آوسبیلدونگ دستیار دامپزشکی

Ausbildung als Tiermedizinische/r Fachangestellte/r

Classic dual vocational training

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:3 سال

نوع کار دوره:شیفتی

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 3 سال

نوع کار دوره: شیفتی

• آوسبیلدونگ دستیار دامپزشکی در یک نگاه

چه مشکل رگ به رگ شدن پنجه باشد یا ناراحتی معده و یا حتی انجام واکسیناسیون، اگر سرپرست یک حیوان خانگی باشید مراجعه به دامپزشک جز وظایف شما خواهد بود. در اغلب اوقات رفتن به دامپزشکی برای حیوانات استرس زا می‌باشد و وظیفه شما به عنوان دستیار دامپزشک آرام کردن حیوانات و دور کردن استرس از آنها می‌باشد. شما حیوانات را به آرامی، اما محکم نگه داشته و به این امکان را می‌دهید که معاینه و درمان را شروع کند. مراقبت از حیواناتی که نیاز به بستری دارند، دادن وقت به مراجعه‌کنندگان، آماده سازی حیوانات برای جراحی و همچنین محاسبه هزینه درمان از دیگر وظایف شما می‌باشد. برای اینکه بتوانید به عنوان دستیار دامپزشکی در کار خود موفق باشید علاوه بر علاقه ذاتی به حیوانات بایستی آرامش اعصاب نیز داشته باشید زیرا دیدن خون، سرنگ و ابزار جراحی بخشی از کار روزمره شماست. در ادامه شما می‌توانید آموزش خود را در دامپزشکی، کلینیک حیوانات، باغ‌وحش‌ها یا پناهگاه‌های حیوانات ادامه و تکمیل کنید.

درباره دوره آوسبیلدونگ دستیار دامپزشکی

دوره آوسبیلدونگ دستیار دامپزشکی سه سال طول می‌کشد و در قالب یک دوره آموزشی دوگانه انجام می‌شود؛ یعنی شما دوره آموزشی خود را در یک شرکت دامپزشکی و در یک مدرسه حرفه‌ای تکمیل می‌کنید. اینکه ترجیح می‌دهید در کدام دامپزشکی مشغول به کار شوید، کاملاً به شما بستگی دارد. در صورتیکه به سگ‌ها، خوکچه‌های هندی، خرگوش و گربه علاقه دارید می‌توانید در بخش دام‌های کوچک و در غیر اینصورت می‌توانید در دام‌پزشکی‌های بزرگ مشغول به کار شده و با اسب و گاو سر و کار داشته باشید؛ اما گر نگه داری از حیوانات بزرگ را ترجیح می‌دهید لازم است بدانید که اسب‌ها و گاوها جز حیوانات سنگین وزن هستند و شما باید بتوانید از عهده کنترل آن‌ها برآیید.

آیا می‌دانستید که روش‌های درمان در دامپزشکی‌های کوچک و کلینیک‌های بزرگ هم به صورت کلاسیک و هم با دستگاه‌های روز دنیا انجام می‌شود؟ البته طبیعتاً در کلینیک‌های دامپزشکی معاینات با تجهیزات فنی و به روز بوده انجام شده و حتی بستری شبانه بیمار نیز انجام می‌شود. معمولاً در یک مطب دامپزشکی با مراجعه‌کنندگان دائمی و محلی سر و کار دارید اما در کلینیک‌ها عمدتاً موارد اورژانسی را معاینه خواهید کرد.

یک دستیار دامپزشک چه کارهایی انجام می‌دهد؟

شغل دستیار دامپزشکی نه تنها به علاقه و احساس مسئولیت نیاز دارد بلکه لازم است بدانید که ممکن است ساعات کاری شما نیز بسیار متغییر است. چرا که حیوانات در تمام ساعات ممکن است مریض شده و به درمان نیاز داشته باشند؛ بنابراین ساعات کاری شما به اندازه کلینیکی که در آن کار می‌کنید و تصمیم دامپزشک بستگی دارد. همچنین شما ممکن است مجبور باشید که روزهای آخر هفته را نیز کار کنید. هر یک از حیوانات خانگی با توجه به سیستم بدنی، به ابزار مختلفی برای درمان نیاز دارند شما به عنوان دستیار دامپزشک باید مطمئن شوید که تمام ابزارها در دسترس دکتر قرار دارند. همچنین ازآنجایی‌که حیوانات واکنش‌های مختلفی به معاینه نشان می‌دهند بایستی بتوانید آن‌ها را کنترل کنید.

شما نه تنها دست راست دامپزشک در اتاق معاینه هستید، بلکه او را در اتاق عمل نیز همراهی می‌کنید. به عنوان مثال اتاق عمل و ابزار را آماده می‌کنید، محیط را ضدعفونی و حیوانات را در موقعیت مناسب قرار می‌دهید. همچنین در حین عمل شما گیره‌ها را نگه داشته و وضعیت حیاتی بیمار را چک می‌کنید. همچنین نوشتن فاکتورها و رسیدگی به پرونده بیمار نیز بر عهده شماست.

برای دوره آوسبیلدونگ دستیار دامپزشک مناسب هستید اگر ...

 • شما از هیچ حیوانی از جمله عنکبوت‌ها، مارها و گربه‌های جنگجو نمی‌ترسید.
 • در موقعیت‌های استرس زا آرامش خود را حفظ می‌کنید.
 • با دیدن خون مشکلی ندارید.

برای دوره آوسبیلدونگ دستیار دامپزشک مناسب نیستید اگر ...

 • داشتن نظم در برنامه روزانه برایتان مهم است.
 • از حیوانات می‌ترسید.
 • به حیوانات خانگی آلرژی دارید.

• کارآموز آوسبیلدونگ دستیار دامپزشکی در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

از اول ژانویه 2020، قراردادهای جدیدی برای کارآموزان آوسبیلدونگ دستیار دامپزشکی تنظیم شده است. طبق این قرارداد: کارآموزان در سال اول آموزش 700 یورو، در سال دوم 750 یورو و در سال سوم 800 یورو درآمد دارند. این حقوق برای افرادی ست که دوره کارآموزی خود را در مراکز دولتی و زیر مجموعه قانون کار می‌گذرانند. در غیر اینصورت شما در سال اول آموزش حداقل 550 یورو در ماه، در سال دوم 649 یورو و در سال سوم 743 یورو درآمد خواهید داشت. ساعات کاری دامپزشکان و دستیاران آن‌ها اغلب روزانه است. به عنوان یک دستیار اگر دامپزشک در حال انجام درمان یا جراحی است شما به عنوان دستیار دامپزشک به او کمک خواهید کرد. همچنین قبل و بعد از درمان از حیوانات مراقبت می‌کنید. البته با توجه به اندازه کلینیک، ممکن است مجبور باشید شیفت شب را نیز کار کنید؛ که البته بابت کار در شیفت‌های شب حقوق اضافه دریافت خواهید کرد.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ دستیار دامپزشکی در حین دوره

مقایسه حقوق شغل دستیار دامپزشکی با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ دستیار دامپزشکی چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

حقوق اولیه شما به عنوان یک متخصص دستیار دامپزشکی به محل کار شما بستگی دارد؛ اما در مجموع معمولاً بین 1800 یورو تا 2200 یورو ناخالص در ماه حقوق دارید. اگر کلینیک شما حقوق را طبق تعرفه پرداخت کند، با داشتن سابقه کار می‌توانید حقوق قابل‌توجه‌تری دریافت کنید.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ دستیار دامپزشکی

مسیر شغلی شما در دوره آوسبیلدونگ دستیار دامپزشکی و پس پایان دوره به شرح زیر است:

 • آموزش به عنوان متخصص دامپزشکی

پس از پایان دوره آوسبیلدونگ متخصص دامپزشکی می‌توانید کار خود را به عنوان یک دامپزشک شروع کنید.

 • دوره‌های پیشرفته آموزشی

پس از اتمام دوره آموزشی می‌توانید دوره‌های آموزشی پیشرفته را گذرانده و در زمینه درمان انگل، درمان دندان، تربیت حیوان، بیهوشی و حتی مدیریت کلینیک کار خود را ادامه دهید.

 • کارشناس اداری و تجاری

اگر می‌خواهید در زمینه مدیریت مطب یا کلینیک فعالیت کنید آموزش بیشتر در راستای تبدیل شدن به یک اقتصاددان تجاری می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

 • بیوتکنسین

در ادامه آموزش بیشتر برای تبدیل شدن به یک بیوتکنولوژیست نیز امکان پذیر است. به عنوان یک بیوتکنولوژیست، شما در تحقیقات بیوتکنولوژیک کار می‌کنید.

 • تحصیلات دانشگاهی

متخصصان دامپزشکی در طول دوران حرفه‌ای خود متوجه می‌شوند که داشتن تحصیلات دانشگاهی می‌تواند موقعیت آن‌ها را از نظر سمت کاری و درآمد ارتقا دهد.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ دستیار دامپزشکی شما می توانید ...

 • حیوانات را در طول درمان‌های کنترل کرده و آرام نگاه دارید.
 • نوبت‌دهی و پذیرش بیماران.
 • رسیدگی به فاکتورها و پرونده‌های بیماران.
 • آماده و ضدعفونی کردن اتاق‌های درمان و سالن‌های عمل.
 • آماده کردن ابزار جراحی.
 •  آماده کردن حیوانات برای عمل، کمک در حین عمل و مراقبت‌های بعد از عمل.
 • اطمینان از ایمنی حیوانات، دامپزشک و خودتان
 • ارائه مشاوره لازم به صاحبان حیوانات خانگی در مورد رفاه حیوانات.
 • انجام آزمایشات.
 • نگه‌داری از داروها

پرسش و پاسخ درباره آوسبیلدونگ دستیار دامپزشکی

امیدواریم اطلاعات دستیار دامپزشکی، برای شما مفید و کافی واقع شده باشد. تمامی مطالب این صفحه، از منابع خارجی معتبر، ترجمه و تالیف گردیده است.
درصورتی که همچنان سوالی فکر شما را درگیر کرده آن را در قسمت پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
3 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
Matina
Matina
2/04/12 6:27 قبل از ظهر

دستیار دامپزشکی در ایران هم وجود داره ؟من خودم دانشجوی دکتری دامپزشکی هستم اما می خوام در طول تحصیل دستیار باشم

مینو
مینو
1/06/12 1:46 بعد از ظهر

سلام
میخواستم بدونم من رشته دبیرستان و دانشگاهیم یچیز دیگه بوده ولی سابقه کاری در دامپزشکی دارم
میتونم واسه اوسبیلدونگ دستیار دامپزشکی اقدام کنم؟