آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی

Ausbildung zum Binnenschiffer/in

Classic dual vocational training

پر درآمد

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:3 سال

نوع کار دوره:شیفتی

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 3 سال

نوع کار دوره: شیفتی

• آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی در یک نگاه

آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی

به عنوان یک ناخدای کشتی داخلی خانه شما بر روی آب است. شما کشتی‌های مسافری یا باری را به مقصد هدایت کرده، کشتی‌ها را برای حرکت آماده کرده، بر نحوه بارگیری کشتی نظارت کرده و برگه‌های باربری را به روز نگه می‌دارید. شما در طول آموزش سه ساله خود، با زندگی یک ناخدای کشتی داخلی در آلمان آشنا خواهید شد. این دوره شامل آموزش‌های عملی و تئوری می‌باشد. در طی این مسیر یاد می‌گیرید که چگونه نقشه‌ها را به درستی بخوانید و کنترل کشتی را در دست می‌گیرید. برای تبدیل شدن به یک کاپیتان داخلی نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارید اما بایستی از سطح آمادگی جسمانی خوب، احساس مسئولیت بالا و البته علاقه به دریانوردی داشته باشید.

یک ناخدای کشتی داخلی چه کارهایی انجام می‌دهد؟

در دوره‌های آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی یک چیز واضح و مشخص است: در دوره کارآموزی خود به هیچ عنوان خسته نخواهید شد! چه روی عرشه کار کنید، چه در موتورخانه، چه در کابین راننده و چه در محفظه بار شما دوره کارآموزی پر چالش و متنوعی را پشت سر خواهید گذاشت. شما به عنوان یک اپراتور ناوبری داخلی از A تا Z امور مربوط به ناخدای کشتی و ناوبری را آموزش خواهید دید. در این دوره به نیروی ذهنی و جسمی احتیاج دارید. چرا که شما هم لازم است که طناب‌ها و لنگرهای سنگین را هدایت کرده و هم نقشه خوانی و مسیریابی در دریا را بلد باشید. علاوه بر این شما یاد خواهید گرفت که آسیب‌های جزئی کشتی را خودتان ترمیم کنید. در واقع هدف از آموزش برای تبدیل شدن به یک کاپیتان داخلی این است که بتوانید کشتی را به طور مستقل هدایت کرده و بر خدمه نظارت داشته باشید. پس از اتمام دوره کارآموزی می‌توانید در زمینه کشتی سازی و یا حمل‌ونقل نیز مشغول به کار شوید.

ساعت کار یک ناخدای کشتی داخلی به چه صورت است؟

اگر بر روی کشتی باری کار کنید، اغلب روزها یا حتی هفته‌ها بیرون از خانه هستید. علاوه بر این کار در شیفت شب از بایدهای زندگی شما خواهد بود. همچنین از آنجایی که شما شرایط آب و هوایی مختلف را تجربه خواهید کرد پس به عنوان یک مرد واقعی به راحتی می‌توانید در فضای باز کار کرده و با گرما، سرما یا حتی باران کنار بیایید.

دوره آموزش آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی

آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی در کشتی انجام نمی‌شود. در واقع شما به اصطلاح در Schifferberufsschule شرکت می‌‍کنید. به این صورت که 12 تا 14 هفته متوالی به مدرسه رفته و پس از اتمام این مراحل به طور تمام وقت کارآموزی عملی را انجام می‌دهید. در برخی از مواقع لازم است که دو روز در هفته را برای آموزش تئوری در سر کلاس حضور پیدا کنید.

برای شرکت در آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی چه شرایطی باید داشته باشیم؟

برای شرکت در آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی به ارائه مدرک تحصیلی نیازی ندارید اما به طور معمول افراد با گواهی پایان دوره متوسطه شانس بیشتری برای استخدام شدن دارند. لازم است این نکته را بدانید که چون فقط تا زمانی می‌توانید کار کنید که کاملاً تناسب اندام داشته باشید پس اثبات سلامتی و داشتن قدرت بدنی در این کار بسیار حائز اهمیت است. نکته مهم دیگر اینکه آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی از پردرآمدترین آوسبیلدونگ‌های آلمان بوده و شما چشم‌انداز شغلی خوبی را نیز پیش رو خواهید داشت. حتی با گذراندن دوره‌های آموزشی بیشتر و داشتن تجربه کاری می‌توانید به یک کاپیتان مستقل و حرفه‌ای با درآمد بالا تبدیل شوید.

دوره آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی برای شما مناسب است اگر ...

 • شما از وضعیت آمادگی جسمانی خوبی برخوردار هستید.
 • به ساعات کار طولانی و دور بودن از خانه عادت داشته باشید.
 • دارای احساس مسئولیت بالا هستید.

دوره آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی برای شما مناسب نیست اگر ...

 • کار در محیط بیرون و شرایط آب و هوایی مختلف را دوست ندارید.
 • ترجیح می‌دهید برنامه روزانه مشخص داشته باشید.
 • در مقابل دیگران احساس مسئولیت ندارید.

• کارآموز آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

شما به عنوان آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی در سال اول کارآموزی تا 935 یورو در ماه درآمد ناخالص خواهید داشت. در سال دوم کارآموزی حقوق 1070 یورو و در سال سوم می‌توانید حقوق 1210 یورو ناخالص در ماه را دریافت کنید. بدین ترتیب آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی را می‌توان جز 15 آوسبیلدونگ پردرآمد قرار دارد. یادآور می‌شویم که حقوق‌های دریافتی به صورت ناخالص هستند یعنی مالیات بر درآمد از آن کسر می‌شود. همچنین حقوق کارآموزان در ایالت‌های مختلف اندکی با هم متفاوت می‌باشد.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی در حین دوره

مقایسه حقوق شغل ناخدای کشتی داخلی با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

با پشت سر گذاشتن آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی و موفقیت در امتحانات شما به یک ملوان تبدیل شده و حقوق اولیه چشمگیر 2200 یورو ناخالص در ماه را دریافت می‌کنید. حتی در برخی از مواقع بسته به کارفرما حتی می‌توانید تا 2500 یورو ناخالص در ماه حقوق داشته باشید. این در حالی ست که بسیاری از مشاغل برای رسیدن به این مبلغ از حقوق بایستی سال‌ها تجربه کاری داشته باشند. همچنین با داشتن 21 سال سن و 4 سال تجربه کاری می‌توانید در دوره‌های تکمیلی شرکت کرده و تبدیل به یک سکان‌دار شوید، بدین ترتیب موقعیت و حقوق شما ارتقا پیدا می‌کند. در این صورت بسته به نوع کشتی شما حقوق ناخالص بین 3000 تا 3800 یورو در ماه را خواهید داشت.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی

به عنوان کارآموز آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی مسیر شغلی شما به شرح زیر است:

 • آموزش برای تبدیل شدن به یک قایقران داخلی

پس از پایان دوره آوسبیلدونگ و قبولی در امتحانات شما یک ناخدای کشتی هستید.

 • سکاندار

برای تبدیل شدن به سکاندار کشتی به مجوز ناوبری داخلی نیاز دارید. پس در صورتی که حداقل 21 سال سن داشته و چهار سال سابقه کار داشته باشید می‌توانید دوره‌های آموزشی تکمیلی را پشت سر گذاشته و تبدیل به یک سکاندار شوید.

 • کاپیتان

به عنوان کاپیتان، شما ارشدترین مرد کشتی هستید. بدین ترتیب مسئول کشتی و خدمه خواهید بود، مسیر سفر را برنامه‌ریزی کرده و سیستم کنترل و ناوبری را در دست دارید.

 • خود اشتغالی

پس از کسب عنوان کاپیتانی، شما این فرصت را دارید که کسب و کار خود را در زمینه حمل‌ونقل بار و حمل‌ونقل مسافر در آب‌های داخلی را راه‌اندازی کنید.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ ناخدای کشتی داخلی شما می توانید ...

 • بارگیری و تخلیه کشتی
 • بررسی کنید که محموله به درستی بارگیری شده است.
 • آسیب‌های جزئی کشتی را تعمیر کنید.
 • از مسافران کشتی مراقبت کنید.
 • انواع سیگنال‌های کشتی را تشخیص دهید.
 • سطح آب را بررسی کنید.
 • حداقل 100 گره ملوانی مختلف را بلد خواهید بود.