آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی

Ausbildung zum Kaufmann/-frau für Versicherungen und Finanzen

Classic dual vocational training

پر درآمد

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:3 سال

نوع کار دوره:روزانه

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 3 سال

نوع کار دوره: روزانه

• آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی در یک نگاه

چه بخواهید برای خود و اعضای خانواده بیمه عمر تهیه کنید، آینده مالی خود را بعد از بازنشستگی تأمین کنید و یا حتی در به‌صرفه‌ترین حالت ماشین یا خانه تان را بیمه کنید به مشورت با کارشناسان بیمه احتیاج دارید. کارشناسان بیمه و امور مالی بهترین پیشنهاد را برایتان خواهند داشت و دوره‌های آوسبیلدونگ فرصت تبدیل‌شدن به یک کارشناس خبره را برای علاقه‌مندان امکان‌پذیر می‌کند.

درباره دوره کارمند بیمه و امور مالی

دوره‌های آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی به صورت دوگانه برگزار شده و دورس تئوری و عملی را شامل می‌شود.

در این دوره‌های 3 ساله کارآموزان یاد می‌گیرند که افراد پول خود را از طریق سرمایه‌گذاری افزایش داده، کدام شرکت برای بیمه خانه، ماشین، آتش‌سوزی، خدمات درمانی و … مناسب‌تر است و حتی چگونه می‌توان در دوران بازنشستگی حقوق بالاتری دریافت کرد.

کارآموزان این دوره بعد از اتمام کارآموزی می‌توانند در شرکت‌های بیمه مشغول به کار شوند. در ادامه با جزییات دوره آسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی بیشتر آشنا می‌شویم.

به عنوان یک کارمند بیمه و امور مالی چه کارهایی انجام می‌دهید؟

• مشاوره مالی:

شما به عنوان یک مشاور مالی، شرایط مشتریان را بررسی کرده و در طی چند جلسه در مورد روش‌های سرمایه‌گذاری در شرکت‌های عمومی و خصوصی، بیمه بازنشستگی و … به مشتریان مشاوره داده و توصیه‌های لازم را خواهید کرد.

• مشاوره برای خرید خانه:

در صورتیکه مشتری قصد خرید را داشته اما سرمایه کافی برای این کار را نداشته باشد. شما به عنوان کارشناس امور مالی شرایط درخواست وام، شرایط پرداخت وام، بهره پول و … را با شرایط مشتری تطبیق داده و در نهایت بهترین راه را پیش روی مشتریان می‌گذارید. به طور معمول مشاوره‌ها در این خصوص بیش از یک جلسه زمان می‌برد.

• مشاوره برای تنظیم قراردادها:

تنظیم قراردادهای کاری و ورود اطلاعات مشتریان و بندهای قرار به سیستم بر عهده کارمند امور مالی می‌باشد. همچنین کارمند امور مالی در صورت تغییر شرایط قرارداد یا تمدید آن، تغییرات اعمال می‌کند.

• مشاوره در امور بیمه:

طرح‌های بازنشستگی، بیمه مخصوص بازنشستگی، بیمه عمر و … همه و همه از موضوعاتی هستند که شما به عنوان مشاور بیمه بر آن‌ها تسلط خواهید داشت.

• رسیدگی به شکایات و مشکلات مشتریان:

در صورت بروز تصادف یا هر پیش‌آمد دیگر مشتری با کارمند امور مالی خود تماس گرفته و شما به عنوان کارشناس مسائل مربوط به تماس با پلیس، انتقال خودرو و در صورت پرداخت‌ها را مدیریت می‌کند.

• جذب و مشاوره مشتریان جدید:

شما به عنوان کارشناس امور مالی می‌توانید مشتریان جدید را جذب کرده و جلسات مشاوره را برای امور مالی و بیمه تعیین کنید.

وظایف شما به عنوان کارمند امور مالی و بیمه در یک نگاه

 • معرفی محصولات بیمه و خدمات مالی
 • تجزیه‌وتحلیل روش‌های سرمایه‌گذاری
 • بررسی گزارشات مربوط به ادعای خسارت و …
 • هماهنگی با شاهدان، افسران پلیس و کارشناسان در تصادفات
 • جذب مشتریان جدید
 • مسائل مربوط به عقد و تنظیم قراردادها

تفاوت حضور مشاور در دفتر مشتری یا دفتر کاری خود

شما به عنوان کارمند بیمه و امور مالی می‌توانید برای مشاوره به دفتر کار یا منزل مشتری رفته و یا در دفتر خود مسائل مربوط به مشاوره را انجام دهید.

در صورتی که بایستی برای مشاوره در محل حضور پیدا می‌کنید لازم است که از قبل طی تماس تلفنی تا حدی از شرایط و مسائل مربوط به مشتری خود آگاه باشید بدین ترتیب خواسته‌ها و اهداف مشتری را شناخته، فایل‌های بیمه، سرمایه‌گذاری و… را همراه داشته و آماده‌تر در محل حضور پیدا خواهید کرد. این ملاقات‌ها معمولاً در اتاق جلسات، کنفرانس و یا منزل شخصی مشتری انجام می‌شود.

در صورتیکه قرارها در دفتر مشاور برنامه‌ریزی شده باشد می‌توانید از طریق ایمیل یا تلفن با مشتری در ارتباط بوده و قراردادهای لازم را تنظیم خواهید کرد. بدین ترتیب تممی مسائل مربوط به بیمه، جبران خسارات، قراردادها و … در دفتر شما تنظیم خواهد شد.

کارمند بیمه و امور مالی بودن چه مزیت‌هایی دارد؟

شما به عنوان یک کارمند بیمه و امور مالی دارای آینده کاری تضمین شده، ساعات کاری منظم و البته تغییرپذیر و مهم‌تر از همه حقوق ماهیانه بسیار عالی بهره‌مند خواهید شد.

به عنوان کارمند بیمه و امور مالی کجا می‌توان کار کرد؟

شما می‌توانید پس از اتمام دوره کارآموزی در شرکت‌های بیمه، مؤسسات مای و اعتباری، دفاتر کارگزاری بیمه، دفاتر مشاوره و امور مالی استخدام و مشغول به کار شوید.

ساعات کار یک کارمند بیمه و امور مالی چگونه است؟

ساعات کاری مشاوران بیمه و امور مالی بسیار انعطاف‌پذیر می‌باشد. شما می‌توانید بین ساعات 7 تا 10 صبح کار خود را آغاز و بین ساعات 3 تا 6 بعدازظهر کار را به پایان رسانید.

در واقع ساعات کاری شما با توجه به ساعاتی که مشتری می‌تواند در جلسات مشاوره حضور داشته باشد متغیر خواهد بود.

لباس رسمی مشاوران بیمه و امور اداری به چه صورت است؟

مشاوران بیمه و امور مالی بایستی لباسی مرتب و در خور یک کارمند به تن داشته باشند. از این رو استفاده از کت و شلوار و یا کت و دامن بیش از هر پوشش دیگر توصیه می‌شود.

یک کارشناس بیمه و امور مالی چه خصوصیاتی دارد؟

• وقت شناسی و دارای توانایی مدیریت بحران:

شما به عنوان یک کارشناس بیمه و امور اداری بایستی به‌موقع در قرارهای خود حضور پیدا کرده و در مواقع بحرانی مانند بروز تصادف و … بتوانید با حفظ آرامش شرایط را به بهترین شکل کنترل کنید.

• کمی روانشناسی بلد باشید:

شما به عنوان یک کارمند بیمه و امور مالی در ارتباط مستقیم با مشتری هستید. از این رو باید بتوانید تمام حالات مشتری خود را ارزیابی کرده و در طول جلسات آرامش خود را حفظ و ارتباطی خوب با مشتری خود برقرار کنید.

• موقعیت سنج بوده و دارای قدرت تحلیل باشید:

در صورت داشتن قدرت تجزیه تحلیل، محاسبه ریاضی و … می‌توانید مشتری خود را شناخته و بهترین پیشنهاد را برای سرمایه‌گذاری و یا انتخاب بیمه در مقابل مشتریان قرار دهید.

آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی چه دوره‌هایی را شامل می‌شود؟

آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی به صورت دوره دوگانه بوده و شرکت در کلاس‌های تئوری و دوره کارآموزی در شرکت را شامل می‌شود. این دوره‌ها در مجموع 3 ساله بوده و پس از آن موقعیت‌های شغلی عالی در مقابل افراد قرار خواهد داشت. کارآموزان در صورت داشتن عملکرد خوب می‌توانند دوره را دو یا دو سال و نیمه نیز به پایان رسانند.

از آنجایی که شاخه‌ها در آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی متفاوت می‌باشد پس اتمام دوره اولیه کارآموزی موارد درسی نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود؛ اما در نهایت هر شاخه‌ای را که انتخاب کنید در آینده کارشناسی خبره و موفق خواهید بود.

آموزش‌های تئوری (مدرسه‌ای) آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی

 کلاس‌های زبان آلمانی، اقتصاد و مطالعات اجتماعی از جمله موضوعات عمومی هستند که در دوره مدرسه آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور اداری آموزش داده می‌شوند.

•سال اول دوره آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی

چگونگی مشاوره به مشتریان، تمرکز بر معرفی انواع بیمه، چگونگی سرمایه‌گذاری، بیمه‌های بازنشستگی و شبیه سازی مشاوره به مشتریان از آموزش‌های یال اول دوره آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی هستند.

•سال دوم آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی

نحوه تنظیم قراردادهای بیمه عمر و حوادث، چگونگی استفاده از بیمه در صورت بروز بیماری یا تصادف و …، نحوه مطالبه خسارات از طرف مشتری و جبران خسارات از آموزش‌های سال دوم دوره آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی هستند.

•سال سوم آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی

کارآموز در سال سوم یاد می‌گیرد که بازار بیمه را تجزیه و تحلیل کرده و تأثیر اقتصاد بر بازار، سود و زیان انواع سرمایه‌گذاری و … ارزیابی کند. بدین ترتیب می‌تواند مشتری را برای یک سرمایه‌گذاری سودآور و یا انتخاب بیمه مناسب راهنمایی کند.

آموزش‌های عملی آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی

• سال اول و دوم آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی در دوره عملی

در دو سال اول آموزش‌های کلی در زمینه فعالیت خود در زمینه امور بیمه و امور مالی خواهید دید. در انتهای این دوره شما با روش‌های کار شرکت استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری کار خود را فرا می‌گیرید.

•سال سوم آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی در دوره عملی

در سال سوم آموزش محتواهای درسی به شاخه‌ای که انتخاب کرده‌اید بستگی دارد. به عنوان مثال در حوزه بیمه رسیدگی به مطالبات و مزایا بررسی و در حوزه مالی مسائل سرمایه‌گذاری، خرید خانه و … آموزش داده می‌شود.

دوره‌های آموزشی پیشرفته برای کارمندان بیمه و امور مالی

پس از اتمام آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی با گذراندن دوره‌های آموزشی می‌توانید در شغل خود پیشرفت کرده و به مدیری موفق تبدیل شوید.

• دوره آموزشی متخصص بیمه

شما می‌توانید دوره‌های تکمیلی آموزش را به صورت نیمه وقت طی کرده و به عنوان یک متخصص بیمه یک مرحله بالاتر از کارمند بیمه قرار بگیرید.

• دوره آموزشی کارشناس مشاوره مالی

این دوره نه بر مسائل بیمه بلکه بر امور مالی تمرکز دارد. با گذراندن این دوره می‌توانید به کارشناس مالی خبره تبدیل شده و سمت مدیریتی با حقوق بالا داشته باشید. گذراندن این دوره در حین کار نیز امکان‌پذیر است.

• دوره آموزشی کارشناس امور بیمه

این دوره مخصوص کارشناسان بیمه بوده و با گذراندن آن می‌توانید سمت‌های مدیریتی در مسائل مربوط به بیمه داشته باشید.

• دوره آموزشی مدیریت و سرمایه‌گذاری

آموزش‌های دوره مدیریتی در زمینه سرمایه‌گذاری به صورت تمام وقت و یا نیمه وقت برگزار می‌شود. با داشتن مدرک این دوره می‌توانید به عنوان مدیر در بانک‌ها، مؤسسات اعتباری و شرکت‌های بیمه مشغول به کار شوید.

آینده کاری برای یک کارمند بیمه و امور مالی

یک کارمند بیمه و امور مالی در صورت داشتن استعداد و عملکرد خوب کاری آینده کاری تضمین‌شده‌ای را پیش‌روی خود دارد. فعالان در این زمینه می‌توانند در بانک‌ها و شرکت‌های بیمه خصوصی یا دولتی استخدام شوند.

• کارآموز آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

در شرکت‌های بیمه حقوق کارآموزان دوره آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی در سال اول 1040 یورو، در سال دوم 1115 یورو و در سال سوم 1200 یورو به صورت ناخالص می‌‎باشد.
با توجه به میزان حقوق می‌توان آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور را جز پرطرفدارترین دوره و از نظر میزان درآمد جز پردرآمدترین مشاغل در آلمان دانست.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی در حین دوره

مقایسه حقوق شغل کارمند بیمه و امور مالی با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

افراد پس از دوره کارآموزی می‌توانند وارد بازار کار آلمان شوند. یک فرد به عنوان کارشناس بیمه و امور مالی در ابتدای کار حدود 2500 یورو درآمد ناخالص دارد. این میزان حقوق با داشتن سابقه کار افزایش پیدا خواهد کرد. کارندان بیمه و امور مالی در ماه مبلغی را به عنوان پاداش، کمیسیون و … نیز دریافت می‌کنند.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی

شما به عنوان یک کارمند بیمه و امور مالی بعد الز دریافت آوسبیلدونگ می‌توانید در شرکت‌های بیمه، موسسات مالی و اعتباری، دفاتر کارگزاری بیمه، دفاتر مشاوره و امور مالی استخدام و مشغول به کار شوید.

راه پیشرفت برای کارمندان بیمه و امور مالی باز بوده و آینده شغلی درخشانی را پیش روی خود خواهید داشت. می‌توانید با گذراندن دوره‌های آموزشی تکمیلی از یک کارمند بیمه و مشاور امور مالی به متخصص امور بیمه، متخصص امور مالی، متخصص سرمایه‌گذاری و در نهایت مدیر مالی موفق تبدیل شوید.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ کارمند بیمه و امور مالی شما می توانید ...

 • فروش بسته‌های بیمه به مشتریان
 • جمع آوری و نگهداری اطلاعات مشتری
 • ارائه مشاوره بیمه‌ای به مشتریان
 • بررسی مسایل و مشکلات بیمه‌ای
 • تسلط بر قانون و ارائه راهکارهای قانونی
 • بررسی و تحلیل مسایل مربوط به شکایات و ….