آوسبیلدونگ فروشندگی

Ausbildung zur Verkäufer

Classic dual vocational training

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:2 سال

نوع کار دوره:روزانه

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 2 سال

نوع کار دوره: روزانه

• آوسبیلدونگ فروشندگی در یک نگاه

آلمان کشور فرصت‌ها و کشف استعدادهاست آن هم در هر زمینه‌ای از ثبت اختراعات گرفته تا هنر فروشندگی و دوره‌های آوسبیلدونگ این فرصت را به مهاجران و حتی خود آلمانی‌ها می‌دهد تا توانایی‌های خود را به اثبات رسانند.

پس اگر اهل معاشرت با مردم هستید، تجربه کار در سوپرمارکت‌ها، خوار و بار فروشی‌ها و حتی مغازه‌های کوچک محلی را دارید، از چانه زدن و داد و ستد لذت می‌برید، مسئولیت‌پذیر و منظم هستید و مهم‌تر از همه انعطاف‌پذیری بالایی در برخورد با مردم دارید بهتر است دور‌های آوسبیلدونگ فروشندگی را برای تأمین آینده کاری خود انتخاب کنید.

گذراندن این دوره‌ها شما را وارد دنیای بزرگ و پول‌ساز تجارت در آلمان می‌کند. شما یاد می‌گیرید به توانایی هنر داد و ستد خود شیوه‌ای علمی بخشیده و آن را در راستای کسب درآمد و زندگی بهتر به کار برید.

 فروشندگی دومین شغل محبوب در آلمان و جز رشته‌های پرطرفدار در دوره‌های آسبیلدونگ است و این کشور یکی از سخت‌گیرانه‌ترین قوانین را در خصوص فعالیت مغازه‌ها، ساعات کاری و حتی برخورد فروشندگان دارد.

فروش هر محصول در این کشور نیاز به تبحر داشته و در دوره‌های 2 ساله فروشندگی آوسبیلدونگ این تبحر را به شما آموزش می‌دهند؛ اما یک فروشنده در آلمان چه کارهایی انجام می‌دهد؟

شما به عنوان یک فروشنده مسئولیت فروش یک کالا در فروشگاه، مغازه و یا شرکت را بر عهده می‌گیرید، موجودی کالاها را بررسی کرده و در صورت لزوم درخواست تأمین کالا می‌دهید، کالاهای جدید را مرتب‌سازی کرده و در نهایت با دادن مشاوره به مشتریان محصول خود را به فروش می‌رسانید.

کارآموزان دوره فروشندگی در طول دوره آموزش هم کار را یادگرفته و هم مبلغی را به عنوان حقوق ماهیانه دریافت می‌کنند. دریافتی کارآموز با توجه به نوع شرکت و ایالتی که در آن زندگی می‌کند متفاوت می‌باشد اما به طور متوسط هر کار آموز دوره فروشندگی ماهیانه 600 تا 950 یورو درآمد ناخالص دارد. میزان حقوق دریافتی با پایان دوره کارآموزی و شروع کار رسمی به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

در دوره کارآموزی چه کارهایی را انجام می‌دهید؟

دوره آوسبیلدونگ فروشندگی به دو صورت مدرسه‌ای و دوگانه برگزار می‌شود. شما به عنوان کارآموز در یکی از شرکت‌های آموزشی مانند فروشگاه‌های جزئی فروشی، فروشگاه‌های تخصصی، فروشگاه مبلمان، سخت افزار، سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های لباس و … مشغول به کار می‌شوید.

در این دوره‌ها مهارت‌هایی مانند مدیریت تأمین محصول، ارتباط با مشتری، مشاوره خرید به مشتری، چیدمان قفسه‌ها، برچسب‌گذاری کالاها، مرتب کردن قفسه‌ها، تشویق مشتریان به خرید و … توسط مربیان و مدیران به شما موزش داده می‌شود.

در برخی از شرکت‌ها شما کارآموزی را زیر نظر فردی که موفق به دریافت مدرک فروشندگی شده و در این زمینه دارای تجربه بیشتر می‌باشد آغاز می‌کنید.

در دوره فروشندگی چه مدارکی را کسب می‌کنید؟

پس از گذراندن دوره 2 ساله فروشندگی یک امتحان تحت عنوان امتحان نهایی از طرف اتاق بازرگانی از کارآموز گرفته شده و در صورت گرفتن نمره قبولی می‌توانید کار خود را به عنوان فروشنده شروع کنید.

کارآموز می‌تواند یکی از شاخه‌های دریافت و نگه‌داری کالا، مشاوره و فروش، صندوق فروش و بازاریابی را برای فعالیت در زمینه فروشندگی انتخاب کند.

در زمینه دریافت و نگه‌داری کالا همه چیز حول محور نظارت بر موجودی، فروش و همچنین تحویل کالا می‌چرخد. اینکه چند کالا فروخته شده است، چه تعداد باید دوباره سفارش داده شود، آیا کالاها تحویل داده می‌شوند و چگونه می‌توان کالاها را به طور مطلوب ذخیره کرد؟

در زمینه مشاوره و فروش بر مباحثی مانند تمرکز بر مشتری، مشاوره برای خرید و حل مشکلات مشتری تمرکز می‌شود.

صندوق فروش بر پایه تعامل دوستانه و البته سیاستمدارانه با مشتری استوار است. شما یاد می‌گیرید ارتباطی دوستانه با مشتری داشته و در عین حال مطمئن شوید مشتری توانایی پرداخت هزینه کالای خریداری شده را خواهد داشت. نکته دیگر یادگیری نحوه درست تعویض کالا در صورت نارضایتی مشتری می‌باشد.

شاخه آخر بازاریابی است. شاخه‌ای که تمرکز کار شما را بر این قرار می‌دهد که چه نوع تبلیغاتی می‌تواند تجارت را پیش برده و چگونه می‌توانید مشتریان خود را به بهترین شکل حفظ کنید.

برای شرکت در دوره‌های فروشندگی آوسبیلدونگ شما نیازی به تحصیلات دانشگاهی و حتی داشتن معدل بالا در دوره متوسطه ندارید. هر چند که قوی بودن ریاضی و ارائه معدل بالا به ویژه در ریاضی می‌تواند پیشرفتتان را تسریع بخشد. در واقع کافی ست که بتوانید در ارتباط با مشتری