آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی (شاخه پزشکی)

Ausbildung als Medizinisch technische/r Radiologieassistent/in

School education

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:3 سال

نوع کار دوره:شیفتی

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 3 سال

نوع کار دوره: شیفتی

• آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی (شاخه پزشکی) در یک نگاه

علم پزشکی در سال 1895 با کشف اشعه ایکس قدم به دنیای جدید گذاشت. کشفی گران‌بها که مشاهده و تشخصی بیماری‌ها را بدون استفاده از تیغ جراحی امکان‌پذیر کرد. اگر قبلاً عکس‌برداری اشعه ایکس را انجام داده باشد بی شک با دستیاران رادیولوژی برخورد داشته و متوجه شده‌اید که دستگاه رادیولوژی نه تنها عکس نقاط آسیب دیده را برداشته بلکه بیماری و مشکل را با جزییات نشان می‌دهد. با ثبت نام در دوره آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی شما نیز می‌توانید در تشخیص مشکلات بیماران و درمان آن‌ها نقشی اساسی داشته باشید.

درباره آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی

آموزش سه ساله آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی در یک مدرسه حرفه‌ای انجام می‌شود. در این دوره از آموزش نه تنها با شگفتی‌های فناوری پزشکی آشنا شده و از نحوه عملکرد حرفه‌ای آن‌ها مطلع می‌شوید، بلکه می‌توانید با فشار دادن دکمه‌های مختلف بفهمید که در داخل دستگاه‌ها چه اتفاقاتی می‌افتد؛ اما آموزش‌های آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی بسیار پیشرفته‌تر از کار با دستگاه است. شما به عنوان یک دستیار رادیولوژی بیماران مضطرب را آرام کرده، به سؤالات پاسخ داده و مسئول ایمن ماندن بیماران از اشعه ایکس هستید. همچنین از آنجا که بسیاری از بیماران درگیر بیماری‌های حاد مانند سرطان هستند شما پرتو درمانی با دستگاه را نیز آموزش می‌بینید. همچنین از آنجا که این بیماران روحیه‌ای حساس دارند شما طرز برخورد درست با آن‌ها را نیز آموزش می‌بینید.

آموزش عملی آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی

شما به عنوان کارآموز در طول دوره عملی برای اولین بار با بیماران روبه‌رو خواهید شد. زمانی که بیماران برای معاینه آماده می‌شوند در آنجا حضور داشته و به پوشیدن لباس‌های محافظ و تنظیم کردن تجهیزات کمک خواهید کرد. مطمئناً یک تکنسین مجرب در کنار شما حضور داشته و نحوه انجام کار را آموزش می‌دهد؛ اما کار شما فقط در این حوزه خلاصه نمی‌شود بلکه از آنجا که نتایج باید به صورت کتبی ارزیابی و ثبت شوند شما کار با نرم افزارهای مخصوص را خواهید گرفت. البته معمولاً پزشک تصاویر را ارزیابی می‌کند، اما کاری که شما انجام می‌دهید بررسی اولیه تصاویر برای جلوگیری از بروز هرگونه عکس‌برداری اشتباه است.

علاوه بر رادیولوژی، استفاده از اشعه ایکس و سونوگرافی، پرتودرمانی و پزشکی هسته‌ای نیز از جمله موارد کاربردی در حوزه MTRA هستند. پرتودرمانی برای مبارزه با سرطان استفاده می‌شود. بدین صورت که تومورها با استفاده از پرتوهای رادیواکتیو از بین می‌رود؛ بنابراین شما یاد می‌گیرید که دستگاه‌ها را طبق دستور پزشک بر روی میلی‌متر تنظیم تا مدت تابش را تعیین کنید. در طول درمان بیمار را زیر گرفته تا در صورت وجود هر گونه ناهنجاری با پزشک تماس بگیرید. در معاینه پزشکی هسته‌ای، بدن با مواد پوشانده شده و با استفاده از دوربین‌های مخصوص معاینه می‌شود. شما نه تنها در جریان معاینه حضور دارید، بلکه نتایج و روند بهبود را نیز با کمک برنامه‌های مخصوص ثبت می‌کنید.

برای ثبت نام در آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی باید چه مدرکی داشته باشیم؟

شما برای ثبت نام در آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی باید مدرک پایان دوره متوسطه را داشته باشید. از آنجا که بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها به دستیاران رادیولوژی نیاز دارند، شما پس از دریافت مدرک به راحتی می‌توانید با حقوق خوب است استخدام شوید.

شما برای دوره آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی مناسب هستید اگر ...

 • روحیه انجام کارهای گروهی را دارید.
 • توانایی روحیه دادن به بیماران را دارید.
 • دوست دارید آینده شغلی تضمین شده داشته باشید.

شما برای دوره آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی مناسب نیستید اگر ...

 • تحمل دیدن خون را ندارید.
 • نمی‌توانید خود را با فناوری‌های روز تطبیق دهید…
 • شما نحوه برخورد با افرادی که به شدت بیمار هستند را نمی‌دانید.

• کارآموز آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی (شاخه پزشکی) در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

کارآموزان آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی دوره کارآموزی خود را در مدارس دولتی و یا خصوصی می‌گذرانند. این افراد بسته به محلی که برای کارآموزی انتخاب می‌کنند حقوق ماهیانه دارند. طبق قانونی که در سال 2019 تصویب شد شما در سال اول آموزش ​​حقوق ناخالص ماهیانه 990 یورو، در سال دوم آموزش 1045 یورو و در سال سوم آموزش 1120 یورو را دریافت خواهید کرد. متأسفانه تمام کارآموزان این دوره حقوق دریافت نمی‌کنند در واقع افرادی که کارآموزی خود را در مدارس خصوص انجام می‌دهند حقوق ماهیانه نخواهند داشت. این دسته از کارآموزان می‌توانند برای BAföG دانشجویی یا وام تحصیلی درخواست دهند.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی (شاخه پزشکی) در حین دوره

مقایسه حقوق شغل دستیار رادیولوژی (شاخه پزشکی) با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی (شاخه پزشکی) چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

طبق قرارداد وزارت کار بعد از اتمام دوره آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی شما حدود 2700 یورو در ماه درآمد خواهید داشت. حقوق شما با داشتن تجربه کاری و گذراندن دوره‌های تکمیلی بیشتر هم خواهد شد. در حالت کلی می‌توانید تا 3000 یورو نیز حقوق داشته باشید.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی (شاخه پزشکی)

مسیر شغلی کارآموزان آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی به صورت زیر است:

 • آموزش به عنوان دستیار رادیولوژی

پس از دریافت مدرک رسماً می‌توانید به عنوان دستیار رادیولوژی کار خود را آغاز کنید. هر چند که بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها به دستیاران رادیولوژی نیاز داشته و فرصت‌های شغلی زیادی در مقابل شما قرار دارد اما برای به دست آوردن موقعیت شغلی مناسب بایستی خودتان نیز تلاش کنید.

 • آموزش پیشرفته

دوره‌های آموزشی پیشرفته برای دستیاران پزشکی-فنی وجود دارد که با گذراندن آن‌ها می‌توانید موقعیت شغلی و حقوق خود را ارتقا دهید.

 • دوره فناوری رادیولوژی پزشکی

دوره پاره وقت رادیولوژی پزشکی به تازگی به مباحث آموزشی اضافه شده است. پس از تکمیل این مدرک شما نه تنها موقعیت قبلی خود را حفظ کرده بلکه می‌توانید سمت مدیریتی نیز داشته باشید. شما به عنوان یک مشاور توصیه‌های لازم را به بیماران ارائه داده و حتی شیوه‌های جدید رادیولوژی را پیاده‌سازی می‌کنید. خوشبختانه در این راه همیشه درب‌های آموزش، تحقیق و پیشرفت به روی شما باز است. به عنوان یک MTRA با چهار سال تجربه کاری می‌توانید دوره‌های تخصصی‌تر را از ترم چهار شروع و در نهایت مدرک لیسانس دریافت کنید.

 • دوره اقتصاد پزشکی / اقتصاد سلامت

بعد از دریافت مدرک دانشگاهی می‌توانید در رشته‌های اقتصاد پزشکی و اقتصاد سلامت نیز ادامه تحصیل دهید.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی (شاخه پزشکی) شما می توانید ...

 • ایجاد تصاویر اشعه ایکس، CT و MRT بدون خطا.
 • به بیماران در مورد خطرات اشعه ایکس اطلاع دهید.
 • آرام کردن بیماران عصبی و استرسی.
 • بیماران را برای عکس‌برداری با اشعه ایکس و معاینات در وضعیت صحیح قرار دهید.
 • خطاهای اشعه ایکس را بررسی کنید.
 • ثبت نتایج و نگهداری داده‌ها.

پرسش و پاسخ درباره آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی (شاخه پزشکی)

امیدواریم اطلاعات آوسبیلدونگ دستیار رادیولوژی (شاخه پزشکی)، برای شما مفید و کافی واقع شده باشد. تمامی مطالب این صفحه، از منابع خارجی معتبر، ترجمه و تالیف گردیده است.
درصورتی که همچنان سوالی فکر شما را درگیر کرده آن را در قسمت پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات