تحصیل در کالج های آلمان

تحصیل در کالج های آلمان

دانش آموزان در کشور آلمان پس از اتمام تحصیلات دبیرستانی خود و با دریافت مدرک پایان تحصیلات خود، اجازه تحصیل در دانشگاه های آلمان را دریافت کرده و می توانند در تمامی دانشگاه های آلمان ثبت نام و ادامه تحصیل دهند. در کشور آلمان کنکور ملی وجود ندارد و هر دانشگاه یا دانشکده، شرایط خود را برای پذیرش دانشجو خواهند داشت.

نکته مهم این است که تحصیلات پیش از دانشگاه در آلمان ۱۳ سال بوده و تحصیلات ۱۲ ساله کشورهای دیگر مطابق با سیستم آموزشی این کشور نمی باشد. به منظور تطبیق تحصیلی کشورهای مختلف با سیستم آموزشی آلمان و آماده نمودن دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه های آلمان، دانشجویان می بایست دوره یک ساله تحصیل در کالج های آلمان را سپری نمایند. کالج های آلمان دوره یک ساله ای را ارائه می کنند که در طی آن دانشجویان با مطالب درسی مورد نیاز برای ورود به دانشگاه های آلمان آشنا شده و همچنین زبان آلمانی تخصصی را برای ادامه تحصیل در رشته مورد نظر می آموزند.

لازم به ذکر است، برای ورود به این کالج‌ها، متقاضی باید در سطح خوبی از زبان آلمانی باشد و ملاک اصلی برای ورود به این کالج‌ها، قبولی در آزمون ورودی زبان کالج می باشد.

هزینه تحصیل در کالج های آلمان

هزینه تحصیل در کالج های آلمان در حد رایگان بوده و دانشجویان در هر ترم نهایتاً تا حدود ۴۰۰ یورو پرداخت خواهند کرد.

ددلاین و شروع ترم کالج های آلمان

ددلاین و زمان اقدام برای دریافت پذیرش از کالج های دولتی آلمان برای هر کالج متفاوت می باشد و مدت زمان آن بطور متوسط در حدود ۲ ماه می باشد. این ددلاین ها معمولاً برای ترم زمستان، از ماه فوریه میلادی آغاز شده و نهایتا تا ماه آپریل ادامه دارد. همچنین این ددلاین ها برای ترم تابستان نیز از ماه آگوست میلادی آغاز شده و معمولا تا ماه نوامبر ادامه دارد.

تاریخ امتحان ورودی کالج های دولتی آلمان

تاریخ امتحان ورودی نیز برای هر کالج متفاوت می باشد، ولی می توان گفت که تاریخ برگزاری این آزمون‌ها برای ترم تابستان از ماه ژانویه میلادی آغاز شده و نهایتاً تا ماه مارس ادامه خواهد داشت. همچنین تاریخ برگزاری این آزمون‌ها برای ترم زمستان از ماه جولای آغاز شده و نهایتاً تا سپتامبر ادامه خواهد داشت.

کالج های دولتی آلمان بر روی نقشه

کالج های دولتی آلمان بر روی نقشه- ویزایار

شرایط تحصیل در کالج های آلمان

برای دریافت پذیرش از کالج های دولتی آلمان، داشتن مدرک فارغ‌التحصیلی ۱۲ ساله از کشور ایران الزامی می باشد. داوطلبانی که از مدارس فنی و حرفه ای و کار و دانش فارغ‌التحصیل شده و دوره تحصیل آنها ۱۱ ساله بوده، باید دوره پیش دانشگاهی را جدای از دوره تحصیل خود سپری کرده و مدرک سال دوازدهم را بدین ترتیب اخذ نمایند. کسانی که وارد دانشگاه های ایران شده و دارای مدرک فارغ‌التحصیلی از مقطع کاردانی هستند، می توانند مدرک این دوره را بجای دوره پیش دانشگاهی به کالج ارائه دهند.

برای اخذ پذیرش از کالج های دولتی آلمان، قبولی در دانشگاه های دولتی ایران الزامی نبوده و برخی کالج‌ها در شرایط خصوصی پذیرش خود این شرط را قید کرده‌اند. البته قانون عدم نیاز به قبولی در دانشگاه های دولتی ایران، کمتر از ۱۰ سال است که از شرایط دریافت پذیرش از کالج های آلمان حذف شده است.

کالج های دولتی آلمان

داوطلبان تحصیل در کالج های دولتی آلمان، با توجه به رشته مورد نظر برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان می بایست کالج مناسب را انتخاب نمایند. بنابراین مهمترین فاکتور برای انتخاب کالج، رشته ای می باشد که متقاضی قصد ادامه تحصیل در آن را دارد. لازم به ذکر است که سابقه تحصیلی داوطلب در انتخاب کالج مورد تقاضا بی تأثیر نیست و این سابقه ممکن است اجازه تحصیل در تمامی رشته های کالج را به داوطلب ندهد. در بخش زیر به تفکیک هر کالج توضیحات مربوط به آن و پیشینه تحصیلی متقاضی مورد نیاز برای دریافت پذیرش ذکر شده است.

در پایان کالج، آزمونی از دروس ارائه شده در کالج برای داوطلبان برگزار می شود که Feststellungsprüfung و به اختصار FSP نام دارد. آزمون FSP برای هر کالج متفاوت بوده و می توان گفت که اعتبار FSP کالج های دولتی برای اکثر دانشگاه های دولتی آلمان دارای اعتبار می باشد. (البته به ندرت موارد استثناء نیز وجود دارد.) نمره FSP با ضریب 2 و نمرات معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی در ایران ( و یا دیپلم 12 ساله ) هر کدام با ضریب 1 برای انتخاب رشته دانشگاهی تاثیرگذار است.

آزمون ورودی کالج های دولتی آلمان

کالج های دولتی آلمان برای پذیرش، به ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B1 و یا B2 اکتفا می کنند. اما این سطح دانش زبان آلمانی برای ورود به کورس اصلی کافی نبوده و به همین دلیل، این کالج‌ها معمولاً بین دو تا چهار هفته قبل از شروع ترم تحصیلی، آزمونی را برای تعیین سطح زبان آلمانی دانشجویان برگزار می کنند. محوریت اصلی برگزاری این آزمون، تعیین سطح زبان آلمانی داوطلب بوده و در برخی کالج‌ها، علاوه بر سوالات زبان، سوالات تخصصی مرتبط با رشته مورد تقاضای داوطلب نیز مطرح می شود. بنابراین داوطلبان می بایست برای ورود به کالج های دولتی آلمان، در آزمون ورودی این کالج‌ها قبول شوند. سطح زبان این کالج‌ها می تواند بسیار متفاوت باشد، ولی عموماً سوالات بخش زبان آنها، یک یا چند بخش از موارد زیر می باشند:

جاي خالي (C-Test)

در این گونه سوالات یک متن در اختیار داوطلب قرار گرفته و تعدادی از کلمات متن موجود نبوده و داوطلب می بایست جای خالی را با کلمات مناسب کامل نماید. البته پاسخ هر جای خالی عموماً سه یا چهار کلمه و بیش از یک کلمه می باشد.

جاي خالي (Lücken test)

در این نوع سوالات یک متن در اختیار داوطلب قرار گرفته و تعدادی از کلمات بصورت ناقص هستند ( یک یا دو حرف اول کلمات نوشته شده است ) و داوطلب می بایست این کلمات ناقص را کامل نماید.

درك مطلب (Leseverstehen)

در این گونه سوالات، داوطلب می بایست پس از مطالعه دقیق متنی که در اختیار وی قرار گرفته است، به سوالات مربوط به آن متن پاسخ دهد و این سوالات بصورت تستی و تشریحی می باشد.

شنيداري (Hören)

در این بخش از سوالات، یک فایل صوتی برای داوطلب پخش شده و پس از آن داوطلب می بایست به سوالات مربوط به آن پاسخ صحیح دهد. این سوالات بصورت تستی و یا تشریحی می باشند.

نوشتاري (Schreiben)

در این بخش، یک موضوع خاص در اختیار داوطلب قرار گرفته و وی می بایست متنی را درباره آن موضوع بنویسد. این متن می بایست کمتر از ۱۵۰ کلمه نباشد و همچنین از ۲۵۰ کلمه فراتر نرود.

گرامر (Grammatik)

در این بخش از امتحان، تنوع نحوه سوالات بسیار متفاوت می باشد، اما محوریت همه آنها یکسان بوده و مباحث مربوط به گرامر و دستور زبان آلمانی می باشد. مانند نگارش حالت صحیح افعال، نوشتن صحیح ضمایر و …

M-Kurs: کالج گروه پزشکی در آلمان

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های گروه تجربی و پزشکی در آلمان را دارند می بایست پیش از ورود به دانشگاه، یک سال مقطع کالج M-kurs را با موفقیت گذرانده باشند. نام M-kurs برگرفته از کلمه Medizin می باشد که در زبان آلمانی “پزشکی” معنی می دهد و معادل با کلمه Medicine می باشد.

از طریق این کالج می توان در رشته های پزشکی، زیست شناسی، تغذیه، دندانپزشکی، میکروبیولوژی، زراعت، دامپزشکی، بیوشیمی، ورزش، روانشناسی و صنعت داروسازی ادامه تحصیل داد.

دروس ارائه شده در هر کالج متفاوت می باشد ولی عموماً شامل درس های زیست شناسی، شیمی، زمین شناسی، ریاضی، فیزیک، علوم کامپیوتر و زبان آلمانی می باشد.

امتحان ورودی کالج های M-kurs بسته به کالج متفاوت بوده، ولی عموما یکی از حالت های (زبان آلمانی)، (ریاضی و زبان آلمانی) و یا (ریاضی، زیست شناسی و زبان آلمانی) می باشد. گاهاً دروس شیمی و فیزیک نیز در سرفصل های آزمون ورودی بعضی از کالج های دولتی آلمان وجود دارد.

T-Kurs: کالج گروه مهندسی در آلمان

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های گروه ریاضیات و مهندسی در آلمان را دارند می بایست پیش از ورود به دانشگاه، یک سال مقطع کالج T-kurs را با موفقیت گذرانده باشند. نام T-kurs برگرفته از کلمه Technik می باشد که در زبان آلمانی “فناوری” معنی می دهد و معادل با کلمه Technology می باشد.
از طریق این کالج می توان در رشته های فیزیک، معماری، علوم کامپیوتر در اقتصاد، علم شیمی، مهندسی عمران، علوم کامپیوتر، فناوری تولید مواد غذایی، فن آوری تولید، ریاضیات، متالورژی، مهندسی برق، آمار، زمين شناسي، مهندسی مکانیک، فیزیک، فناوری کشتی، هیدروگرافی، جغرافیا، مدیریت زمین، فناوری صدا و فیلم، مهندسی شیمی، مهندسی عکاسی، فن آوری تأمین، تجهیزات نساجی و چاپی، فن آوری تولید، خیاطی، فناوری حفاظت از محیط زیست، کانی شناسی و هواشناسی ادامه تحصیل داد.
دروس ارائه شده در هر کالج متفاوت می باشد ولی عموماً شامل درس های ریاضیات، فیزیک، شیمی، علوم طبیعی، علوم کامپیوتر و زبان آلمانی می باشد.
امتحان ورودی کالج های T-kurs بسته به کالج متفاوت بوده، ولی عموما یکی از حالت های (زبان آلمانی)، (ریاضی و زبان آلمانی) و یا (ریاضی، فیزیک و زبان آلمانی) می باشد.

W-Kurs: کالج گروه مدیریت در آلمان

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های گروه مدیریت و اقتصاد در آلمان را دارند می بایست پیش از ورود به دانشگاه، یک سال مقطع کالج W-kurs را با موفقیت گذرانده باشند. نام W-kurs برگرفته از کلمه Wirtschaft می باشد که در زبان آلمانی “اقتصاد” معنی می دهد و معادل با کلمه Economic می باشد.
از طریق این کالج می توان در رشته های اقتصاد، علوم اجتماعی، برنامه ریزی مکانی، علوم کامپیوتر در اقتصاد، جامعه شناسی، جغرافیا، مدیریت شرکت، آموزش اجتماعی، کار اجتماعی، اقتصاد سیاسی، علوم سیاسی، گردشگری و هتلداری، مطالعات حقوقی و تجارت بیمه ادامه تحصیل داد.
دروس ارائه شده در هر کالج متفاوت می باشد ولی عموماً شامل درس های ریاضیات، اقتصاد، کسب و کار، زبان انگلیسی و زبان آلمانی می باشد.
امتحان ورودی کالج های W-kurs بسته به کالج متفاوت بوده، ولی عموما یکی از حالت های (زبان آلمانی)، (ریاضی و زبان آلمانی) و یا (ریاضی، اقتصاد و زبان آلمانی) می باشد.

G-Kurs: کالج گروه انسانی و هنر در آلمان

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های گروه انسانی و هنر در آلمان را دارند می بایست پیش از ورود به دانشگاه، یک سال مقطع کالج G-kurs را با موفقیت گذرانده باشند. نام G-kurs برگرفته از کلمه Geisteswissenschaft می باشد که در زبان آلمانی “علوم انسانی” معنی می دهد و معادل با کلمه Humanities می باشد.
از طریق این کالج می توان در رشته های مطالعات آلمانی، مطالعات حقوقي، الهیات، نقد ادبی، هنر، طراحی، باستان شناسی، تاریخ، مرمت، علوم سیاسی، تاریخ هنر، مردم شناسی، آموزش، روزنامه نگاری، فلسفه، موسیقی شناسی، مطالعات تئاتر، روانشناسی، موسیقی و طراحی محصول ادامه تحصیل داد.
دروس ارائه شده در هر کالج متفاوت می باشد ولی عموماً شامل درس های تاریخ، ادبیات، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و زبان آلمانی می باشد.
امتحان ورودی کالج های G-kurs بسته به کالج متفاوت بوده، ولی عموما یکی از حالت های (زبان آلمانی) و یا (زبان انگلیسی و زبان آلمانی) می باشد.

S-Kurs: کالج گروه زبان در آلمان

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های گروه زبان در آلمان را دارند می بایست پیش از ورود به دانشگاه، یک سال مقطع کالج S-kurs را با موفقیت گذرانده باشند. نام S-kurs برگرفته از کلمه Sprachwissenschaft می باشد که در زبان آلمانی “زبان شناسی” معنی می دهد و معادل با کلمه Linguistics می باشد. این گروه از کالج بطور گسترده ارائه نمی شود و اغلب با کالج G-kurs ترکیب می گردد.
از طریق این کالج می توان در رشته های مترجمی زبان های خارجی، فلسفه کلاسیک، زبانشناسی، مطالعات مذهبی و مطالعات حقوقي ادامه تحصیل داد.
دروس ارائه شده در هر کالج متفاوت می باشد ولی عموماً شامل درس های تاریخ، ادبیات، علوم اجتماعی و زبان آلمانی می باشد.
امتحان ورودی کالج های S-kurs بسته به کالج متفاوت بوده، ولی عموما شامل (زبان انگلیسی و زبان آلمانی) می باشد.
5/5 - (2 امتیاز)
اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات