آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی

Ausbildung als Medientechnologe/-technologin

Classic dual vocational training

پر درآمد

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:3 سال

نوع کار دوره:روزانه, روزهای آخر هفته

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 3 سال

نوع کار دوره: روزانه, روزهای آخر هفته

• آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی در یک نگاه

آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی

شما می‌توانید در عین خستگی نیز بر روی کار خود تمرکز کنید؟ یک سؤال جالب‌تر، هنگام خوردن پیتزا بیشتر به نقش جعبه پیتزا علاقه دارید تا مواد تشکیل آن؟ خب کاملاً طبیعی است اگر به چاپ تصویر علاقه داشته باشی بی شک از طرح روی جلد خوراکی‌ها نیز مانند خود آن‌ها شما را جذب می‌کند. در صورتی که رنگ‌شناسی شما قوی است و البته از کار با ماشین‌های بزرگ ترسی ندارید، پس آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و  تصویرسازی مناسب شماست. فن‌آوران رسانه نه تنها دستگاه‌های چاپ را راه‌اندازی می‌کنند، بلکه بر کل فرآیند چاپ نیز نظارت داشته تا از کیفیت محصول نهایی اطمینان حاصل کنند. البته در این بین نقش دقت و خلاقیت را نیز نباید نادیده گرفت. در طول دوره آموزشی خود در آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی، از نزدیک با مشتریان کار کرده و بسته به خواست خود می‌توانید دعوت‌نامه‌هایی برای عروسی یا کاتالوگ‌های براق طراحی و چاپ کنید.

درباره حرفه تکنولوژی چاپ و تصویرسازی

حرفه تکنولوژیست رسانه بسیار متنوع است. شما باید علاوه بر داشتن خلاقیت و دقت، به فناوری نیز علاقه‌مند باشید. به عنوان مثال در چاپ دیجیتال مسائل فنی نقش مهمی را ایفا می‌کنند. تصویر چاپی مستقیماً از رایانه به دستگاه چاپ منتقل می‌شود. البته کار شما زوایای گوناگونی نیز دارد برای مثال در چاپ افست، سطوح چاپ از مواد مخصوص ساخته شده و رنگ به آن می‌چسبد؛ اما در چاپ روتوگراور از غلتک‌هایی استفاده می‌شود که تصویر چاپی در آنها حک خواهد شد.

درباره دوره آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی

آموزش برای تبدیل شدن به یک متخصص رسانه چاپی می‌تواند به صورت مدرسه یا دوگانه باشد. در طول دوره آموزشی دوگانه سه مرحله را پشت سر می‌گذارید که به صورت آموزش درون شرکتی، مدرسه محور و بین شرکتی هستند. در بخش آموزش عملی شما عمدتاً در کارگاه‌های تولیدی کار خواهید کرد و با راهنمایی همکاران مجرب خود یاد می‌گیرید که چگونه دستگاه چاپ را راه‌اندازی کنید. بسته به نوع برنامه‌ریزی ممکن است شما دو روز در هفته را به یادگیری دروس تئوری در مدرسه بگذرانید. شما نیاز دارید که اندازه و میزان سطوح را تجزیه‌وتحلیل کنید پس ریاضی از مباحث آموزشی این دوره خواهد بود. در طول دوره عملی نیز آموزش‌های خود را به اجرا در خواهید آورد. در مجموع سه دوره آموزشی مختلف در زمینه فناوری چاپ وجود دارد که با توجه به علاقه خود می‌توانید یکی از دوره‌ها را انتخاب کنید.

 • می‌توانید حوزه چاپ را انتخاب کنید. بدین ترتیب شما کنترل و نظارت بر چاپ محصولات مختلف را بر عهده داشته و بعداً می‌توانید از آنها یک بروشور تبلیغاتی، یک کتاب یا موارد مشابه تهیه کنید.
 • حوزه کاری دوم نیز مشابه حوزه چاپ است با این تفاوت که می‌توانید چاپ صفحه و طراحی را نیز انجام دهید.
 • در حوزه کاری سوم به عنوان یک متخصص رسانه چاپی یا تکنیسین، وظیفه شما این است که از محصولات چاپی که روی صفحه تولید شده‌اند، محصولات جدید بسازید. در این کار ابتدا برگه‌های چاپ شده را بررسی کرده و سپس دستگاه‌های را راه اندازی کرده بتوانند مجله، کتاب، تقویم و غیره تولید کنند.

در صورتیکه از انجام کار تیمی لذت می‌برید پس بی شک از دوره موزشی 36 ماهه خود لذت خواهید برد. یادآور می‌شویم که در دوره آوسبیلدونگ تکنولوژی تصویرسازی داشتن روحیه همکاری در کنار دقت و خلاقیت حرف اول را می‌زند. بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی طیف گسترده‌ای از فرصت‌های آموزشی را مقابل خود خواهید داشت. شما می‌توانید مدرک کارشناسی ارشد خود را در زمینه رسانه‌های چاپی دریافت و آموزش‌های تخصصی خود را تکمیل کنید.

دوره آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی برای شما مناسب است اگر ...

 • با صدای ماشین‌های چاپ مشکلی ندارید.
 • با بوی مواد شیمیایی، محلول‌ها و رنگ‌ها مشکلی ندارید.
 • شما می‌توانید در صورت حجم کار، نحوه تحویل سفارش‌ها را کنترل کنید.

دوره آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی برای شما مناسب نیست اگر ...

 • روحیه کار تیمی ندارید.
 • توانایی تمرکز طولانی‌مدت بر روی کار را ندارید.
 • به کار بر روی ماشین‌های چاپ علاقه ندارید.

• کارآموز آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

شما به عنوان کارآموز آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی در طول آموزش دوگانه، کمک هزینه آموزشی ماهانه دریافت خواهید کرد. حقوق دریافتی شما به مبلغ تعیین شده در بخش صنعت و آموزش بستگی دارد. در 12 ماه اول آموزش با تمام ساختارها، فرآیندهای کاری و محصولات آشنا شده و حقوق شما حدود 975 یورو ناخالص در ماه می‌باشد. در سال دوم کارآموزی با راه‌اندازی ماشین‌های چاپ و کار با آن‌ها آشنا شده و ماهانه 1030 یورو ناخالص حقوق دارید. در سال آخر نیز می‌توانید محصولات چاپی را برنامه‌ریزی و اجرا کرده و حقوق 1080 یورویی داشته باشید.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی در حین دوره

مقایسه حقوق شغل تکنولوژی چاپ و تصویرسازی با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

پس از گذراندن موفقیت‌آمیز دوره آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی می‌توانید حقوق اولیه بین 2200 تا 2300 یورو را داشته باشید. پس از چند سال کار و به دست آوردن تجربه شغلی حقوق شما به عنوان یک متخصص چاپ رسانه تا 2500 یورو نیز افزایش پیدا می‌کند.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی

 • آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی

در پایان دوره آموزشی، در آزمون پایانی دو مرحله‌ای کتبی و عملی شرک می‌کنید. در قسمت عملی، کاری در زمینه تولید چاپ به شما محول شده و ممکن است آزمون شما تا 7 ساعت نیز طول کشد. آزمون کتبی نیز حدود پنج ساعت طول کشیده و شامل حوزه‌های امتحانی مختلف را شامل می‌شود. همچنین می‌توانید در صورت نیاز مرحله آزمون عملی را در روز آزمون کتبی کامل کنید.

 • آموزش بیشتر به عنوان متخصص فنی

آموزش تکمیلی به صورت نیمه وقت بوده و حدود دو سال و نیم طول می‌کشد. البته می‌توانید آموزش را به صورت تمام وقت انتخاب کرده و بدین ترتیب طی 8 ماه به پایان رسانید. اگر خواستی می‌توانید آموزش‌ها را به صورت مجازی نیز ادامه دهید.

 • تکنسین متخصص در فناوری چاپ و رسانه

آموزش تمام وقت برای تبدیل شدن به یک تکنسین در زمینه فناوری چاپ و رسانه دو سال طول می‌کشد، شما به عنوان یک تکنسین، تولید محصولات چاپی را سازماندهی، کنترل و نظارت می‌کنید.

 • کارشناس ارشد صنعتی در زمینه رسانه‌های چاپی

مؤسسات آموزشی صنعت و بازرگانی دوره‌های آمادگی آزمون کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهند. گذراندن این دوره‌ها به صورت مجازی نیز امکان‌پذیر است.

 • خود اشتغالی

در نهایت شما می‌توانید به عنوان متخصص در رسانه‌های چاپی شرکت چاپ خود را راه‌اندازی کرده و رئیس خودشان شوید.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ تکنولوژی چاپ و تصویرسازی شما می توانید ...

 • ساخت و پردازش فرم‌های چاپی.
 • راه‌اندازی ماشین‌آلات و سیستم‌های چاپی.
 • تشخیص تن و مقادیر صحیح رنگ‌ها.
 • نگهداری و تعمیر ماشین‌آلات چاپی.
 • نتایج چاپ را با برش تا کردن و صحافی به پایان برسانید.