آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک

Ausbildung zum Physiklaborant/in

Classic dual vocational training

پر درآمد

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:3 تا 5 سال

نوع کار دوره:روزانه

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 3 تا 5 سال

نوع کار دوره: روزانه

• آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک در یک نگاه

آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک

حال که نحوه بستن مدار را در کتاب‌های آموزش دیده و می‌دانید که چگونه شدت جریان را اندازه‌گیری احتمالاً به این فکر می‌کنید که از این آموزش‌ها کجا می‌توان استفاده کرد! خب با اتمام دوره دبیرستان وقت آن رسیده که با چالش‌های جدید ریاضی و فیزیک آشنا شده و وارد محیط حرفه‌ای شوید. آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک دقیقاً جایی است که نشان می‌دهد چگونه می‌توانید آموزش‌های فیزیکی خود را به بهترین شکل به کار گیرید. اگر دستیار آزمایشگاه فیزیک را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کرده‌اید لازم است بدانید که آزمایشگاه خانه دوم شما خواهد شد. در اینجا دستورالعمل‌های آزمایشی در عمل تا مستندسازی و ارزیابی را آموزش می‌بینید در واقع شما در خط مقدم آزمایش‌های فیزیکی قرار دارید. آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک دوره‌ای سه سال و نیم است که در طی دوره به عنوان دستیار آزمایشگاه فیزیک در دانشگاه‌ها، مؤسسات تحقیقات فیزیکی و همچنین در آزمایشگاه‌های صنایع برق، شیشه و مصالح ساختمانی به عنوان کارآموز کار خواهید کرد.

دوره‌های آموزشی آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک

در ابتدای آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک در کنار یک تکنیسین مجرب آموزش‌های لازم را می‌بینید. در واقع تحت نظر مربی خود آزمایش‌های ساده را انجام و با چگونگی ترکیب مواد آشنا می‌شوید. از آنجایی که نتایج آزمایش‌ها باید در انتها ارزیابی شوند یادداشت برداری و ثبت صحیح گزارش‌ها از مهم‌ترین مرحله کاری شما به شمار می‌آیند. از آنجا که در طول آزمایش‌ها از الکتریسیته، اسیدها یا تشعشعات استفاده می‌شود، برای حفظ ایمنی و جلوگیری از هر گونه اتفاق ناگوار از همان ابتدا نحوه صحیح پوشیدن لباس و کار با مواد را یاد می‌گیرید.

به عنوان دستیار آزمایشگاه فیزیک کجا می‌توان آموزش دید؟

شما می‌توانید به عنوان دستیار آزمایشگاه فیزیک در شرکت‌های مختلف دوره کارآموزی خود را بگذرانید. شرکت‌های فلزی، برق و حتی هوافضا نیز کارآموزان رشته آزمایشگاه را قبول می‌کنند. البته علاوه بر دوره‌های عملی در آزمایشگاه بایستی در کلاس‌های ریاضیات، فیزیک، فناوری و شیمی نیز حضور پیدا کرده و دوره‌های تئوری بگذرانید.

برای ثبت نام در آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک باید چه شرایطی داشته باشیم؟

مهمتر از هر چیزی بایستی به انجام کارهای آزمایشگاهی علاقه داشته باشید. اگر در دوران مدرسه به کارهای آزمایشگاهی علاقه‌ای نداشتید پس این دوره را به طور کل فراموش کنید. علاوه بر علاقه شما باید فردی بسیار مسئولیت‌پذیر باشید زیرا که قرار است کار تیمی انجام داده و همکاران شما بایستی بتوانند 100٪ به شما اعتماد کنند. در صورتیکه که مقررات ایمنی را نادیده گرفته و دقت لازم را نداشته باشید نه تنها خود، بلکه دیگران را نیز در معرض خطر قرار می‌دهید.

مدت زمان آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک چقدر است؟

دوره آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک سه سال و نیم طول کشیده و پس از به پایان رساندن دوره‌های کارآموزی و موفقیت در آزمون به پایان می‌رسد. پس از آن می‌توانید در نهایت به عنوان دستیار آزمایشگاه فیزیک شروع به کار کنید. در هر صورت لازم است بدانید که پس از فارغ‌التحصیل شدن فرصت‌های بزرگی برای پیشرفت مقابل شما قرار دارد، به ویژه اگر دوره‌های آموزشی را در راستای تبدیل شدن به تکنیسین آزمایشگاه پشت گذارید.

دوره آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک برای شما مناسب است اگر ...

 • شما همیشه در دوران مدرسه از انجام آزمایش‌های فیزیک و شیمی لذت می‌بردید.
 • درک مسائل فیزیکی برای شما آسان است.
 • شما فردی منظم و مسئولیت‌پذیر هستید.

دوره آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک برای شما مناسب نیست اگر ...

 • در دوران مدرسه حتی یک مدار بستن ساده نیز برایتان مشکل بوده.
 • علاقه‌ای به پوشیدن لباس و عینک آزمایشگاه ندارید.
 • گزارش نویسی را دوست ندارید.

• کارآموز آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

قبل از هر چیز نوید می‌دهیم که آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک از پردرآمدترین آوسبیلدونگ‌های آلمان است؛ اما اینکه در دوره کارآموزی چقدر حقوق دریافت می‌کنید به عوامل مختلف از جمله نوع آزمایشگاهی که در آن کار می‌کنید و اینکه آیا آزمایشگاه دولتی است یا خصوصی بستگی دارد. با توجه به این به عنوان یک کارآموز می‌توانید در سال اول حقوق 1040 یورو، در سال دوم 1090 یورو و در سال سوم آموزش حقوق 1140 یورو ناخالص در ماه را دریافت کنید. حقوق شما در سال آخر آموزش حدود 1210 یورو می‌باشد. حقوق کارآموزان آزمایشگاه شیمی نیز به ایالتی که در آن زندگی می‌کنند بستگی دارد این کارآموزان در سال اول آموزش ماهیانه بین 990 تا 1040 یورو به صورت ناخالص، در سال دوم 1055 تا 1140 یورو، در سال سوم 1105 تا 1200 یورو و در سال آخر آموزش حقوق بین 1150 تا 1285 یورو ناخالص در ماه را دریافت می‌کنند.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک در حین دوره

مقایسه حقوق شغل دستیار آزمایشگاه فیزیک با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

حقوق شما به عنوان تکنیسین آزمایشگاه با داشتن تجربه کاری بیشتر می‌شود. به عنوان مثال، پس از چهار سال کار در آزمایشگاه می‌توانید تا 2500 یورو در ماه درآمد ناخالص داشته باشید. همچنین در ادامه می‌توانید با داشتن وظایف بیشتر حقوق بالاتری را دریافت کنید.

البته دستیاران آزمایشگاه فیزیک می‌توانند با تکمیل دوره‌های آموزشی خود به تکنیسین تبدیل شده و در نتیجه سمت‌های مدیریتی داشته و حقوق تا 3000 یورو ناخالص در ماه را دریافت کنند.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک

مسیر شغلی شما به عنوان یک تکنیسین آزمایشگاه فیزیک به صورت زیر است:

 • آموزش به عنوان تکنسین آزمایشگاه فیزیک

پس از اتمام موفقیت آمیز دوره آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک، می‌توانید به عنوان تکنسین آزمایشگاه فیزیک زندگی حرفه‌ای خود را شروع کنید.

 • آموزش بیشتر به عنوان تکنسین آزمایشگاه

اگر می‌خواهید در زمینه کاری خود مسئولیت بیشتری بر عهده داشته و پست‌‌های مدیریتی را بر عهده بگیرید، بایستی دوره‌های آموزشی بیشتری را بگذرانید.

 • ادامه تحصیل در دانشگاه

دریافت مدرک دانشگاهی از دیگر پله‌های ترقی شما خواهد بود. می‌توانید در دوره‌های فیزیک، مهندسی مواد یا مهندسی مکانیک ادامه تحصیل دهید. با داشتن مدرک دانشگاهی فرصت‌های بیشتری در بازار کار آلمان داشته و می‌توانید میزان حقوق دریافتی خود را افزایش دهید.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک شما می توانید ...

 • می‌توانید تجهیزات آزمایشگاهی را تشخیص داده و طرز استفاده از وسایل را یاد می‌گیرید.
 • مدیریت استفاده از محلول‌ها و اسیدها به طوری که هیچ کس آسیب نبیند.
 • نمونه برداری آزمایشگاهی.
 •  اندازه‌گیری ولتاژ، مقاومت و جریان، ساخت مدار و مونتاژ دستگاه‌ها.
 • ایجاد دستورالعمل‌های آزمایش.
 • انجام آزمایش و ثبت نتایج.
 • ارزیابی و تفسیر نتایج آزمایش‌ها.
 • نحوه خواندن نمودارها و تشخیص و تمیز کاراکترهای مختلف.

پرسش و پاسخ درباره آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک

امیدواریم اطلاعات آوسبیلدونگ دستیار آزمایشگاه فیزیک، برای شما مفید و کافی واقع شده باشد. تمامی مطالب این صفحه، از منابع خارجی معتبر، ترجمه و تالیف گردیده است.
درصورتی که همچنان سوالی فکر شما را درگیر کرده آن را در قسمت پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات