تجارت در خرده فروشی / کارمند فروش

Ausbildung zur Kaufmann/-frau im Einzelhandel

Classic dual vocational training

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:3 ساله

نوع کار دوره:روزانه, روزهای آخر هفته

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 3 ساله

نوع کار دوره: روزانه, روزهای آخر هفته

• تجارت در خرده فروشی / کارمند فروش در یک نگاه

آیا می‌دانستید که کارمند فروش سال‌هاست در صدر محبوب‌ترین دوره‎‌های آسبیلدونگ قرار دارد؟ چرا که تمامی فروشگاه‌های بزرگ و کوچک به فروشنده نیاز دارند. به عنوان یک کارمند خرده فروشی، شما بایستی دارای روحیه تأمل اجتماعی بوده و همچنین بتوانید نیاز و سلیقه مشتری را تشخصی دهید.

یک کارمند خرده فروشی بعد از دوره آوسبیلدونگ توانایی انجام چه کارهایی را دارد؟

شما به عنوان یک کارمند فروش به مشتریان مشاوره داده تا بتوانند راحت‌تر برای خرید تصمیم‌گیری کنند. کنترل تکمیل بودن اجناس در راستای پر بودن قفسه‌ها و همچنین چینش قفسه‌ها به عهده شما است. همچنین بایستی بتوانید در صورت زیاد شدن تعداد مشتریان اوضاع را مدیریت کنید، بدین صورت که تحویل کالا، تسویه و بسته‌بندی را در کمترین زمان ممکن انجام دهید؛ اما کارهای روزمره شما تنها به فروشندگی محدود نمی‌شود بلکه انجام کارهای دفتری شامل رسیدگی به حساب‌ها، سفارش کالاها و تاریخ تحویل کالاها نیز از مسئولیت‌های شماست. در کارهای دفتری بررسی می‌کنید که آیا اجناس به طور کامل تحویل شده و کالاها با کیفیت هستند یا خیر؟ پس از آن می‌توانید کالاها را در انبار ذخیره و یا در قفسه‌های فروش بچینید. اینکه شما به عنوان یک فروشنده در کجا استخدام می‌شوید به انتخاب خودتان بستگی دارد چرا که تمامی فروشگاه‌های بزرگ و کوچک به فروشنده نیاز دارند و اینکه شما کارمند یک نانوایی کوچک باشید یا در فروشگاه موفق ALDI SÜD یا یکی از برندهای معتبر جهانی کار کنید به توانایی‌های شما بستگی دارد.

درباره دوره آوسبیلدونگ تجارت در خرده فروشی / کارمند فروش

تأمین اجناس فروشگاه‌ها طیف گسترده‌ای را در برمی‌گیرد. شما به عنوان یک کارآموز گام به گام این مراحل را آموزش می‌بینید. در سال اول آموزش، کارمندان آموزش دیده به شما یاد می‌دهند که در مجموع چه وظایفی را در یک فروشگاه بر عهده خواهید داشت. همچنین نحوه انبار بندی کالاها و نحوه صحیح نگه‌داری از کالا را یاد می‌گیرید.

آشنایی با سیستم صندوق هر فروشگاه بخشی‌ از آموزش‌های مهم شما به عنوان کارمند فروش است. شما یاد می‌گیرید که چگونه به درخواست مشتریان رسیدگی کنید تا هر یک از مشتریان بدون منتظر ماندن در صف‌های شلوغ بتوانند خرید خود را انجام دهند. اسکن کردن سریع بارکدها، دریافت پول یا کارت و بسته‌بندی کالا و تحویل آن به مشتری بخش مهمی از فرایند صندوق‌داری است. در این دوره آموزش شما یاد می‌گیرید که با تغییر شیفت و یا بسته شدن مغازه حساب‌ها را بسته و به مدیر فروشگاه یا شیفت بعدی تحویل دهید.

دوره کارآموزی آوسبیلدونگ تجارت در خرده فروشی یا کارمند فروش

 دوره آوسبیلدونگ تجارت در خرده فروشی سه سال طول می‌کشد؛ مانند هر دوره آموزشی دیگر یک دوره تئوری و یک دوره عملی را می‌گذرانید… موضوعاتی مانند آموزش زبان آلمانی، محاسبات ریاضی و حسابداری از برنامه‌های آموزشی شما هستند. به عنوان مثال، در فروشگاه ALDI SÜD سمینارهای داخلی برگزار می‌شود که کارآموزان را برای امتحانات نهایی به خوبی آماده می‌کند.

برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ تجارت در خرده فروشی یا کارمند فروش چه شرایطی باید داشته باشیم؟

با داشتن مدرک پایان دوره متوسطه می‌توانید برای شرکت در آوسبیلدونگ تجارت در خورده فروشی یا کارمند فروش شرکت کنید. نحوه صحیح برخورد با مشتریان از مهمترین مواردی ست که یک کارمند فروش بایستی آموزش ببیند. علاوه بر این فروشگاه‌های بزرگی مانند ALDI SÜD به این موضوع اهمیت زیادی داده و در صورتیکه توانایی و استعداد فروش را در کارآموزان خود ببینند دوره مدیریت را پس از پایان سال سوم آموزش برای شما برنامه ریزی می‌کنند. بدین ترتیب می‌توانید موقعیت شغلی بهتر با حقوق بالاتر داشته باشید.

شما برای تبدیل شدن به یک فروشنده ماهر مناسب هستید اگر ...

 • شما در برخورد با مردم بسیار خوب عمل کرده و توانایی مشاوره در راستای انتخاب کالای مورد نظر را دارید.
 • مشکلات شخصی تأثیری در نحوه برخورد شما با مشتریان ندارد.
 • شما به صورت غریزی دارای استعداد فروش هستید.

شما برای تبدیل شدن به یک فروشنده ماهر مناسب نیستید اگر ...

 • شما نمی‌توانید تمام مدت روز را بایستید.
 • شما قادر به انجام کار در تعطیلات آخر هفته نیستید.
 • توانایی مدیریت، بحث و تبادل نظر با مشتری را ندارید.

• کارآموز تجارت در خرده فروشی / کارمند فروش در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

به دلیل تنوع زمینه کاری، حقوق کارآموزان آوسبیلدونگ تجارت در خرده فروشی نیز بسته به نوع فروشگاه متفاوت است. متوسط حقوق شما در سال اول آموزش بین 550 تا 730 یورو در ماه و در سال دوم بین 649 تا 820 یورو در ماه می‌باشد؛ اما در سال سوم آموزش به عنوان کارمند خرده فروشی، می‌توانید انتظار دستمزد ناخالص از 743 تا 950 یورو را داشته باشید. نکته مهم دیگر اینکه شرکت‌هایی مانند ALDI SÜD حقوق بیش از مبالغ ذکر شده را به کارآموزان خود می‌پردازند. در این شرکت‌ها شما 950 یورو ناخالص در سال اول آموزش، 1050 یورو در سال دوم و 1200 یورو در سال سوم دریافت خواهید کرد. علاوه بر آن پاداش تعطیلات و کریسمس را نیز می‌توانید به حقوق دریافتی خود اضافه کنید.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ تجارت در خرده فروشی / کارمند فروش در حین دوره

مقایسه حقوق شغل تجارت در خرده فروشی / کارمند فروش با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل تجارت در خرده فروشی / کارمند فروش چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

پس از اتمام دوره آوسبیلدونگ تجارت در خرده فروشی شما به عنوان یک فروشنده بین 1500 تا 2200 یورو به طور ناخالص درآمد خواهید داشت. حتی می‌توانید با پیشرفت شغلی خود موقعیت شغلی بهتر و حقوق بالاتر داشته باشید. شما به عنوان یک فروشنده خرده فروشی آموزش دیده سه فرصت شغلی پیش رو دارید. این موقعیت‌ها فروشندگی، فروشنده ارشد و دستیار مدیر فروش را شامل می‌شوند. در صورتیکه بتوانید توانایی خود را به عنوان یک فروشنده نشان دهید این فرصت را دارید که در برنامه کارآموزی مدیریت شعبه ALDI SÜD پذیرفته شده و حتی در آینده به عنوان مدیر شعبه انتخاب شوید.

• مسیر شغلی کارآموز دوره تجارت در خرده فروشی / کارمند فروش

مسیر پیشرفت شغلی شما به عنوان یک فروشنده به صورت زیر می‌باشد (فروشندگان مسیر شغلی بسیار عالی را مقابل خود دارند):

 • معاون شعبه:

شما به عنوان قائم مقام مدیر شعبه، دست راست مدیر شعبه و مسئول مونتاژ، نگهداری و ارائه کالا هستید.

 • فروشنده یا نماینده فروش:

در این موقعیت شغلی شما مسئول اجرای درست قوانین فروش و پشتیبانی از مدیر بخش یا شعبه هستید.

 • کارآموز مدیریت شعبه:

در فروشگاه ALDI SÜD یک برنامه کارآموزی مدیریت شعبه برای کارمندان متعهد خاص وجود دارد. شما به عنوان یک کارآموز مدیر شعبه، ظرف مدت 5 سال برای مدیر شعبه آموزش دیده و در زمان غیبت یا مرخصی مدیر نماینده او خواهید بود.

 • مدیر شعبه:

آموزش بیشتر برای تبدیل شدن به یک فروشنده متخصص، اقتصاددان تجاری IHK و مدرک لیسانس دوگانه با گرایش تجارت از دیگر مسیرهای پیشرفت شغلی شما هستند.

• بعد از پایان دوره تجارت در خرده فروشی / کارمند فروش شما می توانید ...

 • خواسته‌ها، سلیقه و نیازهای مشتری را تشخیص دهید.
 • انجام سریع فرآیند تسویه حساب شامل اسکن کالاها، باز کردن قفل سرقت، بسته‌بندی کالا و دریافت پول.
 • به شکایات مشتریان رسیدگی کنید.
 • سفارش، تحویل و بسته‌بندی صحیح کالاها برای فروشگاه و در نهایت مطمئن شوید که قفسه‌ها و ویترین‌ها همیشه با جدیدترین محصولات پر می‌شوند.
 • بررسی صورت حساب‌ها.

پرسش و پاسخ درباره تجارت در خرده فروشی / کارمند فروش

امیدواریم اطلاعات آوسبیلدونگ تجارت در خرده فروشی / کارمند فروش، برای شما مفید و کافی واقع شده باشد. تمامی مطالب این صفحه، از منابع خارجی معتبر، ترجمه و تالیف گردیده است.
درصورتی که همچنان سوالی فکر شما را درگیر کرده آن را در قسمت پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات