آوسبیلدونگ فروشندگی

Ausbildung zur Verkäufer

Classic dual vocational training

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:2 سال

نوع کار دوره:روزانه

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 2 سال

نوع کار دوره: روزانه

• آوسبیلدونگ فروشندگی در یک نگاه

آلمان کشور فرصت‌ها و کشف استعدادهاست آن هم در هر زمینه‌ای از ثبت اختراعات گرفته تا هنر فروشندگی و دوره‌های آوسبیلدونگ این فرصت را به مهاجران و حتی خود آلمانی‌ها می‌دهد تا توانایی‌های خود را به اثبات رسانند.

پس اگر اهل معاشرت با مردم هستید، تجربه کار در سوپرمارکت‌ها، خوار و بار فروشی‌ها و حتی مغازه‌های کوچک محلی را دارید، از چانه زدن و داد و ستد لذت می‌برید، مسئولیت‌پذیر و منظم هستید و مهم‌تر از همه انعطاف‌پذیری بالایی در برخورد با مردم دارید بهتر است دور‌های آوسبیلدونگ فروشندگی را برای تأمین آینده کاری خود انتخاب کنید.

گذراندن این دوره‌ها شما را وارد دنیای بزرگ و پول‌ساز تجارت در آلمان می‌کند. شما یاد می‌گیرید به توانایی هنر داد و ستد خود شیوه‌ای علمی بخشیده و آن را در راستای کسب درآمد و زندگی بهتر به کار برید.

 فروشندگی دومین شغل محبوب در آلمان و جز رشته‌های پرطرفدار در دوره‌های آسبیلدونگ است و این کشور یکی از سخت‌گیرانه‌ترین قوانین را در خصوص فعالیت مغازه‌ها، ساعات کاری و حتی برخورد فروشندگان دارد.

فروش هر محصول در این کشور نیاز به تبحر داشته و در دوره‌های 2 ساله فروشندگی آوسبیلدونگ این تبحر را به شما آموزش می‌دهند؛ اما یک فروشنده در آلمان چه کارهایی انجام می‌دهد؟

شما به عنوان یک فروشنده مسئولیت فروش یک کالا در فروشگاه، مغازه و یا شرکت را بر عهده می‌گیرید، موجودی کالاها را بررسی کرده و در صورت لزوم درخواست تأمین کالا می‌دهید، کالاهای جدید را مرتب‌سازی کرده و در نهایت با دادن مشاوره به مشتریان محصول خود را به فروش می‌رسانید.

کارآموزان دوره فروشندگی در طول دوره آموزش هم کار را یادگرفته و هم مبلغی را به عنوان حقوق ماهیانه دریافت می‌کنند. دریافتی کارآموز با توجه به نوع شرکت و ایالتی که در آن زندگی می‌کند متفاوت می‌باشد اما به طور متوسط هر کار آموز دوره فروشندگی ماهیانه 600 تا 950 یورو درآمد ناخالص دارد. میزان حقوق دریافتی با پایان دوره کارآموزی و شروع کار رسمی به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

در دوره کارآموزی چه کارهایی را انجام می‌دهید؟

دوره آوسبیلدونگ فروشندگی به دو صورت مدرسه‌ای و دوگانه برگزار می‌شود. شما به عنوان کارآموز در یکی از شرکت‌های آموزشی مانند فروشگاه‌های جزئی فروشی، فروشگاه‌های تخصصی، فروشگاه مبلمان، سخت افزار، سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های لباس و … مشغول به کار می‌شوید.

در این دوره‌ها مهارت‌هایی مانند مدیریت تأمین محصول، ارتباط با مشتری، مشاوره خرید به مشتری، چیدمان قفسه‌ها، برچسب‌گذاری کالاها، مرتب کردن قفسه‌ها، تشویق مشتریان به خرید و … توسط مربیان و مدیران به شما موزش داده می‌شود.

در برخی از شرکت‌ها شما کارآموزی را زیر نظر فردی که موفق به دریافت مدرک فروشندگی شده و در این زمینه دارای تجربه بیشتر می‌باشد آغاز می‌کنید.

در دوره فروشندگی چه مدارکی را کسب می‌کنید؟

پس از گذراندن دوره 2 ساله فروشندگی یک امتحان تحت عنوان امتحان نهایی از طرف اتاق بازرگانی از کارآموز گرفته شده و در صورت گرفتن نمره قبولی می‌توانید کار خود را به عنوان فروشنده شروع کنید.

کارآموز می‌تواند یکی از شاخه‌های دریافت و نگه‌داری کالا، مشاوره و فروش، صندوق فروش و بازاریابی را برای فعالیت در زمینه فروشندگی انتخاب کند.

در زمینه دریافت و نگه‌داری کالا همه چیز حول محور نظارت بر موجودی، فروش و همچنین تحویل کالا می‌چرخد. اینکه چند کالا فروخته شده است، چه تعداد باید دوباره سفارش داده شود، آیا کالاها تحویل داده می‌شوند و چگونه می‌توان کالاها را به طور مطلوب ذخیره کرد؟

در زمینه مشاوره و فروش بر مباحثی مانند تمرکز بر مشتری، مشاوره برای خرید و حل مشکلات مشتری تمرکز می‌شود.

صندوق فروش بر پایه تعامل دوستانه و البته سیاستمدارانه با مشتری استوار است. شما یاد می‌گیرید ارتباطی دوستانه با مشتری داشته و در عین حال مطمئن شوید مشتری توانایی پرداخت هزینه کالای خریداری شده را خواهد داشت. نکته دیگر یادگیری نحوه درست تعویض کالا در صورت نارضایتی مشتری می‌باشد.

شاخه آخر بازاریابی است. شاخه‌ای که تمرکز کار شما را بر این قرار می‌دهد که چه نوع تبلیغاتی می‌تواند تجارت را پیش برده و چگونه می‌توانید مشتریان خود را به بهترین شکل حفظ کنید.

برای شرکت در دوره‌های فروشندگی آوسبیلدونگ شما نیازی به تحصیلات دانشگاهی و حتی داشتن معدل بالا در دوره متوسطه ندارید. هر چند که قوی بودن ریاضی و ارائه معدل بالا به ویژه در ریاضی می‌تواند پیشرفتتان را تسریع بخشد. در واقع کافی ست که بتوانید در ارتباط با مشتریان دوستانه عمل کرده و مهمتر از همه در محاسبه قیمت اجناس، تخفیف‌ها و دریافتی‌ها اشتباه نکنید.

به بیان دیگر شما به عنوان یک فروشنده در طول روز با افراد بسیار زیادی سر و کار خواهید داشت؛ بنابراین باید یاد بگیرید چگونه برخوردی مناسب با حساس‌ترین و حتی بداخلاق‌ترین مشتری‌ها داشته باشید.

به یاد داشته باشید که نحوه برخورد با مشتری و … مسائلی هستند که در سال اول به شما آموزش داده می‌شود. با ورود به سال دوم شما بایستی یکی از چهار شاخه دریافت و نگه داری کالا، مشاوره و فروش، صندوق فروش و بازاریابی را انتخاب و پس از پایان دوره در همان شاخه مشغول به کار شوید.

نکته مهم دیگر اینکه فروشندگی پایان کار شما نیست و شما این امکان را دارید تا با گذراندن دوره‌های بالاتر به دستیار مدیر فروش، مدیر فروش و حتی بازرگانی موفق تبدیل شوید.

دوره آوسبیلدونگ فروشندگی برای شما مناسب است اگر ....

 • می‌خواهید به عنوان یک فروشنده به سرعت زندگی حرفه‌ای خود را شروع کنید.
 • روحیه‌ای شاد دارید و از ارتباط با مردم حس خوشایند در شما ایجاد خواهد شد.
 • کارهای متنوع را دوست دارید و می‌توانید به سرعت با شرایط جدید سازگار شوید.

دوره فروشندگی را فراموش کنید اگر ...

 • ارتباط برقرار کردن با مردم برایتان دشوار است.
 • برای شما سخت است که تمام روز بایستید یا بدوید.
 • ترجیح می‌دهید ایام تعطیل را به جای کار به مرکز خرید بروید.

برای تبدیل‌شدن به یک فروشنده چه دوره‌های آموزشی وجود دارد؟

گذراندن دوره آوسبیلدونگ فروشندگی و  قبولی در امتحان نهایی آغاز راه یک فروشنده موفق است. پس از تجربه ابتدایی فروشندگی می‌توانید دوره کارآموزی خود را یک سال دیگر ادامه داده و پس از به پایان رساندن یک دوره کارآموزی فروش دیگر در مکان‌های تجاری از یک فروشنده ساده به مدیری موفق تبدیل شوید.

علاوه بر ادامه تحصیل برای تبدیل شدن به یک کارمند فروش موفق، شما سه فرصت شغلی عالی پیش رو دارید که می‌توانید به آنها دست پیدا کنید. این موقعیت‌ها دستیار فروش، معاون اول یا جانشین مدیر شعبه و مدیر بخش نامیده می‌شوند.

 • معاون یا دستیار فروش

معاون اولین فرصت شما برای ارتقاء شغلی است. شما به عنوان معاون، دست راست مدیر شعبه به شمار رفته و در زمینه خرید کالا فعالیت می‌کنید.

 • معاون اول یا جانشین مدیر شعبه

به عنوان معاون اول شما معاون رسمی مدیر فروشگاه و مسئول مراقبت و نگهداری کالاها هستید. همچنین کارکنان فروش را هماهنگ کرده و فعالیت‌های اداری را انجام خواهید داد. اگر آموزش خود را به عنوان فروشنده و در شاخه دریافت کالاها به پایان رسانده‌اید، شانس شما برای رسیدن به این موقعیت بسیار بیشتر خواهد شد.

 • مدیر شعبه یا مدیر بخش

گام بعدی در نردبان شغلی فروشندگی به دست آوردن عنوان مدیر شعبه است. به عنوان رئیس شعبه، شما مسئول کارکنان بخش خود هستید. به عنوان مثال زمان و برنامه‌های کاری کارکنان را تقسیم می‌کنید همچنین طیف وسیعی از کالاها را کنترل کرده، فروش را بررسی و مسئول رضایت مشتری هستید. توصیه می‌کنیم برای رسیدن به این موقعیت شغلی حتماً دوره‌ی آموزشی یک سال اضافه فروشندگی بگذرانید.

 • کارشناس خرید

شما به عنوان کارشناس خرید، خریدهای عمده شرکت یا فروشگاه خود را مدیریت می‌کنید. این موقعیت شغلی بیشتر در شرکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ مانند فروشگاه‌های زنجیره‌ای و … وجود دارد.

 • تبدیل شدن به یک متخصص بازرگانی

در ادامه شما امکان این را دارید تا با گذراندن دوره تحصیلی به صورت نیمه وقت که در مدارس مخصوص تجاری برگزار می‌شود شرکت کرده و با آموزش حرفه‌ای و پایه‌ای تجارت به یک بازرگان موفق تبدیل شوید. در این صورت مدیریت چند شعبه به شما واگذار خواهد شد.

 • تبدیل شدن به یک اقتصاددان تجاری (IHK)

مدرک تحصیلی به همراه یک سال تجربه کاری حرفه‌ای به شما این امکان را می‌دهد تا به عنوان یک اقتصاددان تجاری (IHK) به آموزش ببینید. تمامی آموزش‌ها به صورت دوره‌های تمام وقت یا پاره وقت در یک مدرسه فنی انجام می‌شود. در نهایت شما می‌توانید به عنوان یک بازرگان موفق برند اختصاصی خود را داشته باشید.

به عنوان فروشنده در آلمان چقدر می‌توانم درآمد داشته باشم؟

کارآموزان دوره فروشندگی در طول دوره آموزش مبلغ 600 تا 950 یورو به‌ عنوان حقوق ماهیانه دریافت می‌کنند. این میزان حقوق با دریافت مدرک افزایش پیدا می‌کند. در نهایت متوسط ​​حقوق فروشندگان بین 1700 تا 1900 یورو در ماه است. البته همان‌طور که در پاراگراف‌های قبل اشاره شد با ارتقا شغلی میزان حقوق نیز تا حدود 5000 یورو در ماه قابل افزایش می‌باشد.

• کارآموز آوسبیلدونگ فروشندگی در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

حقوق کارآموزان دوره فروشندگی با توجه به هر ایالت و نوع شرکت متفاوت است. در اولین سال آموزش به عنوان فروشنده، می‌توانید دستمزد ناخالص بین 600 تا 950 یورو در ماه را انتظار داشته باشید. این حقوق در سال دوم آموزش بین 650 تا 1050 یورو افزایش پیدا می‌کند. طبق آمار منتشر شده در سال 2018 هر ایالت دستمزدهای کارآموزان دوره فروشندگی را با توجه به هزینه‌های زندگی در آن ایالت تعیین کرده‌ است. به عنوان مثال طبق تعرفه‌ها کارآموزان ایالت بایرن در سال اول ماهیانه 850 یورو و در مکلنبورگ – وسترن پومرانیا با توجه به نوع شرکت، حقوق ماهیانه 805 یورو را دریافت می‌کنند. حقوق ماهیانه کارآموزان دوره فروشندگی مکلنبورگ – وسترن پومرانیا در سال دوم حدود 710 یورو افزایش پیدا می‌کند.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ فروشندگی در حین دوره

مقایسه حقوق شغل فروشندگی با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ فروشندگی چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

پس از اتمام دوره آموزش 2 ساله فروشندگی می‌توانید انتظار دریافت حقوق ماهیانه کامل را داشته باشید. متوسط درآمد ماهیانه فروشندگان با توجه به نوع شرکت و البته قوانین هر ایالت تعیین می‌شود. درآمد هر فروشنده به طور متوسط بین 1700 تا 1900 یورو می‌باشد. در برخی از شرکت‌ها و ایالت‌ها حقوق دریافتی تا 2000 یورو (درآمد ناخالص) افزایش پیدا می‌کند.
به طور معمول حقوق ماهیانه افرادی که در ایالتی مانند بایرن زندگی می‌کنند از ایالت‌های کوچکتر بیشتر است. طبیعتا هزینه‌های زندگی در این ایالت نیز بیشتر خواهد بود.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ فروشندگی

پس از گذراندن دوره کارآموزی مسیر شغلی درخشانی پیش روی شما قرار دارد. شما می‌توانید به عنوان فروشنده در یک شرکت یا مغازه مشغول به کار شوید، با گذراندن یک دوره یک ساله به سه موقعیت شغلی عالی معاون یا فروشنده اول، معاون اول یا جانشین و مدیر شعبه یا مدیر بخش با حقوق عالی دست پیدا کنید، کارشناس خرید شرکت شوید، کار خود را به متخصص بازرگانی و مدیر یک شعبه ادامه دهید. در نهایت اگر خواستید در دوره‌های مدیریت بازرگانی شرکت کرده و یک شرکت تاسیس کنید.

با اتمام دوره آموزشی یک امتحان نهایی از طرف اتاق بازرگانی و صنایع از کارآموزان گرفته شده و در صورت قبولی در آن می‌توانید رسما کار خود را به عنوان فروشنده آغاز کنید. شما این امکان را دارید تا رزومه خود را برای شرکت‌ مورد نظر خود ارسال کنید. دوره کارآموزی نیز جز رزومه کاری شما به حساب می‌آید. حتی اگر قبل از کارآموزی در مغازه‌های کوچک محلی نیز تجربه کار دارید بهتر است آن را قید کنید.
در ادامه نیز اگر خواستید می‌توانید با گذراندن دوره‌های تکمیلی به موقعیت‌های شغلی بهتر با حقوق بالاتر مانند دستیار مدیر فروش، مدیر فروش، مدیر شبعه و … دست پیدا کنید.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ فروشندگی شما می توانید ...

 • مشاهده و بررسی صورت‌ حساب‌های روزانه صندوق
 • محاسبه سریع، قیمت‌ها، اعداد و ارقام
 • تشخیص سرسع خواسته مشتریان و ارائه مشاوره به آن‌ها
 • خربید و تامین کالاهای مورد نیاز فروشگاه از بهترین تامین کننده
 • تشخیص کیفیت کالا پس از تحویل
 • محاسبا دقیق روزانه

پرسش و پاسخ درباره آوسبیلدونگ فروشندگی

امیدواریم اطلاعات آوسبیلدونگ فروشندگی، برای شما مفید و کافی واقع شده باشد. تمامی مطالب این صفحه، از منابع خارجی معتبر، ترجمه و تالیف گردیده است.
درصورتی که همچنان سوالی فکر شما را درگیر کرده آن را در قسمت پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات