آوسبیلدونگ انبارداری یا انبارگردانی

Ausbildung als Fachkraft für Lagerlogistik

Classic dual vocational training

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:3 سال

نوع کار دوره:روزانه

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 3 سال

نوع کار دوره: روزانه

• آوسبیلدونگ انبارداری یا انبارگردانی در یک نگاه

این روزها تکنولوژی به دنیای خرید هم نفوذ کرده و بیشتر ما کالاهای مورد نیاز خود را از خرید سرویس مبلمان گرفته تا لباس و … به صورت آنلاین انجام می‌دهیم؛ اما از لحظه‌ای که کلید خرید را می‌زنیم تا زمانی که محصول به دست ما می‌رسد چه اتفاقاتی می‌افتد؟ پاسخ این سؤال‌ها را انبارداران و مسئولان پخش به خوبی می‌دانند.

درباره آوسبیلدونگ انبارداری یل انبارگردانی

آوسبیلدونگ انبارداری دوره 3 ساله است که به صورت مدرسه‌ای (تئوری) و عملی آموزش داده می‌شود. کارآموزان این دوره آینده شغلی مطمئنی داشته و می‌توانند گزینه‌های بسیار زیادی را برای کار انتخاب کنند.

در واقع کارآموزان آوسبیلدونگ انبارداری در طول دوره آموزش یاد می‌گیرند که چگونه بر کالاهای ورودی و خروجی از انبار نظارت کنند، موجودی انبار را کنترل و کالاها دقیقاً مطابق با سفارش‌ها به مسئول ارسال تحویل دهند.

به عنوان یک متخصص و یا انبارگردان چه کارهایی انجام می‌دهید؟

نظارت و بررسی کالاهای ورودی:

به عنوان یک انباردار تحویل کالاهای جدید، شماره‌گذاری کالاها، چک کردن نوع و تعداد کالا با فاکتور و کالاهای تخیله شده از کامیون بار و ثبت آن‌ها در سیستم به عهده شما می‌باشد.

کنترل موجودی انبار:

تمامی کالاها بایستی به صورت مرتب در انبار شماره‌گذاری و کنترل شوند. کنترل مواردی مانند دسته‌بندی دقیق کالاها، موجودی کالاها و کنترل تاریخ انقضا (به ویژه در مورد غذاها، میوه‌جات، سبزی، گوشت و …) به عهده انباردار می‌باشد.

نظارت بر کالاهای خروجی:

کنار گذاشتن کالای سفارش داده شده، بسته‌بندی، بارگیری و در نهایت ارسال کالا به عهده انباردار است.

تعیین نحوه ارسال سفارش:

کاربران از مسیرهای بسیار دور نیز سفارش‌های خود را به صورت آنلاین به ثبت می‌رسانند. یک انباردار بایستی با توجه به مبدأ سفارش، زمان ارسال و مدت زمان تحویل، نحوه ارسال کالا (ارسال از طریق زمینی، دریایی و یا هوایی) را مشخص کند.

بررسی کالاهای موجود و سفارش مجدد:

کالاهای ورودی و خروجی به انبار در سیستم ثبت می‌شوند. از این رو می‌توان آمار تعداد کالاها را بررسی کرده و در صورت اتمام موجودی مجدداً کالای مورد نیاز را سفارش دهید. بدین ترتیب مشکلی برای تأمین کالاهای درخواستی از طرف مشتری نخواهید داشت.

مزیت‌های انبارداری و یا کارشناس حمل و نقل

با توجه به اینکه وب سایت‌های فروش اینترنتی در دنیای امروز طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند شغل شما نیز روز به روز گسترده‌تر شده و فضای کاری برای کارمندان و متخصصان انبارداری و کارشناسان خرید بازتر می‌شود.

شما به عنوان مسئول انبار یک شغل متنوع داشته و می‌توانید ساعات کاری شلوغ و جذابی داشته باشید. در این شغل هم با سیستم سر و کار دارید و هم در انبار حضور پیدا خواهید کرد. کنترل موجودی کالاها در انبار، تماس با تأمین‌کننده‌ها و … از کارهای روزانه شما می‌باشد.

به عنوان یک متخصص و کارشناس انبار داری کجا می‌توان کار کرد؟

یک متخصص و یا کارشناس انبارداری می‌تواند انتخاب‌های زیادی را برای مسیر شغلی خود داشته باشد. وب سایت‌های فروش آنلاین، فروشگاه‌های مواد غذایی، کارخانجات مواد شیمیایی و حتی شرکت‌های مربوط به صنایع هوایی همه و همه به یک انباردار و یا انبار گردان نیاز دارند.

علاوه بر شرکت‌های بزرگ، یک انباردار در شرکت‌های کوچک نیز شغلی مهم و کارآمد محسوب می‌شود.

موقعیت‌های شغلی شما در یک نگاه

 • کار در انبارهای شرکت‌های بزرگ
 • کار در انبارهای شرکت‌های کوچک
 • کار در ادارات
 • کار در کارخانه‌ها

ساعات کار یک انباردار یا انبار گردان به چه صورت است؟

ساعت کار یک انباردار با توجه به قوانین هر شرکت متفاوت می‌باشد؛ اما در حالت کلی یک انباردار 5 روز در هفته را به صورت شیفتی کار می‌کند. در شرکت‌های بزرگ انبارداران در شیفت‌های صبح، عصر و شب مشغول به کار هستند. شیفت‌های آخر هفته نیز بین انبارداران تقسیم می‌شود.

لباس رسمی انبارداران یا انبارگردانان به چه صورت است؟

هر شرکت با توجه حجم و نیاز کاری فرم‌های مخصوص به خود را برای انبار داران طراحی کرده است. کفش، عینک و کلاه ایمنی، لباس‌های سر همی، کت و شلوار و … از لباس‌های معمول انبارداران هستند.

برای تبدیل شدن به یک کارشناس و کارمند موفق انبارداری باید چه خصوصیاتی داشته باشیم؟

یک تکنسین ماهر باشید:

شما به عنوان یک تکنیسین باید کار با کامپیوتر، نرم افزارهای انبار داری و سایر وسایل الکترونیکی مربوطه را یاد بگیرید.

منضبط و دقیق باشید:

به عنوان یک کارشناس انبار داری باید منضبط بوده و در اموری مانند شماره گذاری کالاها، وارد کردن لیست کالاها به سیستم و … دقیق عمل کنید.

تحلیلگر باشید:

سر و کله زدن با اعداد و ارقام بخشی از کار شماست؛ بنابراین برای محاسبه هزینه‌های حمل و نقل و نگاه داشتن آمار کالاها باید دارای قدرت تجزیه و تحلیل باشید.

دوره‌های آوسبیلدونگ انبار داری یا انبارگردانی به چه صورت است؟

دوره‌های آوسبیلدونگ انبار داری یا انبارگردانی به صورت 3 ساله بوده و به صورت تئوری و کار در شرکت‌ها به عنوان کارآموز برگزار می‌شود.

تمامی دوره‌های تئوری و عملی در طول روزهای هفته و به صورت منظم برگزار می‌شوند. از کارآموزان برای دریافت مدرک یک امتحان نیمه نهایی (در اواسط دوره) و یک امتحان نهایی (در پایان دوره) گرفته می‌شود.

انبارگردانان در آوسبیلدونگ تئوری چه می آموزد؟

مباحثی مانند دریافت و خروج کالا از انبار، کار با نرم‌افزارهای انبار گردانی و نحوه ارتباط با تأمین‌کننده‌ها و مشتریان از دوره‌های آموزشی تئوری آوسبیلدونگ انبار داری یا انبارگردانی هستند.

سال اول آموزش تئوری آوسبیلدونگ انبار داری یا انبارگردانی

اینکه قرارداد شما در دوره کارآموزی چه مقدار حقوق و چه تعهداتی را شامل می‌شود؟ مقررات مربوط به کالاهای خطرناک به چه صورت است؟ ضوابط نگهداری کالا چگونه است؟ و … سؤالاتی هستند که در سال اول آموزش به آنها پاسخ داده می‌شود.

سال دوم آموزش تئوری آوسبیلدونگ انبار داری یا انبارگردانی:

نحوه بسته بندی کالاها، نحوه شماره گذری‌ها و سیر مباحث در سال دوم به صورت جدی‌تری آموزش داده می‌شود.

سال سوم آموزش تئوری آوسبیلدونگ انبار داری یا انبارگردانی

نحوه ارتباط با سایر کارمندان، مدیریت پسماندها و زباله‌های انبار، اقدامات لازم در صورت شکایت مشتری و مباحث این‌چنینی موضوعات آموزش در سال سوم هستند. در نهایت نیز امتحان نهایی از کارآموزان گرفته می‌شود.

انبارگردانان در آوسبیلدونگ عملی چه می آموزد؟

سال اول و دوم آموزش تئوری آوسبیلدونگ انبار داری یا انبارگردانی

 • آموزش دریافت و پذیرش کالا: دریافت دقیق و تطبیق فاکتور با کالاهای دریافتی از آموزش‌های عملی سال اول و دوم هستند.
 • وارد کردن کالاهای دریافتی به سیستم: در سال دوم آموزش شما به صورت عملی کار با نرم‌افزارهای انبارگردانی را یاد می‌گیرید. طریقه وارد کردن صحیح لیست کالاها به سیستم کاری ست بیشترین کاری ست که در سال اول و دوم آموزش خواهید دید.
 • حمل و نقل کالا: جمع‌آوری، بسته‌بندی، ارسال به موقع و انتخاب بهترین شکل ارسال از آموزش‌های عملی سال اول و دوم هستند.
 • استفاده صحیح از ابزارآلات: ترازوها، ماشین‌های لیفتراک و … از ابزارها و ماشین‌آلاتی هستند که کار با آن‌ها در سال اول و دوم به شما آموزش داده می‌شود.

سال سوم آموزش تئوری آوسبیلدونگ انبار داری یا انبارگردانی

 • ارتباط با مشتریان و تأمین‌کنندگان: قرارهای ملاقات با تأمین‌کنندگان و نحوه صحبت با آن‌ها از مباحث اصلی آموزش عملی در سال سوم هستند.

آوسبیلدونگ انبارداری یا انبارگردانی برای شما مناسب است اگر ...

 • به کارهای جمعی و کار در محیط‌های کاری بزرگ و شلوغ علاقه دارید.
 • به کار با سیستم‌ها و روش‌‌های جدید انبار گردانی علاقه دارید.
 • به نظم دادن به اشیا و کدگذاری علاقه دارید.

آوسبیلدونگ انبارداری یا انبارگردانی را فراموش کنید اگر ...

 • شخصی منظم نبوده و شلختگی را ترجیح می‌دهید.
 • به کار در اداره‌ها و شرکت‌های بزرگ علاقه ندارید.
 • به انجام منظم کارها اعتقادی ندارید.

آینده شغلی انبارگردانان به چه صورت است؟

در حال حاضر انبارگردانان مهم‌ترین موقعیت‌های شغلی در شرکت‌های بزرگ و کوچک را دارند و این موقعیت در سال‌های آینده نیز همچنان مهم باقی خواهد ماند. چرا که هر چقدر فناوری پیشرفت کند باز هم شرکت‌ها برای تحویل، چیدن کالاها، کدگذاری، بسته‌بندی و ارسال کالا به نیروی انسانی نیازمند هستند.

• کارآموز آوسبیلدونگ انبارداری یا انبارگردانی در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

حقوق شما به عنوان کارآموز آوسبیلدونگ انبار داری یا انبارگردانی به تعرفه‌های هر شرکت، بزرگی یا کوچکی شرکت، حجم کار و یا ایالتی که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. اما در مجموع متوسط حقوق آوسبیلدونگ انبار داری یا انبارگردانی در سال اول آموزش 850 یورو، در سال دوم 880 یورو و در سال سوم 965 یورو می‌باشد.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ آوسبیلدونگ انبارداری یا انبارگردانی در حین دوره

مقایسه حقوق شغل آوسبیلدونگ انبارداری یا انبارگردانی با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ انبارداری یا انبارگردانی چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

حقوق افراد پس از اتمام دوره کارآموزی آوسبیلدونگ انبار داری یا انبارگردانی با توجه به شرکت، اداره یا کارخانه‌ای که در آن کار می‌کنند متفاوت می‌باشد. مسائلی مانند حجم کار، سابقه کار، مدارک شغلی، تحصیلی و غیره نیز در دریافت حقوق ماهیانه تأثیرگذار هستند. کمترین حقوقی که انبارگردانان دریافت می‌کنند 1600 تا 1800 و بیشتر حقوق بین 2800 تا 3000 یورو می‌باشد.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ انبارداری یا انبارگردانی

پس از دریافت مدرک آوسبیلدونگ انبار داری یا انبارگردانی می‌توانید به پیشرفت‌های شغلی بیشتر با حقوق بالاتر دست پیدا کنید. گذراندن دوره‌های تخصصی انبارگردانی دفتری، متخصص فنی، کارشناس تدارکات و در نهایت مدیریت بخش از مسیرهای شغلی پیش روی یک انباز گردان هستند.

پس از پایان دوره آوسبیلدونگ انبار داری یا انبارگردانی نیز شما می‌توانید در سمت‌های شغلی تضمین شده مشغول به کار شوید. تمامی شرکت‌ها از کوچک و بزرگ مانند فروشگاه‌های مواد غذایی، تولیدی‌ها، کارخانه‌جات، ادارات و … به یک انباردار و انباردار احتیاج دارند. مهم‌تر از همه وب سایت‌های فروش آنلاین در حال حاضر بیش از هر صنف دیگر انبارگردانان را با حقوق عالی استخدام می‌کنند.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ انبارداری یا انبارگردانی شما می توانید ...

 • پذیرش و تایید کالاهای ورودی
 • بررسی و تطبیق کالاهای ورودی با فاکتور
 • کدگذاری و مرتب سازی کالاها با توجه به نوع آن‌ها
 • ثبت تمامی مراحل کار در سیستم
 • نظارت بر کالاهای فروخته شده و جایگزینی به موقع کالا
 • بسته‌بندی و تحویل به موقع کالا