آوسبیلدونگ پرستاری

Ausbildung zum/zur Pflegefachmann/-frau

Classic dual vocational training, School education

پر درآمد

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:3 سال

نوع کار دوره:شیفتی

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 3 سال

نوع کار دوره: شیفتی

• آوسبیلدونگ پرستاری در یک نگاه

در زندگی همگی ما مراحلی وجود دارد که در آن به مراقبت نیاز داریم، چه هنگام تولد، چه در دوران کودکی، حتی در دوران بزرگسالی زمانی که بیمار شده یا آسیب دیده‌ایم، این نیاز به مراقبت در سنین پیری بیشتر نیز می‌شود. پس دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری چند وجه مختلف داشته و آینده شغلی تضمین شده با درآمد عالی دارد. در ادامه با دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آشنا می‌شویم.

درباره آوسبیلدونگ پرستاری

دوره آوسبیلدونگ پرستاری از ژانویه 2020 به دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان اضافه شد؛ یعنی افراد با داشتن مدرک تحصیلی پایان دوره متوسطه نیز می‌توانند در دوره‌های کارآموزی پرستاری ثبت نام کنند. این دوره‌ها 3 ساله بوده و فارغ‌التحصیلان می‌‌توانند پس از دریافت مدرک به عنوان پرستار در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها با حقوق و مزایای عالی مشغول به کار شوند. گذراندن آوسبیلدونگ پرستاری رایگان بوده و کارآموزان حقوق هم دریافت می‌کنند.

یک پرستار چه کاری انجام می‌دهد؟

پرستاران در شاخه‌های مختلف می‌توانند در بیمارستان‌ها مشغول به کار شوند. شما به عنوان یک پرستار:

• پرستار برای مراقبت از سالمند:

یکی از شاخه‌های پرستاری مراقبت از سالمندان است. شما آموزش‌های لازم را در خصوص مراقبت از سالمندان دیده و می‌توانید در خانه سالمندان مشغول به کار شده و یا مسئولیت نگه داری از سالمندان را در منزل به عده بگیرید. تشویق کردن سالمندان به انجام فعالیت‌های فکری و جسمی، یادآوری مصرف قرص‌ها و همراهی سالمندان برای مراجعه به پزشک و غیره از وظایف شما می‌باشد.

• پرستار و پرستار کودک:

پرستاران و پرستاران کودک در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مشغول به کار شده و مسئولیت مراقبت از بیماران، درمان‌های پزشکی ساده مانند عوض کردن بانداژ، تزریق و آماده کردن بیمار برای عمل‌های جراحی را بر عهده دارند.

• مراقبت‌های آموزشی درمانی:

شما به عنوان یک متخصص پرستاری در بخش مراقبت‌های آموزشی، درمانی مسئولیت‌های بسیاری را بر عهده دارید. یکی از این مسئولیت‌ها حمایت از معلولان برای انجام فعالیت‌های روزانه، بردن این افراد به گردش و انجام درمان‌های سرپایی می‌باشد.

• فعالیت‌های اداری:

ثبت شرح حال بیماران، نظارت بر پیشرفت و یا بهبود بیماری، صدور صورت حساب و یا سفارش مجدد داروها بر عهده پرستاران در هر زمینه شغلی می‌باشد.

چرا پرستاری؟

پرستاری در تمام دنیا شغلی پذیرفته شده با بازار کار بسیار عالی و درآمد مناسب می‌باشد. در واقع با شرکت در آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان می‌توانید مدرک معتبر این شغل را بدست آورده و در مؤسسات، کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها مشغول به کار شوید. علاوه بر این برخی از خانواده‌ها برای مراقبت از افراد سالمند و معلولان به وجود پرستار در خانه نیاز دارند. در مجموع با انتخاب آوسبیلدونگ پرستاری می‌توانید آینده شغلی تضمین شده با درآمد بالا داشته باشید.

آیا شخصی که دوره پرستاری کودک یا پرستار سالمند را گذرانده می‌تواند تحصیلات خود را در رشته دیگر ادامه دهد؟

همه دانشجویان برای پرستار شدن لازم است آموزش‌های لازم را ببینند؛ اما مدارک جداگانه برای پرستاران سالمند، پرستاران بهداشت و کودک وجود دارد. در صورت تکمیل دوره آموزشی خود در یک کلینیک مناسب می توانید رشته تخصصی خود را در یک سوم پایانی دوره آموزشی انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر کلینیک آموزشی شما در خانه سالمندان است، می‌توانید قبل از آخرین سال آموزش تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید آموزش عمومی خود را ادامه دهید یا ترجیح می‌دهید به عنوان پرستار سالمند فارغ التحصیل شوید. اگر مراقبت از سالمندان را انتخاب کنید، در یک سوم پایانی آموزش خود آموزش‌های ویژه ای در این زمینه خواهید دید. با این حال تا قبل از انتخاب رشته تخصصی شما در طول دوره آموزشی عمومی با تمام زمینه‌های پرستاری آشنا شده‌اید.

به عنوان پرستار در کجا می‌توانید کار کنید؟

به عنوان یک پرستار می‌توانید در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، خانه‌های سالمندان و سایر مؤسسات اجتماعی شغل مورد نیاز خود را پیدا کنید.

مکان‌های اشتغال شما در یک نگاه

  • بیمارستان‌ها
  • کلینیک‌ها
  • مراکز بهداشتی
  • خانه‌های سالمندان
  • کار در خانه‌ها به عنوان پرستار شخصی
  • سایر نهادهای اجتماعی
  • خدمات سرپایی

ساعات کار پرستار چقدر است؟

شما به عنوان یک پرستار 38 تا 40 ساعت در هفته کار می‌‌کنید، به همین دلیل است که بایستی در چشیدن برنامه‌های روزانه خود انعطاف‌پذیر باشید. چرا که بیماران در تمام ساعات شبانه روز ممکن است به کمک شما نیاز داشته باشند. شما همچنین شما به عنوان پرستار در شیفت شب، تعطیلات آخر هفته و تعطیلات رسمی به صورت گردشی سر کار هستید.

لباس فرم پرستاران

لباس تونیک، شلوار سفید و کفش طبی (بهداشتی و ضد عفونی شده) به عنوان لباس رسمی پرستاران در آلمان شناخته می‌شود.

یک پرستار چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

روحیه همکاری و کمک ‌دهی بالا: اگر تصمیم دارید در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری شرکت کرده و در آینده به عنوان پرستار مشغول به کار شوید بایستی توانایی کمک به افراد دیگر را داشته و این کار برای شما لذت بخش باشد.
روانشناسی بالا برای شناخت روحیه بیماران: بیماران همیشه نمی‌توانند به شما بگویند چه مشکلی دارند؛ بنابراین شما به عنوان پرستار باید شناخت خوبی از افراد داشته تا بتوانید تشخیص دهید که چه اقدامات مراقبتی را باید انجام دهید.
داشتن روحیه کار گروهی: برای شغل پرستاری، باید حس اجتماعی قوی داشته باشید، به خصوص زمانی که صحبت از برنامه‌ریزی فعالیت‌های مشترک می‌شود. علاوه بر این از آنجا که شما بایستی شیفت‌های روزانه را با سایر همکاران هماهنگ کنید لازم است روحیه همکاری بالا داشته باشید.

دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری

دوره آوسبیلدونگ پرستاری سه سال طول می‌کشد. این یک آموزش به صورت دوره آوسبیلدونگ مدرسه‌ای همراه با آموزش عملی می‌باشد. دوره‌های کارآموزی پرستاری در کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها، خان‌های سالمندان یا سایر مؤسسات اجتماعی برگزار شده یا شما می‌توانید به انتخاب خودتان یک دانشکده پرستاری، یک مدرسه مراقبت از سالمندان و غیره را برای کارآموزی انتخاب کنید. در نهایت تمام کارآموزان لازم است دوره‌های عمومی پرستاری را بگذرانند.

کارآموزان در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری چه آموزش‌هایی می‌بینند؟

کارآموزان در مدرسه تفاوت بین مراقبت‌های بستری و سرپایی و همچنین مراقبت‌های حاد و طولانی مدت را یاد آموزش می‌بینند. علاوه بر این تشخیص می‌دهید که هنگام برخورد با بیماران با گروه‌های سنی و روحیات چگونه عمل کنید. چرا که شما به عنوان یک پرستار بعداً با کودکان، افراد مجروح، افراد دارای بیماری‌های روانی، معلولیت و افراد مسن سر و کار خواهید داشت. در مجموع یازده زمینه آموزشی و 1900 ساعت کار برای کارآموزان دوره آوسبیلدونگ پرستاری برنامه ریزی شده است.

آموزش‌های شروع دوره آوسبیلدونگ پرستاری

اصول شروع دوره کارآموزی:

معرفی کلی آوسبیلدونگ پرستاری، بیان وظایف پرستاری در غالب بحث‌های گروهی، نحوه ارتباط با بیمار به صورت نقش‌های اجرا شده توسط کارآموزان، موقعیت اجتماعی پرستاران در جامعه و درآمد ماهیانه از موارد آموزش داده شده در شروع دوره آوسبیلدونگ پرستاری هستند.

حمایت از بیماران با ورزش و مراقبت از خود:

کارآموزان با مفاهیمی برای ارتقای فعالیت جسمی آشنا می‌شوند. از آنجا که فقدان فعالیت جسمی اغلب منجر به محدودیت تحرک شخصی می‌شود پس این مبحث از موارد دری بسیار مهم خواهد بود. علاوه بر این، کارآموزان مهارت‌های اولیه پرستاری مانند بهداشت فردی، کمک به غذا خوردن و کنترل عملکردهای حیاتی را کسب می‌کنند.

مراقبت از بیمار:

شستن یک فرد بیمار یا کمک به او برای غذا خوردن از مباحثی ست که به کارآموزان آموزش داده می‌شود. از این رو کارگاهایی برای به اشتراک گذاشتن تجربه کارآموزان در این زمینه برگزار شده و افراد نحوه برخورد با بیماران را در شرایط مختلف آموزش می‌بینند.

آموزش‌های سال اول تا سوم آوسبیلدونگ پرستاری

ارتقاء سلامت و پیشگیری:

در این حوزه آموزشی، تمرکز بر موضوعات ارتقای سلامت و پیشگیری است. به عنوان مثال، کارآموزان با علل نابرابری‌های سلامت در جامعه سروکار دارند، همچنین آموزش می‌بینند که چگونه می‌توان در حین مراقبت از بیماران ایمنی خودشان را حفظ کنند.

فرآیندهای درمانی و ایمنی بیمار:

در این دوره آموزشی، کارآموزان دانش پزشکی تخصصی در زمینه جراحی و داخلی را کسب می کنند تا بتوانند تشخیص‌‌های صحیح پرستاری را انجام دهند. همچنین شما یاد می‌گیرید که چگونه به بیماران مشاوره داده و فرایند ارتباط بیمار با پزشک را کنترل می‌کنید. زمان‌بندی و مدیریت عوض کردن پانسمان، تزریقات و خوراندن داروها نیز از مباحث آموزشی این دوره هستند.

مدیریت در شرایط حاد:

پرستاران اغلب با موقعیت‌هایی مواجه می‌شوند که نیاز به اقدام فوری دارند بنابراین بایستی برای مواجه با آن آماده شوند. در این دوره شما یاد می‌گیرید که با آرامش و با اطمینان تصمیم‌گیری کنید.

توان‌بخشی:

هدف مراقبت‌های توان‌بخشی این است که بیماران دارای مشکل حرکتی یا عضلانی بتوانند به طور مستقل از عهده کارهای روزانه برآیند. معمولاً بیماران تصادفی به توان‌بخشی احتیاج پیدا می‌کنند. از آنجا که پرستاران ارتباط نزدیک با فیزیوتراپ‌ها دارند بایستی اطلاعات لازم را در این زمینه داشته باشند.

همراهی بیماران در آخرین مرحله زندگی:

کارآموزان آوسبیلدونگ پرستاری یاد می‌گیرند که کیفیت زندگی بیماران لاعلاج و خانواده‌های آنها را بهبود بخشند. تسکین درد، روحیه دادن و حمایت عاطفی از بیماران از آموزش‌های این دوره هستند.

مراقبت از کودکان و نوجوانان:

نوزادان بیمار، کودکان و نوجوانان ممکن است به درمان و توجه متفاوتی نسبت به بزرگسالان نیاز داشته باشند. به همین دلیل است که کارآموزان این دوره نحوه برخورد با بیماران این رده سنی را آموزش می‌بینند. همچنین دانش ارتباط و مشاوره را به دست خواهید آورد: یعنی یادمی‌گیرید که چگونه یک کودک نوپا را آرام کنید، چگونه با یک نوجوان درباره درمان صحبت می‌کنید و تا چه حد والدین را درگیر بیماری کنید.

مراقبت از بیماران مبتلا به مشکلات روانی:

بیماری‌های روانی مانند افسردگی، اعتیاد یا زوال عقل به طور گسترده در بین مردم شایع شده است. در این دوره کارآموزان برای برخورد با افراد بیمار آماده می شوند.

دوره‌های آموزش عملی آوسبیلدونگ پرستاری

دوره‌های آموزشی در کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و غیره برگزار می‌شود. بسته به نوع مکانی که برای کارآموزی انتخاب کرده‌اید آموزش‌ها متفاوت هستند. می‌توانید یکی از گزینه‌های زیر را برای دوره عملی آوسبیلدونگ پرستاری انتخاب کنید: مراقبت طولانی در خانه سالمندان، مراقبت طولانی مدت حاد در بیمارستان یا مراقبت سرپایی برای خدمات پرستاری؛ اما از آنجا که لازم است در تمام زمینه‌ها تجربه‌های لازم را کسب کنید، به عنوان یک کارآموز در بیمارستان، خدمات پرستاری سرپایی، پرستاری در خانه‌های سالمندان، مراقبت‌های روانپزشکی و مراقبت از کودکان و نوجوانان را هم خواهید آموخت.

• کارآموز آوسبیلدونگ پرستاری در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

کارآموزان آوسبیلدونگ پرستاری در سال اول آموزش، ماهانه 1165 یورو، در سال دوم 1230 یورو و در سال آخر آموزش 1330 یورو حقوق دریافت می‌کنند. البته میزان حقوق پرداختی در دوره کارآموزی به ایالتی که در آن زندگی می‌کنید و کلینیک یا موسسه ای دارد که در آن دوره آموزش خود را می‌گذرانید بستگی دارد. دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری رایگان است اما میزان حقوق دریافتی در صورتی مطابق مبالغ ذکر شده می‌باشد که کلینیک شما از  قوانین حقوق دولتی تبعیت کند. بیشتر کبینیک‌های خصوصی از این قانون پیروی نمی‌کنند. دوره‌های پرستاری  جز پردرآمدترین آوسبیلدونگ‌ها در  آلمان هستند.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ آوسبیلدونگ پرستاری در حین دوره

مقایسه حقوق شغل آوسبیلدونگ پرستاری با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ پرستاری چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

حقوق پرستاران آموزش دیده اغلب بر اساس تعرفه‌های مصوب پرداخت می شود. پرستاران در ابتدای شروع کار به طور متوسط ​​2300 یورو ناخالص در ماه درآمد دارند. ضمن اینکه پرستاران در سیفت شب اضافه حقوق دریافت می‌کنند. پس از چند سال و با داشتن تجربه، حقوق دریافتی افزایش پیدا می‌کند. پرستاران با داشتن سه سال سابقه کار تا 2700 یورو در ماه درآمد ناخالص دارند. در صورت تکمیل آموزش و داشتن سمت شغلی ، تا 3300 یورو (ناخالص) می‌توان حقوق دریافت کرد.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ پرستاری

مسیر شغلی یک پرستار به این صورت می‌باشد: آموزش بیشتر برای تبدیل شدن به یک متخصص در زمینه خدمات بهداشتی و اجتماعی. بدین صورت که می‌توانید مسئولیت سازمان را در بیمارستان ها، خانه های سالمندان یا مراکز توانبخشی بر عهده داشته باشید، همچنین پس از اتمام دوره آموزش پرستاری بامدرک لیسانس در مراقبت های بهداشتی، پرستاری یا مدیریت فرصت های شغلی کاملا  جدید شامل سمت های مدیریتی را در بیمارستان ها یا مراکز مراقبتی  بر عهده خواهید داشت..

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ پرستاری شما می توانید ...

کشف و اختراع فناوری‌های جدید، کار روزانه پرستاران را تغییر داده و ساده‌تر کرده است. در آینده اطلاعات بیماران به صورت الکترونیکی وارد می شود بدین ترتیب حوزه سلامت الکترونیک در حال افزایش است. به عنوان مثال، ارائه می‌کند که کارکنان پرستار و بیماران با استفاده از روش‌های پزشکی از راه دور در آینده – به عنوان مثال پرستاران و دکتران می‌توانند از طریق تبلت و با دسترسی به اینترنت از حال بیماران خود از راه دور نیز مطلع شوند و اگر شرایطی بحرانی باشد، می‌توان با فشار دادن یک دکمه به پزشک یا پرستار هشدار داد.

پرسش و پاسخ درباره آوسبیلدونگ پرستاری

امیدواریم اطلاعات آوسبیلدونگ آوسبیلدونگ پرستاری، برای شما مفید و کافی واقع شده باشد. تمامی مطالب این صفحه، از منابع خارجی معتبر، ترجمه و تالیف گردیده است.
درصورتی که همچنان سوالی فکر شما را درگیر کرده آن را در قسمت پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات