آوسبیلدونگ متخصص موسیقی

Ausbildung zum Musikfachwirt/in

continuing education

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:1 سال

نوع کار دوره:روزانه, روزهای آخر هفته

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 1 سال

نوع کار دوره: روزانه, روزهای آخر هفته

• آوسبیلدونگ متخصص موسیقی در یک نگاه

تولید، بازاریابی و توزیع موسیقی در سال‌های اخیر به شدت تغییر کرده است. به همین دلیل است که مدتی است که یک دوره آموزشی ویژه برای صنعت موسیقی وجود دارد – متخصص موسیقی. آموزش پیشرفته ترکیبی از تخصص تجاری با دانش خاص موسیقی است. علاوه بر اقتصاد و مدیریت بازرگانی، حقوق موسیقی، مدیریت پروژه و مدیریت شرکت نیز در برنامه درسی قرار دارند. آموزش بیشتر متخصص موسیقی پایه‌ای بهینه برای ورود حرفه‌ای به صنعت موسیقی ارائه می‌دهد.

یک متخصص موسیقی چه‌کارهایی انجام می‌دهد؟

شما می‌توانید به عنوان یک متخصص موسیقی از عهده وظایف زیر برآیید:

• مدیریت رویدادهای موسیقی:

برنامه‌ریزی تور یا سازماندهی کنسرت‌های بزرگ برای نوازندگان. در واقع متخصصان موسیقی پایه اصلی هر سازمان و ادارات موسیقیایی هستند. به عنوان مثال برنامه ریزی برای کنسرت‌ها، محاسبات سود و ضرر کنسرت‌ها و تضمین امنیت کنسرت‌ها بر عهده این کارمندان است.

• بازاریابی:

 • بازاریابی برای نوازندگان در عصر دیجیتال بسیار گسترده‌تر شده و متخصص موسیقی دقیقاً می‌داند که کدام استراتژی را برای معرفی محصول یک نوازنده به کار گیرد. در واقع متخصص موسیقی برای این کار آموزش دیده و حقوق و مجوزهای لازم را برای برگزاری کنسرت یا تکثیر نوارها دریافت می‌کند.

• تحلیل بازار موسیقی:

یک متخصص موسیقی بازار را تجزیه و تحلیل کرده و می‌تواند سود و زیان بازار آینده را ببیند. بدین ترتیب می‌تواند در مراحل اولیه به وضع بازار موسیقی واکنش نشان دهد.

• مدیریت شرکت:

مدیریت پرسنل و شرکت‌ها نیز از جمله حوزه‌های اصلی مسئولیت یک متخصص موسیقی می‌باشد. مهارت‌های رهبری یک متخصص موسیقی به اندازه توانایی در سازماندهی کنسرت‌های موسیقی و مدیریت بازار اهمیت دارد.

وظایف متخصص موسیقی در یک نگاه:

 • توسعه رویدادهای موسیقیایی.
 • مذاکره با نوازندگان، برگزارکنندگان و حامیان مالی قراردادها.
 • نظارت بر نوازندگان.
 • تحلیل بازار موسیقی.
 • محاسبه هزینه‌ها، ریسک‌ها و تأمین مالی پروژه‌های موسیقی.
 • حسابداری.

مزایای تبدیل شدن به یک متخصص موسیقی

با گذراندن آوسبیلدونگ متخصص موسیقی پله‌های ترقی را طی خواهید کرد. در واقع کسب مهارت‌های جدید به شما این امکان را می‌دهد که وظایف و مسئولیت بیشتری را بر عهده بگیرید که بی‌شک این مسئله بر روی حقوق شما نیز تأثیر مثبتی داشته و مبلغ دریافتی را تا 4000 یورو ناخالص در ماه افزایش می‌دهد. همچنین با داشتن تجربه کاری می‌توانید بعدها آژانس موسیقی خود را داشته باشید.

به عنوان یک متخصص موسیقی کجا می‌توان کار کرد؟

یک متخصص موسیقی هم دانش تجاری و هم دانش موسیقیایی دارد از این رو تمامی درب‌های دنیای موسیقی به روی شما باز است. شما می‌توانید در شرکت‌هایی که در زمینه تولید موسیقی و بازیابی فعال هستند کار کنید. همچنین آژانس‌های تولید موسیقی و کار در دفاتر فرهنگی مانند ایستگاه‌های رادیویی نیز برای شما امکان پذیر است.

حوزه‌های کاری شما در یک نگاه:

 • دفاتر موسیقی
 • سالن‌های کنسرت
 • مراکز پخش موسیقی

ساعات کاری متخصصان موسیقی چگونه است؟

ساعات کار یک متخصص موسیقی کاملاً به محیط کاری او بستگی دارد. کنسرت‌ها و رویدادها اغلب در آخر هفته برگزار می‌شوند بنابراین انتظار انجام کار در روزهای آخر هفته را داشته باشید. این کار برای افرادی که به ساعات کاری منظم عادت دارند بسیار مشکل و تقریباً غیرقابل درک است. البته در برخی از شرکت‌‌ها کارفرمایان ساعات کاری را برای کارمندان تنظیم می‌کنند.

لباس کاری متخصصان موسیقی

متخصصان موسیقی لباس فرم ویژه‌ای ندارند. البته در جلسات مذاکره با حامیان مالی، نوازندگان یا برگزارکنندگان کنسرت بایستی لباس شیک و رسمی به تن داشته باشید.

ویژگی‌های شخصیتی یک متخصص موسیقی

• داشتن مهارت‌های سازمانی:

برای برنامه‌ریزی و برگزاری کنسرت‌ها، توسعه استراتژی‌های بازاریابی یا حتی در حوزه مدیریت پرسنل بایستی مهارت‌های سازمانی داشته باشید.

• هنرمند:

به عنوان یک متخصص موسیقی بایستی به موسیقی نیز علاقه خاصی داشته باشید. حتی نواختن یک ساز می‌تواند به نزدیکتر شدن شما به هنرمندان کمک کند.

• کار کردن تیمی:

هنرمندان، حامیان مالی، مشتریان و غیره همه و همه افرادی هستند که روزانه با آن‌ها در ارتباط هستید و کیفیت کار بالای شما به این بستگی دارند که با داشتن روحیه همکاری گروهی تمام این افراد را با یکدیگر هماهنگ کنید.

دوره آوسبیلدونگ متخصص موسیقی

دوره آوسبیلدونگ متخصص موسیقی 12 ماه طول کشیده و معمولاً به صورت نیمه وقت همراه با کار برگزار می‌شود. البته می‌توان دوره را به صورت تمام وقت انتخاب کرده و آموزش را در سه ماه به پایان رساند. بیشتر درس‌ها از طریق اینترنت و به صورت وبینار برگزار می‌شود. علاوه بر وبینارها، چندین سمینار حضوری نیز در تعطیلات آخر هفته دارید. امتحان نهایی این دوره یک بخش کتبی و یک بخش شفاهی را شامل می‌شود. پس از قبولی در آزمون، می‌توانید به طور رسمی خود را یک متخصص موسیقی IHK بنامید.

آموزش آوسبیلدونگ متخصص موسیقی به چه صورت است؟

آموزش بیشتر IHK برای تبدیل شدن به یک متخصص موسیقی به دو موضوع تقسیم‌بندی می‌شود. یک بخش آن مربوط به تجارت و کسب و کار و بخش دیگر آن مربوط به برگزاری رویدادها و کنسرت‌ها است. همچنین برای مدیریت کارمندان یک شرکت لازم است که با مباحثی مانند اقتصاد و مدیریت بازرگانی، حسابداری و مالیات‌ها نیز آشنا شوید. در بخش موسیقی، تمرکز بر تحلیل بازار، بازاریابی محصولات موسیقی و رسانه‌های سمعی و بصری از دیگر مباحث آموزشی شما هستند.

• کارآموز آوسبیلدونگ متخصص موسیقی در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

دوره آوسبیلدونگ متخصص موسیقی به صورت مدرسه‌ای برگزار می‌شود. در این دوره نه تنها حقوق ماهیانه ندارید بلکه باید شهریه نیز پرداخت کنید. شهریه آوسبیلدونگ متخصص موسیقی حدود 4000 یورو بوده و 550 یورو را نیز بایستی برای امتحان نهایی پرداخت کنید. در مجموع هزینه‌های این دوره بین 4000 تا 5000 یورو می‌باشد.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ متخصص موسیقی در حین دوره

مقایسه حقوق شغل متخصص موسیقی با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ متخصص موسیقی چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

پس از دوره آوسبیلدونگ متخصص موسیقی می‌توانید وارد بازار کار آلمان شوید. اگر در ادارات دولتی کار کنید حقوق اولیه شما به عنوان متخصص موسیقی حدود 3000 یورو ناخالص در ماه بوده و با کسب تجربه می‌تواند 4300 یورو نیز افزایش پیدا کند. در مجموع حقوق متخصصان موسیقی در آلمان معمولاً بین 3700 تا 4100 یورو است.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ متخصص موسیقی

در صورت شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ متخصص موسیقی مسیر شغلی شما به شرح زیر است:

 • ادامه تحصیل بدون مدرک دانشگاهی:

با داشتن مدرک آوسبیلدونگ متخصص موسیقی می‌توانید تحصیلات خود را در زمینه مدیریت رسانه و موسیقی ادامه دهید.

 

 • خود اشتغالی:

تبدیل به مدیر رسانه شدن بخشی از آموزش‌های این دوره از آوسبیلدونگ است. بدین ترتیب می‌توانید به عنوان یک استاد شغل خود را داشته باشید. همچنین به عنوان یک متخصص موسیقی چشم انداز روشنی به آینده خواهید داشت. شما در کنار داشتن فرصت‌های شغلی متنوع درآمد نسبتاً خوبی نیز خواهی داشت.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ متخصص موسیقی شما می توانید ...

 • تجزیه و تحلیل بازار موسیقی
 • نحوه برگزاری کنسرت
 • تحلیل سود و زیان بازار موسیقی

پرسش و پاسخ درباره آوسبیلدونگ متخصص موسیقی

امیدواریم اطلاعات متخصص موسیقی، برای شما مفید و کافی واقع شده باشد. تمامی مطالب این صفحه، از منابع خارجی معتبر، ترجمه و تالیف گردیده است.
درصورتی که همچنان سوالی فکر شما را درگیر کرده آن را در قسمت پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest