تحصیل در کالج های آلمان

تحصیل در کالج های آلمان

دانش آموزان در کشور آلمان پس از اتمام تحصیلات دبیرستانی خود و با دریافت مدرک پایان تحصیلات خود، اجازه تحصیل در دانشگاه های آلمان را دریافت کرده و می توانند در تمامی دانشگاه های آلمان ثبت نام و ادامه تحصیل دهند. در کشور آلمان کنکور ملی وجود ندارد و هر دانشگاه یا دانشکده، شرایط خود را برای پذیرش دانشجو خواهند داشت.

نکته مهم این است که تحصیلات پیش از دانشگاه در آلمان ۱۳ سال بوده و تحصیلات ۱۲ ساله کشورهای دیگر مطابق با سیستم آموزشی این کشور نمی باشد. به منظور تطبیق تحصیلی کشورهای مختلف با سیستم آموزشی آلمان و آماده نمودن دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه های آلمان، دانشجویان می بایست دوره یک ساله تحصیل در کالج های آلمان را سپری نمایند. کالج های آلمان دوره یک ساله ای را ارائه می کنند که در طی آن دانشجویان با مطالب درسی مورد نیاز برای ورود به دانشگاه های آلمان آشنا شده و همچنین زبان آلمانی تخصصی را برای ادامه تحصیل در رشته مورد نظر می آموزند.

لازم به ذکر است، برای ورود به این کالج‌ها، متقاضی باید در سطح خوبی از زبان آلمانی باشد و ملاک اصلی برای ورود به این کالج‌ها، قبولی در آزمون ورودی زبان کالج می باشد.

تحصیل در کالج های آلمان

تحصیل در کالج های آلمان؛ بهترین روش برای پذیرش در دانشگاه

سیستم آموزشی کشور آلمان کمی با ایران متفاوت است. در صورتی که یک دانشجوی بین‌المللی قصد داشته باشد تا در این کشور مشغول به تحصیل شود، ابتدا باید مدارک تحصیلی او مورد ارزیابی قرار بگیرند. در صورتی که مدارک تحصیلی فرد مورد تایید نظام آموزشی دولت آلمان نباشد، او موظف است که به مدت مشخصی در کالج مشغول به تحصیل شود تا پس از آن برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی اقدام کند. از این رو، در این مطلب قصد داریم تا به موضوع تحصیل در کالج های آلمان بپردازیم.

حتما بخوانید:

مفهوم کالج و تحصیل در کالج های آلمان

به عبارت ساده، کالج Studienkolleg یک کالج آمادگی در آلمان است که برای آماده‌سازی دانشجویان بین‌المللی ورودی که مایل به تحصیل در آلمان هستند اما مدارک آنها با معیارهای سیستم آموزشی آلمان مطابقت ندارد، طراحی شده است. تحصیل در کالج های آلمان یک دوره با 4 ترم تحصیلی است که معمولا یک سال تحصیلی طول می‌کشد.

هدف از تحصیل در کالج‌های آلمان این است که شما را با مهارت‌ها و دانش مورد نیاز در موضوعات خاص مرتبط با دوره دانشگاهی مورد علاقه آماده کند. بسته به رشته تحصیلی خود که می‌خواهید در آلمان تحصیل کنید، باید در یکی از دوره‌های Studienkolleg زیر شرکت کنید. لازم به ذکر است که در توضیحات هر دوره، زمینه‌های قابل تحصیل و ارائه‌شده در آن‌ها معرفی شده‌اند:

 • T-Kurs: آلمانی، ریاضیات، فیزیک، شیمی و انفورماتیک
 • M-Kurs: آلمانی، ریاضیات، فیزیک، شیمی و زیست شناسی
 • W-Kurs: آلمانی، ریاضیات، اقتصاد، تجارت و جامعه شناسی
 • G-Kurs: آلمانی، تاریخ، ادبیات آلمانی، جامعه شناسی و آمار

چگونه برای Studienkolleg در آلمان درخواست دهیم؟

اگر قصد تحصیل در کالج های آلمان را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا اطلاعاتی را درباره شیوه ثبت نام و تحصیل در آن‌ها کسب کنید. برای این کار، ابتدا باید بررسی کنید که آیا مدرک قبلی شما در آلمان به رسمیت شناخته شده است یا خیر. برای این کار نیز باید به وب سایت کالج بروید و بخش شرایط ورود به آن را بررسی کنید. چرا که به طور معمول، یک کالج یا دانشگاه به صورت اختصاصی تعیین می‌کند که چه نوع مدارکی را می‌پذیرد. اگر مدرک شما در آنجا ذکر نشده بود، باید برای دریافت یک مدرک معتبر، در دوره‌های مقدماتی شرکت کنید.

نحوه درخواست پذیرش از کالج های آلمان

پیداکردن کالج مناسب برای تحصیل در آلمان

اکنون که می‌دانید قبل از پذیرش باید یک دوره پایه را بگذرانید، پیشنهاد می‌کنیم یک Studienkolleg و یک دوره مناسب از آن را پیدا و انتخاب کنید.

اگرچه اکثر دانشگاه‌های آلمان دوره‌های مقدماتی را به تنهایی ارائه می‌کنند، اما برخی دانشگاه‌ها این برنامه‌ها را ندارند و برای تحصیل در آن‌ها، ابتدا باید در دوره‌های مقدماتی مورد نیاز شرکت کرده باشید. به همین خاطر است که می‌گوییم حتما شرایط دانشگاه و سپس کالج مدنظر خود را برای تحصیل بررسی کنید.

بررسی شرایط و مدارک مورد نیاز پذیرش در Studienkolleg آلمان

شرایط ورود در بین کالج‌های مختلف آمادگی برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان برای هر کالج متفاوت است. به همین خاطر، پیشنهاد می‌دهیم که شرایط پذیرش اختصاص هرکالج را به صورت جداگانه مطالعه کنید. از جمله برخی مدارک مهم مورد نیاز برای ثبت درخواست تحصیل در  Studienkolleg نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گواهی پایان تحصیلات قبلی شما
 • گواهی ریز نمرات مقطع تحصیلی گذشته
 • گواهی تسلط به زبان خارجی آلمانی یا انگلیسی
 • رزومه تحصیلی و کاری در صورت وجود
 • کپی‌های ترجمه شده از مدارک فوق توسط مترجم معتبر

ثبت درخواست برای تحصیل در کالج های آلمان

پس از اینکه تمام مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کردید، نوبت به ارسال درخواست می‌رسد. شما می‌توانید این کار را به صورت آنلاین یا از طریق پست انجام دهید. توجه داشته باشید که نمی‌توان به صورت مستقیم برای تحصیل در کالج‌های دانشگاه درخواست داد. بلکه در این موقعیت، درخواست باید از طریق دانشگاه ثبت شود. البته که این موضوع برای کالج‌های خصوصی صادق نیست.

درخواست آنلاین را می‌توان از طریق پلتفرم درخواست آنلاین دانشگاه‌های آلمان Uni-Assiste.de انجام داد. تعداد کمی از دانشگاه‌ها هستند که در این پلتفرم شرکت نمی‌کنند. اما مقابل، سیستم‌های درخواست آنلاین شخصی خود را دارند.

نکته‌ای که درباره ثبت درخواست تحصیل در کالج های آلمان وجود دارد این است که باید به مهلت باقی‌مانده درخواست دقت ویژه داشته باشید. چرا که در صورت ارسال مدارک و درخواست در موقعیت زمانی نادرست، درخواست شما مستقیما رد می‌شود.

هزینه تحصیل در کالج های آلمان

هزینه تحصیل در کالج های آلمان در حد رایگان بوده و دانشجویان در هر ترم نهایتاً تا حدود ۴۰۰ یورو پرداخت خواهند کرد.

ددلاین و شروع ترم کالج های آلمان

ددلاین و زمان اقدام برای دریافت پذیرش از کالج های دولتی آلمان برای هر کالج متفاوت می باشد و مدت زمان آن بطور متوسط در حدود ۲ ماه می باشد. این ددلاین ها معمولاً برای ترم زمستان، از ماه فوریه میلادی آغاز شده و نهایتا تا ماه آپریل ادامه دارد. همچنین این ددلاین ها برای ترم تابستان نیز از ماه آگوست میلادی آغاز شده و معمولا تا ماه نوامبر ادامه دارد.

تاریخ امتحان ورودی کالج های دولتی آلمان

تاریخ امتحان ورودی نیز برای هر کالج متفاوت می باشد، ولی می توان گفت که تاریخ برگزاری این آزمون‌ها برای ترم تابستان از ماه ژانویه میلادی آغاز شده و نهایتاً تا ماه مارس ادامه خواهد داشت. همچنین تاریخ برگزاری این آزمون‌ها برای ترم زمستان از ماه جولای آغاز شده و نهایتاً تا سپتامبر ادامه خواهد داشت.

کالج های دولتی آلمان بر روی نقشه

کالج های دولتی آلمان بر روی نقشه- ویزایار

شرایط تحصیل در کالج های آلمان

برای دریافت پذیرش از کالج های دولتی آلمان، داشتن مدرک فارغ‌التحصیلی ۱۲ ساله از کشور ایران الزامی می باشد. داوطلبانی که از مدارس فنی و حرفه ای و کار و دانش فارغ‌التحصیل شده و دوره تحصیل آنها ۱۱ ساله بوده، باید دوره پیش دانشگاهی را جدای از دوره تحصیل خود سپری کرده و مدرک سال دوازدهم را بدین ترتیب اخذ نمایند. کسانی که وارد دانشگاه های ایران شده و دارای مدرک فارغ‌التحصیلی از مقطع کاردانی هستند، می توانند مدرک این دوره را بجای دوره پیش دانشگاهی به کالج ارائه دهند.

برای اخذ پذیرش از کالج های دولتی آلمان، قبولی در دانشگاه های دولتی ایران الزامی نبوده و برخی کالج‌ها در شرایط خصوصی پذیرش خود این شرط را قید کرده‌اند. البته قانون عدم نیاز به قبولی در دانشگاه های دولتی ایران، کمتر از ۱۰ سال است که از شرایط دریافت پذیرش از کالج های آلمان حذف شده است.

کالج های دولتی آلمان

داوطلبان تحصیل در کالج های دولتی آلمان، با توجه به رشته مورد نظر برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان می بایست کالج مناسب را انتخاب نمایند. بنابراین مهمترین فاکتور برای انتخاب کالج، رشته ای می باشد که متقاضی قصد ادامه تحصیل در آن را دارد. لازم به ذکر است که سابقه تحصیلی داوطلب در انتخاب کالج مورد تقاضا بی تأثیر نیست و این سابقه ممکن است اجازه تحصیل در تمامی رشته های کالج را به داوطلب ندهد. در بخش زیر به تفکیک هر کالج توضیحات مربوط به آن و پیشینه تحصیلی متقاضی مورد نیاز برای دریافت پذیرش ذکر شده است.

در پایان کالج، آزمونی از دروس ارائه شده در کالج برای داوطلبان برگزار می شود که Feststellungsprüfung و به اختصار FSP نام دارد. آزمون FSP برای هر کالج متفاوت بوده و می توان گفت که اعتبار FSP کالج های دولتی برای اکثر دانشگاه های دولتی آلمان دارای اعتبار می باشد. (البته به ندرت موارد استثناء نیز وجود دارد.) نمره FSP با ضریب 2 و نمرات معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی در ایران ( و یا دیپلم 12 ساله ) هر کدام با ضریب 1 برای انتخاب رشته دانشگاهی تاثیرگذار است.

آزمون ورودی کالج های دولتی آلمان

کالج های دولتی آلمان برای پذیرش، به ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B1 و یا B2 اکتفا می کنند. اما این سطح دانش زبان آلمانی برای ورود به کورس اصلی کافی نبوده و به همین دلیل، این کالج‌ها معمولاً بین دو تا چهار هفته قبل از شروع ترم تحصیلی، آزمونی را برای تعیین سطح زبان آلمانی دانشجویان برگزار می کنند. محوریت اصلی برگزاری این آزمون، تعیین سطح زبان آلمانی داوطلب بوده و در برخی کالج‌ها، علاوه بر سوالات زبان، سوالات تخصصی مرتبط با رشته مورد تقاضای داوطلب نیز مطرح می شود. بنابراین داوطلبان می بایست برای ورود به کالج های دولتی آلمان، در آزمون ورودی این کالج‌ها قبول شوند. سطح زبان این کالج‌ها می تواند بسیار متفاوت باشد، ولی عموماً سوالات بخش زبان آنها، یک یا چند بخش از موارد زیر می باشند:

جاي خالي (C-Test)

در این گونه سوالات یک متن در اختیار داوطلب قرار گرفته و تعدادی از کلمات متن موجود نبوده و داوطلب می بایست جای خالی را با کلمات مناسب کامل نماید. البته پاسخ هر جای خالی عموماً سه یا چهار کلمه و بیش از یک کلمه می باشد.

جاي خالي (Lücken test)

در این نوع سوالات یک متن در اختیار داوطلب قرار گرفته و تعدادی از کلمات بصورت ناقص هستند ( یک یا دو حرف اول کلمات نوشته شده است ) و داوطلب می بایست این کلمات ناقص را کامل نماید.

درك مطلب (Leseverstehen)

در این گونه سوالات، داوطلب می بایست پس از مطالعه دقیق متنی که در اختیار وی قرار گرفته است، به سوالات مربوط به آن متن پاسخ دهد و این سوالات بصورت تستی و تشریحی می باشد.

شنيداري (Hören)

در این بخش از سوالات، یک فایل صوتی برای داوطلب پخش شده و پس از آن داوطلب می بایست به سوالات مربوط به آن پاسخ صحیح دهد. این سوالات بصورت تستی و یا تشریحی می باشند.

نوشتاري (Schreiben)

در این بخش، یک موضوع خاص در اختیار داوطلب قرار گرفته و وی می بایست متنی را درباره آن موضوع بنویسد. این متن می بایست کمتر از ۱۵۰ کلمه نباشد و همچنین از ۲۵۰ کلمه فراتر نرود.

گرامر (Grammatik)

در این بخش از امتحان، تنوع نحوه سوالات بسیار متفاوت می باشد، اما محوریت همه آنها یکسان بوده و مباحث مربوط به گرامر و دستور زبان آلمانی می باشد. مانند نگارش حالت صحیح افعال، نوشتن صحیح ضمایر و …

دوره (وِ یا دبلیو) W-Kurs در کالج‌های آلمان

دوره W-Kurs در کالج‌های مقدماتی آلمان به شما این امکان را می‌دهد تا برای تحصیل در رشته‌های اقتصادی و علوم اجتماعی آماده شوید. در نظر داشته باشید که در آخر این دوره نیز از شما آزمون ارزیابی با عنوان FSP گرفته می‌شود تا میزان آمادگی شما برای تحصیل رشته مورد نظر در آلمان بررسی شود.

نام W-kurs برگرفته از کلمه Wirtschaft می باشد که در زبان آلمانی “اقتصاد” معنی می دهد و معادل با کلمه Economic می باشد.

از طریق این کالج می توان در رشته های اقتصاد، علوم اجتماعی، برنامه ریزی مکانی، علوم کامپیوتر در اقتصاد، جامعه شناسی، جغرافیا، مدیریت شرکت، آموزش اجتماعی، کار اجتماعی، اقتصاد سیاسی، علوم سیاسی، گردشگری و هتلداری، مطالعات حقوقی و تجارت بیمه ادامه تحصیل داد.
دروس ارائه شده در هر کالج متفاوت می باشد ولی عموماً شامل درس های ریاضیات، اقتصاد، کسب و کار، زبان انگلیسی و زبان آلمانی می باشد.
امتحان ورودی کالج های W-kurs بسته به کالج متفاوت بوده، ولی عموما یکی از حالت های (زبان آلمانی)، (ریاضی و زبان آلمانی) و یا (ریاضی، اقتصاد و زبان آلمانی) می باشد.

چه افرادی دوره‌های دبلیو کورس را انتخاب می‌کنند

متقاضیان خارجی که باید در یک کالج مقدماتی در آلمان شرکت کنند و می‌خواهند در رشته‌های اقتصاد یا علوم اجتماعی تحصیل کنند، باید وارد دوره W-Kurs شوند. لازم به ذکر است که در این دوره انواع دروس مانند زبان آلمانی، ریاضیات و زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. پس از موفقیت در دوره W، شما می‌توانید در دانشگاه مدنظر آلمانی خود به تحصیل در یکی از رشته‌های زیر مشغول شوید:

 • اقتصاد
 • انفورماتیک کسب و کار
 • علوم اجتماعی
 • جامعه شناسی
 • گردشگری
 • علوم سیاسی

دوره اِم کورس (M-Kurs) برای تحصیل در کالج های آلمان

آیا می‌خواهید در آلمان به تحصیل در یکی از رشته‌های پزشکی، زیست شناسی یا داروسازی مشغول شوید؟ کالج M-Kurs آلمان به شما این آمادگی را می‌دهد تا برای آزمون ارزیابی (FSP) جهت پذیرش در دانشگاه‌های آلمان اقدام کنید. لازم به ذکر است که در این دوره به دروسی مانند زبان آلمانی، فیزیک، زیست‌شناسی و شیمی اشاره کرد.

نام M-kurs برگرفته از کلمه Medizin می باشد که در زبان آلمانی “پزشکی” معنی می دهد و معادل با کلمه Medicine می باشد.

کالج m-kurs (ام-کورس) آلمان

از طریق این کالج می توان در رشته های پزشکی، زیست شناسی، تغذیه، دندانپزشکی، میکروبیولوژی، زراعت، دامپزشکی، بیوشیمی، ورزش، روانشناسی و صنعت داروسازی ادامه تحصیل داد.

دروس ارائه شده در هر کالج متفاوت می باشد ولی عموماً شامل درس های زیست شناسی، شیمی، زمین شناسی، ریاضی، فیزیک، علوم کامپیوتر و زبان آلمانی می باشد.

امتحان ورودی کالج های M-kurs بسته به کالج متفاوت بوده، ولی عموما یکی از حالت های (زبان آلمانی)، (ریاضی و زبان آلمانی) و یا (ریاضی، زیست شناسی و زبان آلمانی) می باشد. گاهاً دروس شیمی و فیزیک نیز در سرفصل های آزمون ورودی بعضی از کالج های دولتی آلمان وجود دارد.

کالج اِم-کورس (M-kurs) آلمان برای چه کسانی مناسب است؟

متقاضیان خارجی که مجبور هستند تا در کالج های آلمان تحصیل کنند و قصد دارند تا در رشته داروسازی، پزشکی، زیست شناسی یا روانشناسی در مقاطع دانشگاهی تحصیل کنند، از جمله افرادی هستند که باید به سراغ دوره M-Kurs بروند.

پس از گذراندن موفقیت آمیز اِم-کورس (M-kurs) در کالج های آلمان و آزمون ارزیابی (FSP)، گزینه‌های زیادی برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی پیش روی شما قرار می‌گیرند. از جمله این رشته‌ها نیز می‌توان به مواردی که در لیست زیر قرار دارند، اشاره کرد:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروخانه
 • زیست شناسی
 • بیوشیمی
 • میکروبیولوژی

کالج G-Kurs آلمان

کالج G-Kurs دوره‌ای است که شما را برای تحصیل در رشته‌های علوم انسانی آماده می‌کند. لازم به ذکر است که برای تحصیل رشته‌های علوم انسانی در کالج ها و دانشگاه های آلمان، شما نیاز دارید تا تسلط نسبی به زبان انگلیسی داشته باشید. نکته دیگری که درباره شرکت در دوره‌های جی کورس وجود دارد این است که مانند دو دوره مقدماتی دانشگاه دیگر، شما پس از پایان دوره 4 ترمه یا یک ساله، نیاز دارید تا در آزمون ارزیابی شرکت کنید.

نام G-kurs برگرفته از کلمه Geisteswissenschaft می باشد که در زبان آلمانی “علوم انسانی” معنی می دهد و معادل با کلمه Humanities می باشد.

تحصیل در انواع کالج های آلمان

از جمله دروسی که در دوره جی کورس برای تحصیل در کالج های آلمان ارائه می‌شوند نیز می‌توان به مطالعات زبان آلمانی، روزنامه‌نگاری، حقوق، تاریخ، ادبیات، هنر و طراحی اشاره کرد. همچنین بیشتر این دروس دارای امتحان‌هایی با دو شکل کتبی و شفاهی هستند که دو بار در سال برگزار می‌شوند.

از طریق این کالج می توان در رشته های مطالعات آلمانی، مطالعات حقوقي، الهیات، نقد ادبی، هنر، طراحی، باستان شناسی، تاریخ، مرمت، علوم سیاسی، تاریخ هنر، مردم شناسی، آموزش، روزنامه نگاری، فلسفه، موسیقی شناسی، مطالعات تئاتر، روانشناسی، موسیقی و طراحی محصول ادامه تحصیل داد.
دروس ارائه شده در هر کالج متفاوت می باشد ولی عموماً شامل درس های تاریخ، ادبیات، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و زبان آلمانی می باشد.
امتحان ورودی کالج های G-kurs بسته به کالج متفاوت بوده، ولی عموما یکی از حالت های (زبان آلمانی) و یا (زبان انگلیسی و زبان آلمانی) می باشد.

کالج G-Kurs مناسب چه کسانی است؟

متقاضیان خارجی که باید در یک کالج مقدماتی در آلمان شرکت کنند و مایل به تحصیل در یکی از رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی هستند، از جمله افرادی هستند که باید در دوره جی کورس شرکت کنند. نکته جالب توجه درباره تسلط به زبان آلمانی در این دوره این است که شما در مقطع یکی از سطوح B1 یا B2 باشید. البته که سطح C1 نیز مورد قبول است.

کالج G-Kurs در آلمان - دانشگاه هایدلبرگ

رشته‌های دانشگاهی قابل تحصیل پس از شرکت درکالج گِ کورس (G-Kurs)

برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی ابتدا باید در یکی از دوره‌های مقدماتی شرکت کرده باشید. اگر شما برای این کار دوره G-Kurs را انتخاب کرده‌اید، احتمالا می‌دانید که با این کار چه رشته‌هایی را می‌توانید در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنید. اما با این حال، در ادامه لیستی از رشته‌های قابل تحصیل در مقاطع دانشگاهی برای شما وجود دارد:

 • مطالعات آلمانی
 • الهیات
 • فلسفه
 • داستان
 • روزنامه نگاری
 • مطالعات ادبی
 • قانون

کالج T-Kurs آلمان را بهتر بشناسید

کالج T-Kurs المان را می‌توان گزینه‌ای مناسب برای افراد علاقه‌مند به رشته‌های مهندسی دانست. در دوره تی کورس شما می‌توانید علوم ریاضی مورد تایید دانشگاه‌های کشور آلمان را بالاترین کیفیت یاد بگیرید و پس از شرکت در آزمون ارزیابی یا FSP، برای تحصیل در برترین دانشگاه‌های این کشور اقدام کنید. لازم به ذکر است که این دوره به‌جز علاقه‌مندان به مهندسی، برای افرادی که علاقه‌مند به فعالیت در رشته‌های ریاضیات، فنی و انفورماتیک تجاری هستند نیز مناسب است.

نام T-kurs برگرفته از کلمه Technik می باشد که در زبان آلمانی “فناوری” معنی می دهد و معادل با کلمه Technology می باشد.

کالج تی-کورس(T-kurs) آلمان
از طریق این کالج می توان در رشته های فیزیک، معماری، علوم کامپیوتر در اقتصاد، علم شیمی، مهندسی عمران، علوم کامپیوتر، فناوری تولید مواد غذایی، فن آوری تولید، ریاضیات، متالورژی، مهندسی برق، آمار، زمين شناسي، مهندسی مکانیک، فیزیک، فناوری کشتی، هیدروگرافی، جغرافیا، مدیریت زمین، فناوری صدا و فیلم، مهندسی شیمی، مهندسی عکاسی، فن آوری تأمین، تجهیزات نساجی و چاپی، فن آوری تولید، خیاطی، فناوری حفاظت از محیط زیست، کانی شناسی و هواشناسی ادامه تحصیل داد.
دروس ارائه شده در هر کالج متفاوت می باشد ولی عموماً شامل درس های ریاضیات، فیزیک، شیمی، علوم طبیعی، علوم کامپیوتر و زبان آلمانی می باشد.
امتحان ورودی کالج های T-kurs بسته به کالج متفاوت بوده، ولی عموما یکی از حالت های (زبان آلمانی)، (ریاضی و زبان آلمانی) و یا (ریاضی، فیزیک و زبان آلمانی) می باشد.

چه دانشجویانی نیاز به تحصیل در کالج تی کورس (T-Kurs) دارند؟

دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند تا در دانشگاه‌های آلمان به تحصیل در رشته‌های مهندسی یا ریاضی مشغول شوند، از جمله افرادی هستند که ممکن است به شرکت در دوره‌های تی کورس برای تحصیل در کالج های آلمان نیاز داشته باشند. از جمله رشته‌هایی که شما با شرکت در دوره T-Kurs می‌توانید در آن‌ها مشغول به تحصیل شوید نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی عمران
 • مهندسی خودرو
 • مهندسی برق
 • ریاضیات
 • فیزیک
 • انفورماتیک کسب و کار
 • مهندسی صنایع
 • فناوری فرآیند و مواد
تحصیل در کالج های آلمان با خدمات ویزایار

S-Kurs: کالج گروه زبان در آلمان

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های گروه زبان در آلمان را دارند می بایست پیش از ورود به دانشگاه، یک سال مقطع کالج S-kurs را با موفقیت گذرانده باشند. نام S-kurs برگرفته از کلمه Sprachwissenschaft می باشد که در زبان آلمانی “زبان شناسی” معنی می دهد و معادل با کلمه Linguistics می باشد. این گروه از کالج بطور گسترده ارائه نمی شود و اغلب با کالج G-kurs ترکیب می گردد.
از طریق این کالج می توان در رشته های مترجمی زبان های خارجی، فلسفه کلاسیک، زبانشناسی، مطالعات مذهبی و مطالعات حقوقي ادامه تحصیل داد.
دروس ارائه شده در هر کالج متفاوت می باشد ولی عموماً شامل درس های تاریخ، ادبیات، علوم اجتماعی و زبان آلمانی می باشد.
امتحان ورودی کالج های S-kurs بسته به کالج متفاوت بوده، ولی عموما شامل (زبان انگلیسی و زبان آلمانی) می باشد.

برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، ابتدا به سراغ کالج‌های آن بروید

کشور آلمان از جمله کشورهای پرطرفدار برای تحصیل ایرانیان است و همواره افراد بسیاری برای تحصیل در این کشور اقدام می‌کنند. در کشور آلمان، بسیاری از مدارک تحصیلی مورد تایید نیستند و از این رو، دانشجویان بین‌المللی برای کسب اطلاعات کافی جهت تحصیل در این کشور، می‌توانند در دوره‌های یک ساله کالج شرکت کنند.

لازم به ذکر است که دوره‌های مختلفی در کالج‌های کشور کانادا ارائه می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به W، G، T و M کورس اشاره کرد که هرکدام از این دوره‌ها برای تحصیل در رشته‌های خاصی هستند. در پایان هر دوره، از شما آزمون گرفته می‌شود که پس از موفقیت در آن آزمون، می‌توانید برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی کشور آلمان اقدام کنید.

نکته دیگری که درباره تحصیل در کالج های کشور آلمان وجود دارد این است که با شرکت در دوره‌های مقدماتی، روند ثبت نام در دانشگاه‌های کشور آلمان با سرعت بیشتری برای شما پیگیری خواهد شد. لازم به ذکر است که برای تحصیل در کالج‌های این کشور، شما باید مدارک تحصیلی مانند گواهی ریزنمرات را به صورت ترجمه‌شده به دو صورت آنلاین یا پست ارسال کنید.

سوالات متداول شما درباره تحصیل در کالج های آلمان:

تحصیل در کالج های آلمان دارای مزایا و معایب خاص خود است. اما روند ثبت نام در این کالج‌ها دارای پیچیدگی‌های خاص خود است و ممکن است در صورت انجام یک خطا، کل فرآیند تقاضای شما برای تحصیل در آلمان منحل شود. به همین خاطر، در ادامه این بخش قصد داریم تا به برخی سوالات درباره تحصیل در کالج های آلمان بپردازیم.

در واقع، کالج برای دانشجویان بین‌المللی است که قصد تحصیل در کشور آلمان را دارند، اما مدارک تحصیلی آن‌ها برای تحصیل در این کشور معتبر نیست. از این رو، این افراد برای تحصیل در کالج اقدام می‌کنند و پس از یک سال دوباره باید برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر درخواست دهند. از این رو، شرکت در دوره‌های کالج را نمی‌توان تضمینی برای پذیرش در دانشگاه‌های آلمان دانست.

از جمله برترین کالج‌های کشور آلمان برای تحصیل می‌توان به کالج دانشگاهی برلین، کالج دانشگاهی هامبورگ، کالج دانشگاهی هانوور، کالج دانشگاهی لایپزیگ (لایپزیش)، کالج دانشگاهی هایدلبرگ، کالج باواریا مونیخ و کالج دانشگاهی گوتنبرگ اشاره کرد.

در زمان تحصیل در کشور آلمان، دانشجویان بین‌المللی متاهل این امکان را دارند تا برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراهی خانواده را دریافت کنند. لازم به ذکر است که در صورت برخورداری از شرایط، این ویزا در کمتر از دو ماه صادر خواهد شد.

به طور کلی می‌توان گفت که تقریبا تمام رشته‌ها برای تحصیل در آلمان از اهمیت خاص خود برخوردار هستند. اما در این میان، رشته‌های مهندسی و پزشکی بیشترین ارزش را دارند.

5/5 - (2 امتیاز)
اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات