آوسبیلدونگ طراحی لباس

Ausbildung als Modedesigner/in

School education

مدرک پیش نیاز:پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره:2 تا 3 سال

نوع کار دوره:روزانه

پیش نیاز: پایان تحصیلات متوسطه

مدت دوره: 2 تا 3 سال

نوع کار دوره: روزانه

• آوسبیلدونگ طراحی لباس در یک نگاه

آوسبیلدونگ طراحی لباس

به مجلات و فروشگاه‌های مد و فشن علاقه دارید؟ همیشه این شما هستید که لباس دوستانتان را برای میهمانی‌ها انتخاب می‌کنید پس می‌توانید به عنوان یک طراح مد ایده‌های تک و خاصی را ارائه دهید؛ اما از آنجایی که ارائه ایده‌ها و داشتن سلیقه خوب به تنهایی برای موفقیت کافی نیست پس در آوسبیلدونگ طراحی لباس مهارت‌های لازم را خواهید آموخت: چگونه می‌توان یک لباس را طراحی کرد؟ از کدام نرم افزارها برای طراحی لباس می‌توان استفاده کرد؟ و غیره همه و همه از مباحث آموزشی این قسمت هستند. آوسبیلدونگ طراحی لباس دو تا سه سال طول کشیده و در مدارس طراحی مد خصوصی و دولتی برگزار می‌شود؛ بنابراین شما نیز می‌توانید همان راهی را که کوکو شانل، مایکل کورس و ویوین وست وود رفته‌اند دنبال کنید.

درباره آوسبیلدونگ طراحی لباس

اینجا دقیقاً جایی ست که خلاقیت و هنر مکمل یکدیگر می‌شوند؛ اما برای اینکه ایده‌های شما به طور صحیح به اجرا درآیند لازم است که نه فقط به طراحی بلکه به کل مراحل مار تسلط داشته باشید. مدارس مد و فشن تمام مراحل تبدیل شدن به یک طراح لباس حرفه‌ای را به شما آموزش می‌دهند. همچنین در این دوره‌ها علاوه بر طراحی با کاغذ، طراحی به نرم‌افزارهای روز دنیا را نیز یاد خواهید گرفت. بعد از طراحی نوبت به اجرای عملی طرح می‌رسد به همین دلیل در دوره کارآموزی نحوه استفاده از چرخ‌خیاطی‌های مختلف و برش‌های اولیه نیز به شما آموزش داده می‌شود همچنین شما می‌توانید با تشخیص جنس پارچه و البته کمی نبوغ لباس‌های سفارشی طراحی کرده و به یک طراح متخصص تبدیل شوید.

آموزش آوسبیلدونگ طراحی لباس

آموزش آوسبیلدونگ طراحی لباس به شکل مدرسه‌ای برگزار می‌شود. در واقع این دوره‌ها نگاهی به زندگی واقعی طراحان و فرآیندهای شرکت‌های صنعت مد را به شما ارائه می‌دهند. همچنین شما مطالبی را در زمینه عمومی مدارس مانند آلمانی، انگلیسی یا اقتصاد فرا خواهید گرفت.

شرایط ثبت نام در آوسبیلدونگ طراحی لباس

برای ثبت نام در آوسبیلدونگ طراحی لباس، بایستی به دنیای مد علاقه داشته و در انجام کارهای دستی مهارت داشته باشید.

شما باید طراح مد شوید اگر ...

 • ایده‌های طراحی بسیاری را بر روی کاغذ دارید.
 • دنبال کننده مجلات مد هستید.
 • انتقادپذیر هستید.

نباید طراح مد شوید اگر ...

 • به خرید کردن مانند کابوس نگاه می‌کنید.
 • به کار به چرخ خیاطی علاقه ندارید.

• کارآموز آوسبیلدونگ طراحی لباس در دوره آوسبیلدونگ چه درآمدی دارد؟

آوسبیلدونگ طراحی لباس منحصراً در مؤسسات فنی برگزار می‌شود و کارآموزان در دوره آموزش هیچ مبلغی را دریافت نمی‌کنند؛ اما پرداخت شهریه به نوع موسسه آموزشی بستگی دارد. به عنوان مثال، مؤسسات آموزشی دولتی هزینه‌ای برای آموزش دریافت نمی‌کنند، بنابراین آموزش در این مؤسسات رایگان است؛ اما از طرف دیگر کارآموزان مؤسسات مد خصوصی بایستی شهریه بپردازند در واقع هزینه‌های این مؤسسات از طریق پرداخت شهریه دانش آموزان تأمین می‌شود. به طور متوسط، شهریه مدارس خصوصی بین 300 تا 400 یورو در ماه به علاوه هزینه‌های ثبت نام و امتحانات پایان ترم می‌باشد. همچنین شما بایستی هر چند وقت یکبار مبالغی را برای خرید مواد اولیه خریداری کنید؛ اما چنانچه به این رشته علاقه داشته اما فکر می‌کنید نمی‌توانید از پس هزینه‌های تحصیل برآیید جای نگرانی نیست چرا که امکان این را از طریق BAföG حمایت مالی دریافت کنید.

BAföG مخفف قانون کمک آموزشی دولت آلمان است. ممکن است در نگاه اول شرایط استفاده از کمک هزینه سخت و پیچیده به نظر رسد اما اینطور نیست. اگر مدرسه مد توسط ایالتی که در آن زندگی می‌کنید به رسمیت شناخته شده باشد و شما اولین بار است که می‌خواهید از این کمک آموزشی برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ استفاده کنید می‌توانید درخواست خود را به دولت برای حمایت مالی ارائه دهید. نکته مثبت دیگر اینکه شما نیازی به بازپرداخت کمک هزینه ندارید. کمک هزینه دریافتی به حقوق والدین شما بستگی دارد. در صورتی که والدین شما بخشی از هزینه‌های تحصیل را پرداخت کنند، مقدار مبلغ دریافتی ماهانه از BAföG کمتر می‌شود. اگر شرایط دریافت کمک هزینه از BAföG را ندارید، می‌توانید برای دریافت وام دانشجویی اقدام کنید.

متوسط حقوق کارآموز آوسبیلدونگ طراحی لباس در حین دوره

مقایسه حقوق شغل طراحی لباس با مشاغل دیگر

• در آینده به عنوان فارغ التحصیل آوسبیلدونگ طراحی لباس چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

اما شرایط پس از اتمام دوره آوسبیلدونگ طراحی لباس بسیار متفاوت است و شما بسته به جایی که مشغول به کار می‌شوید حقوق ماهیانه دریافت خواهید کرد؛ اما لازم است بدانید که شما به عنوان طراح مد در ابتدای کار حقوق زیادی دریافت نخواهید کرد در مجموع حقوق دریافتی اولیه شما به طور متوسط بین 1500 تا 2000 یورو ناخالص در ماه است. شما می‌توانید در بخش‌های طراحی پوشاک مشغول به کار شده و البته در آینده با به دست آوردن تجربه کاری وارد دنیای مد شده و درآمد بالا داشته باشید.

با داشتن کمی تجربه کاری حقوق شما به سرعت افزایش پیدا کرده و می‌توانید به‌عنوان یک طراح مد در ماه حدود ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو درآمد ناخالص داشته باشید. همچنین شما امکان این را دارید که به عنوان طراح لباس در تئاترها یا فیلم‌ها استخدام شده و حقوقی بین 1500 تا 2500 یورو ناخالص در ماه را داشته باشید؛ اما در صورتی تصمیم داشته باشید به عنوان طراح مد به صورت مستقل کار کنید اوضاع کاملاً فرق کرده و می‌توانید درآمد بسیار بالاتری داشته باشید.

• مسیر شغلی کارآموز دوره آوسبیلدونگ طراحی لباس

مسیر شغلی شما به عنوان کارآموز آوسبیلدونگ طراحی لباس به شرح زیر است:

 • آموزش طراح لباس

اگر تصمیم دارید به عنوان یک طراح مد آموزش ببینید، همیشه کاری را برای انجام دادن داشته آموزش برای شما موقف نخواهد شد چرا که مد همیشه در حال پیشرفت بوده و همیشه چیزی برای آموزش وجود دارد. کشیدن طرح‌ها بر روی کاغذ، تشخصی جنس پارچه‌ها و در نهایت نحوه صحیح دوخت! شما به عنوان طراح مد بایستی تمامی این مراحل را آموزش ببینید.

 • آموزش پیشرفته

مد در دنیای امروز همیشه در حال پیشرفت است و شما نیز بایستی به عنوان طراح مد بایستی همیشه تکنیک و طرح جدید را در آستین داشته باشید. دوره‌های آموزشی بیشتر توسط مؤسسات حرفه‌ای دولتی و خصوصی ارائه شده و بسته به نوع موسسه می‌تواند بین 50 تا 500 یورو شهریه داشته باشد.

 • تکنسین دارای گواهی دولتی متخصص در تکنولوژی لباس در شاخه طراحی

از طراحی مد تا تولید برای انواع برندها، این دقیقاً کاری است که متخصصان فناوری لباس انجام می‌دهند؛ اما این تمام ماجرا نیست، بلکه محاسبه هزینه‌ها و زمان دقیق تولید نیز بخش مهم این حرفه را تشکیل می‌دهند.

 • متخصص پوشاک

تجزیه و تحلیل بازار پوشاک، تشخیص نوع پارچه‌ها و توجه به مدهای روز جهان به عهده یک متخصص پوشاک است.

 • دوره طراحی مد یا تکنولوژی لباس

پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه درب‌های دنیای حرفه‌ای به روی شما باز خواهد شد. بدین ترتیب می‌توانید وارد دنیای پر هیجان مد و فشن شوید.

• بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ طراحی لباس شما می توانید ...

 • راحی لباس با دست را انجام دهید.
 • کار با نرم افزار CAD و انجام طرح‌های سه بعدی بر روی کامپیوتر.
 • کار با چرخ خیاطی‌های مختلف.
 • تجزیه و تحلیل مواد و پارچه‌ها.
 • طراحی مد طبق روز.

پرسش و پاسخ درباره آوسبیلدونگ طراحی لباس

امیدواریم اطلاعات طراحی لباس، برای شما مفید و کافی واقع شده باشد. تمامی مطالب این صفحه، از منابع خارجی معتبر، ترجمه و تالیف گردیده است.
درصورتی که همچنان سوالی فکر شما را درگیر کرده آن را در قسمت پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.

اطلاع رسانی
اطلاع رسانی هنگام
guest
2 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
مونا
مونا
1/12/05 3:58 بعد از ظهر

سلام روز بخیر
مدرک فوق دیپلم طراحی لباس و تکنولوژی دوخت دارم .مدرک بین المللی طراحی لباس دارم از وزارت کار و صنعت و معدن. مدرک مربی گری فنی و حرفه ای دارم.
آیتلس دارم.
میتونم از این طریق به آلمان مهاجرت کنم؟
از طریق ویزای آوسبیلدونگ؟