آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک

Ausbildung zum Mechatroniker/in

Classic dual vocational training

پر درآمد

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:3 تا 5 سال

نوع کار دوره:روزانه

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 3 تا 5 سال

نوع کار دوره: روزانه

• آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک در یک نگاه

آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک

تقریباً هیچ شرکت فعالی در زمینه صنعت و تجارت نمی‌تواند بدون حضور ربات‌ها کار کند. هر چند که ربات‌ها جایگزین نیروی انسانی نمی‌شوند اما در فرآیندهای کاری پیچیده نقش مهمی را ایفا می‌کنند. اینجاست که پای تکنیسین‌های مکاترونیک به میان می‌آید. در واقع وظیفه اصلی تکنسین‌ها تضمین عملکرد بدون خطا دستگاه‌هایی که با فناوری‌های پیچیده ساخته شده‌اند. پس تمامی شرکت‌ها به وجود شما به عنوان یک تکنیسین مکاترونیک احتیاج دارند. در واقع نام مکاترونیک از دو واژه مکانیک و الکترونیک گرفته شده و می‌توان آن را بخشی از علوم کامپیوتر دانست.

یک تکنسین مکاترونیک چه کارهایی انجام می‌دهد؟

شما به عنوان یک تکنیسین مکاترونیک خودرو وظایف زیر را بر عهده دارید:

• آزمایش و اندازه‌گیری:

اندازه‌گیری زاویه یا ولتاژ در مدارهای الکتریکی و مقایسه نتایج به دست آمده در فرآیند کار با داده‌های قبلی یکی از مهمترین وظایف یک مهندس مکاترونیک است.

• نگهداری و تعمیر ماشین آلات:

سیستم‌ها و ماشین‌ها باید توسط مهندسان مکاترونیک در فواصل زمانی منظم بررسی شوند تا عملکرد ایمن و درست آن‌ها دراز مدت تضمین شود. در صوری که دستگاه به تعمیر نیاز داشته باشد، این وظیفه تکنسین مکاترونیک است که در کوتاه‌ترین زمان تعمیرات را انجام داده تا فرایند کاری به روال قبل برگردد.

• مونتاژ یا جداسازی قطعات ماشین آلات:

تکنسین‌های مکاترونیک قطعات ماشین‌ها و سیستم‌ها را کنار هم گذاشته یا در صورت لزوم آنها را جدا می‌کنند. در این فرایند لازم است که تک‌تک قطعات را به صورت حرفه‌ای و دقیق پردازش کنند، در غیر این صورت و رخ دادن خطا در این مرحله ممکن است کل دستگاه از کار بیافتد.

• نصب، برنامه‌ریزی و کنترل سیستم‌های پیچیده:

تکنسین‌های مکاترونیک مدارهای مربوطه در هر دستگاه را راه‌اندازی می‌کنند. در سیستم‌های بزرگ، کلیدهای برق در مقیاس کوچک را برچسب‌گذاری کرده تا اتصالات دستگاه‌ها به درستی انجام شود. تکنیسین‌ها همچنین مسئول راه‌اندازی نرم‌افزار عملیاتی بر روی ماشین‌های ربات‌محور و راه‌اندازی شبکه‌ها هستند.

مزایای تبدیل شده به تکنیسین مکاترونیک

ربات‌ها و ماشین‌ها عضو جدایی‌ناپذیر در صنعت و تجارت شده و با توجه به پیشرفت‌های کاری حاصل شده با تکیه بر فناوری پیشرفته، تعداد آنها روز به روز در حال افزایش است. با این وصف آینده کاری برای تکنسین‌های مکاترونیک کاملاً روشن به نظر می‌رسد. علاوه بر این وجود دوره‌های آموزشی پیشرفته به شما این امکان را می‌دهند تا وظایف مدیریتی را نیز بر عهده بگیرید. کته مثبت دیگر اینکه حقوق شما به عنوان تکنسین مکاترونیک نسبتاً بالا بوده و همچنان جای رشد دارد.

به عنوان تکنسین مکاترونیک کجا می‌توان کار کرد؟

شما به عنوان یک تکنسین مکاترونیک فرصت کار در شرکت‌ها و صنایع مختلف را دارید. این شرکت‌ها مهندسی مکانیک، کارخانه‌ها، ساخت وسایل نقلیه و اتوماسیون و فناوری ارتباطات را شامل می‌شوند. به طور خلاصه هر جا که پای استفاده از ماشین‌ها و راه‌اندازی آنها در میان باشد به یک مهندس مکاترونیک نیاز است.

ساعات کار تکنسین مکاترونیک چقدر است؟

تکنسین‌های مکاترونیک معمولاً به صورت شیفتی و با توجه به مقررات شرکت کار می‌کنند. شیفت اول معمولاً از ساعت 7 صبح شروع شده و بسته به زمان استراحت در ساعت 15:30 یا 4 بعد از ظهر به پایان می‌رسد سپس نوبت به کار در شیفت شب می‌رسد. تکنیسین‌های مکاترونیک معمولاً روزهای آخر هفته را تعطیل هستند.

دوره آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک

دوره آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک سه سال و نیم طول می‌کشد که نیم سال بیشتر از سایر آوسبیلدوگ‌های دوگانه است. پس از پایان سال دوم یک آزمون میان ترم برگزار شده و امتحان نهایی نیز در پایان دوره آموزشی توسط اتاق صنعت و بازرگانی یا برگزار می‌شود. آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک دوگانه به صورت تئوری و عملی خواهد بود. آموزش‌های تئوری به صورت چند روز در هفته هستند.

آموزش تئوری آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک

یک تکنسین مکاترونیک تعریفات کلی و وظایفی را که در آینده بر عهده خواهد داشت در دوره تئوری آموزش می‌بیند. این آموزش‌ها موارد زیر را شامل می‌شود:

• سال اول آموزش:

در سال اول آموزش، تمرکز بر سازماندهی شرکت، تماس مستقیم با مشتریان و یادگیری تکنیک‌های اساسی است اینکه چگونه با مشتریان ارتباط برقرار کنید، چه وظایفی بر عهده دارید؟ همچنین با قطعات ماشین‌ها آشنا می‌شوید.

• سال دوم آموزش:

پرداختن به نرم افزار و سخت‌افزار، آشنایی با برنامه‌نویسی سیستم‌های از آموزش‌های این دوره هستند. همچنین زیر نظر یک مربی ماشین‌ها را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند.

• سال سوم و چهارم آموزش:

در دو سال آخر آموزش شما به عنوان یک تکنسین نوپا مکاترونیک با نحوه تشخیص و اندازه‌گیری سیستم‌های مختلف آشنا می‌شوید.

آموزش عملی آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک

کارآموزان آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک در دوره عملی تمام آموخته‌های تئوری را در عمل به اجرا درآورده و کار با دستگاه‌ها و ماشین‌آلات را به صورت کامل آموزش می‌بینند.

دوره آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک خودرو برای شما مناسب است اگر:

 • به تعمیر سیستم‌ها و فناوری علاقه دارید.
 • نمرات ریاضی بالا دارید.

دوره آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک خودرو برای شما مناسب نیست اگر:

 • درک فنی بالایی ندارید.
 • به ریاضی و محاسبات علاقه ندارید.

عنوان 3

متن

 • لیست

• کارآموز آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

شما به عنوان کارآموز آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک در حین دوره آموزش حقوق نسبتاً خوبی را دریافت می‌کنید. در سال اول کارآموزی می‌توانید انتظار حقوق ناخالص تا 1050 یورو در ماه را داشته باشید اما این در صورتی ست که در یک شرکت برق و الکترونیک کارآموزی خود را انجام دهید. حقوق شما در سال دوم آموزش 1100 یورو و در سال سوم آموزش 1200 یورو ناخالص در ماه است. کارآموزان این دوره در سال چهارم آموزش تا 1265 یورو در ماه حقوق دریافت می‌کنند. بدین ترتیب دوره آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک جز پردرآمدترین آوسبیلدونگ‌ها در آلمان به شمار می‌رود.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک در حین دوره

مقایسه حقوق شغل تکنیسین مکاترونیک با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

با به پایان رساندن دوره آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک و قبولی در امتحان نهایی زندگی حرفه‌ای شما شروع شده و می‌توانید انتظار حقوق اولیه بین 2000 تا 2500 یورو در ماه داشته باشید. البته میزان حقوق دریافتی شما به عوامل مختلفی از جمله توانایی‌های فردی، مدرک تحصیلی، تجربه کاری و سمتی که دارید بستگی دارد. همچنین نوع شرکتی که در آن کار می‌کنید نیز در میزان درآمد شما تأثیر مستقیم دارد. به عنوان مثال شرکت‌هایی با بیش از 500 کارمند به طور متوسط ​​حدود 30 درصد بیشتر از شرکت‌هایی با کمتر از 100 کارمند حقوق پرداخت می‌کنند.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک

مسیر شغلی شما پس از پایان دوره آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک به شرح زیر است:

 • تکنسین مکاترونیک
 • کارشناس ارشد صنعتی – مکاترونیک
 • تحصیل در رشته مهندسی مکانیک

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک شما می توانید ...

 • طول‌ها، مساحت‌ها‌ و زوایا را بررسی کرده و با دستگاه‌های اندازه‌گیری کار کنید.
 • استفاده از سیستم‌های فناوری اطلاعات و نرم افزار.
 • حفاری، جوشکاری و اندازه‌گیری.
 • ترکیب مونتاژ محفظه و گیربکس.
 • ساخت مدارهای الکتریکی و سیال.
 • شناسایی شکاف‌های امنیتی و جلوگیری از بروز خطاهای احتمالی.
 • شناسایی و از بین بردن علل خطاها، عیوب کیفی ماشین‌ها و سیستم‌ها به طور سیستماتیک.
 • تعمیر سیستم‌های مکاترونیک بدون ایجاد اختلال در فرآیندهای عملیاتی.
 • ساخت زیرسیستم‌های مکانیکی.

پرسش و پاسخ درباره آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک

امیدواریم اطلاعات آوسبیلدونگ تکنیسین مکاترونیک، برای شما مفید و کافی واقع شده باشد. تمامی مطالب این صفحه، از منابع خارجی معتبر، ترجمه و تالیف گردیده است.
درصورتی که همچنان سوالی فکر شما را درگیر کرده آن را در قسمت پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات