آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی

Ausbildung als Fluglotse/-lotsin

School education

پر درآمد

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:2 تا 3 سال

نوع کار دوره:شیفتی

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 2 تا 3 سال

نوع کار دوره: شیفتی

• آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی در یک نگاه

جان بسیاری از مسافران هواپیما به شما بستگی دارد. اگر مردم به اهمیت کاری که انجام می‌دهید پی ببرند بی شک شما را یک ابر قهرمان می‌دانند. شاید با این توصیف کوتاه توانسته باشیم مهم بودن کار یک کنترل کننده هوایی را توصیف کنیم! اما این شغل جذاب در کنار داشتن حساس بودن و داشتن مسئولیت‌های زیاد حقوق بسیار عالی نیز دارد؛ بنابراین قبل از اقدام برای ثبت نام در دوره‌های آوسبیلدونگ باید بسنجید که آیا برای این کار مناسب هستید یا خیر؟ هر سال بیش از 5000 جوان به DFS Deutsche Flugsicherung GmbH برای ثبت نام دوره مراجعه کرده و قبل از آن از طرف روانشناسان تجزیه و تحلیل می‌شوند. اگر از انجام کارهایی مانند مسیریابی هواپیماها، رصد کردن وضعیت ابرها و دادن مجوز پرواز به ایرباس‌ها لذت می‌برید پس وقت را تلف نکرده و خود را برای تبدیل شدن به یک کنترل کننده هوایی آماده کنید.

درباره آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی

دوره آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی به دو بخش تئوری و عملی تقسیم می‌شود. دوره‌های آموزشی تئوری در آکادمی کنترل ترافیک هوایی برگزار شده و 12 تا ۱۵ ماه به طول می‌انجامد. پس آموزش‌های اولیه و کسب دانش لازم وارد مرحله هیجان انگیز دوره‌های عملی می‌شوید. دوره‌های عملی در یک مرکز کنترل در یکی از برج‌های کنترل DFS فرودگاه‌ها بین‌المللی، جایی که به محل کار آینده شما تبدیل می‌شود برگزار خواهد شد. در طول دوره عملی می‌توانید تجربه لازم را کسب کرده و با کارهای روزمره یک کنترل کننده ترافیک هوایی آشنا شوید. بخش عملی آموزش شما شامل 12 مرحله است که در طول 18 ماه همزمان با کار آموزش داده می‌شود.

برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی چه شرایطی باید داشته باشیم؟

برای اینکه بتوانید در آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی شرکت کنید باید مدرک دوره دبیرستان را داشته باشید. ارائه مدرک دیپلم فنی برای این آموزش کافی نیست. در صورت داشتن رزومه تحصیلی قوی بایستی یک آزمون استعداد چند مرحله‌ای را پشت سر گذاشته و به یک پرسشنامه آنلاین که حدوداً شامل 100 سؤال است پاسخ دهید. از آنجایی که این شغل بسیار حساس بوده و مسئولیت زیادی دارد ورود به آن نیز مشکل می‌باشد.

فرآیند برای انتخاب شدن برای دوره آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی چگونه است؟

اگر تصمیم دارید در دوره آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی شرکت کنید، قبل از ورود به دوره باید فرایندهای لازم را پشت سر گذارید. در ابتدا جهت بررسی‌های اولیه به مرکزی در هامبورگ دعوت خواهید شد (این مرحله 2 یا سه روز به طول می‌انجامد). در آنجا مرکز هوافضای آلمان (DLR) از طرف DFS آزمایش می‌کند که آیا شما برای حرفه کنترل ترافیک هوایی مناسب هستید یا خیر. مهارت‌هایی که برای این شغل ضروری هستند عبارت‌اند از هوش فضایی، توانایی تمرکز بر انجام چند کار به صورت همزمان و انعطاف‌پذیری. در صورت قبولی در این آزمون وارد مرحله سوم می‌شویم. در این مرحله مهارت‌‌های یادگیری، کار تیمی، تصمیم‌گیری و انگیزه حرفه‌ای شما سنجیده می‌شود. در صورت قبولی در این مرحله انجام تست‌های پزشکی و ثبت نام در این دوره تنها کاری ست که باید انجام دهید. نکته مهم اینکه تمام سعی خود را انجام دهید تا در آزمون‌ها موفق شوید چرا که در بیشتر مواقع شانس مجدد به متقاضیان داده نمی‌شود.

آموزش تئوری آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی

در بخش تئوری آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی موضوعاتی مانند ناوبری، حقوق هوانوردی، شناخت انواع هواپیما، هواشناسی، هوانوردی انگلیسی و رویه‌های تلفن رادیویی آموزش داده می‌شوند. در این دوره تمام آموزش‌ها مانند دوره عملی شبیه سازی می‌شود.

آموزش عملی آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی

در دوره عملی تمامی آموزش‌های تئوری در عمل به اجرا درآمده و مسئولیت شما به معنای واقعی شروع می‌شود. در این مرحله شما زیر نظر یک کنترل کننده هوایی ماهر مسیر هواپیما را هماهنگ کرده، با همکاران خود در برج یا مرکز ارتباط برقرار کرده و دستورات اولیه را از طریق رادیو به خلبانان می‌دهید.

شما برای تبدیل شدن به یک کنترل کننده هوایی مناسب هستید، اگر ...

 • به زمینه هوا و فضا علاقه دارید.
 • شما می‌خواهید درآمد بالایی داشته باشید
 • شما آمادگی به عهده گرفتن مسئولیت‌های بزرگ را دارید.

شما برای تبدیل شدن به یک کنترل کننده هوایی مناسب نیستید، اگر ...

 • شما استعداد محاسبه اعداد را ندارید.
 • به انگلیسی صحبت کردن علاقه ندارید.
 • علاقه‌ای به فناوری و کامپیوتر ندارید.

• کارآموز آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

شما به عنوان یک کارآموز در دوره آموزش آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی بین 1150 تا 5900 یورو درآمد ناخالص در ماه دارید. در نتیجه این دوره از آوسبیلدونگ را می‌توان بی چون و چرا از پردرآمدترین حرفه‌های آموزشی در آلمان دانست.

12 تا 15 ماه اول آموزش را در آکادمی کنترل ترافیک هوایی سپری خواهید کرد که برای آن ماهیانه 1150 یورو ناخالص حقوق دریافت خواهید کرد. در این دوره آموزش‌های اولیه یک کنترل کننده هوایی را خواهید دید. سپس آموزش‌های عملی شروع می‌شود. در طول آموزش عملی، بسته به پیشرفت آموزش و موقعیت مکانی، می‌توانید حقوق ناخالص بین 4000 تا 5900 یورو را داشته باشید. علاوه بر ساعات کاری روزانه گاهی اوقات در روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی و یا در شیفت شب هم بایستی در سر کار حضور داشته باشید که بی شک بابت آن اضافه‌کاری دریافت می‌کنید.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی در حین دوره

مقایسه حقوق شغل کنترل کننده ترافیک هوایی با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

پس از اتمام گذراندن دوره آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی شما به یک متخصص تبدیل شده و بی شک حقوق بسیار بیشتری از دوره کارآموزی دریافت می‌کنید. حقوق اولیه شما به حجم ترافیک هوایی در ایالتی که زندگی می‌کنید بستگی دارد. به عنوان مثال یک خلبان برج در ارفورت یا زاربروکن کمتر از یک خلبان برج در فرانکفورت درآمد دارد؛ اما در مجموع حقوق اولیه شما حداقل 7000 یورو ناخالص در ماه است که بسته به شرایط، ساعات کاری و شیفت‌های خود می‌توانید درآمد خود را تا 9750 یورو افزایش دهید؛ مانند سایر مشاغل در آلمان شما به عنوان یک کنترل کننده ترافیک هوایی هرچه تجربه کاری بیشتری کسب کنید حقوق شما افزایش می‌یابد. همچنین می‌توانید با تکمیل دوره‌های آموزشی به یک مربی کنترل ترافیک هوایی تبدیل شوید.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی

شما به عنوان یک کنترل کننده ترافیک هوایی می‌توانید مسیر هواپیما را هماهنگ کرده، با همکاران خود در برج یا مرکز ارتباط برقرار کرده و دستورات اولیه را از طریق رادیو به خلبانان می‌دهید.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ کنترل کننده ترافیک هوایی شما می توانید ...

 • به راحتی به زبان انگلیسی صحبت کنید.
 • از طریق ارتباطات هوایی با خلبانان ارتباط برقرار کنید.
 • کنترل ترافیک هوایی را بر روی مانیتور انجام دهید.
 • از طریق ارتباط رادیویی به خلبانان هواپیما دستورات لازم بدهید.
 • و در نهایت به اینکه این آموزش سخت را گذرانده‌اید افتخار کنید!