آوسبیلدونگ داروسازی

Ausbildung als Pharmakant/in

Classic dual vocational training

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:3 تا 5 سال

نوع کار دوره:روزانه, شیفتی

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 3 تا 5 سال

نوع کار دوره: روزانه, شیفتی

• آوسبیلدونگ داروسازی در یک نگاه

اگر پس از خرید دارو بروشور داروی تجویز شده خود را نه فقط از روی ترس بلکه از روی علاقه و کنجکاوی مطالعه می‌کنید ترجیح می‌دهید خودتان به جای پزشک از عوارض دارو مطلع باشید پس شما برای تبدیل شدن به یک داروساز ساخته شده‌اید. با گذراندن آوسبیلدونگ داروسازی می‌توانید از ساز و کار همه مواد و همچنین اثرات و عوارض جانبی آنها مطلع شوید. به عنوان یک داروساز نقشی مهم را در حوزه شغلی خود ایفا می‌کنید. چرا که این شما هستید که دارو را ساخته و در نتیجه زندگی میلیون‌ها نفر را آسان‌تر کرده و به قهرمان زندگی آن‌ها تبدیل می‌شوید. اگر می‌خواهید بدانید که یک داروساز علاوه بر ساختن دارو دیگر چه کارهایی انجام می‌دهد تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

یک داروساز چه کارهایی انجام می‌دهد؟

یکی از وظایف اصلی شما به عنوان یک داروساز طبیعتاً تولید دارو است. داروسازان می‌توانند قرص‌ها، کرم‌های درمانی، پمادها و شربت‌ها را اختراع و تولید کنند. در واقع شما با کمک تجهیزات و مواد تشکیل دهنده مناسب می‌توانید برای هر مشکلی درمان مناسب داشته باشید. شما در طول دوره کارآموزی خود قبل از اینکه به عنوان یک داروساز کار خود را شروع کنید بایستی تمام نکات و موارد مهم آموزشی را باد بگیرید. به عنوان مثال آموزش می‌بینید که قبل از جمع آوری مواد فعال باید بررسی کنید که آیا مواد با دستورالعمل‌های بین‌المللی مطابقت دارند یا خیر و در نهایت کیفیت دارو را تضمین می‌کنید.

آموزش آوسبیلدونگ داروسازی

داروسازان تمام فرایند داروسازی را ریز به ریز کنترل می‌کنند. اینکه تولید دارو تحت شرایط بهداشتی دقیق انجام شود، کنترل و بررسی دستگاه‌های اندازه گیری و کنترل و تجزیه‌وتحلیل مواد بر عهده داروسازان می‌باشد. بسته به نوع کاربرد، داروها موارد و حتی نوع مصرف گوناگون دارند! یعنی برای درمان بیماری لازم است بدانید که هر دارو را کی و چه اندازه مصرف کنید. همچنین برخی از دورها به قدری بدمزه هستند که حتی با خوردن چندین لیوان آب هم نمی‌توان طعم تلخشان را از دهان پاک کرد. یکی از وظایف شما در طول دوره کارآموزی به عنوان یک داروساز ترکیب موادی مانند شکر، روغن یا چربی است در واقع ترکیب این مواد به عنوان حامل طعم‌دهنده عمل کرده و یا بر جذب مواد فعال در بدن تأثیر می‌گذارند.

علاوه بر ساخت دارو لازم است که بسته‌بندی صنعتی مناسب برای آن‌ها در نظر گرفته شود. به عنوان مثال شما به عنوان یک داروساز از وسیله‌های مخصوص برای پر کردن پمادهای تیوپی استفاده می‌کنید. بدین ترتیب مواد یکسان در تییوپ‌ها ترکیب شده و به راحتی نیز قابل استفاده هستند. همچنین درج اطلاعات مهم بر روی بسته شامل تاریخ انقضا، شماره تأییدیه و نام محصول با نظارت شما انجام می‌شود. بر روی داروهایی که نباید در دسترس کودکان قرار گیر اخطار نوشته شده و حتی در برخی از موارد بسته‌بندی‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شود که باز کردن آن‌ها برای کودکان غیرممکن شود.

شما برای داروساز شدن مناسب هستید اگر ...

 • به علم دارو شناسی و پزشکی علاقه دارید.
 • شما به کشف و اختراع قرص‌ها و داروها علاقه دارید.
 • شما ترسی از کار با ماشین‌ها و دستگاه‌ها ندارید.

شما برای داروساز شدن مناسب نیستید اگر ...

 • در انجام کارهای دستی مهارت ندارید.
 • شخصیت مسئولیت‌پذیری ندارید.
 • به علوم زیست شناسی و شیمی علاقه ندارید.

• کارآموز آوسبیلدونگ داروسازی در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

آوسبیلدونگ داروسازی سه سال و نیم طول می‌کشد اما کارآموزان می‌توانند دوره را تا شش ماه کوتاه‌تر کنند. شما در سال اول کارآموزی حقوق چندان زیادی دریافت نمی‌کنید در واقع کارآموزان در این دوره با سازماندهی کار و فناوری‌های مختلف آشنا خواهند شد و تنها 850 یورو درآمد ناخالص دارند. در سال دوم کارآموزی، شما وارد مرحله تولید و بسته‌بندی دارو می‌شوید همچنین می‌توانید با تشخصی کیفیت داروها کمک بزرگی به شرکت آموزشی خود کنید. در سال سوم و چهارم آموزش، شما به طور خاص با galenics و آموزش ساخت مواد دارویی آشنا خواهید شد. در واقع در سال‌های آخر آموزش تمرکز بر روی توسعه اشکال دوز جامد، مایع و استریل است و شما می‌توانید تا 1090 یورو داشته باشید. همچنین دوره عملی آموزش شما را به زندگی روزمره یک داروساز و وظایف او از نزدیک آشنا می‌کند. ریاضی و فیزیک از دروس مهم این دوره هستند چرا که شما بایستی بتوانید مواد فعال را به همراه قابلیت‌های ترکیبی آن‌ها تشخیص داده و همچنین بتوانید در راستای به دست آوردن ترکیب صحیح مقدار دوز هر ماده را محاسبه کنید.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ داروسازی در حین دوره

مقایسه حقوق شغل داروسازی با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ داروسازی چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

پس از پایان دوره آوسبیلدونگ داروسازی حقوق شما به صورت چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. در واقع طبق قانون کار در آلمان شما به عنوان یک داروساز حدود 10 یورو در ساعت درآمد دارید. مجموعاً در ابتدا درصورتی‌که 40 ساعت در هفته کار کنید می‌توانید حدود 1700 یورو ناخالص در ماه درآمد داشته باشید. این مبلغ حقوق با به دست آوردن تجربه کاری تا 3900 یورو نیز افزایش پیدا می‌کند. البته اگر هنوز از میزان درآمد خو د راضی نیستید می‌توانید با تکمیل دوره‌های آموزشی موقعیت شغلی و درآمد خود را بهبود بخشید.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ داروسازی

با انتخاب آوسبیلدونگ داروسازی مسیر شغلی شما به شرح زیر خواهد بود:

 • آموزش داروساز شدن

دوره کارآموزی آوسبیلدونگ داروسازی معمولاً 3 سال و نیم طول می‌کشد و برای شرکت در این دوره حداقل به گواهی پایان دوره متوسطه نیاز دارید. وظایف اصلی شما تولید دارو، بسته‌بندی داروها و نگهداری صحیح از آنهاست.

 • تکنسین دارای گواهی دولتی متخصص در مهندسی شیمی (تمرکز بر بیوشیمی)

این دوره آموزشی 2 سال به طول می‌انجامد. به عنوان یک تکنسین، وظایف شما شامل تحقیق، توسعه و تولید مواد و محصولات بیوشیمیایی خواهد بود.

 • مسئول قسمت متخصص داروسازی

این دوره به صورت پاره‌وقت بوده و تا 2 سال و نیم طول می‌کشد. مسئولان قسمت متخصص داروسازی فرآیندهای تولید و کار را برنامه‌ریزی و کنترل می‌کنند، بررسی‌های کیفی را انجام داده و جذب نیروهای جدید را نیز انجام می‌دهند.

 • ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی

برای پیشرفت بیشتر می‌توانید تحصیلات خود را در دانشگاه ادامه داده و مدرک لیسانس و فوق لیسانس داروسازی را دریافت کنید.

همچنین می‌توانید رشته فناوری دارویی را در دانشگاه علمی کاربردی انتخاب کنید. در این دوره دانش پایه فرایند علمی و مهندسی با فناوری دارویی و دانش زیست دارویی ترکیب می‌شود. همچنین روش‌های تجزیه‌وتحلیل برای کنترل کیفیت را یاد می‌گیرید. پس از اتمام تحصیلات می‌توانید رسماً خود را مهندس فناوری دارویی بنامید.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ داروسازی شما می توانید ...

 • داروها را تولید و سپس بسته‌بندی کنید.
 • کیفیت داروها را بررسی و تشخیص دهید.
 • سیستم‌های مواد را تجزیه و تحلیل کنید.
 • تشخصی دهید که نزدیکی کدام مواد باعث بروز واکنش‌های شیمیایی می‌شود.
 • از تکنیک‌های کار میکروبیولوژیکی استفاده کنید.
 •  ابزارها را راه‌اندازی و نگهداری کنید.

پرسش و پاسخ درباره آوسبیلدونگ داروسازی

امیدواریم اطلاعات آوسبیلدونگ داروسازی، برای شما مفید و کافی واقع شده باشد. تمامی مطالب این صفحه، از منابع خارجی معتبر، ترجمه و تالیف گردیده است.
درصورتی که همچنان سوالی فکر شما را درگیر کرده آن را در قسمت پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات