه‌ای که در آن کار می‌کنید نیز عضو این انجمن باشد نگرانی بابت دریافت حقوق نخواهید داشت. حقوق اولیه شما کمتر از 1805 یورو ناخالص در ماه است. بعد از دو سال یک افزایش حقوق 1880 یورو ناخالص در ماه را خواهید داشت. در ادامه و با داشتن تجربه کاری می‌توانید حقوقی معادل 1940 یورو داشته باشید.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ کارمند داروخانه

در دوره آوسبیلدونگ کارمند داروخانه مسیر شغلی زیر به صورت زیر می‌باشد:

 • آموزش برای PCA

پس از گذراندن موفقیت‌آمیز امتحان نهایی، اکنون می‌توانید خود را دستیار داروی فروش بنامید.

 • کار در بخش آرایشی بهداشتی داروخانه

هر داروخانه طیف گسترده‌ای از محصولات آرایشی و بهداشتی را ارائه می‌دهد. یکی از مباحث آموزشی شما به فروش این مواد اختصاص پیدا می‌کند. بدین ترتیب علاوه بر فروش می‌توانید عنوان مشاوره بخش لوازم آرایشی و بهداشتی را نیز داشته باشید.

 • مطالعه داروسازی، علوم تغذیه

با داشتن مدرک دیپلم می‌توانید تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌های PKA، داروسازی یا علوم تغذیه ادامه دهید.

 • دوره PTA

پس از دوره کارآموزی می‌توانید مدرک PKA خود را به PTA ارتقا دهید. آموزش این دوره در دانشکده‌های فنی انجام شده و دوره تئوری و عملی را در کنار هم دارد. به عنوان یک PTA شما می‌توانید نسخه تجویز کرده و وظایف بیشتری را بر عهده دارید.

 • متخصص بازرگانی

متخصص بازرگانی در زمینه دارو از دیگر مسیرهای پیشرفت شغلی شما به شمار می‌رود. این دوره‌ به صورت پاره وقت برگزار شده و مدت زمان آن بین 9 ماه تا 2 سال متغیر است.

 • نماینده داروسازی

شما به عنوان یک نماینده داروسازی با پزشکان، کلینیک‌ها و بیمه‌های سلامت در ارتباط هستید. این دوره با توجه نیمه وقت یا تمام وقت بودن از 6 تا 18 ماه طول می‌کشد.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ کارمند داروخانه شما می توانید ...

 • سفارش و دریافت کالا.
 • بررسی ماندگاری دارو.
 • نگه‌داری صحیح زدن برچسب قیمت و مرتب سازی داروها.
 • ایجاد و مدیریت فاکتورها.
 • پاسخگوی تماس‌های تلفنی.
 • در مورد محصولات آرایشی و بهداشتی و داروهای بدون نسخه به مشتریان مشاوره دهید.