آوسبیلدونگ پرستاری و سلامت

Duales Studium Gesundheits- und Krankenpflege

dual study

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:4 سال

نوع کار دوره:شیفتی

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 4 سال

نوع کار دوره: شیفتی

• آوسبیلدونگ پرستاری و سلامت در یک نگاه

در صورتی که بهداشت و پرستاری را به عنوان رشته تحصیلی و زمینه کاری خود انتخاب کرده‌اید، بهتر است به شیفت‌های شبانه عادت کند! چرا که وقتی بیشتر افراد هنوز خواب هستند شما در بیمارستان در حال مراقبت و پرستاری از بیماران هستید. البته بدن شما به شیفت‌های شب عادت کرده و مهمتر از همه هدفی ارزشمند از حضور در بیمارستان دارید! با گذراندن دوره آوسبیلدونگ سلامت و پرستاری شما به صورت همزمان دو مدرک پرستاری و علوم بهداشتی را خواهید داشت. ما در ادامه درباره جزییات آوسبیلدونگ بهداشت و پرستاری صحبت کنیم.

درباره آوسبیلدونگ بهداشت و پرستاری

دوره آوسبیلدونگ بهداشت و پرستاری در مجموع دوره 4 ساله است یعنی کارآموزان بایستی 8 ترم آموزش را پشت سر گذارند. در نهایت نیز مدرک معادل لیسانس به کارآموزان اعطا می‌شود. در واقع پس از پایان سال سوم می‌توانید مدرک را دریافت و در سال آخر شما به عنوان یک پرستار مستقل مشغول به کار خواهید شد. مدرک Abitur یا همان دیپلم دوره متوسطه، آمادگی روحی، آمادگی جسمی و قدرت ذهنی بالا از نیازهای اولیه برای تبدیل شدن به یک پرستار حرفه‌ای هستند.

اندازه گیری فشار خون و نبض بیماران در شیفت‌های اول صبح، رسیدگی به وضعیت عمومی بیماران، نحوه برخورد صحیح با بیماران، کنترل بهبودی بیماران، معاینات کلی، کنترل میزان رضایت بیماران و غیره از آموزش‌های اولیه دوره‌های سلامت و پرستاری هستند. در آموزش دوگانه پرستاری شما در کنار یک پرستار خبره قرار گرفته و گام به گام با تمامی وظایف و مسئولیت‎های خود آشنا می‌شوید.در این دوره متوجه خواهید شد که  کنترل بیماران تنها چک اعداد و ارقام نیست بلکه لازم است که خصوصیات و وضعیت روانی بیمار را نیز در نظر داشته باشید. اینکه آیا بیمار به اندازه کافی استراحت کرده و یا وضعیت عمومی وی با دمایی که دماسنج نشان می‌دهد مطابقت دارد؟ اگر بیمار قصد مرخص شدن دارد، شرایط عمومی مناسب است یا خیر؟ در نهایت نیز به روز رسانی پرونده بیمار به عهده شما خواهد بود.

همچنین چک کردن غذای روزانه بیمار و حضور در بستر بیمار در مواقع اضطراری را نیز باید از وظایف خود بدانید.

آموزش‌های عملی دوره آوسبیلدونگ بهداشت و پرستاری

در طول آموزش عملی، دانش تخصصی بسیاری در مورد تمام جنبه‌های پرستاری به دست خواهید آورد. در این قسمت از آموزش در مورد آناتومی بدن انسان، فیزیولوژی و آسیب شناسی، نحوه عملکرد سیستم ایمنی، گروه‌های خونی و در نهایت ساختار و عملکرد بدن انسان را خواهید آموخت. همچنین آموزش موضوعاتی مانند روانشناسی و آموزش شما را برای ارائه خدمات بهتر به بیماران در هر سنی آماده می کند (این مبحث از موارد آموزشی مهم به شمار می‌رود). مدرس کلاس‌ها در این دوره پزشکان و پرستاران با تجربه و حرفه‌ای هستند که شما نیز در صورت گذراندن دوره‌های آموزش تکمیلی ممکن است در آینده جزئی از آن‌ها شوید.

مدرک لیسانسی که بعد از دوره آوسبیلدونگ دریافت می‌کنید دانش پرستاری، اطلاعات تئوری و عملی پرستاری، پروژه‌های تحقیقاتی پرستاری و مدیریت پروژه را در اختیار شما قرار می‎‌دهد. شما یاد می‌گیرید با انجام تحقیق اطلاعات پزشکی خود را به روز کنید. فراموش نکنید که تحقیقات علمی و شناسایی روش‌های مراقبتی جدید از وظایف شما  خواهد بود.

مدرک آوسبیلدونگ بهداشت و پرستاری برای شما مناسب است اگر ...

 • سلامت مردم برای شما مهم است.
 • شما آماده هستید که مسئولیت‌های زیادی را به عهده بگیرید.
 • شما از نظر جسمی و روحی انعطاف پذیر هستید.

مدرک آوسبیلدونگ بهداشت و پرستاری را فراموش کنید اگر ...

 • نمی‌توانید عکس‌العمل سریع و به موقع داشته باشید.
 • نمی‌توانید در شیفت‌های شب کار کنید.
 • با دیدن خون حالتان بد می‌شود.

کارآموزان آوسبیلدونگ بهداشت و پرستاری شهریه پرداخت می‌کنند؟

دوره آوسبیلدونگ بهداشت و پرستاری به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که کارآموزان هم حقوق دریافت کرده و هم بایستی مبلغی را به عنوان شهریه پرداخت کنند. در واقع این دوره از آوسبیلدونگ رایگان نیست. کارآموزان در طول 4 سال تحصیل ماهیانه مبلغ 248 یورو را پرداخت می‌کنند. علاوه بر این ثبت نام اولیه در این رشته 200 یورو هزینه دارد. همان‌طور که می‌دانید در پایان دوره از شما امتحان گرفته می‌شود. امتحان نهایی نیز 375 یورو هزینه دارد.

نکته مثبت اینجاست که در مقابل پرداخت شهریه بسیار کم شما حقوق ماهیانه دریافت می‌کنید. هر چند که حقوق دریافتی به نوع کلینیک یا بیمارستان و ایالتی که در آن دوره آوسبیلدونگ را می‌گذرانید بستگی دارد. اما در مجموع  شما به عنوان کارآموز در سال اول آموزش ماهیانه 980 یورو و در سال دوم آموزش 1040 یورو ناخالص درآمد خواهید داشت. حقوق دریافتی شما در سال سوم آموزش به 1140 یورو ناخالص افزایش پیدا می‌کند. درآمد ناخالص به این معناست که هزینه مالیات از آن کم خواهد شد.

پس از سال سوم آموزش شما کامل شده و به عنوان یک پرستار متخصص شناخته می‌شوید اما برای گرفتن مدرک لیسانس علوم پرستاری لازم است که دو ترم دیگر را پشت سر گذارید. در این دوره لازم است که 20 روز در طول ترم در دانشگاه حضور داشته و باقی وقت را به عنوان متخصص مشغول به کار باشید. در سال آخر آموزش با توجه به بیمارستانی که در آن کار می‌کنید می‌توانید تا 2070 یورو نیز حقوق داشته باشید. دانشجویان در دو ترم آخر نیز بایستی شهریه پرداخت کنند.

پیشرفت حقوق پرستاران بعد از دوره آوسبیلدونگ بهداشت و پرستاری

طبیعتاً بعد فارغ‌التحصیلی پایه حقوق پرستاران حرفه‌ای افزایش پیدا می‌کند. در واقع شما به عنوان یک “پرستار واجد شرایط بالاتر” در نظر گرفته می‌شوید و این بدان معناست که حقوقی عالی و معادل با مصوبه دریافت خواهید کرد. پرداخت حقوق پرستاران در مجموع به 15 گروه تقسیم‌بندی می‌شود. از این رو سطوح حقوق و دستمزد نیز به سابقه کاری شما و اینکه جز کدام گروه قرار می‌گیرید بستگی دارد. در صورت داشتن مدرک دانشگاه علمی کاربردی یا لیسانس در گروه های 9 تا 12 قرار و می توانید حقوق اولیه حدود 2800 یورو ناخالص در ماه داشته باشید. البته طبقه بندی حقوقی بیشتر به این بستگی دارد که چند ساعت در هفته کار می‌کنید و چقدر مسئولیت به شما داده شده است. شما برای کار در نوبت شیفت شب یا کار در روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی اضافه حقوق دریافت خواهید کرد.

به عنوان متخصص پرستاری چگونه می‌توان حقوق بالاتر دریافت کرد؟

با گذراندن دوره‌های آموزشی تکمیلی می‌توانید به عنوان یک پرستار مسئولیت و مدیریت یک بخش، بیمارستان یا کلینیک را بر عهده داشته باشید. بدین ترتیب در دسته گروه 12 قرار گرفته و می‌توانید پایه حقوق 3400 یورو (ناخالص) را در ماه دریافت کنید. البته این تعرفه‌ها مربوط به کار در بیمارستان‌های خصوصی است. حقوق پرستاران در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خصوصی مذاکره‌ای مشخص شده و ممکن است بیشتر یا کمتر از تعرفه مشخص شود.

• کارآموز آوسبیلدونگ پرستاری و سلامت در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

شما به عنوان کارآموز آوسبیلدونگ پرستاری و مراقبت در سال اول آموزش ماهیانه 980 یورو و در سال دوم آموزش 1040 یورو ناخالص درآمد خواهید داشت. در دوسال آخر حقوق دریافتی افزایش پیدا می‌کند. این حقوق در سال سوم و آخر دوره آموزشی خود به عنوان پرستار، ماهانه 1140 یورو ناخالص می‌باشد.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ آوسبیلدونگ پرستاری و سلامت در حین دوره

مقایسه حقوق شغل آوسبیلدونگ پرستاری و سلامت با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ پرستاری و سلامت چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

پس از دریافت مدرک آوسبیلدونگ شما به عنوان یک پرستار وارد بازار کار آلمان می‌شوید. پس از آن حقوق دریافتی شما به تخصص و بیمارستان یا کلینیکی که در آن کار می‌کنید بستگی دارد. حقوق اولیه پرستاران حدود 2800 یورو ناخالص در ماه می‌باشد.  البته حقوق دریافتی با توجه یه شیفت‌های کاری و پاداش‌ها ممکن است بیشتر نیز باشد. پرستارانی که مسئولیت یک بخش را بر عهده دارند حقوق اولیه 3400 یورو  ناخالص را در ماه دریافت می‌کنند.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ پرستاری و سلامت

بعد از اتمام دوره آوسبیلدونگ پرستاری و مراقبت شما به عنوان یک “پرستار با مهارت بالا” در نظر گرفته شده و بنابراین می توانید مسئولیت های زیادی را بر عهده بگیرید. با این وجود، شما فرصت های زیادی برای دریافت تخصص بیشتر از جمله گذراندن دوره‌های تکمیلی و یا دریافت مدرک کارشناسی ارشد پس از فارغ التحصیلی پیش رو دارید. مدیریت مراقبت‌های بهداشتی، مدیریت پرستاری، یا علوم بهداشتی (کارشناسی ارشد)، آموزش پیشرفته در راستای دریافت تخصص پرستاری اطفال وم مدیریت بخش پرستاری از مسیرهای شغلی پیش روی شما هستند.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ پرستاری و سلامت شما می توانید ...

 • کمک به معاینات و آماده سازی و پیگیری اقدامات پزشکی مانند معاینه یا عمل
 • ثبت و پیگیری مدارک پشکی بیمار
 • انجام تزریق، درمان زخم ها، خون گیری
 • ارزیابی وضعیت بیمار
 • انجام امور مربوط به اقدامات حیاتی در مواقع اضطراری

پرسش و پاسخ درباره آوسبیلدونگ پرستاری و سلامت

امیدواریم اطلاعات آوسبیلدونگ آوسبیلدونگ پرستاری و سلامت، برای شما مفید و کافی واقع شده باشد. تمامی مطالب این صفحه، از منابع خارجی معتبر، ترجمه و تالیف گردیده است.
درصورتی که همچنان سوالی فکر شما را درگیر کرده آن را در قسمت پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات