آوسبیلدونگ کارمند بانک

Ausbildung zum Bankkaufmann/-frau

Classic dual vocational training

پر درآمد

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:2 تا 3 سال

نوع کار دوره:روزانه

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 2 تا 3 سال

نوع کار دوره: روزانه

• آوسبیلدونگ کارمند بانک در یک نگاه

درباره دوره آوسبیلدونگ کارمند بانک

تحلیل‌گرانی عالی با روابط عمومی بالا، بهترین توصیف برای کارمندان بانک است. اگر توانایی برقراری ارتباط با مشتری، توضیح امور بانکی مانند نحوه افتتاح حساب، سوددهی، اوراق بهادار و … را به زبانی ساده برای مشتریان و قدرت تجزیه و تحلیل مالی را دارید می‌توانید برای ثبت‌نام در دوره‌های آوسبیلدونگ کارمند بانک ثبت‌نام کنید.

 در این دوره 2 تا 3 ساله با مفاهیم مالی آشنا شده، تمامی امور بانکی را فراگرفته و می‌توانید با شروع به کار در بانک از آینده شغلی و مالی خود مطمئن شوید. افرادی که گواهی پایان دوره متوسطه را دارند می‌توانند در دوره آوسبیلدونگ کارمند بانک ثبت‌نام کنند. در صورتیکه هوش و استعداد خود را نشان داده و با یک عملکرد خوب می‌توانید دوره 3 ساله را در 2 سال به پایان رسانید.

همچنین شما می‌توانید با داشتن مدرک آوسبیلدونگ، تحصیلات خود را در دانشگاه نیز ادامه داده و در نهایت از یک کارمند ساده بانک به مدیری موفق تبدیل شوید.

قوانین جدید آوسبیلدونگ کارمند بانک در آلمان

محتواهای درسی دوره آوسبیلدونگ کارمند بانک در سال 2020 مورد بازنگری قرار گرفت. بر همین اساس موارد آموزشی به روز رسانی شده و محتواهای درسی جدید از جمله تأکید بر مهارت‌های مشاوره و روابط عمومی و بانکداری دیجیتال به آموزش‌های دوره اضافه شده است. توضیح بیشتر اینکه:

تأکید بر بهبود روابط عمومی:

طبق قوانین جدید کارآموزان یاد می‌گیرند که چگونه بهتر با مشتری ارتباط برقرار کرده و با ساده‌ترین زبان مفاهیم بانکی را توضیح دهند.

تأکید بر فعالیت‌های گروهی:

در مباحث سال‌های قبل بر فعالیت‌های فردی تأکید می‌شد اما در روند جدید تلاش بر این است که پروژه‌های گروهی بیشتر در دستور کار قرار گرفته و کارآموزان توانایی انجام کار گروهی را در خود پرورش دهند.

محتوای دیجیتالی:

فناوری راه خود را به دنیای بانکداری نیز باز کرده است. تا جایی که بیشتر مشتریان کارهای بانکی خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهند. از این رو بانکداری دیجیتال نیز به مباحث درسی اضافه شده است.

تغییر در روش امتحان نهایی:

آزمون نهایی آوسبیلدونگ کارمند بانک در دو زمان برگزار می‌شود. آزمون اول پس از گذراندن بخش اول آموزش و آزمون دوم نیز در پایان دوره برگزار خواهد شد. شما برای دریافت مدرک یک آزمون شفاهی نیز می‌دهید که مدت‌زمان آن 30 دقیقه می‌باشد.

شما به عنوان یک بانکدار چه کارهایی انجام می‌دهید؟

دادن مشاوره به مشتریان بانک:

دادن مشاوره به مشتریان در زمینه افتتاح حساب شخصی، نحوه و شرایط درخواست وام برای خرید ماشین، خانه و …، نحوه برداشت یا واریز پول و … یکی از وظایف شما به عنوان کارمند بانک می‌باشد.

اجرای درخواست مشتریان:

برخی از مشتریان در کنار استفاده از خدمات مشاوره بانکی ترجیح می‌دهند درخواست‌هایشان توسط کارمند بانک انجام شود. بدین ترتیب بانکداران حساب‌ها را افتتاح و مدیریت می‌کنند، خرید اوراق بهادار، نگه‌داری، طلا یا سایر اشیا قیمتی در صندوق بانک، خرید و مبادله ارز برای مشتریان و … از درخواست مشتریان می‌باشد که توسط کارمند بانک انجام می‌شود.

مشاوره و تفهیم مسائل مالی به مشتریان:

راهنمایی و مشاوره جهت سرمایه‌گذاری‌های کلان، مشاوره برای خرید خانه و … به مشتریان از دیگر وظایف یک کارمند بانک در آلمان می‌باشد.

انجام امور داخلی بانک:

استخدام کارمندان جدید به عنوان تأمین منابع انسانی و رسیدگی به امور حسابداری در بانک از وظایف کارمند بانک می‌باشد.

در مجموع شما به عنوان کارمند بانک مسئولیت‌های زیر را بر عهده دارید:

 • مشاوره به مشتریان در امور تجاری و سرمایه‌گذاری
 • بررسی درخواست‌های وام و ارائه بهترین راه‌حل به مشتریان
 • دریافت و اجرای دستورات پرداخت
 • بررسی و ارزیابی بدهی‌های مشتریان
 • انجام امور مربوط به بیمه عمر مشتریان
 • انجام امور ارزی (خرید و فروش ارز)

مزایای آوسبیلدونگ کارمند بانک

شما به عنوان کارمند بانک شغلی چالش‌برانگیز و در عین حال متنوع خواهید داشت. در طول روز با مشتریان مختلف شر و کار داشته و ساعات کاری منظم دارید. مهم‌تر از همه مسیر شما برای رسیدن به موقعیت‌های کاری مدیریتی کاملاً باز است.

به عنوان یک کارمند بانک در کجا استخدام می‌شوید؟

در باجه‌های بانک:

در این قسمت در ارتباط مستقیم با مشتری هستید. بدین ترتیب امور مربوط به دریافت پول نقد برای واریز به حساب، برداشتن پول از حساب یا تغییر پول به ارز دیگر را انجام خواهید داد.

مشاوره به مشتریان:

در این قسمت در اتاق‌های مشاوره بانک حضور داشته و در مورد سرمایه‌گذاری مناسب، دریافت وام و … مشتریان را راهنمایی می‌کنید.

بخش اداری بانک:

برنامه‌ریزی، محاسبات، حسابداری و … را در این قسمت به عهده خواهید داشت.

به عنوان یک کارمند بانک ساعات کار شما به چه صورت خواهد بود؟

ساعات کاری شما به نوع بانک و سمتی که در آن مشغول به کار هستید بستگی دارد. به‌طورمعمول کارمندان بانک از 37 تا 40 ساعت در هفته کار می‌کنند. ساعات کار کارمندان باجه مطابق با ساعت کار بانک است اما کار مشاوران بعد از تعطیل شدن بانک تازه شروع می‌شود.

لباس رسمی کارمندان بانک در آلمان به چه صورت است؟

کارمندان زن و مرد بانک بایستی با لباس رسمی مانند کت‌وشلوار یا کت‌ودامن در محل کار خود حاضر شوند. کارمندان می‌توانند از اکسسوری‌هایی مانند کراوات، سنجاق سینه و … استفاده کنند. همچنین لازم است که در صورت داشتن خال‌کوبی یا پیرسینگ آن را دید مخفی نگاه دارند.

یک کارمند بانک موفق باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

یک کارمند بانک بایستی تحلیل‌گری قوی بوده بر کار خود متمرکز باشد، بتواند به راحتی با مشتریان ارتباط برقرار کرده و دارای قدرت بیان مناسب باشد. همچنین داشتن استعداد ریاضی و انجام محاسبه از دیگر خصوصیات یک کارمند بانک به شمار می‌رود.

دوره آوسبیلدونگ کارمند بانک چه مواردی را شامل می‌شود؟

آوسبیلدونگ کارمند بانک یک دوره 3 ساله است که در صورت عملکرد خوب می‌توان آن را در 2 سال نیز به اتمام رساند. در طول دوره شما آموزش تئوری داشته و همزمان به عنوان کارآموز نیز مشغول به کار خواهید بود.

در پایان سال اول آموزش از شما یک امتحان نهایی گرفته می‌شود که 20 درصد از نمره خود را در آن می‌گیرید. امتحان دوم در پایان دوره برگزار شده و 80 درصد از نمره نهایی را شامل می‌شود. دروسی مانند مدیریت حساب‌ها و مفاهیم مالی در دوره اول و مباحث مهم‌تر شامل مطالعات اقتصادی، تجاری و بازرگانی در دوره دوم آموزش داده می‌شوند.

دوره تئوری آوسبیلدونگ کارمند بانک

تمامی امور مالی شامل نحوه تعیین هزینه‌ها و درآمدها، نحوه مدیریت حساب‌ها، سرمایه‌گذاری‌های مالی و دارایی ارائه شده و برنامه‌های فناوری اطلاعات را در دوره مدرسه یا تئوری خواهید آموخت. علاوه بر این امور مالیاتی، حسابداری، بیمه، مطالعات اجتماعی، نحوه ارتباط با مشتری، سیاست، قوانین مالی آلمان و ورزش نیز بخشی از آموزش‌های شما در این دوره هستند. البته آموزش این مباحث با توجه به هر آموزشگاه ممکن است کمی متفاوت باشد.

دوره عملی آوسبیلدونگ کارمند بانک

ارتباط با مشتری:

متنچه در باجه و چه در اتاق مشاوره فعالیت داشته باشید دوره‌های عملی به شما می‌آموزد که به عنوان کارمند بانک چگونه با مشتریان ارتباط برقرار کرده و به آنها مشاوره‌های لازم و حرفه‌ای ارائه دهید.

EDP:

برای انجام نقل و انتقالات و معاملات باید با EDP آشنا باشید. در این دوره نحوه انجام نقل و انتقالات و باز شدن حساب‌های مشتری را به صورت گام به گام می‌آموزید.

مباحث مربوط به امور وام:

در این مرحله به عنوان کار آموز آموزش می‌بینید که بانک کدام وام‌ها را ارائه می‌دهد، اعتبار مشتریان چگونه بررسی شده و تحت چه شرایطی وام اعطا می‌شود؟

دوره آوسبیلدونگ کارمند بانک برای شما مناسب است اگر ...

 • به مسائل مالی و مشاوره در این خصوص علاقه دارید.
 • به ریاضیات و سروکله زدن با اعداد علاقه دارید.
 • محیط کار مناسب، ساعت کار منظم و داشتن درآمد عالی برایتان مهم است.

دوره آوسبیلدونگ کارمند بانک را فراموش کنید اگر ...

 • استعدادی در شمارش پول و محاسبه ندارید.
 • در انجام عملیات ریاضی ضعیف هستید.
 • نمی‌توانید با اطرافیان ارتباط موفق و دوستانه برقرار کنید.

به عنوان یک کارمند بانک چقدر می‌توان درآمد داشت؟

بانکداری و کارمند بانک جز مشاغل پردرآمد در آلمان محسوب می‌شود. یک کارمند ساده بانک می‌تواند حقوق ماهیانه بین 2200 تا 2500 یورو داشته باشد. میزان دریافتی کارمندان بانک با داشتن سابقه کار و گذراندن دوره‌های آموزشی بیشتر به بیش از 3000 یورو نیز خواهد رسید.

علاوه بر حقوق ماهیانه کارمندان بانک از مزایایی مانند پاداش تعطیلات و کریسمس نیز برخوردار می‌شوند.

کارمندان بانک از چه مزایایی برخوردار هستند؟

کارمندان بانک از طرح خدمات ویژه تأمین اجتماعی برخوردار می‌شوند. اکثر بانک‌ها مبلغی از بیمه کارآموزان خود را پرداخت کرده و همچنین کارمندان پس از بازنشستگی از خدمات عالی را دریافت می‌کنند.

یک کارمند بانک می‌تواند پیشرفت قابت توجهی در سمت و میزان دریافتی حقوق ماهیانه خود داشته باشد.

به عنوان مثال با گذراندن دوره آموزشی تکمیلی به کارمند متخصص امور بانکی تبدیل شده و در ماه به طور متوسط حدود 2800 یورو دریافتی خواهید داشت. این مبلغ با داشتن تجربه، سابقه کار و دانش بیشتر تا بیش از 3000 یورو نیز قابل افزایش است.

آینده کاری یک کارمند بانک

کارمند بانک آیند‌ه شغلی مطمئن و تضمین شده دارد. اکثر بانک‌ها فارغ‌التحصیلان آوسبیلدونگ کارمند بانک را استخدام کرده و فرصت پیشرفت شغلی را در اختیار کارمندان خود قرار می‌دهند. همچنین همان‌طور که اشاره شد شما می‌توانید پیشرفت شغلی را به مدیریت بانک نیز ادامه دهید.

• کارآموز آوسبیلدونگ کارمند بانک در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

حقوق افراد در دوره آوسبیلدونگ کارمند بانک به نوع بانک، تصمیم کارفرما و ایالتی که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. اما در حالت کلی کارآموزان این دوره مبلغ حدود 1000یورو را به عنوان حقوق ماهیانه دریافت می‌کنند. در سال دوم و سوم این حقوق به 1100 تا 1160 یورو افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل کارمند بانک جز مشاغل پر درآمد در آلمان به شمار می‌رود.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ کارمند بانک در حین دوره

مقایسه حقوق شغل کارمند بانک با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ کارمند بانک چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

شما پس از دوره کارآموزی و با دریافت مدرک بانک می‌توانید به عنوان کارمند در بانک‌های دولتی و خصوصی مشغول به کار شوید. حقوق ماهیانه هر کارمند بانک در آلمان 2200 تا 2500 یورو بسته به نوع بانک و ایالتی که در آن زندگی می‌کنید متغیر می‌باشد. این حقوق با پیشرفت در کار تا 3200 یورو نیز افزایش پیدا می‌کند. پاداش‌ها و … نیز جز پرداختی‌ها به شمار می‌روند.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ کارمند بانک

آینده روشنی در مقابل کارمندان بانک در آلمان قرار دارد. شما به عنوان فارق‌التحصیل دوره آوسبیلدونگ می‌توانید پس از گذراندن یک دوره کاری به عنوان کارمند معمولی بانک، دوره‌های آموزش پیشرفته را گذرانده و به موقعیت شغلی بهتر و حقوق بالاتر دست پیدا کنید. کارمند تخصصی، اقتصاددان، دیپلم بانکداری و دوره مدیریت بازرگانی در شاخه مالی مسیرهای شغلی شما به عنوان یک کارمند بانک می‌باشد که می‌تواند به مدیری موفق با درآمد بالا تبدیلتان کند.

پس از گذراندن دوره آوسبیلدونگ می‌توانید کار خود را در یکی از بانک‌های آلمان شروع کنید. کارمندان بانک علاوه بر حقوق قابل توجه از مزایای بسیاری نیز برخوردار می‌شوند. همچنین شما می‌توانید از فرصت‌های آموزشی پیش رو استفاده کرده و تا سمت مدیریت بانک پیشرفت کنید. گذراندن دوره‌های دستیار مالی، یادگیری یک زبان خارجی برای کار در بانک‌های بین‌المللی و توانایی نوشتن قراردادهای مالی و گذراندن دوره‌های بانکداری اختصاصی از مواردی هستند که پس از دریافت مدرک آوسبیلدونگ کارمند بانک می‌تواند شما را به کسب درآمد بالاتر برساند.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ کارمند بانک شما می توانید ...

 • تشخیص نسبت‌ها و روابط اقتصادی
 • پردازش سفارشات و مشاوره به مشتریان در  مورد تمامی زمینه‌های مالی
 •  مهرت تصمیم‌گیری و حل مسایل مالی و مشاروه به مشتریان
 • تجزیه و تحلیل سود و زیان‌دهی در بازار
 • به عنوان کارشناس در  زمینه سرمایه گذاری مشاوره دهید
 • ارزیابی معاملات تجاری و سود و زیان آن‌ها

پرسش و پاسخ درباره آوسبیلدونگ کارمند بانک

امیدواریم اطلاعات آوسبیلدونگ کارمند بانک، برای شما مفید و کافی واقع شده باشد. تمامی مطالب این صفحه، از منابع خارجی معتبر، ترجمه و تالیف گردیده است.
درصورتی که همچنان سوالی فکر شما را درگیر کرده آن را در قسمت پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
2 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
فردوس. ک

سلام. لطفا: آیا شرایط سنی در دوره اوسبیلونگ بانکی مهم است و حداکثر تا چه سنی رو پذیرش میکنند؟
سوال دوم این که کسی که حدود ۲۵ سال در بانک ایران کار کرده میتواند در بانکهای آلمان پس از گذراندن اوسبیلونگ پذیرش شود؟ ممنونم از پاسخ گویی شما.