پیشرفته‌ترین کشور اروپایی در رده هفدمین کشور پرجمعیت دنیا قرار گرفته است! این سرزمین بی نقص از نظر پیشرفت اقتصادی و اجرای قانون با سیستم پارلمانی مدیریت شده و در هر ایالت آن قوانین اجتماعی به بهترین نحو به اجرا درمی‌آیند. درباره ایالت‌های آلمان صحبت می‌کنیم، کشوری که اجرای نظم و قانون را در نقطه به نقطه آن می‌توان الگویی بی کم و کاست به شما آورد. در ادامه با ایالت‌ها و شهرهای اصلی آلمان آشنا می‌شویم.

با ایالت‌ها و شهرهای اصلی آلمان آشنا شوید

ایالت‌ها و شهرهای اصلی آلمان

می‌‌دانستید که آلمان به صورت ایالتی اداره شده و هر ایالت آن جدای از قوانین کلی تعیین شده، قوانین اجتماعی مخصوص به خود را دارد؟ اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه این مطلب با ایالت‌ها و شهرهای اصلی آلمان آشنا شده و نگاهی کلی به تقسیم‌بندی مناطق شهری در این کشور داشته باشید.

ایالت‌ها و شهرهای اصلی آلمان

کشورآلمان در مجموع 16 ایالت دارد که هر کدام طبق قوانین داخلی خود میریت می‌شوند. نظام سیاسی در این کشور جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی است که قانونی یکسان در زمینه سیاست، خارجی و دفاع از مرزهای آلمان دارند اما در هر ایالت قوانین اجتماعی مخصوص اعمال می‌شود.

طبق طبقه‌بندی جغرافیایی آلمان به چهار بخش شرقی، غربی، شمالی و جنوبی تقسیم‌بندی می‌شود. از آنجایی که هزینه زندگی در هریک از شهرهای آلمان با توجه به جمعیت و وسعت آن متفاوت است فهرستی کلی از ایالت‌ها و شهرهای اصلی آلمان را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

ایالت‌ها و شهرهای اصلی آلمان

ایالت بادن – وورتمبرگ (Baden-Württemberg)

بادن – وورتمبرگ ایالتی در جنوب غربی آلمان است که با پایتختی شهر اشتوتگارت (Stuttgart) سومین ایالت بزرگ این کشور به شما می‌رود.

ایالت بادن – وورتمبرگ بخش عظیمی از چرخه اقتصادی آلمان را در دستان خود دارد. دفاتر بزرگترین کارخانه‌های اتومبیل‌سازی دنیا از جمله پورشه، بوش و دایملر در این ایالت قرار دارند و فناوری صنعت و توسعه در آن بیشترین بودجه را به خود اختصاص می‌دهد.

میزان درآمد افراد شاغل در ایالت بادن – وورتمبرگ از دیگر ایالت‌های آلمان بالاتر است و بیشتر ساکنان این ایالت از رفاه اجتماعی خوبی برخوردار هستند.

شهرهای اولم، توبینگن، فرایبورگ، کارلسروهه، مانهایم و هایدلبرگ از مهم‌ترین شهرهای بادن – وورتمبرگ به شمار می‌روند.

ایالت بایرن Bavaria

ایالت بایرن (Bavaria)

بایرن بزرگترین ایالت در میان ایالت‌ها و شهرهای اصلی آلمان به شمار می‌رود. پایتخت این ایالت عظیم شهر مونیخ (Munich) است که بیشتر آن را به نام تیم فوتبال محبوبش “بایرمونیخ” می‌شناسند.

شهر مونیخ در جنوب کشور آلمان قرار گرفته و یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای اروپایی محسوب می‌شود. بیشتر شرکت‌های بزرگ آلمانی از جمله لوازم الکترونیکی زیمنس و شرکت‌های خودروسازی ب ام، آئودی در این شهر قرار دارند. همچنین ایالت بایرن و شهر مونیخ در میان لیست شهرهای گردشگری آلمان قرار می‌گیرند.

ایالت بایرن (Bavaria) نیز از ایالت‌هایی ست که کارمندان آن دستمزدهای بالایی را دریافت می‌کنند، از طرفی هم هزینه زندگی در این ایالت بیشتر از سایر مناطق آلمان است.

نورنبرگ، آوگسبورگ، رگنسبورگ، فورت و وورسنسبوگ از شهرهای مهم ایالت بایرن هستند.

ایالت براندنبورگ (Brandenburg)

ایالت براندنبورگ (Brandenburg)

براندنبورگ ایالتی به نسبت تازه تاسیس است که پس از اتحاد آلمان شرقی و غربی شکل گرفت. پایتخت این ایالت شهر پوتسدام(Potsdam) می‌باشد.

ایالت براندنبورگ بیشتر در زمینه فناوردی هوانوردی، صنایع فلزی و شیمی فعال است. همچنین وجود طبیعتی بکر همراه با دریاچه‌های طبیعی، این ایالت را به یکی از زیباترین مناطق آلمان تبدیل کرده است.

دو شهر فرانکفورت و کتبوس از شهرهای مهم ایالت براندنبورگ هستند.

ایالت برلین (Berlin)

ایالت برلین (Berlin)

برلین از بزرگترین ایالت‌ها و شهرهای آلمان است که به عنوان پایتخت این کشور خود به تنهیی یک ایالت محسوب می‌شود.

برلین از موقعیت سیاسی ویژه‌ای برخوردار و از نظر تاریخی دارای ارزش ویژه‌ای در نزد مردم آلمان می‌باشد. این شهر مهم و پرآوازه در شمال شرقی آلمان قرار گرفته و با داشتن جاذبه‌های تاریخی ارزشمند از قطب‌های گردشگری در این کشور نیز محسوب می‌شود.

مراکز صنعتی مانند مکانیک، خودروسازی، مواد غذایی، هتل داری، رشته‌های مهندسی پزشکی و پژوهش و فناوری از مشاغل پرکاربرد و پردرآمد در برلین محسوب می‌شوند. همچنین شرکت‌های بزرگ و معروف فایزر، فولکس واگن و SAP در این شهر مستقر شده‌اند.

ایالت برمن (Bremen)

ایالت برمن (Bremen)

برمن با نشان چهار حیوان خر، سگ، گربه و خروسی که بر هم سوار هستند از دیگر ایالت‌های مهم و بزرگ آلمان است که علاوه بر شهر برمن، بندر برمن هافن (Bremerhaven) را تحت پوشش قرار می‌دهد.

اقتصاد این ایالت بر پایه تجارت دریایی و قهوه استوار است. کارخانه معروف قهوه جاکوب (Jacobs) در شهر برمن قرار گرفته و ایجاد اشتغال را در آن رونق بخشیده است. علاوه براین وجود دو کارخانه گلوکز و کرافت نیز دلیلی بر آن شده تا برمن به قطب اصلی تولیدات صنایع غذایی در آلمان تبدیل شود.

ایالت تورینگن (Thuringia)

ایالت تورینگن (Thuringia)

در معرفی ایالت‌ها و شهرهای اصلی آلمان به ایالت تورینگن (Thuringia) می‌رسیم. منطقه‌ای وسیع که خود به 17 بخش تقسیم شده و متطق مهمی از آلمان را شامل می‌شود.

بسیاری تورینگن را به لطف داشتن طبیعت بسیار زیبا مهد موسیقی، شعر و معماری کشور آلمان می‌دانند. پایتخت این ایالت خارق‌العاده شهر ارفورت است و کشاورزی نقشی مهم در رشد اقتصاد آن ایفا می‌کند.

از شهرهای مهم ایالت تورینگن شهرهای ارفورت، وایمار، آیزناخ، گرا، ینا، زوهل و ایلمناو را می‌توان نام برد. نکته دیگر اینکه تعداد مهاجران در این ایالت نسبت به سایر شهرهای آلمان کمتر است.

ایالت راینالد فالتز (Rhineland-Palatinate)

ایالت راینالد فالتز (Rhineland-Palatinate)

راینالد فالتز با پایتختی شهر ماینتس (Mainz) در لیست 16 ایالت کشور آلمان قرار می‌گیرد. این ایالت در غرب آلمان واقع شده و عنوان هفتمین شهر پر جمعیت این کشور را به خود اختصاص داده است.

صنایع شیمیایی، داروسازی، خودرو سازی وصنعت سنگ های قیمتی، صنعت چرم و صنعت سرامیکی و شیشه‌ای جز صنایع مهم در ایالت راینالد فالتز می‌باشند که بازار کار در این ایالت را تضمین کرده‌اند.

5 شهر لودویگسهافن، کایرزسلاوترن، کویلنتس، تریو ناساو از مهمترین شهرهای ایالت راینالد فالتز به شمار می‌روند.

ایالت زارالاند (Saarland)

ایالت زارالاند (Saarland)

زارالاند جز کوچکترین ایالت‌ها و شهرهای مهم آلمان می‌باشد که جنوب غربی این کشور قرار گرفته است. پایتخت این ایالت زاربروکن (Saarbrücken) نام دارد.

زارالاند را می‌توان یکی از جوان‌ترین ایالت‌های آلمان دانست. زمانی اقتصاد زارالاند و شهرهای آن به معادن وابسته بود اما با از بین رفتن بیشتر آن‌ها اقتصاد زارالاند نیز به سوی پژوهش و فرهنگ تغییر مسیر داد. در حال حاضر بزرگترین موسسات پژوهشی آلمان مانند موسسه ماکس پلانک، لایبنیتس و فراونهفر دارای شعبه در این ایالت هستند.

ایالت زاکسن (Saxony)

ایالت زاکسن (Saxony)

ایالت زاکسن (Saxony) در شرق کشور آلمان قرار گرفته است. پایتخت این ایالت شهر مهم و ارزشمند لایپزیک (Leipzig) می‌باشد که بیشتر شهرت خود را به مراکز علمی و فرهنگی که دارد مدیون است.

دانشگاه لایپزیک از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های آلمان و اروپا در این شهر قرار دارد و به همین دلیل بیشتر دانشجویان ایالت زاکسن را برای تحصیل در آلمان انتخاب می‌کنند.

از دیگر شهرهای مهم ایالت زاکسن می‌توان به دسردن، کمنیتیس، تسویکاو، پلاون، گرلیتس، فرایتال، فرایبرگ و یواتزن اشاره کرد.

ایالت هسن (Hessen)

ایالت هسن (Hessen)

هسن را بسیاری قلب تپنده ایالت‌ها و شهرهای اصلی آلمان می‌نامند. پایتخت این ایالت شهر ویسبادن (Wiesbaden) است که از شهرهای صنعتی آلمان محسوب می‌شود. وجود معدن زغال سنگ و فولاد باعث شده تا ایالت هسن نقشی مهم در تامین مواد اولیه آلمان ایفا کند.

همچنین میزان بیکاری در این ایالت بسیار پایین است و ساکنانش از موقعیت اقتصادی خوبی برخوردار هستند. از این رو بیشتر مهاجران شهرهای Hessen را برای اقامت انتخاب می‌کنند.

شهرهای فرانکفورت، ویسبادن، کاسل، دارمشتات، افنباخ آم ماین، هاناو، گیسن و ماربوگ از شهرهای مهم آلمان و ایالت هسن هستند.

ایالت هامبورگ (Hamburg)

ایالت هامبورگ (Hamburg)

دومین شهر بزرگ آلمان، سومین بندر بزرگ اروپا و شهر یک ایالتی از عناوین هستند که هامبورگ به داشتن آن‌ها افتخار می‌کند.

هامبورگ یکی از 16 ایالت آلمان است که تاریخی و فرهنگ مثال‌‍زدنی دارد. این شهر زیبا به 7 منطقه هامبورگ میته، آلتونا، آیمزبوتل، هامبورگ نورد، ونسبک، برگدورف و هاربورگ تقسیم‌بندی می‌شود.

وجود فرودگاه بین‌المللی و خط راه‌آهن گسترده باعث شده تا هامبورگ به یکی از بهترین شهرهای آلمان جهت ارائه خدمات حمل و نقل بین‌المللی تبدیل شود.

از نظر شغلی نیز شهر در زمینه اقتصادی، تجارت، توریست، املاک، ماهیگیری و کشاورزی توانسته اشتغال‌زایی کرده و میزان بیکاری را در این ایالت مهم به حداقل رساند.

ایالت زاکسن آنهالد (Saxony-Anhalt)

ایالت زاکسن آنهالد (Saxony-Anhalt)

ایالت زاکسن آنهالد پیش از به هم پیوستن آلمان شرقی و غربی جزیی از آلمان شرقی به شمار می‌رفت. اکنون اما به عنوان ایالتی جوان در میان لیست ایالت‌ها و شهرهای اصلی آلمان قرار گرفته است.

پایتخت زاکسن آنهالد ماگدبورگ (Magdeburg) است که دارای پیشینه تاریخی بسیار ارزشمند می‌باشد. همچنین دانشگاه ماگدبورگ (otto-von-Guericke-Magdeburg University) که در زمینه رشته‌های مهندسی، پزشکی و تربیت معلم فعالیت دارد در این شهر قرار گرفته است.

هاله و ویتنبرگ از شهرهای مهم ایالت زاکسن آنهالد هستند.

ایالت شلسویگ – هولشتاین (Schleswig-Holstein)

ایالت شلسویگ – هولشتاین (Schleswig-Holstein)

 شلسویگ – هولشتاین شمالی‌ترین ایالت آلمان است. شهر کیل (Kiel) پایتخت این ایالت بوده و به دلیل نقش مهمی که در صلح بین پروس و اتریش داشته از مناطق بسیار مهم تلقی می‌شود.

نکته جالب دیگر در مورد ایالت شلسویگ – هولشتاین اینکه به دلیل فرهنگ مشترک بین آلمان و دانمارک در آن، بیش از 50 درصد شهروندان  شلسویگ – هولشتاین به زبان دانمارکی صحبت می‌کنند.

شهرهای لوبک، فلنسبورگ و نوی مونستر از شهرهای مهم این ایالت محسوب می‌شوند.

ایالت مکلنبورگ – فورپومرن (Mecklenburg-Vorpommern)

ایالت مکلنبورگ – فورپومرن (Mecklenburg-Vorpommern)

ایالت مکلنبورگ – فورپومرن از دیگر ایالت‌های شمال شرقی آلمان است و با داشتن 8 شهر به عنوان کم جمعیت‌ترین ایالت آلمان شناخته می‌شود.

این ایالت به دلیل وسعت و جمعیت کمی که دارد نسبت به سایر ایالت‌ها در رتبه پایین‌تری از سطح اقتصادی و پیشرفت صنعتی قرار می‌گیرد. با این حال بیوتکنولوژی، فناوری اطلاعات، علوم زیستی، صنایع دریایی و خدمات گردشگری از صنایع پول ساز و فعال در ایالت مکلنبورگ – فورپومرن به شمار می‌‍ روند.

پایتخت این ایالت شهر شورین (Schwerin) است و روستوک، نویبراندنبورگ، اشترالزوند، گرایفسوالد و ویسمار از شهرهای مکلنبورگ – فورپومرن هستند.

ایالت نوردراین – وستفالن (North Rhine-Westphalia)

ایالت نوردراین – وستفالن (North Rhine-Westphalia)

نوردراین – وستفالن به لطف داشتن 4 شهر کلن، دوسلدورف، دورتموند و اسن در حیطه خود از مهمترین ایالت‌ها و شهرهای اصلی آلمان می‌باشد. این ایالت در غرب کشور آلمان قرار گرفته و مرکز آن دوسلدورف (Düsseldorf ) نام دارد.

صنایع شیمی و داروسازی، صنایع ذوب فلزات و فولاد سازی، و صنایع خودرو از جمله اپل و فورد از مهمترین کارخانجات ایالت نوردراین – وستفالن هستند.

ایالت نیدرزاکسن (Lower Saxony)

ایالت نیدرزاکسن (Lower Saxony)

آخرین و شانزدهمین ایالتی که در میان لیست ایالت‎‌ها و شهرهای اصلی آلمان قرار می‌گیرد، نیدرزاکسن است. این ایالت در شمال غرب کشور آلمان واقع شده و به پایتختی شهر هانوفر (Hanover) به عنوان مرکزی برای معتبرترین دانشگاه‌های این کشور شناخته می‌شود.

از معتبرترین دانشگاه‌های این ایالت می‌توان دانشگاه Fachhochschule Ottersberg  Hochschule Osnabrück و Fachhochschule für die Wirtschaft را می‌توان نام برد.

گوتینگن، اولدنبورگ، براونشواگ، ولفسبورگ، کلاوستال – تسلرفلد و هیلدسهامیم از شهرهای ایالت ایالت نیدرزاکسن می‌باشند.

صنایع شیمی و داروسازی، صنایع ذوب فلزات و فولاد سازی، و صنایع خودرو از جمله اپل و فورد از مهمترین کارخانجات ایالت نوردراین – وستفالن هستند.

پیشنهاد شده از:ویزایار

برچسب ها: زندگی

اشتراک گذاری: